آمریکا در قبرس به دنبال چیست؟ / حضور نظامیان ترکیه در قبرس / ترکیه نگران تحرکات آمریکا در جنوب قبرس

آمریکا در قبرس به دنبال چیست؟ / حضور نظامیان ترکیه در قبرس / ترکیه نگران تحرکات آمریکا در جنوب قبرس

گزارش| چرا ترکیه نگران تحرکات آمریکا در جنوب قبرس شده است؟

اظهارات وزیر خارجه آمریکا در مورد حمایت واشنگتن از بخش روم نشین قبرس جنوبی و آموزش نظامیان قبرس به دست آمریکا، موجب نگرانی مقامات ترکیه شده است.

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری احوال نیوز ، از تسنیم، ظاهراً قرار است در مورد تحرکات نظامی و سیاسی ترکیه در شرق مدیترانه و دریای اژه و پرونده‌های مرتبط با قبرس، یونان و لیبی، اخبار فراوانی بشنویم.

چراکه سران حزب حاکم ترکیه نسبت به این موضوع حساس شده‌اند و گویی در استراتژی سیاست خارجی دولت اردوغان، موضوع شرق مدیترانه و قبرس، از اهمیتی حیاتی برخوردار است.

به تازگی، اظهارات مایک پامپئو در مورد حمایت واشنگتن از بخش روم نشین قبرس جنوبی و آموزش نظامیان قبرس به دست آمریکا، موجب نگرانی مقامات ترکیه شده است.

آمریکا در قبرس به دنبال چیست؟
مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا به تازگی اعلام کرده که واشنگتن، قبرس جنوبی را در چارچوب برنامه حمایت‌های مالی- نظامی (IMET) قرار می‌دهد و از نظامیان قبرس حمایت جدی کرده و آنان را آموزش میدهد.
بدون شک یکی از مهم‌ترین ابعاد این اقدام آمریکا این است که یک بار دیگر موازنه را در این بخش حساس از جغرافیای اژه و مدیترانه حفظ کند. چرا که در ۲ سال اخیر با توجه به افزایش تحرکات دریایی و حضور جدی ترکیه، شرایطی پدید آمده که یونان به عنوان یک عضو ناتو در مقابل تنها عضو مسلمان ناتو در موقعیت ضعیف‌تری قرار گرفته است.

واکنش مقامات ترکیه
عمر چلیک سخنگوی حزب عدالت و توسعه نخستین فردی بود که در برابر پامپئو واکنش نشان داد. وی در چند پیام توییتری، به شکل مفصل به مواضع ترکیه در مورد جمهوری ترک قبرس شمالی اشاره و اعلام کرده که لازم است آمریکا با هر دو بخش قبرس، به شکل همسان و منصفانه مواجه شود.

چلیک بر این باور است که سخنان پامپئو و تصمیم آمریکا برای حمایت مالی و نظامی از بخش روم نشین، موازنه را بر هم زده و باعث بی‌ثباتی در قبرس و اطراف آن خواهد شد. چلیک در همین حال، بر این موضوع تاکید کرده که بدون تردید، ترکیه منافع خود را حفظ می‌کند.
حامی آکسوی سخنگی وزارت امور خارجه ترکیه نیز در یک بیانیه، نسبت به تصمیم آمریکا در قبرس، اظهار نگرانی کرده است.
ارسین تاتار نخست وزیر جمهوری ترک قبرس نیز بر این باور است که تصمیم یکجانبه آمریکا درست نیست و آمریکا باید رفتار و مواجهه همسانی با هر دو بخش قبرس، داشته باشد.

حضور نظامیان ترکیه در قبرس
چندی پیش رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در یک کنفرانس مطبوعاتی آشکارا اعلام کرد که کشور او برای حضور سربازان خود در قبرس شمالی، از هیچ قدرتی اجازه نمیگیرد و هر اندازه که لازم باشد به قبرس سرباز خواهد فرستاد.

او همچنین اعلام کرد که ترکیه قصد ندارد آمار نظامیان حاضر در قبرس شمالی را کم کند و این نیروها به حضور خود در جمهوری ترک قبرس شمالی ادامه خواهند داد.
نظامیان ترکیه از سال ۱۹۷۴ میلادی به این سو به شکل رسمی در قبرس حضور دارند و در یک لشکر ارتش و واحد  پلیس، مسئولیت حفاظت از امنیت قبرس‌شمالی را بر عهده گرفته‌اند و فرماندهی آن نیز در حال حاضر در اختیار یکی از ژنرال‌های ارتش ترکیه است.
در مورد شمار نظامیان ترکیه در قبرس شمالی، آمار و اطلاعات رسمی منتشر نشده اما بر اساس آنچه در رسانه‌های این کشور و از زبان مقامات نظامی و دفاعی ترکیه بیان شده، آمار کل نیروهای نظامی و امنیتی ترکیه در قبرس بین ۴۰ تا ۴۵ هزار نفر در نوسان است.

موازنه با یونان
اگرچه نظامیان ترکیه در جمهوری ترک قبرس شمالی، وظیفه امنیت داخلی و خارجی را بر عهده دارند و از هرگونه حمله دریایی و هوایی به این کشور جلوگیری می‌کنند، اما در عین حال ماموریت آنان، بُعد حساس دیگری نیز دارد که عبارت است از حفظ موازنه قدرت نظامی در برابر یونان. چرا که یونان از قدیم با ترکیه سر خصومت داشته و هنوز هم اختلافات جدی بین آنکارا و آتن وجود دارد. آنها نیز در بخش رومی یا بخش جنوبی قبرس، نیروی نظامی دارند اما از آنجایی که یونان دارای اقتصاد ضعیفی است، شمار نظامیان این کشور در قبرس جنوبی به یک دهم آمار نظامیان ترکیه حاضر در قبرس شمالی نمی‌رسد.

راهکار دو دولت
سازمان ملل تاکنون چند بار برای به فرجام رساندن مذاکرات در پرونده قبرس اقدام کرده اما نتیجهای نگرفته است.
بخش روم یا قبرس جنوبی و یونان، ترکیه را عامل به نتیجه نرسیدن مذاکرات می‌دانند و متقابلاً ترکیه نیز یونان را به این متهم می‌کند که نمی‌خواهد مسئله قبرس به فرجام برسد.
آن چه خود سران قبرس شمالی می‌‌خواهند، این است که سازمان ملل و یونان، راهکار اعلام دو دولت رسمی در قبرس را به رسمیت بشناسند. تاکنون کشورهای جهان حاضر نشده‌اند که جمهوری ترک قبرس شمالی را به رسمیت بشناسند و این فقط ترکیه است که از چنین ایده‌ای حمایت کرده است.

اما ارسین تاتار نخست‌وزیر قبرس شمالی انتظار دارد که آمریکا یکبار دیگر راهکار اعلام دو دولت مستقل شمالی و جنوبی را بپذیرد. با این حال چنین به نظر می‌رسد که در آخرین ماههای دوران مسئولیت دولت ترامپ، چنین انتظاری چندان واقع بینانه نیست.

از دیگر سو آمریکا نیز کشوری نیست که در آن منطقه هر کاری که بخواهد بتواند انجام دهد. چرا که اتحادیه اروپا در این مورد حرف اول را می‌زند و ظاهراً کشورهای مقتدر اروپایی نیز تمایلی به این ندارند که جمهوری قبرس ترک شمالی، به عنوان یک دولت تحت الحمایه جمهوری ترکیه در جهان به رسمیت شناخته شود.

مرین نظری

انتهای پیام/دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *