حجت الاسلام والمسلمین احمد سالک در نشست خبری سومین کنگره بین المللی نهج البلاغه: کلام امیر المومنین علی علیه السلام کلام فوق بشر است

حجت الاسلام والمسلمین احمد سالک در نشست خبری سومین کنگره بین المللی نهج البلاغه: کلام امیر المومنین علی علیه السلام کلام فوق بشر است

حجت الاسلام والمسلمین احمد سالک در نشست خبری سومین کنگره بین المللی نهج البلاغه: کلام امیر المومنین علی علیه السلام کلام فوق بشر است

نشست خبری سومین کنگره بین المللی نهج البلاغه، با حضور حجت الاسلام والمسلمین احمد سالک کاشانی، رئیس هیئت مدیره موسسه نهج‌البلاغه اصفهان ، دکتر پیام نجفی ، رئیس سومین کنگره بین المللی نهج البلاغه ، و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان ( خوراسگان ) ، حجت‌الاسلام و المسلمین علی اصغر بیگی، دبیر اجرائی سومین کنگره بین المللی نهج البلاغه، و مدیر عامل مؤسسه نهج البلاغه استان اصفهان، و حجت‌الاسلام مسعود راعی، عضو هیئت علمی گروه حقوق دانشگاه آزاد اسلامی نجف‌آباد، و دبیر علمی سومین کنگره بین‌المللی نهج البلاغه در اصفهان، امروز نوزدهم خرداد در محل مجتمع مطبوعاتی اصفهان، با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

در این نشست خبری سومین کنگره بین المللی نهج البلاغه، حجت الاسلام والمسلمین احمد سالک کاشانی، رئیس هیئت مدیره موسسه نهج‌البلاغه اصفهان، اظهار کرد: خدا را شکر می‌کنیم که توفیق را رفیق طریق‌مان کرد تا خالصانه و صادقانه در مسیر توسعه فرهنگ نهج‌البلاغه، به نحو مطلوب و در حد توان و امکان خدمت کنیم. ان‌شاءالله بتوانیم این فرهنگ را از طریق رسانه‌ها به توده مردم انتقال دهیم و با هدف بردن نهج‌البلاغه به خانه‌های مردم، در راستای ارتقای بصیرت جامعه نسبت به مقام امیرالمؤمنین حضرت علی (علیه السلام) و کلام نورانی آن حضرت تلاش کنیم. کتاب نهج‌البلاغه امیر المومنین علی علیه السلام به «اخ القرآن» معروف و لازم است تا جامعه ما با بیان حضرت امیر المومنین حضرت علی (علیه السلام) بیشتر آشنا شود. و کلام امیر المومنین علی علیه السلام کلام فوق بشر است.

وی افزود: مؤسسه نهج‌البلاغه استان اصفهان در سال ۱۳۹۲ به همت شخصیت‌های نهج‌البلاغه‌شناس تأسیس شد، و تا به امروز فعالیت‌ گسترده ای را در همه ابعاد دنبال کرده است. حجت الاسلام والمسلمین احمد سالک کاشانی، رئیس هیئت مدیره موسسه نهج‌البلاغه اصفهان، ادامه داد: اساسنامه مؤسسه نهج‌البلاغه استان اصفهان به تصویب رسید، که مبتنی بر این اساسنامه، هیئت امنا و نیز هیئت مدیره مؤسسه برای اجرا و پیگیری مسائل تشکیل و در خصوص توسعه فرهنگ نهج‌البلاغه، حرکتی چندمنظوره ساماندهی شد، اولاً دستگاه‌های مستقر در استان مورد توجه قرار گرفتند، با سازمان برنامه و بودجه و سازمان بازرسی استان جلساتی برگزار شد و با توجه به برنامه‌های دستگاه‌ها در خصوص مسائل دینی و معرفتی، نهج‌البلاغه در این برنامه‌ها گنجانده و بر اساس آن، جلساتی در بخش‌های گوناگون حتی نیروهای مسلح برگزار شد که نسبت به فعالیت‌های انجام‌شده، پیشرفت‌های خوبی به دست آمد.

