صدور حدود ۳۰۰۰ “مجوز سقط جنین” صرفاً در ۴ماهه نخست امسال!

صدور حدود ۳۰۰۰ “مجوز سقط جنین” صرفاً در ۴ماهه نخست امسال!پزشکی قانونی تعداد مجوزهای صادرشده برای سقط جنین در چهار ماه نخست امسال را حدود ۳هزار مجوز اعلام کرد. 

پایگاه خبری احوال نیوز ، به نقل ازگروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ در چهارماهه نخست سال جاری از کل مراجعین سقط جنین درمانی، ۲ هزار و ۹۷۸ نفر مجوز دریافت کردند اما ۸۰۲ نفر فاقد شرایط لازم برای دریافت این مجوز بودند همچنین از کل مراجعین، ۲۰۶ نفر نیز بعد از نخستین مراجعه، پرونده خود را تا قبل از ۱۹هفتگی پیگیری نکردند.

بنابر اعلام سازمان پزشکی قانونی کشور،، تعداد مجوزهای صادرشده در چهارماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۱٫۴ داشته و تعداد مجوزهای سقط جنین صادرشده در چهارماهه اول سال قبل ۲ هزار و ۹۳۸ مورد بوده است.

در این مدت استانهای تهران با ۶۳۶، خراسان رضوی با ۴۱۶ و خوزستان با ۳۴۲ نفر بیشترین آمار مراجعین سقط جنین درمانی را داشتند.

صدور مجوز تنها تا پیش از ۱۹هفتگی جنین

یادآور می‌شود مجوز سقط درمانی بر اساس ماده واحده قانون سقط جنین درمانی مصوب سال ۱۳۸۴ مجلس شورای اسلامی و آیین‌نامه اجرایی آن به‌عهده سازمان پزشکی قانونی کشور است و بر اساس آنچه در قانون مورد تأکید قرار گرفته تنها در صورت داشتن شرایط خاص برای مادر باردار صادر می‌شود که مهمترین آن سن بارداری کمتر از ۱۹ هفته است به‌بیان دیگر اگر سن بارداری از ۱۹ هفته گذشته باشد به‌دلیل ولوج روح در جنین، امکان صدور مجوز سقط به هیچ وجه وجود نخواهد داشت.

علاوه بر سن بارداری باید وجود ناهنجاری در جنین که بعد از تولد موجب حرج مادر شود یا بیماری مادر به‌نحوی که ادامه بارداری برای او خطر جانی به‌همراه داشته باشد توسط سه پزشک متخصص به‌تأیید برسد تا پزشکی قانونی نسبت به صدور مجوز اقدام کند.

بنابراین، این تصور که تمام ناهنجاری‌های موجود در جنین یا هر بیماری مادر به صدور مجوز سقط می‌انجامد تصوری کاملاً نادرست است زیرا تنها ناهنجاری‌های جنینی که موجب حرج مادر شود یا بیماری‌هایی که در صورت ادامه بارداری برای مادر خطر جانی به‌همراه داشته باشد به صدور مجوز منجر خواهد شد.

انتهای پیام/*دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *