اجتماعی استان اصفهان تصاویر حوادث مرکزی

سرهنگ بهزاد ثابت راسخ: راهکارهای عملی برای پیشگیری از سرقت منزل

سرهنگ بهزاد ثابت راسخ: راهکارهای عملی برای پیشگیری از سرقت منزل

پایگاه خبری احوال نیوز، برای اینکه بتوانید منزل خود را از خطر سرقت در امان نگه دارید باید نکاتی کوچک اما ضروری را قبل از ترک منزل خود  رعایت کنید.

مسلماً مسافرت ها و خالی شدن منازل فرصتی مهیا برای ارتکاب جرم به سارقان می دهد، با این حال اگر بدانید نیمی از دزدی ها توسط آماتورها صورت می گیرد، تنها با رعایت چند نکته ساده می توانید  از سرقت منازل خود جلوگیری کنید.

آنچه در این یاد داشت متذکر می شویم حاصل تجارب کارشناسان انتظامی است که می تواند از وقوع سرقت منازل شما جلوگیری کند.

در غیر این صورت ممکن است شما هم تجربه تلخ افرادی که منزل آنها مورد دستبرد قرار گرفته  را تکرار کنید و از این به بعد انگیزه ای برای رفتن به سفر نداشته باشید. برای اینکه بتوانید منزل خود را از خطر سرقت در امان نگه دارید باید نکاتی کوچک اما ضروری را قبل از ترک منزل خود  رعایت کنید.

اگر به اجبار اشیای قیمتی مثل طلا، سکه، ارز، وجه نقد و اوراق بهادار در منازل خود نگهداری می کنید، به هیچ وجه وسایل قیمتی و طلاجات را در کشوی اتاق خواب خود پنهان نکنید. اگر در خانه گاو صندوق ندارید، برای نگهداری اشیای گران قیمت خود از صندوق امانت بانک ها و برای نگهداری وجه نقد از عابربانک استفاده کنید.

از نشان دادن محل نگهداری وجه نقد ، طلا و اشیای گران بها به همسایگان و کسانی که مورد اعتماد نیستند و همچنین از نگهداری آن ها به صورت یکجا خودداری کنید.

اگر فاصله بین در و قاب آن وجود دارد، برای جلوگیری از ورود دزدان چالاک، آن را با ورقه های فلزی پر کنید. اگر لولای درتان رو به بیرون نصب شده،  به وارد شدن دزدان کمک زیادی می کند.

اگر پنجره منزلتان کشویی است، یک تکه چوب محکم و یا لوله ای مناسب، به اندازه لنگه پنجره ای که باز می شود، از وسط پنجره باز شو به قاب آن تکیه دهید و با این کار از باز شدن پنجره از خارج جلوگیری کنید.

ماموران تبلیغاتی بسیاری شرکت ها، رستوران ها و آموزشگاه ها، تراکت های تبلیغاتی را از لای در خانه به داخل می اندازند. نکته قابل ذکر در این جا این است که وقتی شما مدتی است در خانه نیستید، این کاغذها همان جا باقی می مانند و به سارقان این علامت را می دهند که خانه شما خالی است بنابراین قبل از رفتن از یکی از نزدیکان و یا همسایگان مورد اعتمادتان بخواهید که هر روز این کاغذ را لای در بردارد.

مقابل کلیه پنجره ها، نورگیر، پاسیو و روی دیوارهای کوتاه حفاظ مقاوم و مطمئن نصب کنید. برای کلیه طبقات بالاخص در طبقات هم کف و دریچه مسیر لوله های تاسیساتی ساختمانی قفل های محکم و استاندارد استفاده کنید. درب راهرو و پشت بام را با حفاظ نرده ای ایمن کنید.

در صورتی که بیرون منزل شما فاقد روشنایی می باشد، با نصب لامپ روشنایی محل را تامین کنید. بهترین گزینه برای روشنایی درب منزل استفاده از لامپ های حسگر است که به محض نزدیک شدن اشخاص و یا تشخیص کوچک ترین حرکتی در محدود خود، برای مدتی به طور خودکار روشن می شود.

نقاطی که احتمال ورود به منزل توسط سارق می رود را علاوه بر اینکه با حفاظ های آهنی ایمن سازی می نمایید، حتما مجهز به کنترل از طریق دوربین مداربسته نیز باشد. شما با این کار حتی می توانید در هر جای دنیا که باشید با اتصال به اینترنت تصاویر دوربین های نصب شده در منزل را مشاهده کنید و از راه دور اوضاع را تحت نظر داشته باشید.

اگر از دزدگیر برقی استفاده می کنید به طور مرتب آن را کنترل و معایبش را بر طرف نمایید و هنگام خروج از منزل کلید آن را باز نمایید. اگر منزلتان را به اینگونه سیستم های حفاظتی مجهز کرده اید، حتما جعبه سیم ها را پنهان کنید، زیر دزدها در اولین قدم پس از ورود به منزل درصدد قطع کردن سیم کشی منزل هستند.

در صورت خروج از منزل، تنها به بستن در خروجی منزل اکتفا نکرده و کلیه درهای داخل منزل، اتاق ها را قفل نموده تا راه نفوذ از سارقان سلب شود و شرایط زمانی و محیطی برای جست و جو سخت تر شود.

اگر خانه های اطراف شما خالی از سکنه است یا در مجاورت آن ها مشغول ساختمان سازی هستند لازم است که حتی المقدور از مسافرت صرف نظر کنید و یا شخص مورد اطمینانی در منزل شما به طور موقت سکونت کند زیرا در چنین شرایطی لازم است از منزل خود مراقبت بیشتری به عمل آورید.

قفل ها و کلیدها رمز ورود غریبه ها به خانه شما هستند. اگر قصد تعویض کلیدها و قفل های خانه خود را دارید، حتی المقدور به کلیدسازی غیر از محل سکونت خود مراجعه کنید و یا اینکه کلید ساز کاملاً مورد اعتماد شما باشد.  از قرار دادن کلید در محل هایی مانند زیر جاکفشی و سایر محل های قابل دسترسی خودداری کنید.

تهیه و تنظیم: سرهنگ بهزاد ثابت راسخ، رئیس پلیس پیشگیری پلیس اصفهان

محمد امین اقتصاد

انتهای پیام/*

نظرات
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x