اجتماعی بین الملل تهران سیاسی فرهنگ و هنر

جهانگیری: اروپایی ها متعهد به جبران شده اند

جهانگیری: اروپایی ها متعهد به جبران شده اند

تهران- پایگاه خبری احوال نیوز ، – «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت که اروپایی ها متعهد شده و اطمینان داده اند خروج برخی شرکت های خصوصی خود را از ایران با شرکت های کوچک و متوسط و راهکارهای پیش بینی شده، جبران می کنند.

جهانگیری در حاشیه بازدید از ایرنا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا و در پاسخ به پرسشی درباره آخرین وضعیت بسته پیشنهادی اروپا برای حفظ برجام و تحقق خواسته های ایران تصریح کرد: برجام فرصت خوبی ایجاد کرده بود که هم کشور بتواند مسائلش را از نظر توسعه پیش ببرد و هم جایگاه بین المللی خوبی پیدا کند که آمریکایی ها، ضربه ای را با خروج خود به برجام زدند.
معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه « تلاش ما این است که از منافع برجام همچنان استفاده کنیم» ، خاطرنشان کرد: از جهت سیاسی اتفاق خوبی افتاده و آمریکایی ها تنها شده و در انزوا قرار گرفته اند و جمهوری اسلامی ایران در موقعیتی قرار گرفته است که جز دو سه کشور، همه کشورها از مواضع ایران حمایت کرده اند.
وی با تاکید به اینکه« تلاش ما بر این است که اقتصاد کشور و مسائل مردم را با تکیه بر ظرفیت های داخلی حل کنیم»، گفت: کشور ظرفیت های زیادی دارد. هم ظرفیت های منابع طبیعی و هم ظرفیت های نیروی انسانی زیاد است و موقعیت جغرافیایی کشور نیز فرصت های بسیاری را به وجود آورده است اما مهم این است که بتوانیم همه این ظرفیت ها را بکار بگیریم.
جهانگیری افزود: البته تلاش ما بر این است که با کشورهای باقیمانده در برجام که 5 کشور اصلی هستند، مذاکرات را ادامه دهیم.
معاون اول رئیس جمهوری اظهارداشت: از نظر سیاسی تاکنون، آنها (کشورهای باقیمانده در برجام) در این فضا خوب عمل کرده اند و دوستان ما در وزارت امور خارجه و دستگاه های مختلف، از عملکرد سیاسی اروپا، چین و روسیه رضایت دارند، در زمینه مسایل اقتصادی نیز به آنچه تاکنون عمل می شد، عمل کرده اند.
وی تصریح کرد: در بخش اقتصادی فعلا در اروپا، هم در زمینه خرید نفت و هم در زمینه برخی مبادلات تجاری، محدودیتی به وجود نیامده است. البته برخی از شرکت های خصوصی مخصوصا اروپایی ها از ایران رفته اند که اثرشان تا این لحظه خیلی تعیین کننده نبوده به جز برخی پروژه ها و طرح هایی که قرارداد داشتیم و محدود شده است.
جهانگیری خاطرنشان کرد: اروپایی ها در جلسات به وزارت امور خارجه گفته و اطمینان داده اند، همه اینها را با شرکت های کوچک و متوسط و راهکارهایی که پیش بینی شده است، سعی می کنند در مقطعی زمانی قبل از اینکه آمریکا بخواهد تحریم های اصلی خودش را عملیاتی کند که در آبان ماه، نفت و نظام بانکی ما با تحریم از سوی آمریکایی ها مواجه می شود، جبران کنند و وزارت امور خارجه در حال پیگیری است .
معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه امیدوارم اروپایی ها بتوانند به تعهدی که داده اند، عمل کنند، تاکید کرد که ما برای هر دو حال، چه اروپایی ها و بقیه کشورها در صحنه باقی بمانند و چه اروپایی ها نتوانند مشکل را حل کنند، در پی راهکارهایی هستیم که هم بتوانیم نفت خود را بفروشیم و هم منابع ناشی از آن را جابجا کنیم.

** با فرض اینکه مذاکره و جنگی نمی شود، باید برای اداره کشور برنامه ریزی کنیم
جهانگیری در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه تدابیر دولت برای اجرای سیاست «نه جنگ و نه مذاکره» بر اساس بیانات رهبر معظم انقلاب چیست؟، گفت: آمریکایی ها سعی کرده بودند با فضاسازی در داخل کشور، در مردم نگرانی به وجود بیاورند که جنگ احتمالا اتفاق خواهد افتاد. وقتی مردم از زبان رهبر معظم انقلاب که فرمانده کل نیروهای مسلح هستند، تحلیل دقیقی می شنوند که جنگ نیست، از این نظر خیالشان راحت می شود که حداقل هیچ برنامه ای برای جنگ نظامی وجود ندارد.
وی اظهار داشت: واقعیت این است که آمریکایی ها مسیر غلطی رفتند و از توافقی که بعد از سالها مذاکره انجام گرفته، یکطرفه و بدون اینکه اقدامی انجام گرفته باشد و طرف مقابل یعنی ایران همه تعهداتش را انجام داده، خارج شده اند و طبیعی است این آمریکایی ها هستند که باید برگردند.
معاون اول رئیس جمهوری تاکید کرد: ما باید با فرض اینکه مذاکره ای نمی شود و جنگی نمی شود، برای اداره کشور برنامه ریزی کنیم و در همین مسیر هم حرکت می کنیم.

انتهای پیام /*

نظرات
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x