سیاسی

افشای دروغ‌گویی عمدی ترامپ درباره آمار اقتصادی

افشای دروغ‌گویی عمدی ترامپ درباره آمار اقتصادی

خبرگزاری فارس: افشای دروغ‌گویی عمدی ترامپ درباره آمار اقتصادی

نشریه آمریکایی فارین پالیسی فاش کرد اعتراض تند دولت ترامپ به گزارش سازمان ملل از فقر آمریکایی‌ها، بر خلاف نظر کارشناسان اقتصادی دولت این کشور بر اساس آمار بنیادهای غیردولتی طرفدار ترامپ تهیه شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری احوال نیوز، نشریه آمریکایی «فارین پالیسی» در گزارشی به بررسی واکنش تند آمریکا به گزارش سازمان ملل متحد از وضعیت فقر و بیکاری در جامعه آمریکا پرداخته و فاش کرده که حتی اقتصاددانان دولت «دونالد ترامپ» هم، نظراتی کمابیش مشابه سازمان ملل داشته‌اند.

اواسط خرداد ماه بود که گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه «فقر شدید و حقوق بشر» از زندگی 40 میلیون آمریکایی در فقر و زندگی 5 میلیون از شهروندان این کشور در شرایط جهان سومی خبر داد.

دولت آمریکا سریعاً دست به کار شد و تکذیبیه‌ای بلند بالا و البته تند نوشت؛ بار خواندن این تکذیبیه بر دوش «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل افتاد.

آمریکایی‌ها با عصبانیتی عجیب در تکذیبیه خود نوشتند که گزارش سازمان «نادرست، فتنه‌جویانه و غیرمسئولانه» است.

بر اساس اطلاعاتی که به فارین پالیسی رسیده، دولت آمریکا پیش از ارسال این تکذیبیه تند و آتشین، پیش‌نویس آن را در میان کارشناسان خود توزیع کرده و نظر خواسته است؛ نظراتی که گویا اصلاً تأثیری در زبان و آمار نهایی منعکس‌شده در این تکذیبیه نداشته است.

در یکی از بخش‌های تکذیبیه دولت آمریکا آمده: «ایالات‌متحده در حال ورود به دوره‌ای جدید از رشد و رونق اقتصادی است.» یکی از اعضای شورای مشاوران اقتصادی کاخ سفید در کنار این عبارت، حاشیه‌نویسی کرده و گفته که رونق اقتصادی از قبل شروع شده و احتمال دارد که در دوره تصدی ترامپ، پایان یابد.

این مشاور ارشد نوشته: «این رونق تقریباً 8 الی 9 سال سابقه دارد و در دوره اوباما آغاز شد و ما وارثان آن و این روزها شاهد بسط آن هستیم. اما احتمالاً طی 1 الی 2 سال آینده، این روند متوقف می‌شود.»

در تکذیبیه دولت آمریکا اثری از این سخنان یافت نمی‌شود.

در یکی از بخش‌های تکذیبیه دولت ترامپ، گفته شده که حقوق کارکنان آمریکایی در دوره تصدی وی، افزایش داشته است؛ یکی دیگر از اعضای شورای مشاوران اقتصادی کاخ سفید در حاشیه این ادعا نوشته: «دستمزدها واقعا افزایش نداشته؛ فقط برای مدیران این‌گونه بوده است.»

در وزارت خارجه آمریکا، «ماری استول» از منصوبین ترامپ در این وزارتخانه، متن گزارش را در میان کارشناسان اداره سازمان‌های بین‌المللی پخش می‌کند و به آنها تنها چند ساعت وقت می‌دهد که نظرات خود را مکتوب تحویل دهند.

یکی از کارشناسان در همین وقت کم، در حاشیه یکی از صفحات که به قدرت بالای دولت برای ساخت خانه برای قربانیان بلایای طبیعی پرداخته بوده، نوشته: «ایستادن در صف‌های طولانی، مناسب حال ظاهر قدرتمند کشور ما نیست.»

یکی دیگر از موارد جانبداری عجیب نویسندگان متن تکذیبیه دولت آمریکا، استفاده از منابع آماری خاص است.

نویسندگان این گزارش به جای تکیه بر آمار «اداره آمار ایالات متحده» به آمار بنیاد هریتیج رجوع کرده‌اند که مدعی فقر مطلق تنها 250 هزار آمریکایی بوده است.

برگ برنده بزرگ ترامپ که بارها به آن افتخار کرده، کاهش چشمگیر بیکاری است؛ ترامپ مدعی است که بیکاری کارجویان آمریکایی را به کم‌ترین حد خود در 50 سال گذشته رسانده حال آنکه آمار «اداره آمار کار ایالات متحده» نشان می‌دهد که میزان بیکاری، به کم‌ترین میزان خود در 18 سال خود رسیده و نه 50 سال.

فارس

انتهای پیام/*

نظرات
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x