آذربایجان شرقی آذربایجان غربی اجتماعی اردبیل استان اصفهان اقتصادی البرز ایلام بوشهر تهران جنوب چهار محال و بختیاری حراسان شمالی خراسان جنوبی خراسان رضوی خوزستان دین و اندیشه زنجان سمنان سیاسی سیستان و بلوچستان شرق شمال غرب فارس فرهنگ و هنر قزوین قم کردستان کرمان کرمانشاه کهگیلویه و بویر احمد گلستان گیلان لرستان مازندران مرکزی مرکزی هرمزگان همدان یزد

علی ربیعی استیضاح و بیکار شد

علی ربیعی استیضاح و بیکار شد

جلسه علنی مجلس

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۱۲۹ رای موافق با استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی موافقت کردند.

به گزارش پایگاه خبری احوال نیوز از خبرگزاری صداوسیما  در جلسه علنی امروز ( چهارشنبه 17 مرداد) با استیضاح علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با 129 رای موافق، 111 رای مخالف و 3 رای ممتنع از مجموع 243 رأی اخذ شده موافقت کردند.
موافق استیضاح وزیر کار؛ رستمیان: ربیعی با اقدامات غیرقانونی بهزیستی برخورد نکرد
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با برشمردن برخی تخلفاتی که در سازمان بهزیستی صورت گرفته است، گفت: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هیچ گونه برخوردی در برابر این تخلفات انجام نداده است.
علی رستمیان در نشست علنی امروز (چهارشنبه 17 مرداد) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در موافقت با این استیضاح گفت: اینجانب از طرف کمیسیون اجتماعی مجلس و با حکم آقای عزیزی رئیس وقت کمیسیون در سال گذشته مامور رسیدگی به برخی از مشکلات و مسائل در سازمان بهزیستی در برخی استان های کشور شدم.
نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از استان هایی که به عنوان آزمایشی برای این مسأله انتخاب شد، لرستان بود که متاسفانه برای سرکشی به این استان ها و بررسی مسائل مربوط به سازمان بهزیستی با مشکلاتی رو به رو شدم. به عنوان مثال رئیس سازمان بهزیستی اجازه بررسی این مسائل را به بنده نداد.
وی تاکید کرد: توسط یکی از فرستادگان جناب آقای بندپی به بنده گفته شد 500 میلیون تومان به شما می دهیم به نام یک خیریه که هیچ حرفی درخصوص مشکلات بهزیستی مطرح نشود، یعنی 20 میلیون تومان به آن خیریه داده شود و 480 میلیون تومان را بنده برای توزیع بین فقرا و ایتام بردارم.
این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: این مسأله را بنده به رئیس مجلس و معاون وزیر اطلاعات گزارش دادم، متاسفانه رئیس سازمان بهزیستی از 500 میلیون تومان 20 میلیون آن را به خیریه پرداخت کرد و 480 میلیون آن را به خرید ماشین های شاسی بلند اختصاص داد، یعنی پول خرید ویلچر برای معلولان را به مصارف دیگر اختصاص داده است، هر چند وزیر مربوط در پاسخ به این موارد تاکید کرد که چنین مسائلی در دوره قبل بهزیستی نیز دیده شده است.
رستمیان خطاب به وزیر کار ادامه داد: این شوی تبلیغاتی نیست، جنابعالی وقتی با مسائل و مشکلات سازمان بهزیستی و اقدامات خلاف قانون ریاست این سازمان برخورد می کردید، شما حتی سرتان را نیز به نشانه تاسف تکان ندادید و خیلی خونسرد تاکید کردید که این مسائل در دوره قبل هم بوده است.
وی گفت: رئیس سازمان بهزیستی به شهادت مجمع نمایندگان استان لرستان در دو نوبت مربوط به سفر کاری و بار دیگر شرکت در همایش مدیران کل بهزیستی در استان لرستان حضور پیدا می کند. رئیس سازمان بهزیستی دختران مظلوم بهزیستی را با لباس فاخر در یک سیاه چادر در یک منطقه خوش آب و هوا در نظر می گیرد و از این افراد شاهانه پذیرایی می‌کند. این پول ها از کجا تامین می شود؟ 900 میلیون تومان صرف هزینه همایش و مهمانی شاهانه آقای بندپی شده است! آیا کارگری که به خاطر او اشک می ریزید و آیا معلولی که عصا و ویلچر ندارد، از این سفره شاهانه استفاده می کرد و شما به آن واکنش نشان دادید؟
نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس شورای اسلامی افزود: آیا معلولان، کودکان بی سرپرست از چندین نوع غذایی که در مهمانی آقای بندپی توزیع شد، استفاده می کنند؟ شرم آورتر اینکه یک ماشین کامیون یخچال دار دارای لاشه های گوسفند به کوهدشت لرستان و درب منزل آقای بندپی می برند و به معاونان ایشان تحویل می دهند. اشتغالی که برای معلولان بهزیستی باید پیگیری می کردید، ریاست سازمان بهزیستی اجازه بررسی این مسأله را در یک استان به بنده نداد، اما در دو استان متاسفانه 80 درصد اعتبارات مربوط به این مسأله به موارد دیگر اختصاص یافته است.
وی تاکید کرد: جناب آقای وزیر؛ سفرهای اروپایی آقای بندپی را رصد کرده اید؟ بندپی در سفرهای خارجی با یک تیر دو نشان می زند و در راستای انجام ماموریت ملکه های زرد طلایی زنبور عسل را برای درمان ملکه های مریض دلفان به کشور آورد. در تحقیقات به عمل آمده درخصوص انواع هدیه بررسی کنید و در صورت عدم تایید بنده حاضرم به عنوان نشر اکاذیب محاکمه شوم.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: جناب آقای وزیر باید اذعان کنم شما استاد تمام مظلوم نمایی و جنگ های روانی هستید. آیا مهمانی های اخیر و ریخت و پاش های آن را باور کنیم که وجود ندارد، بنده به تنهایی هم حاضر بودم استیضاح وزیر کار را ادامه دهم و به شما بگویم به افرادی که به وظایف قانونی خود عمل نمی کنند، کاری ندارم.
موافق استیضاح وزیر کار؛ نگهبان سلامی: ۳۰ درصد تعاونی‌های کشور بیکار شده اند
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از بیکاری جوانان، تعطیلی تعاونی ها، وضعیت کارگران و بازنشستگان و افزایش آسیب های اجتماعی به عنوان عوامل استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یاد کرد.
محمود نگهبان سلامی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 17 مرداد) مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده موافق استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: امروز مجلس شورای اسلامی در برابر آزمونی بزرگ و ملت شریف ایران قرار دارد تا به دور از حاشیه ها و فضاسازی ها به رسالت تاریخی خود در برابر ملت عمل کند و اقتدار و جایگاه خویش را باز یابد. امروز این سوال در اذهان عمومی مطرح است که آیا مجلس در سه استیضاح قبلی به رسالت خود عمل کرده است.
نماینده مردم خواف و رشتخوار در مجلس شورای اسلامی خطاب به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: هم اکنون مطالبی را در حوزه اشتغال، آسیب های اجتماعی و کار و رفاه اجتماعی ارائه خواهم داد.
وی افزود: در ابتدای کلام خداوند را شاهد می گیرم که جز در بیان آنچه برای احقاق حقوق ملت و رسالتی که مردم بر دوشم نهاده اند پشت این تریبون قرار نگرفته ام و امیدوارم بتوانم این امانتی را که ملت به ما سپرده است پشتیبان و پاسبان خوبی باشیم و از حقوق مردم دفاع کنیم.
نگهبان سلامی خطاب به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بیان وضعیت حوزه اشتغال خاطرنشان کرد: شما به جای ایجاد اشتغال برای جوانان و فراهم سازی زمینه کار در جامعه برای آن ها و پرداخت مطالبات کارگران بیشتر از آنها به عنوان ابزاری برای ابقای خود و به ویژه برای سرپوش گذاشتن بر ضعف های مجموعه تحت پوشش خود استفاده کردید.
وی یادآور شد: متاسفانه فساد در زیرمجموعه های اقتصادی تحت پوشش شما بیداد می کند و عده ای افراد بازنشسته و فرصت طلب اطراف شما را گرفته اند و ضمن گرفتن فرصت خدمت از جوانان این مجموعه زمینه ای را برای ثروت اندوزی خود، اقوام و دوستان خود فراهم کرده اند.
نگهبان سلامی افزود: عدم واگذاری بنگاه‌های زیرمجموعه تامین اجتماعی به بخش خصوصی واقعی زمینه فساد در این مجموعه را فراهم کرده است. خصوصی سازی باید به معنای واقعی عملیاتی شود نه اینکه شما را به شکل شستا بشناسند.
وی تصریح کرد: نمایندگان مجلس حق دارند به پول کارگرانی که در اختیار شما بوده حساس باشند، طبیعتا توسعه بنگاه های اقتصادی باید همراه با سرازیر شدن سودهای کلان به بخش های اشتغال زایی برای دهک های پایین جامعه باشد.
نگهبان سلامی خطاب به ربیعی درباره وضعیت حوزه اجتماعی تاکید کرد: امروزه در پی عملکرد نامناسب شما آسیب‌های متعدد اجتماعی در جامعه نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش هم یافته، بهتر است نگاهی به آمار و ارقام طلاق، بزهکاری و امثال آن داشته باشید.
وی افزود: هم اکنون مدیریت جنابعالی باعث شده سقف تعاونی ها در اقتصاد بیش از 20 درصد کاهش پیدا کند و یا در دوره وزارت جنابعالی حدود 30 درصد تعاونی ها تعطیل شدند و ممکن است استمرار وزارت شما باعث شود که تعاونی ها به طور کلی از عرصه اقتصاد حذف شوند.
نگهبان سلامی گفت: هم اکنون باید از خود بپرسیم که امروز در چه وضعیتی قرار گرفته ایم آیا مردم از ما نمی پرسند مجلسی که استیضاح در دستورکار آن قرار گرفته است چرا حاضر به صحبت نیست؟ آیا چیزی از مجلس در ذهن مردم باقی می ماند؟ این چه وضعیت مدیریتی است که هر روز جامعه ناتوان ما به لحاظ اجتماعی ناتوان تر می شود؟ رفاه در ذهن مردم بدل به رؤیا شده است. کار و اشتغال برای جوانانمان سرابی بیش نیست.
وی افزود: وزیری که آسیب های اجتماعی را نتواند مدیریت کند هیچ افزایشی در رفاه ملت نداشته باشد و کشور را به لحاظ نرخ بیکاری به یکی از بیکارترین کشورها مبدل کند در کجا می خواهد ایفای نقش کند. آیا هیچ از خودتان پرسیده اید چه می‌شود بدون استیضاح کنار بروید و جوانان جای امثال شما را بگیرند که دارای انگیزه بالاتری برای کار هستند.