حجت الاسلام والمسلمین احمد سالک کاشانی، رئیس هیئت مدیره موسسه نهج‌البلاغه اصفهان، در رابطه با برگزاری سومین کنگره بین المللی نهج البلاغه، گفت. تاکنون ۲ کنگره نهج البلاغه توسط این موسسه برگزار شده است و برگزاری این کنگره سوم نهج البلاغه نیز انشا الله در تیرماه ۱۴۰۳ همزمان با ایام‌الله عید غدیر در سطح جهانی برگزار خواهد شد.

رئیس هیئت مدیره مؤسسه نهج‌البلاغه استان اصفهان، به تربیت مربی و کادر برای تدریس نهج‌البلاغه در محافل و دستگاه‌های گوناگون را اشاره و اظهار داشت: نمونه حضور ما در دستگاه‌ها، آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها هستند و اکنون سه هزار دانشجو در کلاس‌های نهج‌البلاغه شرکت می‌کنند. کنگره‌ای با عنوان «انسان در تراز نهج‌البلاغه» در دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان و همایش «تربیت معنوی و سلامت معنوی از منظر امام علی(علیه السلام)» را در دانشگاه اصفهان برگزار کردیم که استقبال خوبی از آنها به عمل آمد. عنوان کنگره سوم نیز «نهج‌البلاغه و زیست شرافتمندانه» است. وی تأکید کرد: امروز در مقایسه با پیش از انقلاب اسلامی و حتی سال‌های پس از آن، در سطح کشور، نهادهایی برای گسترش فرهنگ نهج‌البلاغه تأسیس شده و فعالیت‌های گوناگون در گوشه و کنار کشور، شکل واقعی خودش را پیدا کرده است. با توجه به اینکه کنگره سوم به‌صورت بین‌المللی طراحی شده، جلسات متعددی با مجمع جهانی اهل بیت(علیه السلام)، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دانشگاه‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط برگزار کرده‌ایم و همچنین پیش‌نشست‌هایی در حوزه و دانشگاه در نظر گرفته شده است. علاوه بر این، تمام فعالیت‌های مؤسسه در پایگاه اطلاع‌رسانی که به همین منظور طراحی شده، قابل مشاهده و برای فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی مفید است.

سپس حجت الاسلام علی‌اصغر بیگی، دبیر اجرائی سومین کنگره بین المللی نهج البلاغه، اظهار کرد: بنا بر فرمایش امام(ره) که «نهج‌البلاغه راه نجات و بزرگترین دستور زندگی مادی و معنوی است»، این سلسله کنگره‌ها با عنوان «راه نجات» نام‌گذاری شده که کنگره‌های اول و دوم با عناوین «ابعاد شخصیتی حضرت امیر(ع)» و «انسان در تراز نهج‌البلاغه» برگزار شد. کنگره سوم با عنوان «نهج‌البلاغه و زیست شرافتمندانه» نیز تیرماه ۱۴۰۳ همزمان با ایام‌الله عید غدیر برگزار خواهد شد و پیش‌همایش‌های متعددی تعریف شده است تا نهج‌البلاغه به میان همه اقشار و طبقات جامعه راه پیدا کند. چهار پیش‌همایش نیز در آمریکای جنوبی، مالزی، روسیه و عراق برگزار می‌شود.

حجت الاسلام علی‌اصغر بیگی، افزود: نهج البلاغه مملو از ارزش‌های احیای بشریت است و سازمان ملل و سازمان حقوق بشر در سطح جهان باید در مقابل کلاس نهج البلاغه حضرت امیرالمومنین علی (علیه السلام) زانو بزنند و قوانین اداره بشریت را در ابعاد مختلف مورد توجه قرار دهند.

وی ادامه داد: آنچه در همه این پیش‌نشست‌ها به دنبال آن هستیم، این است که انس با نهج‌البلاغه شکل بگیرد. نهج‌البلاغه کتاب زندگی امروز است و ما عقب‌افتادگی‌های بسیاری در علوم انسانی داریم که باید با استفاده از مبانی نهج‌البلاغه جبران شود. حقیقتاً بخش عمده‌ای از علوم انسانی ما در کفرستان به سر می‌برد و بسیاری از مبانی آنها برگرفته از قرآن و نهج‌البلاغه نیست. این آب به هرز رفته باید به جایگاه خودش بازگردد و علوم انسانی ما مبتنی بر مفاهیم نهج‌البلاغه شکل بگیرد که تفسیر واقعی قرآن است. مدیرعامل مؤسسه نهج‌البلاغه استان اصفهان تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب در سالروز میلاد حضرت زهرا(س) فرمودند یک خطبه نهج‌البلاغه می‌تواند جامعه‌ای را نجات دهد و این حقیقت و واقعیتی است که در نهج‌البلاغه می‌توان دید. لذت‌های این کتاب چشیدنی است و تا زمانی که این لذت‌ها در جامعه ما چشیده نشود، حاکمیت مطلوب و علوی تحقق پیدا نخواهد کرد.

حجت الاسلام علی‌اصغر بیگی، دبیر اجرائی سومین کنگره بین المللی نهج البلاغه، در ارتباط با تاریخ برگزاری سومین کنگره بین المللی نهج البلاغه، گفت: سومین کنگره بین‌المللی نهج‌البلاغه یازدهم تیر سال جاری با حضور بیش از یک هزار پژوهشگر و علاقمند به حوزه مطالعات میان رشته ای با محوریت نهج البلاغه برگزار خواهد شد.

سپس حجت‌الاسلام مسعود راعی، عضو هیئت علمی گروه حقوق دانشگاه آزاد اسلامی نجف‌آباد، و دبیر کمیته علمی سومین کنگره بین‌المللی نهج البلاغه، «راه نجات»،: اظهار کرد: ارائه ۴۵۰ مقاله به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی به دبیرخانه این رویداد ارسال شده است. حجت‌الاسلام مسعود راعی، ادامه داد: برای این سلسله کنگره‌ها هدف‌گذاری مشخصی انجام شده است، که اولین هدف به تدوین سند چشم‌انداز پنج ساله مؤسسه نهج‌البلاغه استان اصفهان برمی‌گردد که بر اساس آن، برنامه پژوهشی و تولید محتوا در کنار ادبیات تبلیغ و ترویج معارف نهج‌البلاغه در دستورکار قرار گرفت. برای اینکه بتوانیم این دو را به‌صورت عملیاتی دنبال کنیم، با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان و سایر نهادها، کنگره‌های بین‌المللی برگزار شد.

 حجت‌الاسلام مسعود راعی، در ارتباط با تعدادعضو های هیات علمی در این کنگره گفت: در زمان حاضر ۳۴ عضو هیات علمی از کشورهای مختلف جهان و داخل کشور با تخصص‌های علمی متفاوت در این کنگره مشغول فعالیت هستند، و برگزاری پیش نشست‌های داخل و خارج کشور از اقتضائات برپایی یک کنگره بین المللی محسوب می‌شود که تاکنون نشست‌های گوناگونی در این زمینه برگزار شده است.

دبیر علمی سومین کنگره بین‌المللی نهج البلاغه، ادامه داد: ۳۱۶ مقاله از استان اصفهان، ۲۲ مقاله از استان تهران و ۱۶ مقاله هم از خارج از کشور دریافت شده است. حجت‌الاسلام مسعود راعی، ضمن تشکر از دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان (خوراسگان) گفت: حجت‌الاسلام مسعود راعی، دبیر علمی سومین کنگره بین‌المللی نهج البلاغه، در اصفهان، افزود: بار سنگین برگزاری این کنگره بر عهده دانشگاه‌های آزاد اسلامی اصفهان (خوراسگان) و واحد نجف آباد قرار دارد. حجت‌الاسلام مسعود راعی، در ارتباط با فعالیت کمیته های مختلف سومین کنگره بین‌المللی نهج البلاغه، اظافه کرد: تاکنون فعالیت‌ گسترده‌ای در کمیته‌های سیاسی، اقتصاد، مدنی و حقوق، فرهنگی و اجتماعی، روانشناسی، زن و خانواده و جهاد و مقاومت این کنگره انجام شده است.

