اختتامیه چهاردهمین جشنواره فیلم فجر اصفهان با تجلیل از هنرمندان به کار خود پایان داد

اختتامیه چهاردهمین جشنواره فیلم فجر اصفهان با تجلیل از هنرمندان به کار خود پایان داد

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری احوال نیوز، چهاردهمین جشنواره فیلم فجر اصفهان، شامگاه دوشنبه ( ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ ) همزمان با چهل و پنجمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران ۲۲ بهمن ۱۴۰۲ ، و همزمان با چهل و دومین جشنواره فیلم فجر کشور، پس از اکران ۱۶ فیلم از ۱۶ بهمن ماه ، با حضور سید مهدی سیدین نیا، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، هنرمندان ، و اصحاب رسانه، هم‌زمان با دومین جشن مهرِ سینما، با تقدیر از برگزیدگانِ فیلمساز و هنرمندِ عرصه سینمای اصفهان، در سالن سینما سپاهان به کار خود پایان داد.

در این مراسم اختتامیه ابتدا سید مهدی سیدین نیا، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، اظهار کرد: از عوامل اجرایی این دوره از جشنواره فجر اصفهان که ماه‌ها کوشیدند سپاسگزارم. این جشنواره آغازی است برای راه نویی که داریم. اطرافیان خود را برای آمدن به سینما تشویق کنید. ما ۴۶ سینما داریم. دیدن فیلم در جمع، حال و هوا و تأثیر دیگری دارد که هرگز در خانه ندارد. کیفیت سینماهای ما پیشرفت زیادی کرده است. سید مهدی سیدین نیا، ادامه داد: در زمان حاضر ۴۶ سالن سینما در اصفهان ساخته شده و در واقع با استقبال مردم این سینماهای متعدد ایجاد شده است چرا که روزی در اصفهان تنها ۶ سینما بود.

سید مهدی سیدین نیا، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، افزود: با وجود مشکلات کنونی اقتصادی انتظار می‌رود که مردم اصفهان گذشته تاریخی خود را فراموش نکنند زیرا با هنر می‌توان گره‌گشای بسیاری از مشکلات بود. از هنرمندان دعوت می‌کنم که فیلم اجتماعی و اقتصادی بسازند. و از قدرت فوق‌العاده‌ این هنر استفاده کنید. برای مسائلی مانند اشتغال و آسیب‌های اجتماعی توسط هنر و فیلم راه‌حل ارائه دهید، امیدواریم در سال آینده فیلم‌های خوبی در اصفهان ساخته شود.

سید مهدی سیدین نیا، ادامه داد: ما برای ساخت یک شهرک سینمایی نیز در اصفهان بسیار تلاش می‌کنیم. به امید اینکه کمک مسئولان و همراهی آنان را نیز با این پروژه ببینیم؛ پروژه‌ای که برای این مردم شریف است. امیدواریم با کمک دولت این مکان بهره‌برداری شود و اصفهان می‌تواند نقش خود را در سطح کشور و بین‌الملل ایفا کند.

سپس علی تمنایی، مدیر کل سابق اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، اظهار کرد: رسانه با تولید برنامه‌های خبری و تحلیلی، از دو بعد، در برپایی جشنواره فیلم فجر نقشی تأثیرگذار دارد. یکی در بعد اطلاع‌رسانی که در قالب پوشش نشست‌ها، گفت‌وگو با هنرمندان و مدیران نمود دارد و دیگری، که مهم‌تر از نقش نخست ارزیابی می‌شود، مشارکت در جریان‌سازی جشنواره است.

علی تمنایی، ادامه داد: بحث و بررسی و طرح مسائل مختلف پیرامون آثار به نمایش درآمده در جشنواره و نیز کلیت سینمای کشور ، در رسانه ها خود سرفصل‌های مهمی را به دست‌اندرکاران جشنواره، مدیران و متولیان سینما ، اهالی سینما و مردم تقدیم می‌کـند و به عبارتی دیگر شاید بتوان گفت  نیمی از هیاهوی جشنواره، از طریق رسانه‌های گروهی صورت می‌گیردو این نمایانگر نقش و جایگاه مهم رسانه در برگزاری جشنواره های فرهنگی هنری است،  نقشی که قطعا در جذب مخاطب به سالن‌های جشنواره نیز تأثیر مثبت داشته و دارد.

بعد از آن احمد نوری، رئیس حوزه هنری اصفهان، اظهار کرد: از همه کسانی که برای سینمای کشور و ایران کوشیدند، بسیار متشکرم. فروش سینماها در اصفهان تقریباً بعد از تهران بیشترین آمار را دارد. این یعنی مردم اصفهان، هم هنرمند هستند و هم از هنردوستان این کشورند. در حوزه هنری نیز بالاترین فروش بلیت در کل کشور به اصفهان اختصاص دارد.

احمد نوری، رئیس حوزه هنری اصفهان، افزود: باید سینمارفتن در سبد اقتصادی خانواده‌ها قرار گیرد. باید نقش اصفهان در سینما جدی شود و مطالبه به‌حقی است که فیلمسازان اصفهانی در این عرصه جایگاهی داشته باشند. بارها به استاندار محترم و دوستان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گفته‌ام. حتی با دوستانِ سوره بحث‌های جدی در این باره داشته‌ام. حوزه هنری به‌تنهایی از پس آن برنمی‌آید و نیازمند همکاری نهادها و سازمان‌های مختلف است تا محقق شود. سال بعد باید اتفاقات بهتری در اصفهان رقم بخورد.

در ادامۀ آئین اختتامیه‌ چهاردهمین جشنواره‌ فیلم فجر اصفهان، از سه نفر از بزرگان هنر و بازیگری نصف جهان، یعنی محمدعلی میاندار، گوهرشاد مهابادی، اسماعیل زنگل گیاه، تقدیر به عمل آمد و تندیس جشنواره به ایشان اهدا شد.

اسماعیل زنگل گیاه، پیشکسوت سینمای اصفهان گفت: از استادِ خودم، آقای سلطانی متشکرم که باعث شد به اصفهان بیایم. ۶۰ کار صحنه‌ای کرده‌ام. وقتی به صحنه می‌رفتم به من می‌گفتند سینمایی هستی، و وقتی به سینما می‌رفتم می‌گفتند تو تئاتری هستی. امروز معلوم شد که سینمایی هستم.

سپس جهانبخش سلطانی، دیگر هنرمند پیشکسوت اصفهان، نیز به پشت تریبون آمد و بیان کرد: افتخار من این است که ۱۲۸ تئاتر کار کرده‌ام و در سینما و تلویزیون هم کارهای بسیاری کرده‌ام. اصفهان شهر هنر و زندگی است. هویت مردم این شهر با هنر مشخص می‌شود و برآمده از هنرمندی است.

آئین اختتامیۀ چهاردهمین جشنوارۀ فیلم فجر اصفهان با تقدیر از هنرمندان ویژه‌برنامه مهر سینمای ایران در اصفهان مربوط به سال ۱۴۰۲ شمسی می‌شد ادامه یافت و به آنان لوح این دوره از جشنواره اهدا شد.

اسامی هنرمندان در بخش‌های مختلف به این شرح است:

در بخش تهیه کنندگی: محمد اسماعیلی، علی شفیعی، ابراهیم مرادی.

در بخش کارگادانی: وحید پاکزاد، مریم مطلق

در بخش فیلمنامه: حامد گلناری، مهدی عزیزاللهی

در بخش تدوین: مهدی خیام الحسینی، نیکو روستایی، روزبه نجاتی

در بخش فیلمبرداری: روح اله جوانی، حسن انگشتری، علی حسین زاده

در بخش گریم: مهدی صادقی، سعید مؤذنی، افسانه کچویی

در بخش جلوه‌های ویژه بصری: احسان طالبانی

در بخش جلوه‌های ویژه میدانی: مرتضی اکبری

در بخش بازیگری: مهران هادی، هادی حق‌شناس، بتول شیرانی

در بخش صدابرداری: مصطفی بهمنی، مهران ثابتی، علی کاظمی

در بخش مستندسازی: مجتبی خیام الحسینی، علیرضا اسماعیلی، روح‌اله توکلی

برگزیدگان بخش جنبی ویژه‌برنامه مهر سینمای ایران

در پایان آئین اختتامیۀ چهاردمین جشنواره فیلم فجر اصفهان از شایستگان ویژه‌برنامه مهر سینمای ایران در بخش جنبی نیز تقدیر و نشان این آئین به آن‌ها تقدیم شد. این برگزیدگان به این شرح‌اند:

در بخش آموزشگاه‌های برتر سینمایی: اسطوره نصف جهان با مدیریت ساسان حبیبی، هژیر فیلم سپیدار با مدیریت غلامرضا چیت‌سازان، سینما هفت با مدیریت سعید امینی‌مهر

مدرسین برتر سینمایی: ابراهیم مرادی، خشایار محمودآبادی، مجید صدیقی

پژوهشگر برتر سینمایی: جمال رحمتی

سینمادار برتر: سیدعلی حسینی، مدیر پردیس سینمایی ساحل

هنرمند ایثارگر: رضا قارونی

برترین مرکز خدمات پشتیبانی سینمای سمعی و بصری: علی اعتمادی 

فیلمسازان جنبی تولیدات یک‌ساله اصفهان: وحید  پاکزاد با فیلم آن مرد، اسماعیل یعقوبی به‌خاطر فیلم شهامت زیبا، اثر چند قدم دورتر حمیدرضا کردسیچانی با فیلم چند قدم دورتر

دفتر انجمن سینمایی جوان: فرنام مرادی‌نژاد از خمینی شهر

در بخش فیلم: ضمیر مشترک اثر مسعود شیرانی‌فرد. وقتی خان مرد، اثر عباس کبیری، کلیشه ماندگار، اثر ترک‌زاد، بست کوچ اثر صادق روحی، مخدر اثر بهاره سادات موسوی

فیلم مستند: راویان، علیرضا جلیلی‌فر. همچنین فیلم‌های سوپ خروس، اثر هادی کیانی، تابستان برفی، اثر ستایش ساسانی‌نژاد، دعای مادر، نشان عزت، اثر علیرضا بهزادیان، حیاتی‌تر از غذا، اثر هانیه مَهوری

مریم نظری

انتهای پیام/*

نظرات
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x