دکتر اسماعیل قربانی مدیر مخابرات منطقه اصفهان: تمام تلاش و ظرفیت خود را در سطح استان برای توسعه فیبر نوری انجام خواهیم داد

دکتر اسماعیل قربانی مدیر مخابرات منطقه اصفهان: تمام تلاش و ظرفیت خود در سطح استان برای توسعه فیبر نوری انجام خواهیم داد

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری احوال نیوز، دکتر اسماعیل قربانی، مدیر مخابرات منطقه اصفهان، روز شنبه، ۲۹/ ۰۲ / ۱۴۰۳ بمناسبت «هفته ارتباطات» در محل سالن سردار سلیمانی مخابرات اصفهان ، در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: تمام تلاش و ظرفیت خود در سطح استان برای توسعه فیبر نوری انجام خواهیم داد.

دکتر اسماعیل قربانی، مدیر مخابرات منطقه اصفهان، ادامه داد: استان اصفهان حدود ۶۵۱ هزار پورت دیتای فعال دارد و بیش از یکهزار و ۲۰۰ مشترک در آن از پورت (VDSL) استفاده می‌کنند. بیش از ۶۰۰ هزار مشترک در اصفهان از اینترنت پرسرعت(ADSL) استفاده می‌کنند و ظرفیت پهنای باند استان ۲ برابر نیاز فعلی مردم است.

مدیر مخابرات منطقه اصفهان، در ارتباط با سرعت شبکه دیتا گفت: استفاده از ترافیک دیتا در استان سال گذشته رشد ۳۸ درصدی داشت و متوسط سرعت شبکه «۴G» به ۱۶.۸ و کمینه سرعت شبکه دیتا همراه به ۴.۸ مگابیت در ثانیه رسید. و افزایش ترافیک دیتا در شبکه‌های تلفن همراه باعث کاهش نرخ گذردهی شبکه می‌شود که نیاز به توسعه دائمی ظرفیت دارد. در سال قبل مخابرات منطقه اصفهان با انجام ۶۸۸ پروژه، همزمان با رشد مصرف دیتا به میزان ۳۸ درصد، نرخ گذردهی شبکه را نیز افزون بر پنج درصد افزایش داد.

دکتر اسماعیل قربانی، مدیر مخابرات منطقه اصفهان، در رابطه با تعداد سایت های کل استان اصفهان گفت: : هم‌اکنون بیش از یکهزار و۸۰۰ سایت در کل استان در اختیار شبکه همراه است و سال گذشته برای نخستین بار ۶۵ سایت ۵G شبکه همراه در کلانشهر اصفهان نصب شد. برنامه امسال نیز نصب ۱۶۰ سایت ۵G در اصفهان است.

دکتر اسماعیل قربانی، مدیر مخابرات منطقه اصفهان، در ارتباط با طرح نجما اضافه کرد: بزرگترین پروژه‌ مخابراتی که از سال گذشته در اصفهان آغاز شد و ظرف ۲ سال تکمیل می‌شود پروژه‌ای تحت عنوان «نهضت جهادی توسعه فیبر نوری شرکت مخابرات ایران» موسوم به «نجما» است.

قربانی ادامه داد: فیبرنوری، تکنولوژی روز دنیاست و می‌تواند نیازهای زیرساختی امروز و فردای فضای دیجیتالی کشور را تامین کند.

دکتر اسماعیل قربانی، مدیر مخابرات منطقه اصفهان، در رابطه با توسعه شبکه های فیبر نوری اضافه کرد: : توسعه شبکه فیبرنوری لازمه توسعه اقتصاد دیجیتال کشور و استان و حرکت به سمت برخورداری از امکاناتی مانند شهرهای هوشمند است و سال گذشته افزون بر ۱۰ هزار میلیارد ریال توسط شرکت مخابرات برای توسعه این شبکه در استان هزینه شد.

دکتر اسماعیل قربانی، گفت:جهان از ۱۰ سال پیش وارد انقلاب چهارم صنعتی شده و فیبر نوری زیرساخت اصلی برای تحقق این انقلاب صنعتی است و امروزه توسعه شبکه فیبر نوری به مهمترین اولویت کشورهای پیشرفته و در حال توسعه تبدیل شده است.

دکتر اسماعیل قربانی، مدیر مخابرات منطقه اصفهان، اظهار کرد: کاهش هزینه‌ها، رونق کسب و کارهای کوچک و بازکردن قفل رشد اقتصادی کشور نیازمند توسعه فضای دیجیتال است و فناوری دیجیتال می تواند نقش مهمی در گشودن قفل تولید در کشورمان داشته باشد.

دکتر اسماعیل قربانی، مدیر مخابرات منطقه اصفهان، در ارتباط با رتبه اصفهان گفت: اصفهان بعد از تهران از لحاظ زیرساخت‌ فیبر نوری رتبه دوم کشور را داراست و نخستین شهری بود که در سال ۱۳۹۵ طرح استفاده از فیبر نوری برای مصارف خانگی را اجرا کرد. شبکه و تجهیزات مخابراتی استان از فضای اینترنت قابل دسترس نیست از این رو به هیچ عنوان این زیرساخت حیاتی استان نمی‌تواند تحت تاثیر حملات سایبری از بیرون مرزهای کشور قرار گیرد.

دکتر اسماعیل قربانی، در رابطه با توسعه شبکه ملی اطلاعات گفت: توسعه شبکه ملی اطلاعات باید هرچه سریعتر اتفاق بیفتد تا بتوان از این بستر برای توسعه فضای دیجیتالی کشور بهره برد و شرکت مخابرات آمادگی بسترسازی زیرساختی در این زمینه را داراست.

دکتر اسماعیل قربانی، مدیر مخابرات منطقه اصفهان، در مورد هزینه نگهداری شبکه خطوط تلفن ثابت گفت: هزینه نگهداری شبکه خطوط تلفن ثابت که از جنس مس است، بسیار بیشتر از آبونمان دریافتی از مشترکین ثابت بوده و اکنون در اصفهان هزینه نگهداری خطوط ثابت ماهیانه حدود ۴۰ هزار تومان برای هر خط است. استان اصفهان بیش از پنج میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در ۲۸ شهرستان دارد و سومین استان پُرجمعیت کشور به‌شمار می‌آید.

در پایان دکتر اسماعیل قربانی، مدیر مخابرات منطقه اصفهان، در ارتباط با سوال خبرنگار پایگاه خبری احوال نیوز، مبنی بر بر نصب دکل های مخابراتی و خطراتی که می تواند برای مردم داشته باشد و همچنین سرقت کابل های فیبر نوری ، اظهار کرد: امواج موبایل با توجه به ذهنیتی که در عوام ایجاد کرده است جای نگرانی نیست، و تمام نظرات پزشکی در مخابرات مبنی بر بی ضرر بودن امواج مخابراتی در مخابرات وجود دارد. در نصب دکل ها مشکلی نداریم و از همکاری مردم و فرمانداری ها و استاندار محترم به خصوص استاندار در همین جا به خاطر همکاری خوب با شرکت مخابرات، که در جهت توسعه مخابرات و فیبر نوری حمایت کردند تشکر و قدر دانی می کنم.

دکتر اسماعیل قربانی، مدیر مخابرات منطقه اصفهان، در رابطه با سرقت کابل های فیبر نوری، به خبرنگار پایگاه خبری احوال نیوز، گفت: سرقت کابل های فیبر نوری، بسیار کم است و از حوزه قضائی تشکر می کنم که مسائل مربوط به امور مخابرات را کمک می کنند. و برای سرقت کابل های مخابراتی همیشه از حوزه قضائی استفاده و کمک می گیریم، که آسیب کمتری به تاسیسات مخابرات وارد شود.

دکتر اسماعیل قربانی، افزود: مخابرات اصفهان زیرساخت‌های لازم برای توسعه فیبر نوری را داراست و هم اکنون تمام ۱۱۵ شهر استان از طریق فیبر نوری به شبکه مخابرات ایران متصل هستند.

علیرضا اقتصاد

انتهای پیام/*

نظرات
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x