دکتر علی اصغر جعفری : سینمای دفاع مقدس سمبل سینمای ملی است/ ساخت فیلم تک تیرانداز ایرانی

دکتر علی اصغر جعفری : سینمای دفاع مقدس سمبل سینمای ملی است/ ساخت فیلم تک تیرانداز ایرانی

در برنامه تلویزیونی «افق سینما» مطرح شد: سینمای دفاع مقدس سمبل سینمای ملی است/ ساخت فیلم تک تیرانداز ایرانی

مدیرعامل باغ موزه انقلاب اسلامی دفاع مقدس گفت: به جرات می توان گفت سینمای دفاع مقدس سمبل سینمای ملی در کشور است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری احوال نیوز ، از روابط عمومی برنامه،  دکتر علی اصغر جعفری مدیرعامل باغ موزه انقلاب اسلامی دفاع مقدس در برنامه تلویزیونی «افق سینما» که روز جمعه ۱۶ آبان ماه با اجرای سعید الهی به روی آنتن شبکه افق رفت در ابتدای برنامه درخصوص سینمای انقلاب و دفاع مقدس اظهار داشت:  سینمای جهان امروز در سیطره هالیوود و آمریکاست که در حال برنامه ریزی برای سینما و صنعت هنر است. این سینما ویترین زیبا و غیر سیاسی دارد ولی راهبران آن تماما فعالین و قدرتمدران سیاسی هستند.

سینمای ملی می تواند دستاورد فرهنگی برای هر کشوری باشد

وی در تشریح سینمای ملی افزود: زمانی می توان سینمای ملی مطرح کرد که در آثار نگاه سرزمینی داشت. اثری که بتواند با تاریخ، فرهنگ، هویت و ارزش های ملی کشور ارتباط برقرار کرد. سینمای ملی می تواند دستاورد فرهنگی برای هر کشوری باشد. این نوع سینما باید مبتنی بر ارزش های و اعتقادات مردم یک کشور باشد.

جعفری در پاسخ به اینکه آیا تاکنون موفق به تولید آثاری با موضوع سینمای ملی داشتیم گفت: ما از۴۰ سال پس از انقلاب نتوانستیم ترازی برای سینمای ملی تعریف کنیم. البته این به این معنی نیست که تا به حال سینمای ملی نداشتیم ولی نتوانستیم همه وجوه و ابعاد سینمای ملی را نمایان کنیم .


ما نیاز به «ایران وود» داریم

مدیر عامل باغ موزه دفاع مقدس در ادامه تصریح کرد: سینمای ملی زمانی تعریف می شود که سینما در جریان اصلی جامعه نفوذ داشت باشد و اقشار مختف جامعه در آثار تصویری از خود را ببینید.  متاسفانه در طی سالهای اخیر برخی ها  در آثار خود نقاط سیاه و منفی کشور را برای خوشایند جشنواره ها می سازند. سینمای ملی یعنی اگر تلخی را می بینیم باید روحیه امید، نشاط و هویت تاریخی و فرهنگی را در فیلم ها لحاظ کرد و نباید احساس پوچی را به مخاطب حقنه کرد.

وی افزود: ۱۲۰ فیلم در طول سال ساخته می شود که از آن ۱۰ فیلم که با خانواده بتوان دید به سختی می توان پیدا کرد . شما چند فیلم تلخ و سیاه از جامعه آمریکا سراغ دارید که در جشنواره های خارجی به نمایش درآمده باشد! چرا که سیاست گذاران هالیوود اجازه نمی دهند اثری به دنیا نشان داده شود که عظمت و شکوه کشورشان را زیر سوال ببرد.

جعفری ادامه داد: در حال حاضر بخشی از سینما به دنبال احیای فیلمفارسی و جریانی هم به دنبال تولید آثار جشنواره  پسند است. جریانی هم وجود دارند که بخش عمده ای از حوزه سینما را تشکیل می دهند که دغدغه سینمای ملی دارند ولی حمایت لازم را ندارد و به نوعی سرگردانند .

