• ۞ امروز پنج شنبه, ۱۶ مرداد , ۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۰۴:۵۸
 • سعید مرتضوی چرا از زندان آزاد شد! + جزییات

  سعید مرتضوی چرا از زندان آزاد شد! + جزییات

  سعید مرتضوی چرا از زندان آزاد شد! + جزییات

  سعید مرتضوی دادستان اسبق تهران که براساس حکم دادگاه تجدید نظر استان تهران به دو سال حبس قطعی محکوم شده بود ،روز یک‌شنبه۲/۲/۱۳۹۷توسط مأمورین دستگیر، وبعد از ظهر همان روز جهت تحمل محکومیت حبس به زندان اوین تحویل گردید.

   

  پایگاه خبری احوال نیوز، به نقل ازرکنا ، سعید مرتضوی در پی طرح شکایت از او به دلیل جان باختن ۳ تن از قربانیان بازداشتگاه کهریزک در سال ۱۳۸۹ از دادستانی استان تهران عزل شد. از اسفند ۱۳۹۱ جلسات محاکمه سعید مرتضوی در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران آغاز شد. در عین حال با عنایاتی که رئیس دولت دهم به مرتضوی داشت، از سال ۱۳۸۸ به عنوان رئیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز مشغول به فعالیت بود. به گزارش تابناک، مرتضوی همچنین در اسفندماه ۱۳۹۰ و با دستور محمود احمدی نژاد به ریاست سازمان تأمین اجتماعی رسید و در این مقام نیز حواشی فراوانی ایجاد شد که رسیدگی به پرونده او در تأمین اجتماعی هنوز هم ادامه دارد. مرتضوی در دهم مرداد ۱۳۹۱ توسط حکم دیوان عدالت اداری و در راستای شکایت چند تن از نمایندگان مجلس از ریاست سازمان تأمین اجتماعی عزل شد و در ۲۴ آبان سال ۱۳۹۳ به صورت دایم از شغل قضا منفصل شد تا این که در آذر ۹۶ شعبه ۲۲ دادگاه تجدید نظر استان تهران سعید مرتضی دادستان وقت تهران را به‌اتهام معاونت در قتل مرحوم روح‌الامینی یکی از جان‌باختگان حادثه بازداشتگاه کهریزک به ۲ سال حبس محکوم کرد.

  البته او ابتدا به ۵ سال حبس محکوم شده بود که بر اساس مفاد قانونی و با توجه به اظهار ندامت او دادگاه تجدیدنظر این میزان را به ۲ سال کاهش داد.

  بازداشت مرتضوی در یک خانه ویلایی

  سعید مرتضوی اول اردیبهشت ۹۷ در حالی که در ویلایی به اتفاق یکی از بستگانش در منطقه سرخرود مازندران اجاره نشین شده بود، توسط ضابطان این حوزه قضایی بازداشت و برای اجرای حکم به زندان اوین تهران منتقل شد. این مطلب را رئیس کل دادگستری وقت استان مازندران اعلام و تاکید کرد:«محکوم خانه‌ای به اتفاق یکی از بستگان درمنطقه سرخرود مازندران اجاره کرده بود که با نیابت از مرجع اجرای احکام تهران وی دستگیر و تحت الحفظ به مرجع قضایی در تهران اعزام شد. »

  مرتضوی در کدام بند زندانی می شود؟

  سعید مرتضوی برای تحمل ۲ سال حکم حبس وارد بند ۲۴۱ اوین شود؛ بندی که علاوه بر مرتضوی، میزبان چهره‌های شناخته شده‌ای همچون مهدی هاشمی، بابک زنجانی، محمدرضا رحیمی و… نیز بوده و است.

  در خواست عفو مرتضوی

  مرتضوی با تحمل دوم سوم حبس از از مقامات قضایی در خواست عفو کرد که این در خواست مورد موافقت قرار گرفت . براساس قانون متهم پس از تحمل دو سوم از مدت محکومیت خود می تواند در خواست عفو کند .

  مرتضوی نیز روز گذشته – شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ – از زندان اوین آزاد شد. 

  انتهای پیام /*

  

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *