دکتر بهروز قزلباش در ترجمان دانش: هر چه شدت بیماری بیشتر باشد میزان ژن‌هایی که باعث مرگ سلولی می‌شوند بیشتر است

دکتر بهروز قزلباش در ترجمان دانش: هر چه شدت بیماری بیشتر باشد میزان ژن‌هایی که باعث مرگ سلولی می‌شوند بیشتر است

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری احوال نیوز، نشست خبری آذر ماه پژوهش، از سلسله نشست‌های ترجمان دانش، با محوریت کووید ۱۹ ، در سالن شماره ۳ معاونت تحقیقات و فناوری دانشکده علوم پزشکی اصفهان باحضور دکتر مهدی احمدی‌فر، مدیر واحد ترجمان دانش و حسینی کارشناس ترجمان دانش و جمعی از پژوهشگران و اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و با حضو اصحاب رسانه برگزارشد.
در این نشست خبری دکتر بهروز قزلباش، عضو هیات علمی گروه ایمنی شناسی و استاد هموتولوژی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با ارائه طرح پژوهشی خود تحت عنوان «بررسی میزان بیان ژن‌های بیماران مبتلا به نوع شدید کووید ۱۹ » بیان داشت : طرح‌های مختلفی در رابطه با کرونا انجام دادیم؛ چرا که واقعا ابهام وجود داشت یعنی یکسری علائم را می‌دیدیم که اصلا با عفونت‌های ویروسی مشابهت نداشت. ما احتمال می‌دادیم یکسری‌ از این علائم که باعث آسیب به بیمار می‌شود عمدتا افت لنفوسیت‌هاست. دکتر قزلباش در ادامه تصریح کرد : برای همین آیتم‌های مختلفی را طراحی کردیم که بررسی کنیم ببینیم در سطح بیان ژن این لنفوسیت‌ها اتفاق خاصی می‌افتد یا نه و آیا مکانیسم‌ خاصی را می‌توانیم مشخص کنیم که چرا لنفوسیت در این بیماران کاهش می‌یابد.


دکتر بهروز قزلباش ابراز داشت: در افراد مختلف ، بسته به تغذیه بیمار، شرایط فیزیکی و سن بیمار و سیستم ایمنی اولیه بیمار ، باید پرتکل‌های مختلفی ارائه می‌شد. وی افزود : در سطح بیان‌ ژن بررسی کردیم و متوجه شدیم ژن‌هایی که باعث مرگ سلولی هست در این بیماران افزایش می‌یابد که احتمالا سیگنالی که اتصال این ویروس به پیش‌سازهای این سلول‌ها ایجاد می‌کند باعث مرگ سلولی می‌شود.
دکتر قزلباش عنوان کرد: با درنظر گرفتن مراحل بلوغ سلولی در همان مرحله ابتدایی دیدیم که سلول‌های رده لنفوسیتی خودکشی می‌کردند.
وی با بیان اینکه : نتایج نشان داد گروه‌های کنترل که افراد سالمی بودند؛ این اتفاق نمی‌افتاد ولی در بیماران کرونایی هر چه شدت بیماری بیشتر بود این بیان ژن‌های مرگ سلولی در اینها زیاد می‌شد. عضو هیات علمی گروه ایمنی شناسی واستاد هموتولوژی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تاکید کرد: ارتباط تنگاتنگ رشته‌های پایه با رشته‌های بالینی از این جهت اهمیت دارد که تجویز دارو توسط پزشک با توجه به مکانیسم دارو در رابطه با آبشار سیگنالینگ است که در نهایت باعث افزایش سلول‌های رده لنفوسیتی خواهد شد؛ این بهبودی بیمار را تسریع خواهد کرد و مدت زمان بستری و هزینه کاهش می یابد البته اثر سیگنالینک تدریجی اما یک کار ریشه‌ای خواهد بود. وی همچنین افزود : کووید ۱۹ به دلیل ناشناخته بودن ماهیت بیماری در کل دنیا بیشتر انتحاری عمل شد.

دکتر بهروز قزلباش در ترجمان دانش: هر چه شدت بیماری بیشتر باشد میزان ژن‌هایی که باعث مرگ سلولی می‌شوند بیشتر است
دکتر بهروز قزلباش عضو هیات علمی گروه ایمنی شناسی واستاد هموتولوژی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در همین خصوص اعلام کرد : در زمان شیوع کرونا این ارتباط علمی مورد توجه قرار داشت بطوری که در دانشکده پزشکی ما هفته‌ای دو سه تا نشست علمی در خصوص بیماری کووید ۱۹ با گروه‌های مختلف داشتیم الان هم لازم است این ارتباطات و نشست‌ها ادامه داشته باشد.وی تاکید کرد: نشست‌های تبادل تجربیات و یافته‌های به ما نشان خواهد داد چه اتفاقی افتاده و می‌تواند آمادگی علمی را برای آینده در ما ایجاد کند.

دکتر بهروز قزلباش در ترجمان دانش: هر چه شدت بیماری بیشتر باشد میزان ژن‌هایی که باعث مرگ سلولی می‌شوند بیشتر است
دکتر بهروز قزلباش تصریح کرد: در این مطالعه صرفا علت این که لنفوپنی در لگوسیت‌های این بیماران کاهش پیدا می‌کند را بررسی کردیم که این یکی از علت‌ها بود. عوامل مختلفی می‌توانند این اتفاق را ایجاد کنند. وی در پایان این نشست خبری خاطرنشان کرد: این مطالعه بررسی ویژگی‌های آپوپپوتوزی بود و نشان داد هر چه شدت بیماری بیشتر باشد میزان ژن‌هایی که باعث مرگ سلولی می‌شوند بیشتر است و در این رابطه هم ایمنی اولیه خود بیمار و لود ویروس در افراد مختلف حتی اعضای یک خانواده متفاوت بود بطوری که مشاهده شد مثلا یک فرد در خانواده علائم بالینی خفیفی داشت در همین حال عضو دیگر همین خانواده مجبور بود در بیمارستان بستری شود. وی همچنین افزود: وقتی سیستم اولیه اینها را بررسی کردیم ، دیدیم هر دو تقریبا در یک سطح سلولی قرار دارند نتیجه این که مکانیسمی غیر از مکانیسم تعداد لگوست‌ها یا سلول‌های مبارزه کننده ، در ویروس نقش داشته اند.
در موج‌های مختلف همه‌گیری ، بعنوان یکی از نتایج در این مطالعه مشخص شد هر چه شدت بیماری بیشتر باشد، مرگ سلولی بیشتر است یعنی افزایش بیان ژن‌های مرگ سلولی یکی از علل لنفوسیت پایین بود.

مریم نظری

انتهای پیام/*

نظرات
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x