مرتضی خوشنوس زاده: ۷۵۰ زوج دانشجو امسال برای اولین بار به صورت تجمیعی در این جشن‌ها حضور دارند

مرتضی خوشنوس زاده: ۷۵۰ زوج دانشجو امسال برای اولین بار به صورت تجمیعی در این جشن‌ها حضور دارند

مرتضی خوشنوس زاده، رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان: ۷۵۰ زوج دانشجو امسال برای اولین بار به صورت تجمیعی در این جشن‌ها حضور دارند
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری احوال نیوز، صبح دوشنبه ۱۴۰۳/۲/۲۴ نشست خبری جشن ازدواج دانشجویی دانشگاه‌های استان اصفهان با حضور اصحاب رسانه در ساختمان شماره ۴ سالن شاهچراغ دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد.

در این نشست خبری، حجت‌الاسلام مرتضی خوشنوس زاده، ریاست دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، ضمن تبریک به مناسبت اعیاد مبارک دهه کرامت اظهار داشت: خانواده بنیانی ترین و مبارک ترین بنایی است که در عالم وجود، بنا گذاشته شده است، وی افزود: پیغمبر مکرم اسلام، می فرمایید: ما بُنِیَ فی الإسلامِ بِناءٌ أحَبَّ إلى اللّه ِ عزّ و جلّ ، و أعَزَّ مِنَ التَّزویجِ . در اسلام هیچ بنایى ساخته نشد که نزد خداوند عزّ و جلّ محبوبتر و ارجمندتر از ازدواج باشد .

خوشنوس زاده خاطرنشان کرد: ابر راهبر فرهنگی ما در مسائل فرهنگی کشور باید توجه به خانواده باشد درحالیکه دشمن این راهبرد را دارد و در فتنه زن زندگی آزادی، آنها زن را که رکن اصلی خانواده و کانون خانواده است را مورد توجه قرار داده بودند و ما از آن غفلت کرده‌ایم.

حجت‌الاسلام مرتضی خوشنوس زاده ریاست دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در همین خصوص ابراز داشت: آیا اولویت های فرهنگی ما بر اساس اهمیت ازدواج در اسلام تعریف شده است ؟

مرتضی خوشنوس زاده ضمن اشاره به ۴ خصوصیت که در سند ترویج و تسهیل ازدواج دانشگاهیان است، به «باپا» اشاره کرد و گفت: این مخفف ازدواج بهنگام، آگاهانه، پایدار و آسان است که بصورت خلاصه به «باپا» معروف شده است.

حجت‌الاسلام مرتضی خوشنوس زاده اعلام کرد: تا سال ۱۴۰۱ بیش از ۴۳۵ هزار ازدواج صورت گرفته است و کمتر از ۴ درصد این ازدواج یا به تعبیری ۱۸هزار مورد به طلاق منجر شده است که کمتر از آمار رسمی ازدواج کشور است.

خوشنوس زاده مطرح کرد: در طرح «همسفر تا بهشت» یک سفر مشهد زوجها میهمان رهبر انقلاب هستند و تاکنون ۲۶ دوره آن برای همه اقشار دانشجویی و اقلیتها برگزار شده است.

حجت‌الاسلام مرتضی خوشنوس زاده ریاست دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به طرح‌های زوج مانا، همرسان، طرح دردانه اظهار داشت: هر سال در دانشگاه یک جشن ازدواج گرفته می‌شود و در این جشن زوج های از افراد نخبه، فرهیخته و تحصیل کرده جامعه دور هم جمع می‌شوند و این پیام را منتقل می‌کنند که ما در همین شرایط اقتصادی ازدواج کردیم و شدنی است و دیگران را هم دعوت به این ازدواج می‌کنیم.

