حمید علینقیان پور فرمانده انتظامی استان اصفهان: شیوه های اثرگذار در تذکر به افراد بد پوشش

حمید علینقیان پور فرمانده انتظامی استان اصفهان: شیوه های اثرگذار در تذکر به افراد بد پوشش

پایگاه خبری احوال نیوز، کارشناسان معتقدند کار فرهنگی بهترین و مؤثرترین شیوه مقابله با بدپوششی بانوان است و بنابر این باید با روش های مؤثر و مفید تذکر به افراد بدپوشش و نحوه اقناع سازی آنان برای پذیرش حجاب آشنا شویم.

تجربه ثابت کرده که اگر کودک، نوجوان یا جوانی را ازچیزی نهی کردیم در مقابل آن جبهه گرفته و به انحای مختلف سعی کرده تا از انجام فرمان تمرد کند. در خصوص حفظ حجاب و پوشش هم همین گونه است و حقیقتاً نمی توان کسی که از ابتدای کودکی در درون خانواده با فرهنگ حجاب آشنا نبوده و اصلاً خانواده او اعتقادی به حجاب و رعایت احکام و حدود شرعی نداشته را با زور وادار به حفظ حجاب کرد.

حال که دریافتیم کار فرهنگی بهترین و مؤثرترین شیوه مقابله با بدپوششی در جامعه است باید با روش های مؤثرو مفید تذکر به افراد بدپوشش و نحوه اقناع سازی آنان برای پذیرش حجاب نیز آشنا شویم چرا که تذکر لسانی به افراد بدپوشش اگر با رفتارهای پرخاشگرانه همراه باشد این روش نیز نه تنها اثری در فرد ایجاد نمی کند بلکه باعث بروز تنش در جامعه و حمایت از فرد متخلف می شود و قطعاً این کار جامعه اسلامی را متضرر خواهد کرد.

شیوه های تذکر به افراد بدپوشش از نظر رهبر معظم انقلاب

 رهبر معظم انقلاب اسلامی ۲۲ اردیبهشت سال ۸۲ در جلسه با دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی خطاب به دانشجویی که پرسیده بود، مشکل بدحجابی و مقابله با فرهنگ های غلط در دانشگاه ها دغدغه بسیج این دانشگاه ها است،نظر حضرت عالی چیست؟ فرمودند: «گفتن و تذکّر دادن، خوب است ،با اخلاق خوب تذکّر دهید،؛ با رفق و مدارا امر و نهی کنید. امر و نهی، یعنی دستور دادن غیر از تمنا کردن است؛ اما همین را با رفق، مدارا و محبّت، نه با خشونت انجام دهید.به نظرم این طوری باید عمل شود… اما برخورد فیزیکی و جسمانی،این که درست نیست و ما اصلا این را توصیه نمی کنیم »

مردم چگونه قانون را می پذیرند

هرگاه انسان بداند که احکام و دستورات الهی منافاتی با نیازهای طبیعی و فطری او ندارد زودتر در مقابل احکام سر تسلیم فرود می آورد . از طر فی تشریع باید همراه بیان فلسفه احکام باشد زیرا انسان هنگامی که دلیل و فلسفه عمل به قانونی را بداند و قانونگذار منافع عمل به قانونی را برای او روشن کند و از خطرات و مضراتی که سرباز زدن از قانون می تواند برای او به وجود آورد آگاه شود ، با رغبت بیشتری قانون را پذیرفته و به آن ملتزم می شود .

بی اطلاعی اکثر بد پوشش ها از فلسفه حجاب

باید قبول کنیم که بیشتر بدپوشی ها و بی حجابی ها به خاطر نوع تربیتی است که افراد بدپوشش  دارند و یا اینکه فلسفه حجاب برای آنها روشن نشده و مطمئناً با یک صحبت منطقی متقاعد می شوند. باید توجه داشته باشیم که انسان ها در برخورد با حق، ۳ دسته اند. دسته اول انسان های حق گرا هستند.  چنین افرادی در صورتی که اشتباه خود را دریابند،نه تنها ناراحت نمی شوند, بلکه بسیار خرسند و شادمان می شوند.

دسته دوم انسان هایی هستند که در مقابل حقیقت بی تفاوتند. چنین افرادی از این که کسی روی اشتباهاتشان انگشت بگذارد، استقبال نمی کنند. دسته سوم  اما انسان های حق ستیزند. این افراد مسلماً در برابر حرف حق، واکنش منفی نشان می دهند. البته این گروه اندکند و غالب افراد جزو گروه اول و دوم هستند.

در اینجا یک نکته اساسی وجود دارد و آن هم نحوه امر به معروف و نهی از منکر افراد است. مسلما اگر، با درک درستی از طرف مقابل اقدام شود عکس العمل مثبت طرف مقابل، بسیار بالا خواهد بود.

روش های اثر گذار در تذکر به افراد بدپوشش

۱-به اعتقادات شخصی افراد نباید بی احترامی کرد و بهترین اقدام استدلال منطقی وایجاد انگیزش و بینش در افراد است.

۲-یادتان نرود براى تغییر در رفتار فرد بد پوشش اولاً؛ بایستى بسیار با مدارا و نرمى برخورد کنید ثانیاً؛ انتظار تغییر سریع نداشته باشیدو  ثالثاً؛ با بیان فلسفه حجاب و نتایج دنیوى و اخروى او را نسبت به این موضوع متقاعد کنید.

۳-اگر فردی نمی‌تواند به اعصاب خود مسلط باشد نباید امر به معروف و نهی از منکر کند و با افراد بد پوشش درگیر شده و ممکن است مرتکب فعل حرام شود.

۴-برای اینکه افراد به حجاب علاقه‌مند شوند باید سعی کنیم آنان را مورد تشویق کلامی و مادی قرار دهید.

۵-به افراد بد پوشش کتاب های مناسب در مورد دلایل حفظ عفاف و حجاب هدیه دهید.

۶– برای اینکه تذکر ما تأثیرگذار باشد باید با ادب و احترام افراد بد پوشش را به خود جلب کنیم، در صورت علاقه‌مندی، آنها به تقلید از کارهای شما خواهند پرداخت.

۷- از تحقیر و سرزنش کردن و منت گذاشتن خودداری کنید.

۸-یکى از چیزهایى که باعث مى شود انسان در رعایت حجاب کوتاهی کند و یا دید مناسبی نسبت به آن نداشته باشد، این است که فلسفه حجاب برایش جانیفتاده است، لذا از چنین افرادی بخواهید با مطالعه کتاب هایى که در این زمینه نوشته شده است، آگاهى و شناخت خود را درباره فلسفه حجاب افزایش دهند.

۹- به آنها بگویید که حجاب به خانم ها کمک می کند که به طور ناخواسته و خارج از چارچوب ها وسیله لذت انگاری مردان نامحرم و هوس باز قرار نگیرند و احترام آنان در جامعه خدشه دار نشود.

۱۰- به این نکته مهم یادآور شوید که اگر چه حجاب از یک سو برای خانم ها محدودیت است و موجب خستگی و زحمت یا گرما در تابستان می باشد اما از سوی دیگر اوج احساسات را سالم نگه می دارد و عاطفه ها و محبت ها را در کانون گرم خانواده متمرکز می سازد و زن و مرد را از بی تفاوتی نسبت به همدیگر در نظام خانواده نجات می دهد.

چگونه به شبهه افکنی در خصوص حجاب پاسخ دهیم

امروز بسیاری از شبکه ها و رسانه های بیگانه با مطرح کردن این شبهه که حجاب یک امر اختیاری است هشتگ ها و پویش های نه به حجاب اجباری راه انداخته و از این طریق به تحریک دختران و بانوان کشور می پردازند.  در این میان وقتی به برخی از دختران جوان از پوشش و حجاب شرعی برخوردار نیستند تذکر می دهیم پرخاش کرده و  می گویند موی خودم است و به کسی ربطی ندارد، دلم می خواهد آن را به نمایش بگذارم! در پاسخ به این عده باید مثَل معروف سوراخ کردن کشتی که فردی می‌گفته من جایی را که مخصوص نشستن خودم است را سوراخ می‌کنم و کار به بقیه ندارم را مثال بزنیم و بگوییم حال اگر قبول کنیم چنانکه او بر سوراخ نکردن کشتی از طرف دیگران اشکال نمی‌گیرد دیگران نیز نباید به او اشکال بگیرند؟!

مسلم است که همه ما سوار بر یک کشتی هستیم که اگر یک نفر به اشتباه یا به عمد آن را سوراخ کند بقیه را هم با خود غرق خواهد کرد. ما هم برای حفظ نظام کلی زندگی اجتماعی در جامعه اسلامی خود به حجاب نیازمندیم و دلایل لزوم آن همه انسانها را به رعایت آن مجبور می‌کند و سخن بر سر افراد مختلف نیست. ما نیز قبول داریم که هیچ کسی نباید دیگری را بر هیچ امری مجبور کند اما در اینجا اگر مذهب را حاکم می‌دانیم باید قبول کنیم که در این مذهب خداوند است که حکم می‌کند و او نیز رعایت حجاب را در قرآن خود به زنان مسلمان حکم کرده و اگر عقل بشری را حاکم می‌دانیم باید بدانیم که این نظام احسن اجتماعی است که حکم می‌کند و دختران و زنان به فرمان عقل و منطق خود  حجاب و عفاف را در جامعه رعایت کنند.#

تهیه و تنظیم: سرتیپ دوم پاسدار حمید علینقیان پور، فرمانده انتظامی استان اصفهان

محمد امین اقتصاد

انتهای پیام/*

نظرات
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x