وی با اشاره به نقش حاکمیتی آمریکا در احیای سینمای ملی کشورش گفت: سینمای انقلاب ما باید شبیه به هالیوود در دنیا باشد. هالیوود برای دفاع از اندیشه غرب و احمایت از منافع و حاکمیت آمریکا ایجاد شده و این استراتژی را با هنر تثبیت می کند. ما نیاز به «ایران وود» داریم؛ نیازمند سینمای فراتر از سینمای ملی!

سینمای دفاع مقدس سمبل سینمای ملی است

جعفری در ادامه با تاکید به لزوم تقویت سینمای دفاع مقدس گفت:  سینمای دفاع مقدس در ایران می تواند نگاه فراملی داشته باشد. دفاع مقدس مشعشع ترین و زنده ترین بخش تاریخی ماست که می تواند مانند لوکوموتیو سیبنمای ملی را به پیش ببرد. به جرات می توان گفت سینمای دفاع مقدس سمبل سینمای ملی است

این مدیر فرهنگی با اشاره به ظرفیت های سینمای ایران در حوزه تولید آثار ملی گفت: در حال حاضر فیلم هایی در ایران در حال ساخت و تولید هستند که شانه به شانه با هالیوود در حال رقابت هستند. ما به بلوغی رسیده ایم که می توانیم جریان سینمای انقلاب را در جهان کلید بزنیم . در فیلم ها و سریال های ایدئولوژیک اخیر در جشنواره فیلم فجر، جوان ترها از پیشکسوتان جلو زده اند. اگر مفاهیم انقلاب به درستی به جامعه هنری انتقال داده شود، این نجابت در سینمای ایران وجود دارد که منجر به تولید آثار فاخری در حوزه سینمای انقلاب شود.  

فیلم سینمایی «تک تیرانداز» ایرانی ساخته می شود

ابراهیم اصغری تهیه کننده سینما در بخش دیگری از برنامه «افق سینما» از ساخت اثر جدیدش در حوزه سینمای دفاع مقدس خبر داد و افزود: «شکار شکارچی» با عنوان جدید «تک تیرانداز» حدود دو هفته از آغاز فیلمبرداریش گذشته است و کامبیز دیرباز نقش شهید زرین را ایفا می کند .

اصغری ادامه داد: این فیلم سینمایی برش کوتاهی از حضور شهید «عبدالحسین زرین» در جنگ را به تصویر می کشد . فیلم های زیادی با عنوان تک تیرانداز از قهرمانان کشورها در دنیا ساخته شده است. شهید زرین تک تیراندازی ایرانی که از ۷۰۰ تا ۳۰۰۰ شلیک موفق داشته است و ویژگی اش نسبت به تک تیراندازهای جهان این است که بیش از اینکه به شلیک های موفقش افتخار کرده باشد به انسان های که به آنها شلیک نکرده است می بالد.  

وی ادامه داد: بخش زیادی از غصه ما در دل نیروهای دشمن تعریف می شود. تاثیر حضور و مبارزه تک تیراندازی ایرانی که عملیات های دشمن را فلج و  عقیم می کند تا آن جا که دشمن برای سراین قهرمان ملی جایزه می گذارد. به نوعی می توان گفت فیلم تک تیرانداز ایرانی پاسخی به فیلم تک تیرانداز آمریکایی است.

این تهیه کننده سینما در پایان با اشاره به سختی های ساخت فیلم در حوزه دفاع مقدس گفت: سینمای دفاع مقدس اگر با علاقه و معرفت نباشه کار بسیار سخت و شکننده است. دوستان بنده که از فرماندهان جنگ بودند و سر صحنه فیلم حضور داشتند اعتراف کردند که ساخت فیلم جنگی از خود جنگ سخت تر است.

افق سینما” که با هدف بررسی چالش‌های موجود در توسعه سینمای مقاومت، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تولید می‌شود در برگیرنده گفت‌وگوهای کارشناسی و تحلیلی درباره موضوعات مختلف و نیز بخش‌های تصویری متنوع است و جمعه هر هفته از شبکه افق پخش می شود.

برنامه روایت فتح و انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس به تهیه کنندگی علی اکبر کرد در روزهای جمعه هر هفته به روی آنتن می رود.

علیرضا اقتصاد

انتهای پیام/*


دیدگاه برای “دکتر علی اصغر جعفری : سینمای دفاع مقدس سمبل سینمای ملی است/ ساخت فیلم تک تیرانداز ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *