به منظور کاهش وابستگی به درآمد‌های نفتی / بودجه جاری سال آینده، بدون منابع نفتی.

پایگاه خبری احوال نیوز، به نقل از خبرگزاری صداوسیما وگفتگوی اختصاصی با آقای محمدباقر نوبخت افزود: براساس تصمیم گیری ها، منابع نفتی فقط به طرح‌های عمرانی اختصاص خواهد یافت و بدین ترتیب واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای دولت به تملک دارایی‌های سرمایه‌ای تبدیل خواهد شد.

وی که پس از نهمین جلسه شورای بودجه سخن می‌گفت، با اشاره به الزامات سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مبنی بر کاهش وابستگی به درآمد‌های نفتی گفت: برای جایگزین کردن منابع نفتی سه پیشنهاد ارائه شده است که یکی از آن‌ها حذف یارانه پنهان حامل‌های انرژی است، یکی دیگر از منابع درآمد‌های مالیاتی است، اما نه به معنای اینکه ما بخواهیم ضرایب مالیات‌های موجود را افزایش دهیم بلکه حتی با توجه به شرایط موجود قرار شده است تا ضرایب بنگاه‌های تولیدی را کاهش دهیم بنابراین درآمد‌های مالیاتی از تعیین پایه‌های مالیاتی جدید همچون مالیات بر عایدی سرمایه و حذف معافیت‌های بی مورد که نیازی به وجود آن‌ها در شرایط جنگ اقتصادی نیست، تأمین خواهد شد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به تصویب بخشنامه بودجه سال ۹۹ در جلسه اخیر شورای اقتصاد افزود: بودجه سال ۹۹ کاملاً متفاوت از بودجه سنوات گذشته خواهد بود.

آقای نوبخت در توضیح بیشتر این تفاوت گفت: در بودجه سال آینده همه دستگاه‌های اجرایی که در قوانین بودجه سنوات گذشته حدود هزار دستگاه ردیف بودند به کمتر از صد دستگاه سیاستگذار کاهش خواهد یافت و بقیه دستگاه‌ها به دستگاه‌های مجری تبدیل خواهند شد.
وی افزود: بنابراین در اولین گام همه دستگاه‌های اجرایی به دو بخش دستگاه‌های سیاستگذار و برنامه‌ای و دستگاه‌های مجری تقسیم می‌شوند که ما فقط بودجه دستگاه‌های سیاستگذار را برای تصویب به مجلس ارائه می‌کنیم و بودجه دستگاه‌های مجری در اسناد اجرایی که در هیئت دولت تصویب و ابلاغ می‌شود، تعیین خواهد شد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان این که البته اسناد بودجه دستگاه‌های مجری جهت اطلاع مجلس همراه با لایحه بودجه ارائه خواهد شد، گفت: در این رویکرد بودجه استانداری‌ها به عنوان دستگاه‌های سیاستگذار دیده شده اند و بودجه دستگاه‌های مجری هر استان زیر نظر شورای بودجه که با حضور استاندار و رئیس سازمان برنامه و بودجه آن استان تشکیل می‌شود تخصیص خواهد یافت.
آقای نوبخت با بیان اینکه بودجه سال آینده یک بودجه عملیاتی است، افزود: در سال آینده براساس عملکرد دستگاه‌ها بودجه آنها تعیین و تخصیص خواهد یافت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تخصیص ۵۰ درصد پاداش بازنشستگی کارکنان دولت در ابتدای شهریور گفت: همان طور که وعده داده بودیم ۵۰ درصد باقیمانده پاداش بازنشستگان دولت از جمله فرهنگیان و اساتید دانشگاه‌ها و کلیه کارکنان دولت روز اول مهر تخصیص یافت و طبق برنامه به این عزیزان پرداخت خواهد شد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان این که دانشگاه علوم پزشکی شرایط متفاوتی دارد، افزود: در این زمینه نیز با وزیر بهداشت هماهنگی‌های لازم انجام شده و پاداش بازنشستگان دانشگاه علوم پزشکی متعاقباً پرداخت خواهد شد.
آقای نوبخت در پایان در واکنش به انتشار برخی اخبار مبنی بر افزایش قیمت نان گفت: هیچ تغییری در روز‌های اخیر در سیاست‌های دولت مبنی بر افزایش قیمت نان صورت نگرفته است و ما همچنان با همان روشی که از ابتدای سال ۹۸ عمل کرده ایم ادامه خواهیم داد و بحثی که مبنی بر افزایش قیمت نان در برخی رسانه‌ها مطرح شده قابل پیگیری است.

انتهای پیام/*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *