اجتماعی استان اقتصادی بین الملل تصاویر تهران چندر رسانه سیاسی یادداشت/مقاله/گفتگو/مصاحبه

روابط تهران ـ اسلام‌آباد دیرینه، اعتقادی و مردم‌محور است، آماده افزایش روابط اقتصادی و تجاری هستیم

روابط تهران ـ اسلام‌آباد دیرینه، اعتقادی و مردم‌محور است، آماده افزایش روابط اقتصادی و تجاری هستیم

رئیسی در دیدار وزیر خارجه پاکستان: روابط تهران ـ اسلام‌آباد دیرینه، اعتقادی و مردم‌محور است/ آماده افزایش روابط اقتصادی و تجاری هستیم

رئیس‌جمهور در دیدار وزیر خارجه پاکستان با بیان اینکه روابط تهران ـ اسلام‌آباد دیرینه، اعتقادی و مردم‌محور است گفت: روابط اقتصادی و تجاری ایران و پاکستان رضایت‌بخش نیست و جمهوری اسلامی ایران آماده افزایش این روابط است.

پایگاه خبری احوال نیوز به نقل از فارس ، سید ابراهیم رئیسی عصر امروز (پنجشنبه) در دیدار «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان، روابط تهران و اسلام‌آباد را دیرینه، اعتقادی و مبتنی بر رویکرد مردم محور دانست و اظهار داشت: روابط اقتصادی و تجاری دو کشور رضایت‌بخش نیست و باید با برنامه‌ریزی مناسب سطح این گونه روابط را در راستای منافع ملت‌های خود افزایش دهیم.

رئیسی خاطرنشان کرد: تقویت روابط دوجانبه می‌تواند زمینه‌ساز توسعه و تحکیم همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ایران و پاکستان باشد.

رئیس جمهور، خروج آمریکا از افغانستان را نقطه عطفی برای تعامل همه اقوام و گروه‌های افغانستانی در راستای صلح و امنیت و ثبات در افغانستان دانست و گفت: بی تردید حضور آمریکا در افغانستان و منطقه امنیت‌ساز نیست و کشورهای منطقه باید کمک کنند تا گروههای مختلف در افغانستان یک حکومت فراگیر و مشارکتی تشکیل دهند.

آیت‌الله رئیسی با رد هرگونه رویکرد مبتنی بر قیم مآبی در قبال افغانستان گفت: قیم مآبی در قبال افغانستان، الگوی شکست خورده امریکاست و ظرفیت ایجاد صلح و ثبات پایدار در افغانستان را ندارد. ایشان تاکید کردند “نقش سایر کشورها از جمله همسایگان نیز صرفا باید تسهیل کننده استقرار حکومت فراگیر و مشارکتی با حضور همه اقوام و گروه های افغانستانی باشد.
رئیسی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران خواهان همکاری‌های منطقه‌ای بدون دخالت بیگانگان است، گفت: حضور آمریکا و بیگانگان در منطقه نه تنها امنیت ساز نیست بلکه خودشان مشکل‌زا هستند و کشورهای منطقه به ویژه ایران و پاکستان با همکاری یکدیگر می‌توانند زمینه تعامل اقوام و گروههای فعال در افغانستان را برای ایجاد امنیت و آرامش در این کشور فراهم کنند تا آنها بتوانند سرنوشت خودشان را رقم بزنند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه سیاست جمهوری اسلامی ایران در چهار دهه گذشته حمایت از مردم افغانستان بوده است، اظهار داشت: ایران میزبان حدود ۴ میلیون نفر از مردم افغانستان است و همواره حامی و پشتیبان مردم افغان بوده و خواهد بود.

«شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان نیز در این دیدار روابط ایران و پاکستان را تاریخی و عمیق دانست و با اشاره به مواضع مشترک دو کشور در بسیاری از مسائل منطقه ای و بین المللی، اظهارداشت: پاکستان بدنبال تعمیق و تحکیم روابط دو کشور در زمینه های مختلف اقتصادی، سیاسی و منطقه ای است و مصمم هستیم سطح مناسبات خود را بیش از پیش ارتقاء دهیم.

وزیر امور خارجه پاکستان در ادامه اهمیت همکاری و هماهنگی تهران و اسلام آباد را برای استقرار صلح و ثبات پایدار در افغانستان مورد اشاره قرار داد و گفت: جمهوری اسلامی ایران، نقش آفرین بزرگی در تحولات منطقه ای است لذا معتقدیم با همکاری یکدیگر می توانیم در ایجاد و تقویت صلح و ثبات در منطقه بویژه افغانستان همکاری های مثبت و مفیدی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه مردم ایران عزت خودشان را در برابر تحریم ها حفظ کرده اند، اظهارداشت: روابط مردم پاکستان و ایران کلیشه ای و رسمی نیست بلکه قلبی است و بی صبرانه منتظر استقبال گرم از رئیس جمهوری اسلامی ایران در پاکستان هستیم.

انتهای پیام/*

نظرات
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x