خوشنوس زاده عنوان کرد: بر اساس فرایند مرسوم جشن‌های ازدواج دانشجویی، پیش از این بطور جداگانه و با مسوولیت هر دانشگاه برگزار می‌شد اما بر اساس هماهنگی انجام شده امسال این برنامه نخستین بار برای نزدیک به یکهزار زوج دانشجو از دانشگاه‌های سراسر استان در باغ موزه چهلستون برگزار خواهد شد. وی در همین خصوص افزود: امسال برای حضور والدینِ زوج‌های دانشجو نیز در این جشن با حمایت استاندار برنامه‌ریزی شده است.

حجت الاسلام خوشنویس‌زاده اعلام کرد: هدایا و بسته‌های فرهنگی فرزندآوری نیز برای زوج‌های دانشجو تدارک دیده شده است، با توجه به بازه زمانی که برای تاریخ عقد زوج‌های دانشجو در نظر گرفته شده است(از فروردین ۱۴۰۱ تا آبان ۱۴۰۲) ۲۰ زوج دارای تک فرزند و یک زوج دارای فرزندان دوقلو نیز در این جشن حضور دارند. وی همچنین افزود: این برنامه هیچ ردیف بودجه‌ای ندارد اما همه متولیان و مسوولان با توجه به اهمیت امر مقدس ازدواج برای بیشترین نقش‌آفرینی در برگزاری شایسته این آیین هم‌افزا شدند.

وی با بیان اینکه ۱۳۵۰ زوج در سراسر استان به جز کاشان در این بازه زمانی ازدواج کردند گفت: ۲۵۰ زوج مربوط کاشان بودند که اول خرداد جشن ازدواج دانشجویی در شهر کاشان برگزار خواهد شد.

حجت‌الاسلام مرتضی خوشنوس زاده ریاست دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ابراز داشت: بازتاب رسانه‌ای و تبلیغات شهری این جشن باید به‌گونه‌ای باشد که موجی از مسرت و نشاط ایجاد کند و بیشترین تاثیرگذاری بخصوص برای نسل جوان بدنبال داشته باشد.

خوشنویس‌زاده عنوان کرد: خوابگاه‌های متاهلی از میانبُرهای ترویج ازدواج دانشجویی است، وضعیت اصفهان در این زمینه مطلوب نیست و امیدواریم با مساعدت و برنامه‌ریزی‌های بلندمدت بتوانیم این ظرفیت را در دانشگاه‌های استان ایجاد و آن را تقویت کنیم.

حجت‌الاسلام مرتضی خوشنوس زاده بیان کرد: نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه اصفهان همواره در زمینه آشنایی، انتخاب همسر، خواستگاری اولیه و تلاش برای تشویق دانشجویان به ازدواج راهگشا و یاریگر بوده و این موضوع را در اولویت قرار داده است.
حجت‌الاسلام مرتضی خوشنوس زاده ریاست دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهان اعلام کرد: ۷۵۰ زوج دانشجو امسال برای اولین بار به صورت تجمیعی در این جشن‌ها حضور دارند ۷۸ دانشگاه استان در این طرح اعم از سراسری، دولتی، پیام نور، علمی کاربردی ، پیام نور و غیرانتفاعی در این جشن مشارکت دارند و فقط دانشگاه فرهنگیان به دلیل اینکه آیین ازدواج دانشجویی خود را زودتر برگزار کردند در این جشن حضور ندارند.
وی با بیان اینکه زوجها با اتوبوس به صورت کاروان شادی از دانشگاه‌های خود به سمت باغ موزه چهل‌ستون روانه خواهند شد ابراز داشت: در دانشگاه‌های مربوطه کارگاه های آموزشی در موضوعات اهمیت و جایگاه فرزندآوری، بهبود کیفیت زندگی با رابطه صمیمی، عوامل تحکیم خانواده، سبک زندگی اسلامی، رشد و پویایی در زندگی مشترک، ارتباط موثر زوجین قبل از انتقال زوجها به باغ چهل‌ستون برای آنان برگزار خواهد شد.

گفتنی است: جشن ازدواج زوج‌های دانشجو استان اصفهان، دوشنبه ۳۱ اردیبهشت جاری در باغ موزه چهلستون برگزار می‌شود.

مریم نظری

انتهای پیام/*

نظرات
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x