حجت‌الاسلام مسعود راعی، دبیر علمی سومین کنگره بین‌المللی نهج البلاغه، در اصفهان، ادامه داد: بیشتر مقاله‌ها توسط بانوان ارائه شده که این مساله معرف نسبت معناداری در این زمینه است و این پیام را دارد که فضای نهج البلاغه بسیار گسترده و به درون خانه‌ و خانواده‌های مردم وارد شده است.

حجت‌الاسلام مسعود راعی، عضو هیئت علمی گروه حقوق دانشگاه آزاد اسلامی نجف‌آباد، افزود: این کنگره با عنوان «نهج‌البلاغه و زیست شرافتمندانه» نامگذاری شده که عنوان زیست شرافتمندانه از کلام حضرت امام خمینی (ره) گرفته شده که فرمودند «نهج‌البلاغه راه نجات است.

حجت‌الاسلام مسعود راعی، عضو هیئت علمی گروه حقوق دانشگاه آزاد اسلامی نجف‌آباد، اظهار کرد: تاکنون پنج کارگاه آموزشی برای این کنگره برگزار شده و بستر لازم برای نگارش مقاله‌ها با محورهای مختلف از جمله اصول مدیریت در نهج‌البلاغه، اقتصاد در نهج‌البلاغه، سیاست در نهج البلاغه، جامعه‌شناسی در نهج‌البلاغه و روانشناسی در نهج‌البلاغه مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

وی با اشاره به هدف‌گذاری در ارتباط با کنگره‌ها بیان کرد: هدف ما در اولین همایش، نگاه به نهج‌البلاغه به‌مثابه پایگاه و مرجع علمی برای ایجاد تحول در علوم انسانی بود. در همایش دوم تلاش شد تا آنچه نگاه اصلی امام علی(علیه السلام) را در نهج‌البلاغه به خود اختصاص می‌دهد که همانا انسان است، تجزیه و تحلیل شود؛ بنابراین عنوان «انسان در تراز نهج‌البلاغه» انتخاب شد و برای اینکه جایگاه انسان در نگاه امام علی(علیه السلام) مشخص شود، به این موضوع از ابعاد گوناگون مدنی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی توجه شد و همان‌طور که می‌دانیم، انسان زیست اجتماعی را تجربه می‌کند؛ لذا کنگره بعدی با این نگاه هدف‌گذاری شد که انسان در تراز نهج‌البلاغه با توجه به زیست اجتماعی‌اش نیز مورد توجه قرار گیرد. بر این اساس، کنگره سوم با عنوان «نهج‌البلاغه و زیست شرافتمندانه» طراحی و با همان نگاه پیشین، زیست‌بوم‌هایی شامل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، روانشناختی و… برای آن تعریف شد.

دبیر علمی سومین کنگره بین‌المللی نهج البلاغه در اصفهان، در همین ارتباط افزود: اولین کاری که در این راستا انجام دادیم، تشکیل کمیته‌ها و کارگروه‌هایی مرتبط با هر یک از زیست‌بوم‌های تعریف‌شده با حضور اعضای هیئت علمی حوزوی و دانشگاهی بود. هر کارگروه زیر نظر یک دبیر فعالیت می‌کند و مهم‌ترین اقداماتی که در هر یک از آنها دنبال می‌شود، تعریف پیش‌همایش‌های مربوط به کنگره، تعیین سرفصل‌ها و عناوین مورد نیاز برای نگارش مقاله و دعوت از سخنرانان حوزه‌های تخصصی است.

حجت‌الاسلام مسعود راعی، دبیر علمی سومین کنگره بین‌المللی نهج البلاغه در اصفهان، در رابطه با تحولات اخیر مردم غزه گفت: با توجه به تحولات غزه و شکل‌گیری ادبیات حقوقی با عنوان حق مقاومت، برای کنگره سوم، بخش ویژه‌ای نیز با عنوان «جهاد و مقاومت در نهج‌البلاغه» طراحی کرده‌ایم که یکی از محورهای قابل توجه کنگره را به خودش اختصاص می‌دهد. نگاه بعدی را نیز در دستورکار قرار داده‌ایم و تمام این‌ها مقدمه‌ای برای تحقق مدل حکمرانی علوی خواهد بود که البته نیازمند کار علمی و تولید محتواست.

سپس دکتر پیام نجفی ، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان، اظهار کرد: مرکز تحقیقات نهج‌البلاغه بین دانشگاه آزاد و موسسه نهج‌البلاغه تشکیل شده است، و دانشجویان بسیاری در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در حوزه‌های علوم انسانی در دانشگاه‌ها مشغول تحصیل هستند اما هدایت و جهت گیری آنها برای انجام پایان نامه‌ها و تحقیقات در حوزه نهج البلاغه؛ نیاز به کار بیشتری دارد.

دکتر پیام نجفی ، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان، گفت: حدود ۷۰ پایان‌نامه و مقاله‌ ارائه شده به کنگره به دانشجویان مقطع دکترای دانشگاه‌های آزاد استان اصفهان اختصاص دارد. و اقدامات خوبی در زمینه استخراج نیازهای امروز جامعه از نهج البلاغه انجام شده است که برگزاری کنگره مورد بحث بعنوان شروع این کار در سطح بین المللی محسوب می‌شود.

در پایان حجت الاسلام علی‌اصغر بیگی، دبیر اجرائی سومین کنگره بین المللی نهج البلاغه، در ارتباط با سوال خبرنگار پایگاه خبری احوال نیوز، مبنی بر این که در ابام برگزاری سومین کنگره بین المللی نهج البلاغه، و اهمیت شبکه های مجازی چه اقداماتی انجام شده است اظهار کرد: دو بخش در آموزش مجازی داریم که یک بخش آن در حال انجام است. یک قسمت آن ۴۰ هزار نفر از معلمین آموزش و پرورش از این شبکه ها برای آموزش استفاده کرده اند و بیش از ۶۰۰ نفر از اساتید حوزه از این آموزش های مجازی استفاده کرده اند.

حجت الاسلام علی‌اصغر بیگی، ادامه داد: برای کسانی که در ایام برگزاری سومین کنگره بین المللی نهج البلاغه، نمی توانند حضور داشته باشند هماهنگی و برسی هایی انجام شده است، که در فضای مجازی استفاده کنند.

حجت الاسلام والمسلمین احمد سالک در نشست خبری سومین کنگره بین المللی نهج البلاغه: کلام امیر المومنین علی علیه السلام کلام فوق بشر است

در ارتباط با همین سوال خبرنگار پایگاه خبری احوال نیوز، حجت‌الاسلام مسعود راعی، دبیر علمی سومین کنگره بین‌المللی نهج البلاغه در اصفهان، اضافه کرد: برنامه ای برای اساتید دانشگاه های آزاد سراسر کشور طراحی شده است، که در مرحله ای ۷۰۰۰ هزار نفر از اساتید از این فضای مجازی استفاده کردند.

حجت‌الاسلام مسعود راعی، همچنین ادامه داد: در مرحله برگزاری سومین کنگره بین‌المللی نهج البلاغه، از طریق فضای مجازی در آپارات و لایت در سراسر جهان دنبال خواهیم کرد.

علیرضا اقتصاد

انتهای پیام/*

نظرات
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x