فرزانه افشاری: تأثیر روابط فرا اجتماعی

فرزانه افشاری: تأثیر روابط فرا اجتماعی

پایگاه خبری احوال نیوز، تحقیقات نشان می دهند اگر فردی با یک شخصیت رسانه ای ارتباط فرا اجتماعی داشته باشد آن شخصیت می تواند بر دیدگاه های سیاسی و تصمیمات رأی گیری، رفتار، نگرش و حتی نوع خرید او تاثیر بگذارد.

تحقیقات نشان داده است که روابط فرا اجتماعی می تواند به روش های مختلفی بر کاربران رسانه ها تأثیر بگذارد. در برخی از محققان در بررسی های اخیر خود دریافتند که اگر فردی با یک شخصیت رسانه ای ارتباط فرا اجتماعی داشته باشد آن شخصیت می تواند بر دیدگاه های سیاسی و تصمیمات رأی گیری، رفتار، خرید، نگرش در مورد کلیشه های جنسیتی و اعتماد او به گروه های مختلف مردم مانند دانشمندان تأثیر بگذارد.

این تأثیر بسته به مثبت یا منفی بودن رابطه فرا اجتماعی با چهره رسانه ممکن است مثبت یا منفی باشد. در یک نکته خوش بینانه تر، ارتباطات فرا اجتماعی می تواند اعتماد به نفس را افزایش دهد، باور فرد را در مورد خودکارآمدی خود بهبود بخشد، و منجر به احساس تعلق قوی تر شود.

اگرچه تحقیقات در مورد این موضوع محدود است، اما به نظر می‌رسد افرادی که در حین تعطیلی، رسانه‌های اجتماعی دیگری نداشتند. برای ارضای نیاز خود به تعامل و ارتباط، به شخصیت‌های تلویزیونی و سینمایی و رسانه‌های اجتماعی آنلاین روی آوردند. بنابراین روابط فرااجتماعی به برخی افراد کمک کرد تا با یک دوره طولانی تماس اجتماعی محدود کنار بیایند.

در نهایت، از آنجایی که دوستان و خانواده می توانند بدون حسادت با همان شخصیت رسانه ای درگیر روابط فرااجتماعی شوند. بحث در مورد این روابط فرااجتماعی متقابل می تواند روابط اجتماعی را تقویت کند. علاوه بر این، از آنجایی که طرفداران اغلب جوامع آنلاین یا حضوری ایجاد می‌کنند که به اجراکنندگان، شخصیت‌ها و دیگر چهره‌های رسانه‌ای خاص اختصاص داده شده است. روابط فرا اجتماعی نیز می‌تواند کاتالیزوری برای شکل‌گیری روابط واقعی با دیگران باشد.

تا به امروز، اکثر مطالعات در مورد پدیده های فرا اجتماعی بر فیلم و تلویزیون متمرکز شده است. در حالی که رسانه های جدید کمتر از یک پنجم تحقیقات را مورد توجه قرار داده اند.

با این وجود، رسانه های جدید و به ویژه رسانه های اجتماعی قطعاً ماهیت روابط فرا اجتماعی را تغییر داده اند. نکته جالب این است که آیا توانایی برقراری ارتباط مستقیم و احتمالاً با یک چهره رسانه‌ای آنلاین ممکن است روابط فرا اجتماعی را اجتماعی‌تر کند یا خیر. به عنوان مثال، اگر یک طرفدار از طریق توییتر با بازیگر مورد علاقه خود پیام های مستقیم رد و بدل کند. این رابطه جنبه اجتماعی پیدا می کند.

نتیجه این تحقیق نشان می دهد که روابط فرا اجتماعی و اجتماعی باید در امتداد یک پیوستار عمل کنند. در انتهای اجتماعی طیف، افرادی هستند که ما به طور منظم در زندگی روزمره با آنها ارتباط برقرار می کنیم و در انتهای فرا اجتماعی افراد رسانه ای هستند که به آنها دسترسی نداریم، مانند شخصیت های تخیلی یا مجریانی که درگذشته اند.

تهیه و تنظیم: فرزانه افشاری، کارشناس مشاوره مرکز مشاوره آرامش پلیس اصفهان

محمد امین اقتصاد

انتهای پیام/*

نظرات
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x