علی حاجیان: آرامستان اصفهان در زمینه رعایت امور واجب شرعی رتبه نخست کشور را در میان آرامستان‌ها کسب کرده است

علی حاجیان: آرامستان اصفهان در زمینه رعایت امور واجب شرعی رتبه نخست کشور را در میان آرامستان‌ها کسب کرده است

علی حاجیان: آرامستان اصفهان در زمینه رعایت امور واجب شرعی رتبه نخست کشور را در میان آرامستان‌ها کسب کرده است

به گزارش پایگاه خبری احوال نیوز، نشست خبری مدیر عامل سازمان آرامستان های شهرداری اصفهان، روز سه شنبه ۱۴۰۳/۲/۱۸ به مناسب چهلمین سالگرد آرامستان باغ رضوان اصفهان با حضور اصحاب رسانه، با حضور در سالن کنفرانس کتابخانه مرکزی اصفهان برگزار شد.

علی حاجیان ،مدیر عامل سازمان آرامستان های شهرداری اصفهان در این نشست خبری با بیان اینکه: ۴۰ سال پیش در چنین روزی زمینی به وسعت هزار و ۲۰۵ هکتار برای باغ رضوان اصفهان تحویل شهرداری شد، اعلام کرد: از سال ۱۳۶۳/۲/۱ اولین شهروند اصفهانی در قطعه ۳ ردیف ۱ شماره ۱ دفن می شود.

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان، اظهار داشت: باغ رضوان با ۱۶۰ هکتار فضای سبز و ۱۲۲ هزار اصله درخت ‌و درختچه، به عنوان ریه تنفسی شرق شهر شناخته می‌شود و علاوه بر کفن و دفن یک وظیفه محیطی زیستی به عهده دارد. وی افزود: طبق آمار ثبت شده از دوربین ها، سالانه نزدیک به ۸ میلیون زائر در باغ رضوان تردد دارند.
علی حاجیان ابراز داشت: باغ رضوان بعد از پاندمی کرونا نشان داد جای بسیار مهمی است و نشان داد سازمانی مثل آرامستان می‌تواند نقش مهمی در مواقع مهم ایفا کند. طی دو سال گذشته یک روند جدید کفن و دفن در باغ رضوان ایجاد شده است.

علی حاجیان، مدیر عامل سازمان آرامستان های شهرداری اصفهان مطرح کرد: یک وظیفه ذاتی در اساس‌نامه سازمان آرامستان است که کفن و دفن است، اما توجه به نقش باغ رضوان در اصفهان این وظیفه عوض شد. وی افزود: ما شش محور و هدف را برای خود روشن کردیم و پروژه‌ها را در مسیر آن تعریف کردیم. مسیری که سازمان آرمستان‌ها طی کرده مسیر تعالی بوده است و نسبت به تهران، قم و مشهد جلوتر است.

علی حاجیان اعلام کرد: آرامستان اصفهان در زمینه رعایت امور واجب شرعی رتبه نخست کشور را در میان آرامستان‌ها کسب کرده است.

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان تصریح کرد: در زمینه توسعه و هوشمندسازی پروژه‌هایی همچون هوشمندسازی آبیاری ۵۰ هکتار از فضای سبز در آن اجرا شد. به وسیله این تکنولوژی تمام امور هوشمند است، سنسور جغرافیایی که تشخیص احتمال بارش باران را می‌دهد و سنسور رطوبت‌سنج خاک به منظور بررسی نیاز خاک به آب از جمله این هوشمندسازی‌ها است.
علی حاجیان همچنین از ساخت نمازخانه به‌وسعت ۲۰۰ متر خبر داد و افزود: چندین چشمه سرویس بهداشتی در فاز سوم از دیگر پروژه‌هاست که این نمازخانه‌ها توانایی میزبانی مراسم‌ها را نیز دارد. همچنین مانیتورینگ تاسیسات برق و گاز و‌ دوربین‌های مداربسته با هدف کاهش مصرف انرژی، تامین ایمنی محیط و نظارت مستمر، از دیگر پروژه‌های حوزه توسعه و هوشمندسازی است.

علی حاجیان مدیر عامل سازمان آرامستان های شهرداری اصفهان با تاکید بر اینکه: سازمان آرامستان‌ها به صورت ۲۴ ساعته با مردم در ارتباط است، افزود: شماره تلفن ۱۵۳۰ برای شهروندان که متاسفانه نیاز به ارتباط با سازمان آرامستان‌ها دارند، به صورت ۲۴ ساعته در دسترس است.

مدیر عامل سازمان آرامستان های شهرداری اصفهان ساخت منبع ۵۵ هزار مترمکعبی آب در باغ رضوان را از مهم‌ترین پروژه‌های سازمان آرامستان‌ها در حوزه محیط زیست و انرژی دانست و افزود: استحصال آب‌های سطحی از دیگر پرو‌ژه‌های اجرا شده‌ در باغ رضوان است. تمام باران‌های اخیری که در شهر اصفهان آمد به جز مقدار جزئی جذب این استخر شد و با اجرای کانال‌های آن قادریم تمامی آب ناشی از نزولات جوی را در استخرهای بزرگ و منابع آب ذخیره کنیم. همچنین مناطق ۴ و ۶ می‌توانند اضافه آب خود را به منظور نگهداری با لوله به باغ رضوان منتقل کنند.

حاجیان اذعان داشت: در کنار منبع آب هزار و ۴۰۰ درخت کاشته شده است و به صورت کلی در سال ۱۴۰۲ حدود ۵ هکتار درخت و درختچه به باغ رضوان اضافه شده است. همچنین با همکاری منابع طبیعی ۴۰۰ هزار نهال در باغ رضوان تولید شد که به اطراف شهر اصفهان منتقل شد که یک اقدام بزرگ زیست محیطی است.
مدیر عامل سازمان آرامستان های شهرداری اصفهان از مصرف سالانه هزار و ۲۰۰ کیلووات ساعتی برق در باغ ضوان خبر داد و گفت: پنل‌های خورشیدی با ظرفیت تولید ۵۵۰ کیلووات برق در باغ رضوان ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد و حدود ۴۵ درصد مصرف برق باغ رضوان از طریق این پنل‌ها تامین می‌شود.وی همچنین افزود: این پنل‌ها به عنوان سایبان پارکینگ نیز استفاده می‌شوند.
وی با بیان به اینکه: ما در این مجموعه همچنین دیزل ژنراتور ۵۴٠ هزار کاوا (Kva) داریم تا در زمان‌های خاص و یا بحرانی، انرژی الکتریکی مورد نیاز را تامین کنیم، افزود: سال گذشته طی مانوری برق باغ رضوان به صورت دستی قطع شد و دیزل ژنراتورها توانستند برق ۴۵ درصد مجموعه که شامل مناطق حساس و مهم است را تا نصف روز تامین کنند.

وی گفت: ما در این مجموعه همچنین دیزل ژنراتور ۵۴٠ هزار کاوا (Kva) داریم تا در زمان‌های خاص و یا بحرانی انرژی الکتریکی مورد نیاز را تامین کنیم.

مدیرعامل سازمان آرامستان های شهرداری اصفهان اعلام کرد: در اولین روز سال جاری اولین بنزین توسط شهروندان از این مجموعه استفاده شد که ماه آینده به صورت رسمی افتتاح می‌شود. وی در ادامه مطلب خود افزود: ما برای اخذ مجوز آن ۱۰ ماه پیگیری کردیم و طی دو ماه به کمک بخش خصوصی یکی از پمپ بنزین‌های به‌روز اصفهان را به بهره‌برداری رساندیم.

علی حاجیان همچنین از افتتاح مجموعه پذیرایی بهشت با ظرفیت ۳۰۰ نفرخبر داد و افزود: افتتاح خانه کودک و اجرای طرح همراه خانواده‌ها برای انجام بروکراسی اداری از دیگر اقدامات سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان در دو سال اخیر بوده است.

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان با تاکید بر اینکه ترویج یاد معاد از اهداف مورد نظر مدیریت سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان بوده است، خاطرنشان کرد: در این زمینه نسبت به ساخت فیلم کوتاه به نام «دستکش»، ساخت و پخش برنامه تلویزیونی «واقعه»، تالیف چندین کتاب از جمله «بادکنک و موشی» و «سیاحت در سرزمین خفتگان» با رویکردهای مختلف درباره معاد یا باغ رضوان، تولید پادکست «زندگی» و اجرای نمایش اقدام کرده‌ایم.

وی با اشاره به راه‌اندازی سامانه پرداخت خیرات و نذورات در باغ رضوان گفت: صرف خیرات در موارد مورد نیاز در شهر و احداث یک محوطه بازی در منطقه ۲ توسط خیرین از اقدامات سازمان در زمینه توسعه فرهنگ خیرات و‌ نذورات بوده است.

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان اعلام کرد: بودجه سال جاری سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان ۲۱۶ میلیارد تومان پیش بینی شده که توسط خود سازمان جذب و هزینه می‌شود.

حاجیان در ادامه به تعرفه قبور و هزینه ارائه خدمات کفن و دفن در آرامستان‌های اصفهان اشاره کرد و گفت: بالاترین قیمت قبر یک طبقه در قطعه یک باغ رضوان ۵۰ میلیون تومان و کمترین هزینه مربوط به قطعات ۸۰ و ۹۰ این آرامستان و سه میلیون تومان است درحالی که آماده‌سازی هر قبر حدود ۲۰ میلیون تومان برای سازمان آرامستان‌ها هزینه دارد و در حقیقت سوبسید داده می‌شود.

وی ادامه داد: خدمات تغسیل در باغ رضوان سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، آرامستان‌های محلی یک میلیون و ۴۵۰ هزار و برای افرادی که در بقاع متبرکه دفن می‌کنند هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است.

علی حاجیان مدیر عامل سازمان آرامستان های شهرداری اصفهان شعار امسال آرامستان را: « اینک زندگی» اعلام کرد.

سیدابراهیم حسینی معاون اجرایی سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان نیز در این نشست خبری ابراز داشت: توسعه فضای سبز از سیاست‌های سازمان بوده و سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان نیز روی فضای سبز مجموعه نظارت دارد.

حسینی درباره مشکل سگ‌های ولگرد در باغ رضوان افزود: در حال حاضر زمان آن نیست که بگوییم ساخت سایت نگهداری حیوانات در کنار باغ رضوان درست یا اشتباه است، اما شهرهای اطراف نیز به دلیل اینکه هزینه نگهداری سگ‌ها بالا است، سگ‌ها را در حاشیه این منطقه رها می‌کنند، این سگ‌ها نیز برای تأمین آب و غذا وارد باغ رضوان می‌شوند.

حسینی با اشاره به اینکه فرونشست زمین در باغ رضوان به دلیل حفاری قبرها وجود دارد، افزود: کارگران فضای سبز مجموعه را موظف کردیم هر روز برای برطرف کردن این مشکل نقاطی که با فرو نشست مواجه شده است را به ما اطلاع دهند، اما در باغ رضوان فرونشست امری کاملاً منطقی است.

معاون اجرایی سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان تصریح کرد: مجموعه بهستان را دو سال پیش در هفته درختکاری جانمایی کردیم و فرصت کاشت ۳۱۳ درخت در آن فراهم شد و به همین واسطه، برای مردم این فرصت مهیا شد که به یاد عزیزان خود درخت بکارند.

معاون اجرایی سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان خبر داد: طی ۱۰ سال گذشته موضوع ایجاد آرامستان‌هایی در نقاط مختلف شهر مطرح شد، اما شهرداری به تنهایی تصمیم‌گیرنده در این موضوع نیست و باید همه مدیران شهری و استانی در این موضوع حمایت کنند.

حسینی ابراز داشت: بر اساس مصوبه شورا و با تأیید علما، دفن اموات در قبوری که عمر دفن در آن بیشتر از ۳۰سال است، مجوز شرعی دارد، اما در اصفهان اجرا نمی‌شد، بنابراین با همکاری شورای اسلامی شهر و شهرداری این مصوبه برای اصفهان هم اجرایی می‌شود که به درخواست خانواده دفن در قبور ۳۰ سال به بالا انجام می‌شود.

سیدابراهیم حسینی خاطرنشان کرد: با توجه به وسعت پیش‌بینی شده برای آرامستان باغ رضوان و انجام دفن در قبوری که بیشتر از ۳۰ سال از زمان دفن اموات در آن طی شده است، تا ۵۰ سال آینده مشکلی برای دفن در باغ رضوان نداریم.

معاون اجرایی سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان با بیان اینکه درباره سنگ‌های مزار و ابعاد و حدود آن ضوابطی وجود دارد، افزود: در باب کیفیت سنگ‌ها دخالتی نمی‌کنیم، هم
‌اکنون عکس بانوان فوت شده با رعایت چارچوب‌های قانونی و دینی نصب می‌شود و ممنوعیتی در نصب عکس بانوان روی مزار نداریم.

سیدابراهیم حسینی، معاون اجرایی سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان ، تصریح کرد: وجود دلالی و خرید و فروش بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر اصفهان غیر ممکن است، همچنین انتقال مزار صرفاً برای اقوام درجه یک انجام می‌شود، در غیر این صورت طبق مصوبه شورا باید به سازمان پس داده شود و سپس طبق مصوبه، مجدد توسط فرد دیگری خریداری شود، اما چیزی به اسم دلالی نداریم و این امر غیر ممکن است.

مریم نظری
انتهای پیام/*

نظرات
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x