اقتصادی حقوق بشر سیاسی هرمزگان

راه مبارزه با رانت و فساد شفافیت است/برجام شاه کلید نیست

رئیس جمهور:

راه مبارزه با رانت و فساد شفافیت است/برجام شاه کلید نیست

بندرعباس – رئیس جمهور گفت: اگر می خواهیم با رانت و فساد مبارزه کنیم راهش شفافیت است و اگر بخواهیم مردم آرامش داشته باشند راهکار آن داشتن دولت الکترونیک است.

به گزارش پایگاه خبری احوال نیوز ، دکتر حسن روحانی چهارشنبه شب در جلسه برگزیدگان و توسعه هرمزگان در سالن شهید آوینی برگزار شد، بیان داشت: در قرن های اخیر با دو پدیده بسیار مهم جامعه انسانی روبرو بود، همه کشورها از جمله ملت اسلامی ایران را هم تحت تاثیر گذاشت، اولین مسئله انقلاب صنعتی بود، مردم ما با یک تحول عظیم و بزرگ در دنیا روبرو شدند که سبک و روال زندگی مردم را عضو کرد و ارتباطات مردم تغییر یافت.

وی عنوان کرد: هر چه جلو رفتیم تحول صنعتی پیش آمد و دگرگونی هایی در جهان ایجاد کرد و تحولات زیادی در زندگی مردم شاهد بودیم. مشکلاتی هم این تحولات صنعتی به همراه داشت. وقتی با خودرو، قطار و هواپیما جابجا می شوید می بینیم زندگی راحت شده است، در ۷۰ سال گذشته کسی فکر بودن یخچال، تلویزیون و سایر لوازمات خانگی را نداشت اما همانگونه که راحتی را به ارمغان آورده است مشکلات را هم ایجاد کرده است. مشکلات زیست محیطی از تاثیرات انقلاب صنعتی است.

وی با بیان اینکه ما نمی توانیم از انقلاب صنعتی فاصله بگیریم و بگوییم به خاطر مشکلاتش ما کشوری باشیم منهای صنعت. افزود: بعضی ها فکر می کردند که صنعت با سنت های ما فاصله دارد و باید از آن فاصله بگیرد. چه بخواهیم و چه نخواهیم صنعت بر ما قالب می شود و باید به گونه ای رفتار کنیم که از خوبی ها استفاده و از بدی هایش دوری کنیم. وقتی انقلاب صنعتی رخ داد نیز برخی‌ها فکر می‌کردند، مدرسه و دانشگاه نوجوانان و جوانان ما را از خدا جدا می‌کند، اما مگر چنین اتفاقی افتاد؟

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: ارتباطات هم یک انقلاب بزرگ دیگر در جهان امروز است. شرایط دنیای امروز عوض شده است و براحتی افکارتان را در اختیار دنیا قرار می دهید و براحتی با دوستان و افراد مختلف از تمام دنیا گفتگو می کنیم و نظر می دهیم. آیا می توانیم از این فضا فاصله بگیرم و بگوییم نمی خواهیم و دوست نداریم این تکنولوژی ها باشد. وقتی صنعت می آید سبک زندگی انسان را تغییر می دهد.

روحانی ابرازداشت: در گذشته ساختمان های چند طبقه و بلند مرتبه ها معنی نداشت ولی حضور صنعت در زندگی سبک زندگی ها را تغییر داده است. زندگی صنعتی شرایط جدید را برای ما بوجود آورده است که این شرایط جدید هم خوب است و هم بد. نمی توانیم شرایط را تغییر دهیم. انقلاب جدید در فناوری اطلاعات و ارتباطات است و نمی توانیم جلوی این پیشرفت را بگیریم و بگوییم این هلال است و آن حرام است و به جای پهنای باند تنگنای باند ایجاد کنیم. نمی توانیم جلوی تکنولوژی و پیشرفت را گرفت.

وی اظهارداشت: ما می توانیم بگوییم که سبک زندگی ما عضو نخواهد شد ؟ اینجوری نیست. رابطه استاد و شاگرد تغییر کرده است و از طریق تکنولوژی استاد با شاگرد ارتباط می گیرد و در آینده نسخه دکتر هم از طریق اینترنت خواهد بود. در آینده دیگر نیازی به حضور در بیمارستان نیست و حتی برای گرفتن دارو می توان از طریق تکنولوژی و فناوری های نو بهره گرفت.

رئیس جمهوری گفت: منتهی در مقابل انقلاب صنعتی و ارتباطات باید از خودمان مراقبت کنیم ما فرهنگ، ایمان و افکاری داریم و باید از انها حراست کنیم. در شرایط جدید برنامه جدید نیاز داریم. اینکه بگوییم مبارزه می کنیم و نمی گذاریم جامعه وارد این عصر شود در نهایت موفق نمی شویم و نادرست است. وظایفان در حراست و حفاظت از دین سنگین شده است و دیگر حوزه های علمیه، مدارس، دانشگاه ها و دولت نمی توانند به تنهایی حراست و دفاع کنند همه باید پای کار بیایند. باید زندگیمان را در فضای جدید ترسیم کنیم و فرزندانمان را با شرایط دنیای امروز تربیت کنیم و اگر خودمان را با شرایط کنونی منطبق و برنامه ریزی نکنیم شاهد شکاف نسلها خواهیم بود و فرزندان حرف والدین و بلعکس را نمی فهمند.

به گفته وی، زمانی سیاست خارجی در عهده دیپلمات ها بود اما امروز می بینیم یک پیام رسان در سرنوشت سیاسی تاثیرگذار است و امروز اگر بخواهیم دین مان را تبلیغ کنیم دیگر ویژگی های گذشته جوابگو نیست و باید از شرایط و تکنولوژی های جدید استفاده کنیم. هم شرایط آسان و هم سخت شده است. از دولت یازدهم و امروز در دولت دوازدهم به این تصمیم رسیده ایم از انقلاب ارتباطات باید به نحو احسن استفاده کنیم و نمی توانیم از این ارتباطات جدا شویم و ارتباطمان را قطع کنیم در عین حال باید مراقب حوادث باشیم. در دولت یازدهم سختی های زیادی را برای نگه داشتن این شرایط کشیده ایم.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز ارتباطات در دنیای علمی، با گذشته بسیار متفاوت است، گفت: امروز تمامی نقدهایی که به دولت می‌شود، با استفاده از همین وسایل ارتباطی بوده و افرادی که میانه خوبی با دولت نداشته و به ظاهر می‌گویند که نباید از این وسایل استفاده کنیم، بیشترین بهره‌برداری را از آنها علیه دولت دارند.

روحانی با اشاره به اظهارنظرهای گوناگون درباره بودجه سال آینده کشور و بررسی تمام فصول و بندهای بودجه در فضای مجازی، گفت: ایستادم تا مردم از جزییات بودجه مطلع شوند چون خزانه از آن مردم است. معتقدیم مردم باید نقد کرده و بدانند در کشور چه خبر است و اگر بودجه‌ای به دستگاه، نهاد و ارگانی اختصاص می‌یابد، مردم باید بدانند که این چگونه هزینه می‌شود، چرا که بودجه، پول نفت و مالیات مردم و متعلق به آنها است.

رئیس جمهور تعامل و گفتگو را مهمترین ویژگی فناوری ارتباطات نوین برشمرد و با تاکید بر اینکه «بپذیریم که دوران پهنای باند است، نه تنگنای باند»، اظهارداشت: از صنعت و فناوری و تاثیر آن بر سبک زندگی نمی توان فرار کرد اما قادریم از هویت خود دفاع کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز شاهد آن هستیم که جوانان مؤمن کشورمان با استفاده از دستاوردهای تحولات دنیای جدید به امور دینی و ایمانی خود می‌پردازند و مثلاً مکرر جوانانی را می‌بینیم که در موبایلشان، قرآن یا زیارت عاشورا می‌خوانند، گفت: نکته مهم این است که باید برای شرایط جدید امروز و آینده برنامه داشته باشیم. تحولات دنیای جدید را نه می‌توان رها کرد و نه می‌توان با این تحولات مبارزه و مقابله کرد.

روحانی اضافه کرد: شاید بتوان با مقابله با تحولات جدید فقط اندکی آشکار شدن آثار آنها را به تأخیر انداخت، اما نمی‌توانیم جلوی این تحولات را بگیریم. امروز وظیفه همه ما برای حراست از داشته‌هایمان سخت‌تر از قبل شده و دیگر فقط دولت، حوزه‌های علمیه یا دانشگاه‌ها به تنهایی نمی‌توانند بار مسئولیت حراست از دین را به تنهایی بر عهده بگیرند. امروز همه باید به صحنه بیایند و همه باید احساس مسئولیت کنند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه به خوبی می‌دانستیم در این شرایط اداره کشور سخت است، اما برای ما این سختی همراه با شیرینی‌هایی هم بود، اظهار داشت: راه و آینده کشور، راه شفافیت است و اگر می‌خوهیم با فساد و رانت مبارزه کنیم، راهش شفافیت و اگر می‌خواهیم مردم، رفاه داشته باشند، راهش دولت الکترونیک بوده و مسیری جز این نداریم.

روحانی با اشاره به برخی اظهارنظرها در مورد دستاوردهای برجام در کشور، خاطر نشان کرد: برخی تصور می‌کنند که برجام شاه‌کلیدی است که می‌تواند هر قفلی را بگشاید و این در حالی است که برجام شاه کلید نبوده و تنها یک کلید است.

رئیس جمهور با اشاره به پیچ و خم‌ها و فراز و نشیب‌های اداری در کشور، گفت: اگر کسی بخواهد در کشور سرمایه‌گذاری کند، چقدر باید در گیر و دارهای اداری معطل بماند و این در حالی است که یک سرمایه‌گذار فضای سرمایه‌گذاری در ایران را با دیگر کشورها مقایسه کرده و جایی که تسهیلات بهتری دارد را انتخاب می‌کند.

روحانی ادامه داد: ما باید در فضای امروز دنیا حکومت کنیم و اگر می‌خواهیم در دنیای امروز ارتباط داشته باشیم و صادرات و رقابت کیفیتی داشته باشیم، باید ارتباطات‌مان را درست برنامه‌ریزی و به انجام برسانیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: ما نمی‌توانیم تحولات دنیای امروز را فراموش کنیم اما در عین حال باید برنامه‌ریزی‌های جدیدی داشته و دانشگاه‌های کشور را متحول کنیم.

روحانی با بیان اینکه نمی‌شود همه امکانات در تهران بوده و استان‌ها برای اجرای طرح‌ها، معطل به تصمیم‌گیری مسئولان در تهران باشند، گفت: باید بسیاری از اختیارات به مسئولان استانی واگذار شود، چرا که تمرکزگرایی در دنیای امروز جواب نمی‌دهد و باید امکانات و تسهیلات لازم را برای انجام امور فراهم نماییم.

رئیس جمهور تأکید کرد: اگر در این مسیر گام برداریم، هم دین، فرهنگ، هویت ایرانی و جوانان‌مان را حفظ خواهیم کرد و هم از دانش، رفاه و علم امروز جهان بهره خواهیم برد. به شرط آنکه همه احساس وظیفه کرده و در کنار هم باشند.

دکتر روحانی اظهار امیدواری کرد در شرایط امروز جهان، جوانان، دانشگاه‌ها، نخبگان و برگزیدگان کشور زمینه‌ها را برای تعالی مادی و معنوی فراهم کرده و دست به دست هم در مسیر عبور از مشکلات گام برداشته و شاهد ایرانی آبادتر باشیم.

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *