اجتماعی تهران دین و اندیشه سیاسی

آیت‌الله جنتی در پنجمین اجلاسیه مجلس خبرگان: رهبر انقلاب برای حل مشکلات مردم اختیارات حداکثری به قوا دادند/ سران قوا پاسخگو باشند

آیت‌الله جنتی در پنجمین اجلاسیه مجلس خبرگان:

رهبر انقلاب برای حل مشکلات مردم اختیارات حداکثری به قوا دادند/ سران قوا پاسخگو باشند

خبرگزاری فارس: رهبر انقلاب برای حل مشکلات مردم اختیارات حداکثری به قوا دادند/ سران قوا پاسخگو باشند

رئیس مجلس خبرگان خطاب به رئیس دستگاه قضا گفت: در برخورد با مفاسد اقتصادی سراغ دانه‌درشت‌ها بروید.

به گزارش پایگاه خبری احوال نیوز، آیت‌الله احمد جنتی، رئیس مجلس خبرگان رهبری، صبح امروز(سه‌شنبه ۱۳ شهریور) در افتتاحیه پنجمین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری در دور پنجم با تبریک ماه مبارک ذی‌الحجه و اعیاد قربان و غدیر گفت: در ماه‎های اخیر تلاش گسترده رسانه‎ای صورت گرفته تا ناکارآمدی دستگاه‎های مختلف به صورتی هماهنگ به پای رهبری معظم انقلاب نوشته و ثبت شود، این در حالی است که در موارد متعدد، رهبر معظم انقلاب بیشترین اختیارات را به دستگاه‌ها اعطا فرموده و بیشترین پیگیری را برای تحقق آن به عمل آورده‎اند.

وی در همین زمینه به اعطاء اختیارات خاصه به دستگاه قضاء برای برخورد ویژه و سریع با مفسدان اقتصادی از سوی رهبر انقلاب اشاره کرد و افزود: قرار دادن خطوط قرمز ویژه در مذاکرات هسته‎ای، هنگام امضاء برجام و همچنین تصویب کنوانسیون‎هایی خارجی برای جلوگیری از تحمیل خسارت به کشور که ایشان در سخنرانی اخیر خود اعلام کردند که تیم مذاکره کننده نتوانستند بخشی از خطوط قرمز را ترسیم شده را رعایت و محقق کنند و همچنین تشکیل کارگروه ویژه اقتصادی به ریاست دولت و رئیس جمهور و حضور سایر قوا با اختیارات ویژه که مصوبات آن فراتر از قوای دیگر قابلیت اجرایی شدن داشته و راهی آسان و مهم برای حل بسیاری از مشکلات اقتصادی مردم است از جمله این اقدامات است.

رئیس مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: تشکیل کارگروه ویژه بررسی آسیب‎های اجتماعی با حضور سران سه قوه و دیگر دستگاه‎ها و پیگیری مستمر نتایج جلسات این کارگروه برای سامان دادن به معضلات فرهنگی و اجتماعی، برگزاری جلسات متعدد با هیأت دولت، تعیین تکالیف و وظایف برای دولت، پیگیری انجام وظایف محوله برای حل مشکلات اقتصادی مردم و ارائه راهکارهای عملیاتی و حساب شده از اقداماتی بوده که رهبر انقلاب انجام داده است.

آیت‌الله جنتی با بیان اینکه پیگیری و نظارت ویژه بر مسائل منطقه و عبور ایران از خطرات متعدد منطقه‌ای از جمله تلاش‌ها برای ایجاد ناامنی در کشور با اتخاذ راهبردهای دقیق و حساب شده منطقه ای و پیگیری اجرای آن، توسط رهبر انقلاب انجام شده، افزود: پیگیری حضور جوانان مومن و انقلابی در مناصب مختلف حاکمیتی و انتصاب جوانان خوش فکر و انقلابی در مجموعه‎های زیر نظر رهبری برای تسریع در چرخش بهتر امور کشور، از برنامه‌هایی بوده که رهبر انقلاب پیگیری کرده‌اند.

وی افزود: در حقیقت سیاست گذاری، راهبری و پیگیری اصلی اداره کشور بر عهده رهبری معظّم انقلاب بوده و برای مقابله با مشکلات، ایشان حداکثر اختیارات را به دستگاه‎های مختلف اعطا فرموده‎اند و اکنون این دستگاه‎های ذی ربط هستند که باید پاسخگوی مسائل کشور باشند.

رئیس مجلس خبرگان رهبری، خروج آمریکا از برجام را مورد اشاره قرار داد و گفت: اردیبهشت امسال با وجود انجام تمامی تعهدات برجام توسط ایران، در حالی که امریکا به تعهداتش عمل نکرده بود، رسما از این پیمان هم خارج شد. هر چند که اروپا اعلام کرد از این توافق خارج نمی‌شود، ولی عملاً اروپا به اهرمی برای پیگیری خواسته های آمریکا یعنی مذاکره بر سر مسائل موشکی و منطقه ای تبدیل شد.

آیت‌الله جنتی در همین زمینه، عبرت گیری از تجربه اعتماد به شیطان بزرگ را ضروری دانست و با تأکید بر غیرقابل اعتماد بودن آمریکا برای مذاکرات آینده، تصریح کرد: اروپا مدعی باقی ماندن در برجام است، ولی بسته ای را اخیراً ارائه داد که حتی انتقاد وزیر خارجه آقای ظریف را هم برانگیخت.

وی تصریح کرد: طبق فرمایش رهبر انقلاب باید اروپا حسن نیت خود را اثبات کند.

رئیس مجلس خبرگان رهبری، پیشنهاد مذاکره مجدد از سوی ترامپ را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: ترامپ با وجود خروج از برجام و اعمال دو مرحله تحریم علیه مردم ایران مجدداً برای فریب مردم اعلام کرده که حاضر است با مقامات ایران بدون پیش شرط مذاکره کند. حتی برخی شیطنت‎ها برای برقراری ملاقات در حاشیه اجلاس سازمان ملل میان ترامپ و آقای روحانی در جریان است. در حالی که رهبر انقلاب در دیدار اخیر با هیأت دولت و چند اظهار نظر گذشته به شدت این مذاکره و اساساً هر مذاکره ای با آمریکا از این پس را منع فرمودند.

آیت‌الله جنتی با بیان اینکه امریکا تلاش دارد اعلام کند که گزینه مقابل مذاکره، جنگ است، تصریح کرد: رهبر انقلاب صراحتا فرمودند که «مذاکره نمی‎کنیم و جنگ هم نخواهد شد.» ایشان علت عدم وقوع جنگ را غیرقابل کنترل بودن خسارات و دامنه جنگ احتمالی برای آمریکا عنوان کردند و این ادعا را صرفا حربه ای تبلیغاتی برای تحمیل مذاکره بر مردم ایران اعلام کردند.

وی به دستور رهبر معظّم انقلاب به قوه قضائیه برای مبارزه با مفاسد اقتصادی اشاره کرد و گفت: رهبر انقلاب در پاسخ به درخواست رئیس قوه قضائیه، مسیر مبارزه با مفسدان دانه درشت اقتصادی را تسهیل کردند.

رئیس مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: رهبر معظّم انقلاب هر آنچه که برای مبارزه با مفاسد اقتصادی لازم بوده را اجرا کرده‎اند؛ از اعلام مداوم لزوم مبارزه با مفاسد تا اعطای اختیارات خاص و فراتر از قانون به قوه قضائیه برای این مبارزه.

وی با بیان اینکه قوه قضائیه در شرایطی که اعمال فشار خارجی و سودجویی و رانت خواری داخلی، موجب ایجاد نارضایتی مردم شده است، باید با سرعت بسیار زیاد و قاطعیت با مفاسد مبارزه کند، اظهار داشت: قوه قضائیه باید با مفسدان دانه درشت از هر جناح و دسته و در هر مقامی را احضار و در پیشگاه ملت به دست عدالت سپرد تا عملا راهبرد دشمن برای ایجاد نارضایتی را مختل کرده باشد.

آیت‌الله جنتی ادامه داد: برخورد سریع و قاطع با مفسدان و رانت جویان داخلی، می‎تواند به مردم برای تحمل شرایط دشوار اقتصادی روحیه بدهد و این حس را به مردم منتقل کند که حاکمیت جمهوری اسلامی درد مردم را فهمیده و با آن همراه است.

وی ادامه داد: قوه قضائیه می‎تواند از این موقعیت تاریخی برای ریشه کن کرد فساد در کشور حداکثر بهره را ببرد.

رئیس مجلس خبرگان رهبری، نوسانات غیر معمول در بازار سکه و ارز، سوء مدیریت و سوء استفاده سودجویان را مورد اشاره قرار داد و گفت: در ماه‎های گذشته نوسانات بازار سکه و ارز شرایط اقتصادی بسیاری از مردم عادی را دستخوش تلاطم و دشواری کرده است.

وی در همین زمینه گفت: رهبر انقلاب تاکید داشتند که این اتفاقات ناشی از «سوء مدیریت» و ندانم کاری مسئولان است، اگر نگوییم که ناشی از خیانت است. لازم است مسئولان این وضعیت هزینه اقدام خود را بپردازند.

آیت‌الله جنتی ادامه داد: برخی افراد که غالبا از رانت اطلاعاتی بهره مند بودند، توانستند در این بازار سودهای کلان و هزاران میلیاردی به جیب بزنند که مهمترین آن پرونده خودروهای وارداتی بود. لازم است با مسئولان رانت خوار در این سطح محکم ترین برخوردهای قضائی صورت پذیرد.

وی با بیان اینکه باید سیاست های دقیق و درست ارزی و پولی در کشور حاکم شود و مدیریت عاقلانه ارز موجود جلوی اتفاقات مشابه در ِآینده را بگیرد، تصریح کرد: احتکار سودجویان، خون مردم را در شیشه کرده است تا حدی که پوشاک نوزاد را هم در انبارها نگه‌داشته اند تا قیمت آن افزایش بیابد.

رئیس مجلس خبرگان رهبری افزود: برخورد با سودجویان، اهتمام جدی می‌طلبد و می‎تواند از نارضایتی عمومی جلوگیری کند.

وی در ادامه، لزوم ساده‌زیستی مسئولان را مورد تأکید قرار داد و گفت: مردم در شرایط تنگنای اقتصادی نمی‎توانند بپذیرند که مسئولان حقوق‎های نجومی بگیرند و زندگی اشرافی داشته باشند. باید مسئولان این روزها مثل مردم دردها را حس کنند. این تأکید چندباره رهبری معظّم انقلاب در ماه‎های اخیر به مسئولین است و تکرار اصحاب تریبون را می‎طلبد.

آیت‌الله جنتی، تأسیس کارگروه ویژه اقتصادی با حضور سران قوا توسط رهبر معظّم انقلاب را مورد اشاره قرار داد و گفت: این کارگروه اختیاراتی فراقانونی داشته و بر اساس فرمان رهبر معظم انقلاب، به راحتی می‎تواند تصمیمات کلان برای اصلاح اوضاع اقتصادی مردم اتخاذ کند.

وی ادامه داد: این موقعیت بسیار مهم و فراهم کردن همه شرایط لازم برای اهتمام جدی مجلس و دولت و دستگاه قضائی برای حل مشکلات مردم است. رهبر انقلاب آنچه لازم بوده برای حل مشکلات مردم ایجاد کرده و انجام داده اند، حال وظیفه مسئولین است که عمل کنند.

آیت‌الله جنتی با بیان اینکه مردم ناراضی هستند و حق هم دارند، تصریح کرد: سران سه قوه با مردم حرف بزنند و بگویند که مشکلات را حل خواهند کرد.

رئیس مجلس خبرگان رهبری، پیروزی‌های چشم‌گیر محور مقاومت در منطقه را نشان‌دهنده این دانست که ایستادن بر روی پای خود، نتیجه می‌دهد.

آیت‌الله جنتی، دولت سعودی‌ را به گاو شیردهی تشبیه کرد که روز به روز در منطقه بی‌تاثیرتر می‌شود.

وی همچنین مقاومت مردم مظلوم یمن را برگرفته از الگوی انقلاب اسلامی ایران دانست و آن را ستود.

رئیس مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه مثلث شوم آمریکا، صهیونیست و سعودی کمر به قتل جمهوری اسلامی بسته است، تصریح کرد: برنامه آن‌ها، براندازی جمهوری اسلامی است اما دنیا بداند که ما تسلیم نخواهیم شد.

وی با بیان اینکه در مسیر ایستادگی و مقاومت، سختی‌هایی هم داریم، اظهار داشت: از این سختی‌ها عبور خواهیم کرد و می‌توانیم تهدیدها را تبدیل به فرصت کنیم.

آیت‌الله جنتی، شعار حمایت از کالای ایرانی را مورد اشاره قرار داد و گفت: باید روی کالای ایرانی و خرید آن تعصب داشته باشیم تا تولید کشور رونق بگیرد و روی پای خود بایستیم.

وی ادامه داد: بر خلاف سیاه نمایی‌ها، بانک جهانی اعلام کرده است ایران رتبه هفدهم تولید ناخالص ملّی را داراست و تا سال ۲۰۲۴ به رتبه ۱۵ می‌رسد. یعنی با حمایت از تولید داخلی وضعیت به مراتب بهتر خواهد شد.

رئیس مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: راه‌کار عبور از شرایط دشوار، تدبیر و مجاهدت مسئولان و فهم درد مردم و درک آنهاست.

آیت‌الله جنتی در پایان، یاد اعضای متوفی مجلس خبرگان رهبری را گرامی داشت.

فارس

انتهای پیام/*

نظرات
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x