نگهبان سلامی خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: این وزرا و امثال آقای ربیعی چه بر سر این مجلس آورده اند که تا به این اندازه متزلزل در تصمیم گیری شده ایم کما اینکه دو دوره است که در مجلس حضور دارم اما هیچ گاه ندیده ام شرایط به این حد دچار عدم قطعیت شده باشد.
وی خطاب به نمایندگان مجلس با یادآوری اینکه امروز برای بازسازی چهره مجلس در آزمون سختی قرار گرفته اید در ادامه خطاب به وزیر کار تاکید کرد: مجلس وظیفه اش قانونگذاری و نظارت است عملکرد ضعیف امثال شما باعث شده است که ما هر روز در مقابل مجلس شاهد اعتراض بخشی از جامعه از کارگر و بازنشسته ناشی از عملکرد شما باشیم.
این نماینده مردم در مجلس دهم اظهار داشت: آیا لازم نبود شما به جای لابی گری و امورات غیرحرفه ای وظایف وزارتخانه ای خود را انجام می دادید که ما هر روز شاهد این معترضان در مقابل مجلس نباشیم.
وی افزود: در تاریخ سیاسی این کشور یک بار بیگانگان مجلس را به توپ بستند اما بارها و بارها توسط نمایندگان خودمان مجلس را به توپ بسته ایم و بارها از شان مجلس کاسته ایم در شرایطی که بی اعتمادی به حاکمیت جولان می زند و شاخص های اعتماد مردم به مردم، مردم به کارگزاران نظام و کارگزاران به کارگزاران در شرایط مناسبی قرار ندارد چرا بی اعتمادی را تشدید می کنید؟
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خطاب به نمایندگان یادآور شد: امروز شما باید از شان مجلس دفاع کنید و آبرو بخرید چرا که آبرو خریدن تنها با شنیدن صدای من و شما نیست بلکه با رأی مثبتی است که به این استیضاح خواهید داد، ما اگر نقدی نداشتیم و ایرادی نمی دیدیم هرگز استیضاح نمی کردیم. نمونه بارز ایراد به این وزارتخانه نقش لابی های کثیفی است که باعث همیشگی اشتباه در این وزارتخانه است که نمونه آن به تعویق افتادن جلسه استیضاح در صبح امروز است.
موافق استیضاح وزیر کار؛ کمالی‌پور: فریاد استغاثه فارغ‌التحصیلان بیکار و کارگران شنیده نشده است
­عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: متأسفانه فریاد استغاثه فارغ‌التحصیلان بیکار و کارگران شنیده نشده است.
یحیی کمالی پور در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 17 مرداد) مجلس شورای اسلامی، در موافقت با استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بنا بر آنچه صبح اتفاق افتاد از باب تکلیف و وظیفه دینی، اخلاقی و به عنوان یک آزاده جنگ تحمیلی و یک قاضی مطالبی را مطرح می‌کنم و بر این باورم که وزارت عریض و طویل تعاون، کار و رفاه اجتماعی نتوانسته خواسته‌های به حق زیرمجموعه‌ خود را که رضایتمندی بخش عظیمی است رفع کند و دغدغه‌ها را از میان ببرد.
نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امام خمینی (ره) تأکید داشتند اگر مجلس اصلاح شود، کشور اصلاح می‌شود بنابراین ما امروز باید به وظیفه قانونی خود عمل کنیم. متأسفانه در دو هفته گذشته که هیأت دولت به جنوب کرمان سفر کرد فریاد استغاثه مردم را شنید، کما اینکه این شرایط در بسیاری از شهرها و استان‌های کشور وجود دارد.
وی افزود: مطالبات بحق مردم اشتغالزایی است که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این موضوع نقش مهمی را ایفا می‌کند. متأسفانه فریاد استغاثه فارغ‌التحصیلان بیکار و کارگران شنیده می‌شود و همه ما را شرمنده کرده است.
کمالی پور با تأکید بر اینکه سیاسی حرف نمی زنم و عمل نمی‌کنم، گفت: گریه‌های مردم را می‌بینم، تحصیلکرده‌هایی که حاضرند مستخدم شوند اما در این مشاغل هم برای آنها جایی دیده نشده است. بخش اعظمی از اجتماع‌کننده‌ها مقابل مجلس و سازمان برنامه و بودجه را همین افراد و بازنشسته‌ها شامل می‌شوند.
این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به حجم نقدینگی در کشور به عنوان یکی از مشکلات افزود: برخی شرکت‌ها در قالب شستا در اختیار این وزارتخانه است، همچنین بخش مهمی از پتروشیمی‌ها در اختیار شما قرار گرفته است و بر اساس اخبار واصله نتوانستید شفاف سازی لازم را ایجاد کنید و مانع رانت و فسادهای موجود در این مجموعه‌ها شوید.
وی ادامه داد: هر چند آقای ربیعی وزیر باتجربه‌ای است که چندین سال در دولت فعالیت داشته است و به خوبی اقتصاد کشور را می‌فهمد اما متأسفانه از رونق اقتصادی حمایت نکردید و برای رفع دغدغه جوانان کاری صورت نگرفته است.
عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: امروز باید مجلس را آنگونه که امام و رهبری تعریف کردند نشان دهیم و به تمام حرف و حدیث‌ها که علیه مجلس زده می‌شود پایان دهیم.
موافق استیضاح وزیر کار؛ سلیمانی: قابلیت لازم در ادارات کل وزارت کار برای پاسخگویی به ارباب رجوع دیده نمی‌شود
­عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با توضیح دلایل اتفاقاتی که امروز صبح پیش از آغاز جلسه استیضاح وزیر کار در مجلس افتاد، گفت: هیچ اتفاق سوئی میان ما و آقای وزیر در حوزه مطالبات به نحوی که نشان داده‌اند رخ نداده است.
حسن سلیمانی در نشست علنی امروز (چهارشنبه 17 مرداد) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در موافقت با این استیضاح، افزود: من اگر صحبت می‌کنم از باب تنویر افکار عمومی و حفظ شأن مجلس و شأن عمومی دولت در مورد اتفاقی است که امروز در مجلس افتاد، اینجانب جزو استیضاح‌کنندگانی هستم که قصد صحبت نداشتم اما می‌خواهم آنچه را اتفاق افتاد بر مبنای آنچه بوده است توضیح دهم تا حیثیت مجلس و دولت حفظ شود.
نماینده مردم کنگاور، صحنه و هرسین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مدت‌هاست که در افکارعمومی و فضای مجازی از طرف افرادی در وزارتخانه و یا جاهای دیگری با حق صحبت، اعلام می‌شود که نمایندگان از آقای وزیر مطالباتی دارند و بر اثر عدم انجام مطالبات نمایندگان موجبات استیضاح فراهم می‎شود.
وی تصریح کرد: از آقای وزیر می‌خواهم اگر به آنچه گفته است یا گفته شده اعتقاد دارد و صحیح می‌داند در جلسه اسم افرادی را که از ایشان مطالبه داشتند بیان کند و اگر این اسامی را اعلام نکند به معنای این است که چنین افراد و مطالباتی وجود ندارد.
سلیمانی اظهار داشت: باید به فردی که مسئولیت تنظیم و تنسیق انجام استیضاح را بر عهده دارد، از استیضاح‌کنندگان حسب مورد دعوت به عمل می آورد اما مانع می‌شوند و افرادی که قصد صحبت دارند و اسم‌نویسی می‌کنند و وقت را پر می‌کنند پرسید به چه دلیلی ثبت نام می‌کنند اما صحبت نمی‌کنند چه عاملی دلیل عدم صحبت کردن است؟ چرا سبب افتضاح مجلس و خودشان را فراهم کرده اند؟ آنها باید توضیح دهند؟
این نماینده مردم در مجلس دهم توضیح داد: من به عنوان استیضاح‌کننده از طرف وزیر، معاونان، عوامل و روسای این وزارتخانه مورد مراجعه قرار نگرفته‌ام بلکه باعث عذاب نمایندگان مجلس هستم، نمایندگانی به من مراجعه کردند و خواستند به عنوان استیضاح‌کننده صحبت نکنم بنابراین این مسائل باید روشن شود.
سلیمانی بیان کرد: ریاست مجلس می‌گوید براساس مقرارت عمل کنیم یا قانع می‌شویم یا خیر، نه آنکه نظم جلسه بر هم زده شود لذا از باب حفظ حیثیت نظام، مجلس و مردم باید بگویم هیچ اتفاق سوئی میان ما و آقای وزیر در حوزه مطالبات به نحوی که نشان داده‌اند وجود ندارد، بنابراین براساس یک حرف، تشخیص و امکان عمل اتفاقی تحت عنوان انجام عمل استیضاح رخ داده است لذا تمام حواشی ساخته شده در مورد من و دیگر استیضاح‌کنندگان کذب محض است.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس همچنین درباره دلایل استیضاح وزیر کار، گفت: 10عنوان به عنوان دلایل استیضاح بیان شده است لذا از شما می خواهم توضیحات بر مبنای روشنگری باشد، مورد اول اینکه گفته شده است از زمان حضور در وزارتخانه مدیریت این وزارتخانه بسیار ناتوان شده است؛ درواقع در ادارات کل وزارتخانه کار قابلیت لازم برای پاسخگویی به ارباب رجوع و حصول رضایتمندی آنها دیده نمی‌شود، همچنین در ساختار ستادی قابلیت و توانایی لازم برای حصول اطمینان برای ادای وظایف مربوط وجود ندارد، لذا آقای وزیر توضیح دهید رضایتمندی مردم در این مدت بالا رفته یا پایین آمده است؟
سلیمانی ادامه داد: دومین نکته بی توجهی عملی در به کار بردن جوانان در پست‌های حساس و مدیریت کلان این وزارتخانه است، آقای وزیر بفرمایید تعداد پست‌های وزارتخانه و اداره کل‌ها تحت تملک شما چقدر است و چند درصد از این پست‌ها به جوانان اختصاص پیدا کرده است. سوم آنکه بی توجهی عملی به بخش تعاون مورد دیگری است که باید بر آن تأکید داشت ضمن آنکه سهم 25 درصدی تحقق پیدا نکرده است. آقای وزیر توضیح دهید از زمان آغاز وزارت شما سهم تعاون تحقق یافته از میزان 25 درصد تاکنون چقدر رشد کرده و اکنون سهم تعاون به کجا رسیده است؟
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مجلس دهم به چهارمین دلیل استیضاح وزیر کار و تعاون اشاره کرد و افزود: اجرایی نکردن سند کار شایسته، نظام‌مند و توانمند از دیگر مواردی است که باید بر آن تأکید کرد چرا که قانون کار تکالیفی برای شما در حفاظت از کارگر و تأمین حقوق آنها معین کرده است، لذا بفرمایید برای انجام عمل یکنواخت نه سلیقه‌ای و دارای وحدت رویه تحت عنوان نظام سندی چه کاری انجام داده‌اید، اکنون تشتت رفتار است یا وحدت رفتار؟
نماینده مردم کنگاور در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اوضاع معیشتی بازنشستگان بیمار و ناتوان هر روز بدتر می‌شود و این پنجمین دلیل استیضاح وزیر کار به شمار می آید به همین دلیل از آقای ربیعی می‌خواهم توضیح دهد چقدر برای تغییر شرایط این افراد اقدام کرده‌اید، بگویید بازنشستگانی که در معرض شرایط ناتوانی و بیماری قرار می‌گیرند مورد چه حمایت‌هایی قرار گرفته‌اند، در واقع باید این مسئله را با مصداق عنوان کنید.
