اجتماعی استان اصفهان اقتصادی بین الملل تهران جنوب چندر رسانه سیاسی شرق شمال غرب مرکزی یادداشت/مقاله/گفتگو/مصاحبه

ممنوعیت واردات لوازم خانگی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی می باشد

ممنوعیت واردات لوازم خانگی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی می باشد

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری احوال نیوز :

اقتصاد مقاومتی؛ اقتصادی است که در شرایط فشار و تحریم نیز موجبات رشد و شکوفایی کشور را فراهم می سازد. برای دستیابی به چنین سیستم اقتصادی، لازم است وابستگی ها خارجی کاهش یافته و بر تولید داخلی کشور و تلاش برای خوداتکایی تاکید گردد.

با تشدید تحریم در صنعت لوازم خانگی بخصوص در سه سال اخیر از سال ۱۳۹۷، بازار لوازم خانگی دستخوش تلاطمات فراوانی بوده بطوری که دو شرکت کره جنوبی  ال جی و سامسونگ با تشدید تحریم های آمریکا، علیه جمهوری اسلامی ایران، بازار لوازم خانگی کشورمان را ترک کردند و بعد از آن نیز دولت وقت از سال ۱۳۹۷ در راستای کنترل نرخ ارز و سیاست های ارزی براساس شرایط حاکم واردات لوازم خانگی به کشور را ممنوع اعلام کرد. با اعلام ممنوعیت واردات لوازم خانگی از سوی دولت تولید کنندگان به جای قوت گرفتن از این موضوع و تولید نیاز داخلی و در نتیجه با افزایش کیفیت تولیدات خود در این زمینه افزایش غیر اصولی قیمت های لوازم خانگی عرصه را برای خریداران  داخلی تنگ تر کردند، و با افزایش قیمت ها مردم در تامین کالای لوازم خانگی دچار مشکلات فراوانی شدند. قابل توجه است کشور کره ی جنوبی که در حال حاضر یکی از قطب های تولید لوازم خانگی با کیفیت در دنیا شناخته شده است در ابتدای توسعه ی صنعت لوازم خانگی واردات این محصولات را به داخل کشور به مدت ۱۲ سال ممنوع کرد در نتیجه همت و تلاش تولید کنندگان داخلی توانست به صادر کننده برتر دنیا در صنعت لوازم خانگی تبدیل گردد.

در راستای همین سیاست های حمایت از تولید کنندگان داخلی، ابلاغیه اخیر رهبر معظم انقلاب به رئیس جمهور و دولت مبنی بر ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره‌ای که در پی درخواست جمعی از تولیدکنندگان از ایشان صورت گرفته است، موضوع همان حمایت از تولید ملی در کشور، مستند به سیاست‌های کلی حمایت از تولید ملی، ابلاغی سال ۱۳۹۱ و راهبردهای ارائه شده در سال‌های اخیر می باشد. در سیاست‌های ابلاغی حمایت از تولید ملی، موضوع رقابت‌پذیری و بهره‌وری و نیز کیفیت به عنوان اصول مهم در بندهای یک و دو این سیاست‌ها آمده است. حمایت از کالای ایرانی به معنای ارائه کالاهای بی‌کیفیت و انحصاری نیست و سه اصل مهم «کیفیت، قیمت تمام شده و خدمات پس از فروش» به عنوان نکات محوری و کلیدی باید مدنظر باشد.

هدف از ممنوعیت واردات لوازم خانگی این است که جلوی سوء استفاده ی شرکت های خارجی بخصوص کره‌ای‌ها گرفته شود  و اجازه ندهیم آن‌ها با پول ما برای کارگر خودشان شغل ایجاد کنند و کالای ساخته شده را به ایران صادر کنند، با ممنوعیت واردات کالای خارجی در همه ی عرصه ها، هم کار را برای کارگر ایرانی فراهم آوریم ضمناً تولید کننده داخلی را حمایت شده است. نباید شرکت ها و تولید کنندگان داخلی از این فرصت بدست آمده سوءاستفاده کنند و یکسری کالاهای بی‌کیفیت و با قیمت بالا را تولید کنند و مردم هم ناچار به خرید کالاهای آن‌ها باشند. نباید این اتفاق بیفتد.

تولید کننده لوازم‌خانگی باید در یک فضای رقابتی کار کنند و کیفیت کالاهایشان را افزایش دهند و با تولید لوازم‌خانگی در داخل از اشتغال کارگران نیز حمایت شود و با ارائه یک محصول با کیفیت مردم هم راضی باشند.

پرواضح است که برای میهن عزیزمان ایران نیز در این برهه از زمان، مقابله با هر نوع اقدامی از ناحیه سطح جهانی و اتخاذ تدابیر مناسب ضرورت یافته و با توجه به تجارب طولانی که در زمینه مقابله با تهاجم ها از قبیل فرهنگی، نظامی و اقتصادی کسب شده، به راحتی می توان مسئله تحریم را ساماندهی و مدیریت نمود. به نظر می رسد برای مدیریت صحیح این مسئله توسط مجموعه نظام، صنعت و مردم وظایفی وجود دارد و با اجرای صحیح آن می توان کشور را در گذر این پیچ تاریخی به سلامت عبور داد و به وضعیت مطلوب رساند.

رحیم رضاخانی– تحلیلگر مسائل روز

۱۱ آبان ۱۴۰۰

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *