اجتماعی حقوق بشر دین و اندیشه

آیت الله آملی لاریجانی مطرح کرد؛ راه و روش آمریکایی نقض حقوق بشر است/ حقوق بشر غربی را قبول نداریم

آیت الله آملی لاریجانی مطرح کرد؛

رئیس قوه قضاییه گفت: راه و روش آمریکایی‌ها نقض حقوق بشر است.

راه و روش آمریکایی نقض حقوق بشر است/ حقوق بشر غربی را قبول نداریمبه گزارش پایگاه خبری احوال نیوز، آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه در همایش بزرگداشت روز جهانی حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی که امروز(یکشنبه) برگزار شد، اظهار داشت: حقوق بشر برای ما مسلمانان و به ویژه جمهوری اسلامی ایران یک مسئله مهم و اساسی است.

وی افزود: دلیل اهمیت حقوق بشر در اسلام این است که تکیه تمام ادیان الهی به خصوص اسلام بر روی مسئله انسان و کرامت انسانی است.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: همچنین در سنت پیامبر(ص) مسئله حقوق بشر انسان‌ها یک مسئله مهم و قابل توجه است.

آیت الله آملی لاریجانی گفت: کشورهای غربی، آمریکا و رژیم سعودی در یمن جنایت‌های جنگی زیادی انجام دادند. حمله به بیمارستان‌ها و مساجد و آثار باستانی مصداق جنایات جنگی است و در یک نمونه فقط در حمله به یک بیمارستان حدود 200 زن و کودک را کشتند، اما زمانی که به جمهوری اسلامی ایران می‌رسند از افرادی که ماشین‌ها را به آتش می‌کشند و آشوب ایجاد می‌کنند با عنوان حقوق بشر دفاع می‌کنند و انسان از این همه تناقض حیرت می‌کند.

وی افزود: در نظام جمهوری اسلامی ایران که اصل و اساس آن اسلام است به حقوق انسان توجه شده است و در فصل دوم قانون اساسی زمانی که می‌خواهد مبنای جمهوری اسلامی را تعریف کند، در کنار نبوت، توحید و امامت، از کرامت انسانی نام می‌برد.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: در روایات و آیات الهی تاکید شده که انسان می‌تواند هر کاری را انجام دهد، جز اینکه حق ندارد نفس خود را ذلیل کند.

آیت الله آملی لاریجانی تاکید کرد: در اسلام تاکید شده است که تمام انسان‌ها مانند دانه‌های شانه با هم برابر هستند و هیچ تفاوتی بین انسان‌ها جز در تقوا وجود ندارد.

وی افزود: در روش پیامبران و ائمه هم بر حقوق بشر تاکید شده است، اما امروز تصویری که از حقوق بشر ارائه می‌شود، چیزی جز پاره‌ای از اعلامیه‌های جهانی از حقوق بشر نیست.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: امروز حقوق بشر برای کشور‌های غربی به ابزاری برای سرکوب تبدیل شده است و آمریکا و اسرائیل راهی را پیش گرفته اند که جز نقض حقوق بشر نیست.

وی افزود: این کشور‌ها هجمه‌های زیادی در جهان اسلام انجام دادند و در قبال آن قراداد‌های 25 ساله نفت را امضا کردند.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه خلق داعش یک نمونه بزرگ از نقض حقوق بشر بود، گفت: ترامپ در تبلیغات انتخاباتی خود خطاب به کیلینتون گفت که شما داعش را خلق و از آن حمایت کردید، اما سوال اینجاست که همین داعش در زمان ترامپ چه شد و آیا باز هم از داعش حمایت می‌شود؟

وی گفت: آمریکا با خلق داعش چهره خشنی از اسلام به نمایش گذاشت و هم کشور‌های اسلامی را مشهور و به آن‌ها به بهانه نابودی داعش ورود پیدا کرد.

رئیس قوه قضاییه گفت: زمانی آمریکا می‌گفت: برای نابودی داعش ۲۰ سال زمان نیاز است، اما جمهوری اسلامی توانست این غده سرطانی را در سوریه نابود کند.

رییس قوه قضاییه گفت: بسیاری از افراد حقوق بشر اسلامی را یک موضوع ایدئولوژیک می دانند و ما در پاسخ به آنها می گوییم مگر می شود حقوق بشر ایدئولوژیک نباشد.

وی گفت: کشورهای غربی هیچ حقی برای انسان جز در چهار چوب قانون و قراردادها قائل نیستند.

آیت الله آملی لاریجانی با طرح این سوال که حق بشری انسان چیست؟، گفت: ما ادعا داریم که بین این انسان و انسانی که خودش را قائم به حق مطلق می‌داند، فرق وجود دارد.

وی افزود: آنچه که ما از قدرت و علم و حرکت داریم همه قائم به خدا است و در این صورت حق بشری یک معنا دارد و تصویر ما از این انسان و سیر است و اگر تصور ما بر این اساس باشد که همه چیزی به سوی خدا است و همه چیز را به سوی حق می‌بینیم و همه چیز به خدا باز می‌گردد، بنابراین سیر انسان این گونه است.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: ما نمی‌توانیم در این حق بشری که آن وجود مسلط عالم بشری است که به او قائم هستیم و همه‌ی نعمت‌ها از اوست را نادیده بگیریم.

وی گفت: این چه تصویر حقی است که ما کل حقیقت عالم را نادیده بگیریم، بنابراین تفسیر ما از آدم از تصویر حق بشری بسیار تاثیرگذارتر است.

رئیس قوه قضاییه گفت: حقوق بشر بدون اتکا به جهاد ارزشی نمی‌تواند به هیچ وجه وجود داشته باشد.

آیت الله آملی لاریجانی گفت: ما به لحاظ متافیزیکی و فلسفی باید حقوق بشر غربی را به چالش بگشیم و به آن‌ها بگوییم شما نمی‌توانید بدون اتخاذ موضع، مشخص تصویری از حق بشر تعیین کنید.

وی با اشاره به بحث کرامت انسانی گفت: در اعلامیه جهانی حقوق بشر هم در مقدمه و هم در ماده یک آن به کرامت ذاتی بشر اشاره شده است.

آیت الله آملی لاریجانی ادامه داد: ما به خدا اعتقاد داریم و بنیان هستی برای ما مهم است. اعتقاد داریم، حق متعال بنیان هستی است و همه جا حضور دارد.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: ما کرامتمان را به تکریم الهی می‌دانیم، خداوند زمانی که انسان را خلق کرده است، راه را هم به او نشان داده است.

آیت الله آملی لاریجانی گفت: انسان الهی به سمت اصول الحق می‌رود و این نگاه الهی به بشر است و حق بشر در چنین نگاهی معنا دارد.

وی افزود: کرامت ما عبارت است از نفخه روح الهی در ما.

رئیس قوه قضاییه گفت: ما این موضوع را چالش مغرب زمین می‌دانیم که نمی‌تواند کرامت انسانی را تفسیر کند.

وی گفت: چالش دیگر ما با مغرب زمین این است که ما می‌گوییم شما چه حقی دارید که حقوق بشر خود را به همه‌ دنیا تحمیل می‌کنید.

آیت الله آملی لاریجانی ادامه داد: ما و یک میلیارد انسان دیگر به خدا اعتقاد داریم و بر اساس این اعتقاد تصویری از حقوق بشر داریم و همین اعلامیه جهانی حقوق بشر که در قاهره تصویب شده است و به نظرما دارای نقص‌هایی هست، اما در مجموع مواردی کاملا پیشرفته دارد.

وی خطاب به کشور‌های غربی گفت: شما چه حقی دارید که فکر خود را به ما تحمیل می‌کنید. یک حقوق بشر را تحمیل می‌کنند و بعد می‌گویند که ازدواج با هم جنس هم امکان دارد و این تفسیر شما است.

آیت الله آملی لاریجانی ادامه داد: این جور حق بشر را ما می‌گوییم مال خودتان باشد.

رئیس قوه قضاییه گفت: این چالش بسیار مهمی است که ما با غرب داریم. دنیای غرب رویه‌ی غیر انسانی دارد و حقوق بشر ابزاری در دست آن‌ها است.

وی افزود: آمریکایی‌ها در مرز خودشان مهاجران را طبقه بندی و فرزندان را از مادرانشان جدا کرده اند و بیش از 2 هزار فرزند را از مادرانشان جدا کرده‌اند و این حق بشر قرن بیست و یکم است. زجه زدن‌های این کودکان را شنیده اید و این حق بشر دنیای متمدن و دارای ادعای تمدن است که کودکان را از مادر جدا می‌کند.

رئیس قوه قضاییه ادمه داد: در فلسطین و یمن می‌بینید که آن‌ها چه می‌کنند و این رویه‌هایی است که جهان اسلام باید پاسخ بدهد و رویه‌های واحدی را علیه آن‌ها اتخاذ کند و متاسفانه حکام برخی از کشور‌های اسلامی، درست در کار‌های نقض بشری کار می‌کنند. ائتلاف سعودی در این کشور‌ها چه می‌کند.

وی گفت: ما باید بحث حقوق بشر اسلامی را در وجه نظری و با چالش کشیدن غرب دنبال کنیم و با تبلیغات و صرف ادعا نمی‌توان کاری کرد و ما حرف‌های گفتنی زیادی داریم.

انتهای پیام/*

نظرات
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x