دکتر رضا اسماعیلی : در عهد کرونا تک چرخ نزنیم / در غیر این صورت با فروپاشی اقتصادی فروپاشی اجتماعی و فرهنگی و اخلاقی جامعه در انتظار ماست

دکتر رضا اسماعیلی : در عهد کرونا تک چرخ نزنیم / در غیر این صورت با فروپاشی اقتصادی فروپاشی اجتماعی و فرهنگی و اخلاقی جامعه در انتظار ماست

 به گزارش خبرنگار پایگاه خبری احوال نیوز ، دکتر رضا اسماعیلی ، جامعه شناس و استاد دانشگاه ، و  پژوهشگر مسائل اجتماعی در ارتباط با مراقبت از خود و افراد جامعه برای جامعه ی آینده به خبرنگار پایگاه خبری احوال نیوز ، گفت : با گسترش ویروس کرونا تاریخ جدیدی در زندگی انسان ،جامعه،فرهنگ،اقتصاد و سیاست اغاز شد. به طوری که رخدادهای زندگی در پیوستار تاریخ به عهد ماقبل کرونا و پسا کرونا تقسیم بندی می شود.
ملت ها و کشورهایی که امروز تصمیم جامع و سرنوشت ساز، از نوع تصمیم کبری می گیرند در فردای پسا کرونه سهم ماندنی تر و اثر بخش تر در سپهر فردای جهان را خواهند داشت.
جهانی شدن کرونا موجب شده است که بشرامروز حداقل در کوتاه مدت به نیاز مشترکی به نام “زنده ماندن “دست پیدا کند،چیزی که در دوره قبل ،آن را بدیهی و اولیه و از پیش داشته طبیعی می دانست.
در مورد سیاست ها و برنامه های کنترل و مقابله با کرونا روش های متعدد و مختلفی در کشورها تجربه شده است. فصل مشترک آنها این آموزه مهم است که کرونا تاومقاوم شدن بدن انسان به انواع ویروس، شکست دادنی نیست؛ باید آن را مهار کرد،زیرا در چرخه گردیسی زیستی ویروس ها،گونه های جدید سربلند خواهند کرد به طوری که فردا کووید ۲۰ و ۲۱و ….مهمان ناخوانده ماست.شکست دادن برخاسته از اندیشه های انسان مغرور،علم و سیاست سلطه جویانه دوران مدرنیسم است که با شیوع ویروس کووید ۱۹ شوک و تلنگر جدی برآن وارد شده است .
روابط بین ملت _دولت هاو اولویت سیاست ها و برنامه ها اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی در حال حاضر در معرض دگرگونی است . نظام معرفت شناختی و باورها و اعتقادات ،ارتباطات اجتماعی،هنر ، فرهنگ و سپهر سیاست و اقتصاد در حال پوست اندازی و تغییر است.
در دوره گذر از کرونا ایمنی شهروندان و سلامت جسمی،روانی و اجتماعی پایدار آنان در صدر نیازها و سیاستگذاری ها و برنامه هاست. کرسی نشینان مجالس قانون گذاری،آمران و مجریان دولتها و حکومتها و مسند نشینان قضا و داوری چاره ای جز بها دادن بیشتر به به بهزیستی و رفاه مادی و معنوی مردم جوامع خویش ندارند.
مهم ترین چالش امروز کشورها و جوامع در عهد کرونا برقراری تعادل بین استراتژی “معیشت”و “سلامت”است. اقتصادهای بزرگ جهانی با تزریق بسته های مالی در صدد هستند تا از رکود در پیش رو کمتر صدمه ببیند و چرخ تولید و تجارت آنها همچنان سریع و سودآور بچرخد. زیرا بر این باورند که همدلی ها و همکاری های امروز موقتی بوده و جهان فردا همچنان رقابتی و منفعت جویانه است.
عهد کرونا در ایران تا چندین ماه دیگر تا مقاوم شدن اعضای جامعه در مقابل ویروس و یا کشف دارو و واکسن کووید ۱۹ ادامه خواهد داشت . جامعه ما پس از تعطیلات نوروزی سال ۹۹ در مسیر دوراهی قرنطینه همگانی و بازگشت تدریجی به حیات وکار و فعالیت اقتصادی است . از یک طرف نه امکان ونه مدیریت قرنطینه کامل وجود دارد و نه وارد شدن به مسیر ایمنی طبیعی و ابتلا هفتاد درصد و بیشتر مردم به ویروس و فوت چندین میلیون ایرانی بر حسب محاسبه انجمن ایمنولوژی.
پس چه باید کرد؟ یافتن مسیر با هدف افزایش ایمنی و سلامت شهروندان از یک طرف و حرکت در مسیر شروع فعالیت های اقتصادی و بنگاه های کسب و کار آن هم به صورت پلکانی۷ با رعایت حفظ فاصله فیزیکی و رعایت اصول بهداشتی و پروتکل های پیشگیری و درمان و آماده سازی امکانات و تجهیزات پزشکی ودرمانی و حفظ کارآمدی سرمایه های انسانی بهداشت و درمان و کادر درمانی از طرف دیگر راه گشاست.
مراقب باشیم براساس پیشینه فرهنگ دوالیسم در جامعه ایران یک بعدی و افراطی به مساله و راه حل های پیش رو نگاه نکنیم و به اصطلاح تک چرخ نرنیم . هم چرخ اقتصاد را ببینیم و هم چرخ سلامت و به مانند دوچرخه سوار ماهر هماهنگ و پایدار پا بزنیم تا در فردای روزگار جزو جوامع درمانده و فرسوده قرار نگرفته و با کمترین تلفات مرگ و میر انسانی رونق اقتصادی را شاهد باشیم وبه سلامت به مقصد برسیم ،در غیر این صورت با فروپاشی اقتصادی فروپاشی اجتماعی و فرهنگی و اخلاقی جامعه در انتظار ماست.

محمد امین اقتصاد

انتهای پیام/*دیدگاهتان را بنویسید