وی در خصوص اوضاع مدیریتی و درآمدزایی شستا بیان کرد: در مورد شستا دو سوال دارم؛ اول اینکه بفرمایید تعداد شرکت‌های شستا و شرایط مدیریتی شستا به لحاظ مدیریتی و افراد شاغل هستند یا بازنشسته؟ دوم آنکه نسبت سود به سرمایه و نسبت سود به دادخواهی در هر یک از این شرکت‌ها و مجموعه شرکت‌ها چگونه است، در واقع باید توضیح داده شود چقدر سرمایه در این شرکت‌ها داریم و از مجموع این سرمایه چقدر سود به دست می آید یعنی چقدر دارایی داشته است و از این مجموعه دارایی چقدر سود حاصل می‌شود تا اثبات کارآیی، بهره‌برداری یا عدم بهره‌برداری در نتیجه مشخص شدن این مهم نمایان شود.
موافق استیضاح وزیر کار؛ اکبری: پس از سه سال از کلنگ زنی اجرای فاز ۲ پتروشیمی خراسان اقدام عملیاتی انجام نشده است
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در موافقت با استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: پس از گذشت سه سال از کلنگ زنی نافرجام اجرای فاز ۲ پتروشیمی خراسان هنوز اقدام عملیاتی انجام نشده است.
علی اکبری در نشست علنی امروز(چهارشنبه 17 مرداد) مجلس شورای اسلامی درجریان بررسی استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در موافقت با این استیضاح، گفت: فرصتی حاصل شده است تا نقد و بررسی از عملکرد این مدیر اجرایی در کشور داشته باشیم نمایندگان محترم آیا تکلیف خود را در قبال مردم را به یاد داریم؟ آیا پاسخ اعتماد مردم را آنگونه که باید به جا می آوریم؟
نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم، گرمه در مجلس شورای اسلامی، افزود: امروز تعدادی از وکلای ملت در راستای انجام وظایف قانونی و اخلاقی خود رسیدگی به عملکرد آقای ربیعی را در دستور کار قرار دادند انتظار است برپایه حق، عدالت، انصاف و براساس تکلیف قانونی نقدی منصفانه و تصمیم خداپسندانه بگیریم.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از آنجا که هر که از استیضاح کنندگان محورهای مختلفی از ابعاد کاری وزیر کار را مطرح و ارزیابی خواهند کرد اینجانب مصادیقی از سوء عملکرد ایشان در حوزه انتخابیه یادآور می شوم، توضیح داد: اصل و اساس خدمت ایشان در راس وزارتخانه مخدوش است و نیازمند بازنگری نمایندگان ملت و پیشگیری از خسارات وارده به جامعه هدف است.
وی خطاب به نمایندگان مردم، بیان کرد: شرح وقایع دوره خدمت آقای ربیعی را بشنوید و آنگاه با درنظر گرفتن سوگندی که در محضر خداوند یاد کردید قضاوت کنید چرا با حقوق حقه مردم اینگونه برخورد می شود؟
این نماینده مردم در مجلس دهم اذعان کرد: تابستان 94 در سفر هیأت دولت به خراسان شمالی با مصوبه هیأت وزیران در حضور رئیس جمهور کلنگ اجرای فاز 2 پتروشیمی خراسان زده و مقرر شد با محوریت وزیر کار که مسئولیت و مالکیت اکثریت سهام پتروشیمی مذکور را دارد با پیش بینی منابع کافی از صندوق توسعه ملی و سایر منابع در اسرع وقت عملیات اجرایی آغاز شود.
اکبری تاکید کرد: این پروژه امید بسیاری برای جوانان تحصیلکرده و جویای کار و خانواده های پردغدغه آنها به وجود آورد و خانواده آنها این تصمیم دولت را به پاس وفاداری همیشگی خود تلقی و احساس کردند دولت با درک این واقعیت که مناطق محروم مورد توجه سرمایه داران بخش خصوصی نیست، این منطقه را به درستی پوشش داده است و با استفاده از ظرفیت های موجود کمک به رفع بیکاری را مدنظر قرار داه است اما هنوز با گذشت بیش از سه سال از کلنگ زنی نافرجام هیچ عملیات اجرایی در پی نداشت جز اظهارات متعدد ثمره ای حاصل نشده است.
موافق استیضاح وزیر کار؛ گودرزی: تأمین اجتماعی در حال فروپاشی است
­نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی گفت: تأمین اجتماعی در حال فروپاشی است و بازنشسته‌ها نمی‌توانند از این صندوق حقوق دریافت کنند.
مسعود گودرزی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 17 مرداد) مجلس شورای اسلامی، در موافقت با استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، افزود:‌ درباره اتفاقی که در مجلس در ابتدای جلسه استیضاح آقای ربیعی رخ داد لازم است از مردم عذرخواهی کنم. اشتباهی شکلی بود نسبت به رسالت نمایندگان هیچ شکی در آن نیست و نمایندگان پیگیر مطالبات مردم هستند، روز گذشته از نمایندگان استیضاح‌کنندگان درخواست کردم تا جلسه هماهنگی برای ترتیب سخنرانان، مطلع، مخرج، جمع‌بندی و بیان صحبت‌ها برگزار شود تا گرفتار چنین وضعیتی نشویم.
نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به محورهای استیضاح، خطاب به علی ربیعی، بیان کرد: شما متولی اشتغال هستید و لوایحی که پیشقدمانه پیگیری می‌کنید و در جلساتی که با مقام معظم رهبری دارید، مسئولیت اشتغال برعهده شماست که باید به صورت جدی این کار را پیگیری کنید اما شاهدیم که به رغم احکام مربوط برای ایجاد اشتغال آن هم به اندازه یک میلیون برای سال ۹۶ شاهدیم که کمتر از ۳۰۰ هزار شغل ایجاد شده است. توضیح دهید که چرا اشتغال در کشور بر اساس برنامه پیش نمی‌رود؟
وی با طرح این پرسش که طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان به کجا رسید افزود: به رئیس سازمان بازنشستگی گفتم به من بگو از 3400 میلیارد تومان سهم هر فرد چقدر می‌شود؟ من نمی‌دانم مشکل مردم چیست که با مردم حرف نمی‌‎زنند. امروز وضعیت زندگی مردم به گونه‌ای است که یک کارگر با یک میلیون تومان درآمد دغدغه درمان و معیشت دارند البته که مردم بیشتر از فقر از تبعیض رنج می‌برند. توضیح دهید که برای رفع فقر و بهبود وضعیت بازنشستگان چه کرده‌اید؟
گودرزی با بیان اینکه تامین اجتماعی در حال فروپاشی است، گفت: تامین اجتماعی یکی از سهل‌الوصول‌ترین صندوق‌ها برای دولت‌هاست، سرمایه‌ای برای آیندگان محسوب می‌شود ولی اکنون بازنشسته‌ها نمی‌توانند از این صندوق حقوق دریافت کنند و دولت آن را پرداخت می‌کند. نگرانی آن است که اگر ما نفت نداشته باشیم چطور می‌خواهیم حقوق بازنشستگان آینده را تامین کنیم.
وی با طرح این پرسش که طرح اشتغال ضربتی چه شد گفت: چرا این موضوع را پیگیری نمی‌کنید، شما در برابر جوانان بیکار مسئول هستید، مجلس طرح ممنوعیت استفاده از بازنشستگان را تصویب کرد و همه دیدند که چقدر مردم از آن استقبال کردند. امروز جوانان فعال به دنبال کار هستند و این وظیفه وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی است.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه نمی‌توان کشور را به صورت هیجانی مدیریت کرد، ما وکیل مردم برای پیگیری مطالبات و حقوقشان هستیم، گفت: نمی‌توان کشور را به صورت هیجانی اداره کرد، هر حوزه به تشخیص خودش نیاز دارد، باید مشکلات مردم را رفع کنیم.
موافق استیضاح وزیر کار؛​ جاسمی: آمار اعلام شده درباره بیکاران دروغین است
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی گفت: مشکلاتی که در کشورمان وجود دارد وارونه جلوه داده می شود و آمارهای مربوط به بیکاران دروغین است.
سیدقاسم جاسمی در نشست علنی امروز (چهارشنبه 17 مرداد) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در موافقت با این استیضاح گفت: صبح امروز مشاهده شد وقتی آقای قاضی زاده هاشمی، عضو هیأت رئیسه مجلس عنوان کرد دستورکار امروز بررسی استیضاح وزیر کار است، همه فریاد مخالفت سر دادند.
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: همچنین پس از اینکه به ربیعی نزدیک شدم، مشاهده کردم تعدادی از سینه چاک‌ها به وزیر قول دادند که شرایط را فراهم کرده اند تا برکنار نشود.
وی ادامه داد: در جلسات گذشته نیز مشاهده شده است که برخی از نمایندگان پس از سخنرانی وزرا، آنها را در آغوش می گیرند. باید اذعان کرد که چنین رفتاری در شأن نمایندگان نیست زیرا وکیل الدوله نیستیم.
این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: باید اذعان کرد در چنین شرایطی که ایجاد کرده اند، نمی توانیم وزیر را استیضاح کنیم.
جاسمی افزود: آقای ربیعی تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان عریض و طویلی است که به دوش می کشید؛ رهبر انقلاب بیان کردند که به تعاون اعتقاد دارند زیرا چشمه جوشان اشتغال است.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به شرایط جاری کشور و آسیب پذیری اشخاص ضعیف جامعه، بخش تعاون یکی از بخش های اقتصادی است که امکان حضور در آن به عنوان یک بخش مردمی امری مهم و لازم است. بر این اساس آقای وزیر چرا کمترین توجه به این بخش را در تصمیم گیری های کلان نداشته اید.
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ربیعی وزیر بیکاران است، اظهار کرد: 8 میلیون جوان بیکار در کشور وجود دارد؛ متاسفانه آمار و ارقام های دروغی که پشت تریبون اعلام می شود کشور را دچار مشکل کرده است.
وی ادامه داد: آقای وزیر افرادی که در کف خیابان ها می آیند به دلیل این نیست که راحت و خوشبخت هستند و مشکلی ندارند.
این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: بخش رفاه اجتماعی با تلاش شما وزیر کابینه دولت آنقدر وضعیت خوبی دارد که اصلا مشکلی ندارند و به عبارتی رفاه اجتماعی تا زیر گلویشان آمده است! باید اذعان کرد افرادی که اعتراض دارند بر همین اساس است.
جاسمی افزود: مشکلاتی که در کشورمان وجود دارد وارونه جلوه می شود؛ انگار این مشکلات برای کشورهایی مانند آمریکا و اروپا است؛ کشورمان مدینه فاضله است و مشکلی ندارد!
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: تعدادی در حال معامله و صحبت کردن بودند که مشکلاتمان را برطرف کنید؛ به گفته آقای مقصودی شام و ناهار دادن ها و همچنین رفت و آمدهای دیپلماتیک موجب خنثی شدن این استیضاح است.
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: از نمایندگان می خواهم شأن و جایگاه نمایندگی را حفظ کنند تا مردم بدانند نمایندگان پاکدستی دارند که به غیر از مشکلات به هیچ موضوع دیگری اعتنا نخواهند کرد.
موافق استیضاح وزیر کار؛ خادمی: جوانان دهه شصتی بیکار بودند، دهه هفتادی‌ها هم اضافه شدند
­عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تعاونی‌های شهرهای کوچک تعطیل شده‌اند، گفت: ما وزیر کارگر نمی‌خواهیم وزیر مدیر می‌خواهیم.
هدایت‌الله خادمی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 17 مرداد) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در موافقت با استیضاح وی گفت: 40 سال است از انقلاب گذشته و اگر امام (ره) نبود و انقلاب صورت نمی گرفت من و شما خواب چنین پست هایی را نمی دیدیم پس باید به فکر خانواده های شهدا باشید.
نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی در ادامه با طرح پرسش هایی درباره عملکرد وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: شما وزیر رفاه و کار و اجتماعی هستید اما معلوم نیست چه کار کرده اید که وضعیت بهتر نشده است البته هرکس در این سمت انتخاب می شود وضعیت را بدتر می کند و سطح رفاه را پایین آورده است.
وی در ادامه خطاب به ربیعی افزود: جوانان دهه شصتی بیکارند و دهه هفتادی ها هم به آن اضافه شده اند از این رو باید با ارائه اعداد و ارقام بفرمایید سطح رفاه مردم چقدر ارتقا پیدا کرده است در حالی که ما بین مردم هستیم و می بینیم چه وضعیتی را می گذرانند.
خادمی در ادامه با طرح این سوال که وزارت کار در حوزه کار و اشتغال چه اقداماتی داشته است، عنوان کرد: جز ریزش نیروها و تعطیلی کارخانه ها اتفاقی نیفتاده است از این رو آنهایی که می گویند با تیم اقتصادی دولت کاری نداشته باشید باید بدانند همه فساد، بیکاری و افسردگی جوانان گردن هیأت دولت است.
این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه با بیان اینکه وضعیت اجتماعی مردم نیز در زمان وزارت ربیعی بدتر شده است گفت: وزارت کار بسیار بزرگ شده و با تمامی امور کشور کار دارد و به پتروشیمی می گوید سوخت مجانی بگیرند و به صنایع فولاد و سیمان نیز راهکار می دهد.
وی در ادامه درباره تعاونی های شهرهای کوچک که همگی با تعطیلی مواجه شده اند، ابراز داشت: آقای وزیر شما می گویید کارگر هستید اما ما وزیر کارگر نمی خواهیم مدیر می‌خواهیم ضمن اینکه این موضوع که شما اصالتا برای کدام شهر هستید مهم نیست بلکه باید برای تمام کشور کار کنید.
خادمی در ادامه با بیان اینکه هنوز بیمه روستایی کارکردی ندارد خطاب به نمایندگان مجلس عنوان کرد: اگر به استیضاح رأی ندهیم یعنی وضع کشور عالی است و هیچ دولتی هیچ نقشی در ارتقا و سازندگی کشور ندارند؛ اگر به استیضاح رأی ندهید در بیکاری و افسردگی تمام جوانان شریک خواهیم بود.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: تاکنون دولت ها بد عمل کرده اند و برخی دوستان مجلس هم اجازه استیضاح وزرای ناکارآمد را نمی دهند.
موافق استیضاح وزیر کار؛​ مقصودی: جان مردم نباید برای سوء مدیریت ها و کابینه فرسوده تلف شود
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: قرار نیست به هر قیمتی بمانیم و مردم بی‌قیمت و مفت، جان های عزیز خود را به خاطر سوء مدیریت ها و کابینه فرسوده تلف کنند.
حسین مقصودی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 17 مرداد) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در موافقت با این استیضاح، گفت: نمایندگان و مردم امروز برنامه تلویزیونی و شویی را که وزیر و همدستانش ایجاد کردند تماشا کردند؛ اسامی کاندیدادهایی را که قرار شد صحبت کنند می خوانم و آنهایی که صحبت نکردند از خود دفاع کنند.
نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی، افزود: قرار بود آقایان مسعود گودرزی، یارمحمدی، جاسمی، اکبری، خجسته، نگهبان سلامی، رنجبرزاده، رستمیان و پورابراهیمی امروز در موافقت با استیضاح صحبت کنند.
وی خطاب به رئیس جمهور، ادامه داد: امروز شما مقصر هستید؛ شما که ادعای آشتی و اتحاد ملی دارید اما وزیری را که با رای ناپلئونی و نیم رای سوخته رای آورد در وزارت خانه طویل و عریض نگه داشتید.
این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: مقصر امروز این واقعه و قصه پرغصه مجلس شما هستید و آنهایی که دیشب شام معاویه و یزید را خورند؛ آقای روحانی! شما اگر به فکر اتحاد و آشتی ملی بودید مشاهده کردید که سه بار این وزیر استیضاح شد اما شما او را نگه داشتید.
وی خطاب به رئیس جمهور گفت: شما اگر به فکر اتحاد و آشتی ملی بودید دیدید که سه بار وزیر استیضاح شد اما شما او را نگه داشتید در صحبتی که با آقای امیری معاون رئیس جمهور داشتم گفتم در مورد کرباسیان و ربیعی چیکار کنیم، وی در پاسخ گفت کرباسیان را نگه دارید و در مورد ربیعی خودتان تصمیم بگیرید تلویحا گفتند هزینه اش برعهده مجلس باشد.
این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: امروز نمایندگان حرمت امامزاده، مجلس را از بین بردند آقای ربیعی شما رند انقلابی گری احساساتی و با مردم بازی کردن هستید؛ شما رند همه فتنه هایی هستید که امروز مردم را به نظام بی اعتماد کرده، شما از اول انقلاب مسئولیت داشته اید بگویید چه گلی بر سر این مملکت زده اید جز اینکه بین کارگران و کارفرمایان اختلاف ایجاد کرده اید.
مقصودی افزود: امروز نمایندگان می گویند استیضاح وزیر اقتصاد در اولویت است اما مگر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وزارت اقتصاد نیست؛ این چارت سازمانی وزارت کار، رفاه و تعاون اجتماعی است. بانک توسعه و تعاون یک و نیم میلیارد دلار از ذخیره آینده این مملکت پول برداشت کرده است. آقای ربیعی جواب مردم و مقام معظم رهبری را چگونه می دهید.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آیا بانک توسعه و تعاون اقتصادی نیست؟ آیا موسسه کار و تامین اجتماعی، صندوق مهر امام رضا، شستا، سازمان بیمه روستایی که پدر مردم را در روستاها درآورده، صندوق سرمایه گذاری و تعاون، صندوق های بازنشستگی، صندوق های رفاه و فعال در قلمرو نظام جامع، اقتصادی نیست؟
وی افزود: متاسفم برای نمایندگانی که امروز می گویند فلان نماینده به خاطر تعویض فلان رئیس استیضاح را امضا کرده است؛ جناب آقای ربیعی! لابی گری، دروغگویی، با احساسات مردم بازی کردن و گریه کردن شما زبانزد عام وخاص است.
این نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: آقای ربیعی پیام من درد مشترک کارگران، گرفتاران، زنان بدسرپرست و بی سرپرست، کودکان کار، کارتن خواب ها، تعاونی های ورشکسته و دردمندگانی هستند که امروز نوای بی نوایی آن ها گوش جامعه را کر کرده است اما متاسفانه برخی از نمایندگان نمی شنوند و مقابل فریادهایشان دلمان را به یک رأی باطل برماندن بر کرسی وزارت خوش کردیم. قرار نیست به هر قیمتی بمانیم و مردم بی قیمت و مفت جان های عزیز خود را به خاطر سوء مدیریت ها و کابینه فرسوده تلف کنند.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس تصریح کرد: یک بخش تعاونی را اعلام کنید که جان سالم به در برده باشد؛ آقای ربیعی! آیا از شرکت شستا خبر دارید، گروه های هدفی که در شرکت شستا جزء بی بضاعت ترین اقشار جامعه هستند از آن ها خبر دارید چگونه فعالیت می کنند؛ انتصابات شما برچه اساسی است، از کارگرانی که با حقوق 500 تا 800 هزار تومانی کار می کنند و ماه ها حقوق نگرفته اند خبر دارید. شما برای کارگرانی که به خاطر دفاع از حقوق خود شلاق خوردند چه اقدامی انجام دادید؛ برای کارگرانی که در معدن، کشتی و هواپیما از بین رفتند چکار کردید؟
نماینده مردم سبزوار در مجلس دهم خطاب به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: آقای ربیعی وزیر کار و بیکاری، وزیر فقر و نداری، وزیر تعاونی های ورشکسته، برنامه های شما برای کارگران کجا رفت و به کجا رسید که نشانی از آن ندیدیم.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بهبود بستر حقوقی، فضای کسب و کار به کجا رسید؟بی شک اگر تمام افرادی که در این وزارتخانه در طول این مدت پیگیر برگزاری این استیضاح، قانع نکردن من و همکاران بودند این اهتمام برای حل مشکلات خود را داشتند بخشی از مشکلات مردم حل می شد! نمایندگان امروز باید از ابهت مجلس دفاع کنند.
موافق استیضاح وزیر کار؛ یارمحمدی: سهم اشتغال زایی سالانه سیستان و بلوچستان در حد صفر بوده است
عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی سهم استان متبوعش را از اشتغال زایی در یک سال گذشته در حد صفر دانست.
علیم یارمحمدی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 17 مرداد) مجلس شورای اسلامی با تبریک روز خبرنگار گفت: از مدیریت آقای لاریجانی برای ایجاد آرامش در جلسه استیضاح وزیر قدردانی می‌کنم و اعتراض خود به همکاران نماینده را اینگونه اعلام می کنم که نوه بنده مرتبا از من سوال می کند این دو – دو گفتن ها یا چهار – چهار گفتن ها به چه معنی است و جوابی برای نوه ام ندارم.
این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: همکاران نماینده مطالب خود را در خصوص وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه مطرح کرده اند و هر نتیجه ای که گرفته شود مقدس است، از آقایان رستمیان، سلیمانی، نگهبان سلامی، جاسمی، کمالی پور، اکبری، گودرزی و خادمی که در خصوص عملکرد وزارت تعاون مطالب خود را بیان کرده اند قدردانی و نظرهایشان را تایید می کنم.
نماینده مردم زاهدان در مجلس دهم ادامه داد: فرمایشات آقای ربیعی در روز اخذ رأی اعتماد در مجلس را به یاد داریم هرچند که برای شخصیت حقیقی آقای ربیعی احترام ویژه قائل هستم اما باید توجه کرد شخصیت حقوقی وزیر به این صورت است که مسئولیت وزارتخانه ای را برعهده دارد که با آحاد مردم جامعه سر و کار دارد و سوال این است که آیا ربیعی به برنامه‌های خود برای وزارت تعاون جامه عمل پوشانده است.
یارمحمدی افزود: در استان سیستان و بلوچستان حدود 500 هزار نفر تحت پوشش بهزیستی هستند این در حالی است که جمعیت استان 2 میلیون و 800 هزار نفر است و اگر اعلام کنند اشخاص تحت پوشش پذیرش می شوند تمامی جمعیت سیستان و بلوچستان در صف قرار می گیرند.
وی ادامه داد: در ابتدای شروع دولت دوازدهم برنامه های وزارت تعاون پر زرق و برق و اهداف آرمانی مطرح شد اما بعدها برنامه ها فراموش شد، برای جمعیت تحت پوشش بیمه ای استان سیستان و بلوچستان که 20 درصد اعلام شده نسخه از سوی وزارت تعاون پیچیده می شود که جای تعجب دارد.
عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس یادآور شد: از تعداد 900 هزار شغلی که گفته می شود در کشور ایجاد شده سهم استان سیستان و بلوچستان در حد صفر بوده و به عبارتی شغل جدیدی در استان در سال گذشته ایجاد نشده است.
موافق استیضاح وزیر کار؛ نوروزی: ربیعی پاسخگوی چرایی عدم عرضه دلار حاصل از فروش پتروشیمی در بازار باشد
­سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید پاسخگوی برخی مسائل پیش آمده باشد، گفت: یکی از مسائلی که ربیعی باید پاسخگو باشد، چرایی عدم عرضه دلار حاصل از فروش پتروشیمی در بازار است.
حسن نوروزی در نشست علنی امروز (چهارشنبه 17 مرداد) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در موافقت با این استیضاح گفت: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید به ده ها مورد از مشکلات تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری، خدمات درمانی و همچنین مسائل شستا و کار و تعاونی ها رسیدگی کند.
نماینده مردم رباط کریم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید بدانیم که آیا در حوزه های مختلفی که در حیطه فعالیت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، مدیریت صحیحی اعمال شده است یا خیر افزود: شاید در برخی موارد مانند تامین اجتماعی موفقیت هایی داشته ایم، اما در رابطه با کار و تعاون آنچه می بینم این است که کم کاری صورت گرفته است.
وی با تاکید بر اینکه ما در شهرستان رباط کریم در 45 واحد تعاونی از فعالیت خود بازمانده اند، تصریح کرد: این وضعیت نابسامان تعاونی ها در شهر تهران نیز به چشم می خورد.
نوروزی خطاب به ربیعی گفت: آیا به این تعاونی ها رسیدگی کرده اید؟ و آیا به ادارات خود مسئولیت رسیدگی به این امور را داده اید؟
این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه آقای ربیعی باید به چند سوال بنده پاسخ دهند، گفت: یکی از این سوالات این است که در نامه ای به بنده گفته شده که پسر شما و پسر آقای تقی زاده در دبی شرکت دارند، آیا این صحت دارد؟
وی با تاکید بر اینکه آیا درست است که فرزند شما و معاونتان شرکتی داشته باشند، افزود: اگر این موضوع صحت ندارد، ما قبول داریم اما باید پاسخ قانع کننده ای در این باره به ما داده شود.
نوروزی با بیان اینکه متاسفانه برخی می گویند که منافقین مردم را به تظاهرات دعوت می کنند، تصریح کرد: ما تا آخرین قطره خون خود از این انقلاب دفاع می کنیم و پای آن می ایستیم اما این بدان معنا نیست که مشکلات آن را نبینیم.
وی با تاکید بر اینکه ما نمایندگان ملت هستیم و از حقوق ملت دفاع می کنیم، گفت: شاید خیلی از شهرستان ها در طی روزهای اخیر شلوغ شده باشند، اما رباط کریم شلوغ نشده است و بنده تمام قد ایستاده و دفاع می کنم.
این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه برخی می گویند در شرایط فعلی و نوسانات ارزی چرا وزیر کار استیضاح می‌شود، بیان کرد: بله، این وزارتخانه مقصر است، زیرا پتروشیمی را فروخته و صادر کرده اید، اما دلار آن را به بازار تزریق نکرده اید.
موافق استیضاح وزیر کار؛​ خجسته: مگر وزارت کار بنگاه تجاری است که ۱۰ هزار گوشی وارد کرده است
­عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت تعاون بنگاه تجاری نیست که ۱۰ هزار گوشی توسط یکی از زیرمجموعه های آن وارد کشور شده است.
امیر خجسته در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 17 مرداد) مجلس شورای اسلامی، در موافقت با استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بنا بر این بود که تیم اقتصادی دولت با توجه به شرایط فعلی، تحریم اقتصادی،عدم پاسخگویی و عدم عملیات کارهای اقتصاد تعیین تکلیف شود، انتظار می رفت که تکلیف تیم اقتصادی را تعیین شود اما تا امروز عملی نشده است.
وی ادامه داد: نمایندگان نباید استیضاح کنند چرا که وقتی دولت ضعف را در وزرای اقتصادی می بیند و نا کارآمدی را مشاهده می کند باید تعیین تکلیف کند اما از آنجا که تا امروز عملی صورت نگرفت مجلس به استیضاح ها ورود کرد. استیضاح ربیعی، کرباسیان و سایر وزرا در دستور کار است،استیضاح کرباسیان حذف نشده است، عده ای دفاع ناحق یا جو سازی نکنند.
نماینده مرم همدان و فامنین در مجلس دهم شورای اسلامی گفت: آقای ربیعی شما برای لغو استیضاحتان آنقدر تلاش کردند که اگر این توان را برای انجام کارها به کار می بردید به نتیجه مطلوب می رسیدید، امروز چه وضعی در مجلس ایجاد کردند؟ این قطعا برنامه ریزی شده و از قبل طراحی شده بوده است.
وی بیان داشت: چرا شبهه ایجاد می کنید تا جو روانی منفی در مجلس ایجاد شود؟ به دنبال چنین کارهایی مردم امیدشان را از مجلس از بین می رود، دکتر لاریجانی اجازه ندهید این فضای مسموم متوجه مجلس شود، استیضاح حق مجلس است، باید وزرا پاسخگو باشند ما از ابزار نظارتی استفاده می کنیم چرا این فضا را ایجاد می کنید.
خجسته با بیان اینکه وعده و وعیدها باطل و حرام است، گفت: چرا چنین فضایی ایجاد می کنید استیضاح حق مردم است و باید این استیضاح ها عملی شود، جو مسمومی که امروز در ابتدای جلسه ایجاد شد حجت را برای انجام استیضاح تمام کرد.
این نماینده مجلس اظهار داشت: آقای ربیعی وزراتخانه شما عریض و طویل است قبلا هم تاکید کردیم وقتی سوال می کنیم باید جواب دهید، الان دیگر جای سوال و جواب نیست، امروز باید تغییر در تیم اقتصادی شکل بگیرد.
وی بیان داشت: آقای وزیر بازنشستگان در شرایط سخت به سر می برند چه برنامه ای برای آنها دارید، بنا بود همسان سازی شود، رفاه و حقوق بازنشستگان تعیین تکلیف شود، چند درصد حقوق این قشر افزایش پیدا کرد؟ آیا متناسب با تورم برنامه ریزی داشتید؟ مرگ های زود رس در بین این قشر قابل توجه شده است.
عضو کمیسیون اصل 90 بیان داشت: بنا بود براساس برنامه ششم بدهی وزارتخانه به سازمان بازنشستگان و تامین اجتماعی تسویه شود آیا حق وحقوق را از دولت گرفتید و به بازنشستگان دادید؟ آیا کارگران متناسب با تورم و دلار 10 هزار تومان تعیین تکلیف شده اند؟
خجسته با بیان اینکه آسیب های اجتماعی برطرف نشده است، گفت: آقای ربیعی واردات بی رویه گوشی موبایل توسط متولی اصلی اشتغال کشور غیر قابل قبول است، 10 هزار گوشی به ارزش 23 میلیون یورو توسط شرکت بین المللی بازرگانی و تجاری وارد بازار شده است به چه حقی این کار را کرده اید مگر وزارت تعاون بنگاه تجاری است؟
این نماینده مجلس ادامه داد: تغییر 80 درصد هیات مدیره و دادن آنها به افراد خاص و ویژه باعث ورشکستگی آنها شد، در حال حاضر صندوق بازنشستگان ابرچالش کشور است، در اشتغال کشور خوب عمل نکردید از وام های بانکی خبر می دهید که بانک ها زیر بار آن نمی روند.
ربیعی: نمی گویم وضعیت کارگران خوب است اما در بیشتر مواقع همراه آنها بوده ام
­وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه نمایندگان در بیان واقعیات انصاف را رعایت کنند، گفت: من در بیشتر مواقع همراه کارگران بوده ام.
علی ربیعی در نشست علنی امروز (چهارشنبه 17 مرداد) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح استیضاح خود در صحن علنی مجلس افزود: احترام عمیق خود را به آنچه امروز در مجلس می گذرد، اظهار می کنم. استیضاح حق نمایندگان است و در روز خبرنگار این مسأله را پیوندی مبارک می دانم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه برای سومین بار در طی چند ماه گذشته به مجلس آمده ام، گفت: دو بار از شما نمایندگان رأی اعتماد گرفته ام، اگر رویکرد استیضاح کنندگان تحقق پاسخگویی باشد حاضرم به تمام سوالات پاسخ دهم.
وی با انتقاد از صحبت های برخی نمایندگان مبنی بر ایجاد اغتشاش در مجلس با هدف برهم خوردن جلسه استیضاح افزود: بنده در وقت مقرر در مجلس حضور پیدا کردم، اما دو نوبت یعنی در جلسه غیرعلنی و علنی استیضاح شدم، ضمن اینکه حتی زمان خروج از صحن مجلس در جلسه غیرعلنی نیز خطاب به رئیس مجلس تاکید کردم که آمده ام تا به تمام سوالات پاسخ دهم.
ربیعی با اشاره به اینکه در تمام جلسات کمیسیون اجتماعی در صورت لزوم حضور پیدا کرده ام، تصریح کرد: منظم ترین وزیر برای حضور در جلسات کمیسیون ها بنده بوده ام و احترام زیادی برای نمایندگان قائلم. استیضاح کنندگان در 10 بند مواردی را مطرح کردند، اما متاسفانه برخی اظهارات نمایندگان خارج از این موارد بود به طوری که بنده را متهم به دروغگویی کردند و گفتند در بیشتر مسائل گریه می کنم، چرا چنین مواردی را استیضاح کنندگان مطرح می کنند؟
این عضو کابینه دوازدهم با تاکید بر اینکه براساس قانون موظف به پاسخگویی به سوالات نمایندگان هستم، گفت: اگر بنده از دولت بروم، آیا نابسامانی‌های اخیر در حوزه دلار و مشکلات اقتصادی حل خواهد شد؟ ما بحث ترامپ ناجوانمردانه را در کشور داریم، اما نباید حیثیت مجلس را به استیضاح بنده گره زد و گفت اگر این استیضاح صورت نگیرد، حیثیت مجلس از بین می رود.
وی با بیان اینکه با رفتن من فقر در جامعه کاهش نمی یابد، تصریح کرد: من نمی گویم اوضاع کارگران خوب است، اما در همه مواقع با آنها همراه بوده ام. از نمایندگان می خواهم در بررسی این موارد انصاف را رعایت کنند. به تمام مواردی که مطرح شده است، چند ماه پیش نیز پاسخ داده ام. آیا در طی 4 ماه گذشته اتفاقی رخ داده است که من از آن در جهت بهتر کردن شرایط استفاده نکرده باشم؟
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه وزارتخانه متبوعم بزرگ ترین وزارتخانه اجتماعی کشور است، افزود: وزارتخانه اینجانب آسیب زا نیست و من آسیب زایی نکرده ام.
ربیعی با یادآوری منابع محدودی که در اختیار دارد، افزود: بنده با تمام وجود در تلاش هستم تا اقداماتی را که نمایندگان مجلس مد نظر دارند انجام دهم اما به تعبیر آهنگران اگر دیر آمدم مجروح بودم اما اینگونه نبوده که نخواهم آنچه را که مد نظر دارید انجام دهم.
وی تأکید کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وزارتخانه بزرگی است که مردم از قبل از تولد تا مرگ نیز با آن سر و کار دارند، ای کاش همانطور که دارایی های نامشروع را می‌توان اندازه‌گیری کرد، معیاری وجود داشت تا نشان دهد در 4 سال گذشته چه اقداماتی را به صورت خاموش همچون سرباز گمنام و صادقانه در این وزارتخانه انجام دادیم ضمن اینکه شما به این نکته اشاره کردید که بازنشستگان در مقابل مجلس تجمع می‌کنند اما مشخص نکردید که منظور آنها چیست و اینکه کدام گروه‌های اجتماعی در این دوره ساکت هستند یا به این نکته اشاره نکردید کارگران فولاد که در مقابل مجلس تجمع کردند در شرایط کنونی از وضعیت بهتری نسبت به قبل برخوردار شده‌اند اما همچنان باید برای ارتقاء وضعیت آنها تلاش کرد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه وضعیت بازنشستگان از دغدغه‌های مهم وی بوده یادآور شد: آیا منابعی برای همسان‌سازی در اختیار داشته‌ام یا به جز 3200 میلیارد تومان بودجه‌ای برای تحقق این مهم در اختیار داشته‌ام یا این مبلغ را به خوبی اختصاص نداده‌ام؟ آیا روش پلکانی، روش ابداعی من نبود؟ آیا فاصله 400 تا 500 هزار تومان با فاصله‌ای که امروز حداقل یک میلیون و 300 هزار تومان دارد حاصل تلاش این دوران نبود.
ربیعی خطاب به نمایندگان مجلس خاطر نشان کرد: اگر برای استیضاح فرصت حضور در کمیسیون و اقناع را پیدا نکرده‌ام چرا که در محورهای استیضاح آمده است عمده اقتصاد مقاومتی در حوزه اختیارات این وزارتخانه قرار دارد. در اینجا نمایندگان باید به وجدان خود رجوع کنند، آیا عمده اقتصاد مقاومتی به این وزارتخانه برمی گردد، قرارگاه اقتصاد مقاومتی در حضور آقای پزشکیان، آقای جهانگیری، معاون اول قوه قضاییه، نیروهای مسلح و 15 وزارتخانه، آیا اقتصاد مقاومتی در عملکرد این وزارتخانه خلاصه می‌شود اما در اقتصاد مقاومتی عادلانه کردن منطقه‌ای، جلوگیری از بین نسلی شدن فرد از جمله پروژه‌هایی بود که به اقتصاد مقاومتی برده‌ام.
وی افزود: آیا اقتصاد مقاومتی مجموعه‌ای از تلاش کل کشور نیست و آیا با کلی‌گویی می‌توان یک وزیر را محاکمه کرد و استیضاح کرد. کدام بخش از اقتصاد مقاومتی با همکاری سه دستگاه در حوزه اختیارات بنده قرار می‌گیرد.
وی اظهار داشت: در بخشی از محورهای این استیضاح آمده است که وزارتخانه بیمار و ناتوان است و این در حالی است که بیمار و ناتوان معیار پزشکی است که در همان حوزه هم برای آن شاخص تعیین کرده‌اند و قطعاً با اندازه‌گیری تب بیمار به این نتیجه می رسند، در شرایط کنونی چه شاخصی برای تب و ناتوانی این وزارتخانه تعیین کردید.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خطاب به نمایندگان مجلس عنوان کرد: آیا شهادت نمی‌دهید که بنده بیشترین میزان سفر را به شهرهای شمال داشته‌ام و 1200 کیلومتر در هر استان حرکت کرده‌ام ضمن اینکه هفته‌ای سه شب در محل کار خود خوابیده‌ام کما اینکه در نهبندان در حضور نماینده این شهر به این نکته اشاره شد که تاکنون هیچ وزیری به این شهر سفر نکرده است.
ربیعی یادآور شد: در بخش دیگری از محورهای این استیضاح آمده است که چرا بخش تعاون به 25 درصد اقتصاد ایران نرسیده و این در حالی است که در دوره فعالیت اینجانب آرامش‌بخش‌ترین دوره فعالیت بین تعاونی و وزارتخانه بوده است تا جایی که اتاق‌های تعاون در این مورد اطلاعیه دادند که این دوره، دوران طلایی در این حوزه بوده است و نسبت سیاسی هم با بنده ندارند.
وی تأکید کرد: کدام قسمت از اقتصاد ایران 25 درصد رشد کرده است که حوزه تعاون رشد نکرده است، این موضوع در برنامه چهارم توسعه بوده و مقصدی است که در آن تعیین شده است ضمن اینکه ما تعاونی‌هایی که مرده بودند را غربال کردیم و بخش‌هایی را که امکان ارتقا داشتند با تخصیص امکانات و تسهیلات مورد نیازشان رونق بخشیدیم و برای اولین بار تعدادی حوزه تعاونی اعم از بانک و صندوق را در هم آمیختم و روزنه‌های جدیدی برای رشد تعاون کشف کردم اما چگونه می‌توانستم این حوزه را 25 درصد رشد دهم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: معیشت بازنشستگان از دیگر محورهای این استیضاح بوده که عنوان شده از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست و این در حالی است که همه ما از مجلس تا سایر ارکان نظام باید در این خصوص پاسخگو باشند ضمن اینکه در سال‌هایی که نرخ تورم و حقوق بازنشستگی 67 درصد افزایش پیدا کرد چرا کسی سوال نکرد و این در حالی است که در دوره فعالیت بنده سه برابر حقوق آنها افزایش یافت. از سوی دیگر در این دوره موضوع افزایش قدرت خرید، مسکن اجتماعی بازنشستگان و وام ارزان را دنبال کردم، من زندگی اینچنینی را تجربه کرده‌ام، سفره خالی پدربزرگ را احساس کردم و بیش از شما فقر را لمس می‌کنم.
ربیعی گفت: در مورد همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نباید به موضوعی اشاره کنیم که باعث ناامیدی در بین مردم شود چرا که برای تحقق این مهم برای یک سال به 30 هزار میلیارد تومان بودجه نیاز است تا بتوانم در پی آن تأمین اجتماعی، صندوق بازنشستگی و فولاد را همسان‌سازی کنم و این در حالی است که بودجه مربوط به این بخش در مجلس تصویب می‌شود.
وی با اشاره به بیمه بازنشستگان روستایی و عشایر به عنوان محور دیگر این استیضاح افزود: استیضاح‌کنندگان مشخص کنند که کدام بند از این قانون اجرا نشده است چرا که در سال گذشته با روی کار آمدن واعظ مهدوی در هر استان حکم بازنشستگی داریم تا جایی که در سال گذشته حکم 30 هزار بازنشسته صادر شد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در بخش دیگری از محورهای استیضاح به این نکته اشاره شده که بنده به وعده‌های خود عمل نکرده‌ام و این در حالی است که در حوزه تأمین اجتماعی در پنج سال گذشته به اندازه 40 سال تخت و درمانگاه اضافه شده است ضمن اینکه شستا توسط بنده ساخته نشده است بلکه بنگاه‌ها به من تحویل داده شده است تا بر اساس عدالت بچینم و این بخش را به زور به صندوق‌ها داده‌اند اما در روزی که در این وزارتخانه فعالیت خود را آغاز کرده‌ام در گسترش حوزه درمان در تأمین اجتماعی سعی کرده‌ام به مناطق محروم و حاشیه‌های شهر بروم.
ربیعی با اشاره به اینکه تعداد بازنشستگان در دوره فعالیت‌ وی افزایش پیدا کرده است، گفت: در چهار سال گذشته یک و نیم میلیون نفر به جمعیت بازنشستگان اضافه شده است و دوران بحران صندوق‌ها رسیده است ضمن اینکه بنا دارم تأمین اجتماعی را به شرایطی سوق دهم که نسل‌های آینده با مشکل مواجه نشوند.
وی افزود: اشاره کردند که در شهرهای دوره‌گردی کرده‌ام اگر این کار را نکنم شما نمی‌گویید که سرمایه اجتماعی کاهش یافته، آیا این حسن است یا قبح.
ربیعی با اشاره به نرخ بیکاری گفت: بنده بیش از هر کس دیگری می‌دانم که در بین جوانان تحصیلکرده 25 درصد نرخ بیکاری وجود دارد، آیا بیکاری محصول این وزارتخانه است یا محصول سیاست‌های کلان پولی و مالی است که همه ما در رابطه با آن تصمیم می گیریم، بیکاری محصول سیاست‌های تولید است و مربوط به وضعیت بازار کار است و هیچ بند قانونی در آن نبود که نشان دهد بنده در این معضل نقش دارم با این حال خود را وزیر بیکاران نامیده‌ام.احساس کردم که مقام معظم رهبری تمایل دارند کسی پرچم بیکاری را در دولت بالا ببرد و من داوطلبانه این کار را انجام دادم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: اگر امروز آب باریکه ای هم در اشتغال وجود دارد ناشی از سیاست ها، تلاش ها، برنامه ها و عملکرد ما بوده است.
وی در ادامه توضیح داد: واقعا از اینکه موارد استیضاح را که در دوره قبل نیز مطرح بود، امروز مجدداً مطرح می کنم و وقت تان را براساس همان مطالب می گیرم، از شما عذرخواهی می کنم.
ربیعی در پاسخ به سوال نوروزی نماینده رباط کریم در مجلس شورای اسلامی گفت: به خدا پناه ببرید و مسأله را که در مورد آن تحقیق نکرده اید در تریبون ها بیان نکنید. آقای نوروزی اگر تیمی را بگذارید این مسأله را تحقیق کند و به این نتیجه که موضوع مورد نظر شما واقعیت دارد، برسد، والله یک روز در وزارتخانه نخواهم ماند و خودم وزارتخانه را تحویل می دهم.
این عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: در تاریخ مبارزه با فساد ثابت شده هر کس با فساد مبارزه کند، به آن انگ می زنند و می روند نقطه چین هایی در می آورند. مثلا می گویند در زمان دولت قبل فلان کار را انجام داده است و آن را به عملکرد امروزش تعمیم می دهند، بنابراین لازم است بگویم نمایندگان محترم بدانید فساد و شفافیت دو دشمن دارد، اول عدم شفافیت و دوم سیاسی کردن مسئله مبارزه با فساد.
وی با بیان اینکه متاسفانه آنقدر فضا را برای افراد مبارز با فساد مشوش می کنند که نتواند کاری انجام دهد، تاکید کرد: من از مجلس می خواهم نگذارید مبارزه با فساد سیاسی شود، چرا که مبارزه با فساد امری اخلاقی است.
ربیعی خطاب به نماینده مردم رباط کریم در مجلس گفت: انتظارم از یک روحانی بزرگ این بود که مطالب را به عدالت مطرح می کردند و مهم تر آنکه قبل از طرح این موضوعات تحقیقات لازم را انجام می داد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خطاب به نمایندگان مجلس گفت: نمایندگان محترم، آقایون و خانم هایی که از مردم رأی گرفته اید و به مردم وفادار هستید؛ خواهش می کنم آنچه تصمیم می گیرید بر مبنای قضاوتی باشد که اینجا گفته شده؛ من با کدام مقیاس اندازه گیری شده ام؟ بهتر است حیثیت مجلس را گره نزنید و اینکه آیا مجلس باید حتما یکی را بیندازد تا آبرودار شود؟ خدا آبرویتان را حفظ کند.
موافق استیضاح وزیر کار؛ چنارانی: کارگران امنیت شغلی ندارند
­نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی گفت: در روابط کار و کارگری عدم امنیت شغلی در قراردادها وجود دارد در حالی که ۹۸ درصد از کارگران قراردادهای کارگری دارند.
هاجر چنارانی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 17 مرداد) مجلس شورای اسلامی در موافقت با استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن تبریک روز خبرنگار اظهار داشت: هیأت رئیسه محترم؛ در ابتدای صحبت دوست دارم نظمی بر مجلس حاکم باشد، اولین بار است که مجلس تصمیم گرفته تا استیضاحی به صورت جدی شکل بگیرد امروز روی سخنم با تک تک نمایندگان است.
نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یادمان نمی رود از ابتدای انقلاب اصولگرا و اصلاح طلب در کنار هم بودیم، 8 سال جمهوری اسلامی در برابر 57 کشور دنیا ایستاد به خاطر اصولگرایان و اصلاح طلبان واقعی که اصولگرا و اصلاح طلب بودند، قبل از ورود به مجلس هر چه نگاه کردم که امروز اصولگرایی در کشور بهتر است یا اصلاح طلبی به این نتیجه رسیدم که براساس آنچه که مقام معظم رهبری گفت باید اصولگرایانی اصلاح طلب باشیم.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با توجه به اینکه اینجا خانه ملت است نه خانه دولت، ادامه داد: آنچه امروز از بدنه اصولگرایی و اصلاح طلبی منفک شده منفعت طلبانی هستند که نه اصولگرا و نه اصلاح طلب محسوب می شوند، کسانی که بر اریکه های صندلی خواهی مجلس ماحصل خون شهدایی که عکس آن ها نصب شده هستند.
وی با تاکید بر اینکه من بزرگ شده جمهوری اسلامی ایران هستم، کاری نکنید که خجالت بکشیم، این جمهوری اسلامی ایران حاصل خون 350 هزار شهید است، عنوان کرد: قالیبافی که قالی می بافت عدم حضور یک روز در محل کار بیمه او قطع شد، سهم عمده ای از شرکت های روستاییان و عشایر متعلق به فولاد است، امروز یک ریال از جمله توسط فولاد خراسان برای این کشور هزینه و سرمایه گذاری نمی شود.
چنارانی با بیان اینکه امروز شما نمایندگان نقطه امید هستید، شما هستید که به ملت امید می دهید دولت از نظر اقتصادی تعطیل است، تصریح کرد: قرار بود در دولت شما همسان سازی حقوق بازنشستگان انجام شود، قرار بود اوضاع مدیریت اقتصادی در شستا اصلاح شود، قرار بود 60 درصد هزینه شستا به تامین اجتماعی واگذار شود اما امروز حتی 10 درصد آن نیز واگذار نشده است.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اگر اعتقاد دارید جوانان بیکار هستند در حوزه مدیریتی وزیر کار فردی حضور دارد که 27 سمت دارد، معاون فرهنگی اجتماعی، سرپرست صندوق بازنشستگان، مدیر دفتر وزارتی و در قسمت ها و شرکت های مختلفی نیز سهامدار است، ادامه داد: در بحث روابط کار و کارگری عدم امنیت شغلی در قراردادها وجود دارد، امروز 98 درصد کارگران دارای قراردادهای کارگری هستند، از کارگران چک سفید امضا دریافت می شود.
نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه در تشکل خانه کارگری کاملا سیاسی اقدام می شود، خاطرنشان کرد: امروز خانه کارگر نماینده تام الاختیار کارگران نظام جمهوری اسلامی و 13 میلیون بیمه شده است.
مخالف استیضاح وزیر کار؛ خدری: مشکلات کشور نتیجه مسائل اقتصادی است نه عملکرد وزیر کار
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آقای ربیعی شخصی متواضع و بی تکلف است، گفت: مشکلات کشور به دلیل بحران های اقتصادی است و به وزیر کار ارتباط چندانی ندارد.
عبدالحمید خدری در نشست علنی امروز (چهارشنبه 17 مرداد) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مخالفت با این استیضاح افزود: امروز ملت ایران نظاره گر تصمیم ماست. استیضاح حق همه نمایندگان است، اما امروز با جوسازی و سم پاشی، جایگاه، شأن و حیثیت مجلس را به عدم رأی اعتماد به آقای ربیعی گره زده اید که خلاف اخلاق است.
نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی گفت: امروز از هیأت رئیسه گله مندم، استیضاح بدون تشریفات قانونی انجام شد به همین دلیل تذکر آیین نامه ای دادم که در پی این تذکر جلسه غیرعلنی شد، آقای لاریجانی مجلس 69 حقوقدان دارد، قضات در مجلس حضور دارند. هیات رئیسه به سوگند خود عمل نکرد.
وی ادامه داد: خداوند ناظر بر اعمال و رفتار ماست، چه کسی گفته امروز حیثیت و جایگاه مجلس با رأی عدم اعتماد به ربیعی حفظ می شود؟ چه کسی چنین استدلالی دارد؟ جایگاه و شأن مجلس زمانی حفظ می شود که تصمیمات ما براساس خرد، منطق و عقل باشد.
این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: اگر اظهارات برخی از همکاران را می شنیدم برداشتم این بود که جلسه امروز استیضاح رئیس جمهور است نه وزیر. نمایندگان تمام مشکلات کشور را به یک وزیر نسبت دادند، متاسفانه مشکلاتی که دامنگیر جامعه است، حاصل مسائل اقتصادی است، افزایش قیمت دلار بر فضای اقتصادی کشور اثر گذاشته است، آیا آقای ربیعی در این زمینه مقصر است؟
خدری خطاب به خادمی بیان کرد: شما می گویید وزیر می خواهیم، کارگر نمی خواهیم؛ اما من عرض می کنم ما وزیری می خواهیم که کارگر باشد و این قشر را بفهمد، وزیری می خواهیم که درد کارگر را لمس کرده باشد، ما از جامعه ارباب – رعیت بیزاریم.
وی با بیان اینکه از آنجا که آقای ربیعی خود کارگر بوده امروز در نشست های کارگری حضور می یابد، بیان کرد: اگر ربیعی هفته ای سه شب را در محل کار خود می خوابد، زیرا درد کارگران را می فهمد. شما از کجا می گویید کارگر نمی خواهیم؟ اگر ربیعی استان به استان و روستا به روستا در تعطیلات با مردم دیدار دارد، چون از طیف کارگر است.
نماینده مردم بوشهر در مجلس تاکید کرد: همکاران؛ برخی از شما بیان کردید آقای ربیعی زیرساخت های اشتغال را فراهم نکرده است. شما به عنوان وکیل مردم از وضعیت بهره های بانکی، قانون پیچیده امور مالیاتی، قانون پیچیده کار و تامین اجتماعی، واردات بی رویه کالا، نبود بازار خارجی و داخلی برای کالاهای ایرانی، از جمله نواقص و کمبودهاست.
عضو کمیسیون انرژی با بیان اینکه انتظار از ایجاد زیرساخت ها توسط آقای ربیعی برخلاف انصاف و وجدان است، اذعان کرد: از 18 صندوق بازنشستگی کشور یک صندوق قانون دارد و بقیه بدون قانون است؛ به وزیر چه ارتباطی دارد؟
وی ادامه داد: آقایی که فرمودید حرمت امامزاده را شکستید؛ چه کسی حرمت را شکست؟ امروز دستور کار مجلس مبنی بر استیضاح وزیر با آرامش در جریان بود. امروز قرار بود چه کسانی صحبت کنند که نکردند و بسیاری از تهمت ها و افتراها را برخلاف آنچه آموزه های دینی ماست بیان کردید.
خدری با بیان اینکه کدام آموزه دینی به مسلمان اجازه می دهد بدون اثبات هیچ جرمی به افراد تهمت زنند، اضافه کرد: همکاران عزیز به خوبی می دانید براساس آموزه های دینی حرمت مردم به حرمت کعبه تشبیه شده است. کدام یک از شما این مواردی که از پشت تریبون خانه ملت به آن اشاره شد را می توانید در مرجع قضایی ثابت کنید؟
وی ادامه داد: من از فرزند عشایر هستم. در کدام چادر عشایری می تواند 900 میلیون تومان هزینه شام داد؟ ابعاد این چادر را بیان کنید! 17 نوع غذا در یک چادر عشایری چگونه امکانپذیر است؟
عضو کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: از آنجا که گزینه مورد نظر شما در کمیته انتصابات رأی نیاورد، اینگونه برآشفته اید، درست نیست. بنده از شنیده هایم صحبت می کنم، یکی از دوستان به دیگری گفت فضای مجلس مخالف استیضاح است، همچنین بیان شد برای تایید صلاحیت در دی ماه 98 پشت تریبون چنین صحبت هایی نداشته باشید؛ آقای ربیعی شخصی بی تکلف، متواضع و صادق است.
بر اساس این گزارش، آقای علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به صحبت های خدری گفت: ما در هیأت رئیسه بحث کردیم و به این نتیجه رسیدیم که مسیر استیضاح کاملا قانونی است، ما حتما به سوگند خود عمل کردیم و ایرادی را که شما مطرح می کنید در هیأت رئیسه بررسی و استدلال کردیم.
موافق استیضاح وزیر کار؛ رنجبرزاده: انتقاد از کاهش سود شستا در پنج سال اخیر
عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به ناکارآمدی وزیر کار گفت: تشکل های کارگری به حاشیه رانده شده اند و میزان اشتغال زایی و سود شرکت های شستا کاهش یافته است.
اکبر رنجبرزاده در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 17 مرداد) مجلس شورای اسلامی در موافقت با استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: متاسفانه در روزهای اخیر اتفاقاتی افتاد و اخباری به هیأت رئیسه واصل شد که بر خود تکلیف دانستم استیضاح را امضا کنم.
نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آقای ربیعی ماندگاری در وزارت کار به چه قیمت ارزش دارد، تصریح کرد: مجلس خانه ملت است که قداست و پاکی دارد لذا روزنه های فساد را نباید به سمت مجلس هدایت کنید. متاسفانه زیرمجموعه های شما مسائلی را مطرح کردند که نماینده ها را به سمت چالش و فساد می کشاند.
وی افزود: وزیر نفت گاهی به حوزه های انتخابیه کمک می کند اما در زمان استیضاح وزیر نفت این کمک ها قطع می شود، شرف و حیثیت دولت بالاتر از زد و بندهایی است که مرتکب آن می شوید.
رنجبرزاده یادآور شد: براساس اعلام سالنامه آمار سازمان تامین اجتماعی در پایان سال 95، نه میلیون و 408 هزار و 19 نفر بیمه شدند و در سال 1396، این رقم به 9 میلیون و 631 هزار و 203 نفر رسید لذا شاهد کاهش این آمار هستیم، طبق برنامه ششم توسعه نیز یک میلیون شغل باید ایجاد می کردیم که تنها 30 درصد برنامه اجرا شده است.
این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: شما که خود را از قشر فقیر می دانید باید اتاق فکرتان را ارتقا و در اتاق فکر موضوع کارگران و اشتغال زایی را در اولویت قرار دهید، آمار دو ساعت کار در هفته شغل نیست زیرا دو ساعت کار هزینه تردد افراد را هم تامین نمی کند.
وی یادآور شد: خودتان می گویید وزیر بیکاران هستید اما ما نگرانیم این بیکاری رشد یابد تا جایی که دیگر کارفرمایی در کشور وجود نداشته باشد، طبق برنامه ششم توسعه بخش مهمی از رونق اقتصادی و اشتغال برعهده شماست لذا نباید خود را از سایر مجموعه ها مبرا و مجزا کنید.
رنجبرزاده با بیان اینکه همه ما از فقرا هستیم و خاک پاهای فقرا را سرمه چشم خود می کنیم، گفت: شما در توضیحات خود می بایست شاخص ها و میزان تغییرات در سال های اخیر را اعلام می کردید، شما تاکید دارید پول بیشتر به وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی تخصیص نیافته حال آنکه آقای وزیر پول به معنای اشتغال نیست برنامه و اندیشه و تدبیر می تواند زمینه اشتغال زایی را فراهم کند.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی معتقد است: ما نمی خواهیم شما در دولت آژیر بکشید، ما دولت توانمندی می خواهیم که با یاران قدرتمند به مردم خدمت کند، شما در وزارتخانه متبوع خود طرح های نظام استاد شاگردی و کارورزی فارغ التحصیلان دانشجو را کلید زدید اما هیچ کدام اجرایی نشده است.
وی یادآور شد: وزیران ضعیف نباید در دولت باقی بمانند زیرا موجب تضعیف دولت و نظام می شوند، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی 30 درصد منابع اقتصادی را در اختیار دارد و بنا بر آمار سود سرمایه گذاری شرکت های شستا و تامین اجتماعی در سال 92 حدود 2 هزار و 600 میلیارد بوده و در سال 95 به 3000 میلیارد و در سال 96 به 2000 میلیارد رسیده است، این کاهش سود یعنی به خطر افتادن وضعیت شرکت های شستا بنابراین آژیر شما، آژیر ورشکستگی صندوق های بیمه و بازنشستگی است.
رنجبرزاده ادامه داد: تمام مصارف و هزینه های زیر مجموعه این وزارتخانه 200 درصد در پنج سال اخیر رشد داشته که این میزان با توجه به درآمدها و هزینه ها قابل تامل است، متاسفانه صندوق های بیمه ای تضعیف و برای صندوق های روستایی نیز کار اساسی صورت نگرفته است هر چند در قانون برنامه ششم تکالیف مشخص شده بود.
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تضعیف گفتمان سه جانبه گرایی و عدم مدیریت مشارکت های کارگری سبب شده تا تشکل های کارگری به حاشیه رانده شود و نمایندگان گلایه مند شوند از سوی دیگر شما می گویید اقتصاد مقاومتی به من ربطی ندارد در صورتی که 30 درصد اقتصاد کشور در اختیار شماست.
نامه معاون پارلمانی رئیس جمهور: دولت و معاون پارلمانی رئیس جمهور از علی ربیعی حمایت می‌کند
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: معاون پارلمانی رئیس جمهور در نامه‌ای به اظهار نظر یکی از نمایندگان مبنی بر عدم حمایت از وزیر کار واکنش نشان داد و حمایت خود را از علی ربیعی بیان کرد.
علی لاریجانی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 17 مرداد) مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: آقای حسینعلی امیری معاون رئیس جمهور در نامه‌ای به اظهارات یکی از نمایندگان در جلسه امروز واکنش نشان داده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در این نامه آمده است که “مطلبی که به من انتساب داده‌اند که دولت و معاون پارلمانی رئیس جمهور از آقای ربیعی حمایت نمی‌کند، درست نیست و من به عنوان وظیفه از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی حمایت می‌کنم و آن حرف را نادرست می‌دانم”.
بر اساس این گزارش حسین مقصودی نماینده سبزوار در مجلس در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 17 مرداد) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در موافقت با این استیضاح، گفت: در صحبتی که با آقای امیری معاون رئیس جمهور داشتم گفتم در مورد کرباسیان و ربیعی چکار کنیم، وی در پاسخ گفت کرباسیان را نگه دارید و در مورد ربیعی خودتان تصمیم بگیرید تلویحا گفتند هزینه اش برعهده مجلس باشد.
حضور اسحاق جهانگیری در جلسه بررسی استیضاح وزیر کار
معاون اول رئیس جمهور دقایقی پیش به منظور دفاع از عملکرد وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه استیضاح علی ربیعی در مجلس حضور یافت.
هم اکنون چهار تن از اعضای کابینه، علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را در جلسه بررسی استیضاح در صحن علنی خانه ملت همراهی می کنند.
اسحاق جهانگیری؛ محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان و همچنین حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور در جلسه استیضاح علی ربیعی در صحن علنی بهارستان حضور دارند.
معاون اول رئیس جمهور به نمایندگی از آقای روحانی از عملکرد علی ربیعی دفاع خواهد کرد.
موافقت نمایندگان با تمدید زمان جلسه علنی مجلس برای ادامه رسیدگی به استیضاح ربیعی
­نمایندگان مردم در خانه ملت با تمدید زمان جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی برای رسیدگی به استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی موافقت کردند.
علی لاریجانی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 17 مرداد) مجلس شورای اسلامی، با توجه به اینکه زمان چهار ساعته جلسه علنی مجلس به اتمام رسیده بود، تمدید زمان نشست مجلس برای ادامه رسیدگی به استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به رأی گذاشته شد که بر این اساس تمدید زمان جلسه علنی امروز مجلس با 164 رأی موافق، 30 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع مورد موافقت نمایندگان حاضر در نشست قرار گرفت.
اعلام وصول طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری
عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری و دو طرح دیگر را اعلام وصول کرد.
احمد امیرآبادی فراهانی در نشست علنی امروز ( چهارشنبه، 17مرداد) مجلس شورای اسلامی موارد اعلام وصول شده را به این شرح قرائت کرد:
– طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری؛
– طرح اصلاح بند (هـ) تبصره 5 قانون بودجه سال 97؛
– طرح استفساریه بند 7 ماده 71 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور.
نظرات
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x