بین الملل

تل‌آویو و حیفا زیر سایه موشک‌های حماس

مقاومت راهبرد خود در جنگ با اسرائیل را تغییر داد؛

تاریخ خوب به یاد دارد که روزی ابزار دفاعی فلسطینیان سنگ بود، اما امروز شاهد موشک های قدرتمند آن ها هستیم.

به گزارش پایگاه خبری احوال نیوز، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان اواخر ماه گذشته بود که شبکه تلویزیونی المیادین از حمله موشکی رژیم صهیونیستی به منطقه الکتیبه در نوار غزه خبر داد. به گزارش الميادين، پنج موشک شلیک شده توسط ارتش رژیم صهیونیستی به این منطقه اصابت کرده بود. صهیونیست ها در راستای ماجراجویی جدید خود در باریکه غزه مواضع نیروهای مقاومت را نیز زیر آتش گرفتند که طبق اعلام رسانه ها، شماری از فلسطینیان به دنبال این حملات به شهادت رسیدند.

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس در سال‌های اخیر راه‌های مقاومت در مقابل تجاوزات رژیم اشغالگر قدس را تغییر داده  و از مبارزه با سنگ، چوب و کوکتل‌مولوتف‌های دست‌ساز به استفاده از موشک‌های سطح به سطح رسیده است. حماس گروه مبارز فلسطینی مستقر در غزه است که برآوردها نشان می د‌هد حدود 60هزار عضو فعال دارد. شاید روزی که شیخ احمد یاسین حماس را تاسیس کرد، فکرش را هم نمی کرد که روزی بلای جان رژیم صهیونیستی شوند. با گذشت زمان و متوجه شدن اصل مقابله نظامی با اسرائیل، حماس شاخه مسلح خود را با نام تیپ عزالدین قسام تشکیل داد.

 گردان عزالدین قسام، اهرم فشار حماس بر اسرائیل

پس از حملات رژیم صهیونیستی به غزه، رزمندگان فلسطینی در گردان‌های عزالدین قسام نیز با شلیک ده ها موشک به شهرک های صهیونیست نشین پاسخ حملات صهیونیست ها را دادند. رزمندگان مقاومت فلسطین بارها نشان دادند که هیچ هراسی از دشمن صهیونیست ندارند و پاسخ جنایات اسرائیل را می دهند. یکی از ویژگی اساسی گردان های عزالدین قسام در رابطه با مقابله به مثل کردن با رژیم صهیونیستی این است که آنها کاملا مستقل عمل می کنند و عملیات های آنان طوری طراحی می شود که در بعضی موارد حتی بخش های دیگر حماس نیز از آن مطلع نیستند؛ علت هم این موضوع هم این است که موساد به شدت در غزه فعالیت می کند و گوش و چشم بسیاری در اطراف حماس و مبارزان فلسطینی دارد و امکان دارد که هر عملیاتی ممکن سریعا لو رفته و بسوزد، پس اصل حفاظت اطلاعات در قسام اینگونه رعایت می شود.

عملیات‌های استشهادی که حملات موشکی تبدل شد

گردان های قسام تسلیحات خود را عمدتا از تونل های حفاری شده توسط خود در گذرگاه رفح وارد می کنند. بعضی از این تونل ها در 20 متری عمق زمین قرار دارند و به هیچ وجه  قابل ردیابی نیستند. ارتش رژیم صهیونیستی  در یک بازه زمانی  و با استخدام انواع و اقسام تجهیزات و نفرات و با ساخت دستگاه‌هایی ویژه بیشتر این تونل ها را ردیابی کرد، اما باز هم انتقال سلاح از مصر به غزه از مسیرهای جایگزین این تونل‌ها ادامه یافت، حتی کنترل شدید ارتش مصر بر مرز با غزه نیز این انتقال سلاح را متوقف نکرد.

نکته واضح این است که گروه های فلسطینی در غزه سیاست مقابله به مثل را در پیش گرفته اند، زیرا جوخه های ترور موساد سال ها است سیاست تروریسم سازماندهی شده ضد ملت فلسطین را دنبال می کند. نکته واضح این است که اسرائیل از شعله ور شدن جنگ جبهه غزه هراس دارد و به هر دری می زند تا اوضاع در غزه را آرام کند، به ویژه که جبهه شمالی با سوریه نیز ملتهب و شکست دار و دسته محور عبری غربی عربی در این جبهه قطعی است و این موضوع پس از پیروزی ارتش سوریه و تسلط آن بر مناطقی در نزدیکی بلندی های اشغالی جولان یعنی یک خطر بزرگ بالقوه که می تواند به خطری بالفعل تبدیل شود.

تل‌آویو و حیفا زیر سایه موشک‌های حماس

مهم ترین موشک‌هایی که فرماندهی جبهه داخلی را نگران می‌کند، موشک‌های کوتاه برد گراد و نیز موشک‌های کوتاه برد برکان  هستند. این سخن یکی از افسران بلندپایه ارتش اسرائیل است. این افسر رژیم صهیونیستی خاطرنشان کرد که بُرد موشک‌های گراد گردان‌های قسام به ۴۰ کیلومتر می‌رسد که باعث می‌شود تعدادی از مناطق مهم و استراتژیک تحت حملات این موشک‌ها قرار بگیرند و تهدید واقعی و اصلی برای جبهه داخلی به وجود آید. قُطر موشک گراد ۱۲۲ میلی‌متر است و کلاهکی دارد که ۶.۳ مواد منفجره را حمل می‌کند. این موشک‌ها بیشترین تهدید را برای مناطق کرانه باختری، نقب، وادی عربه، غور اردن، منطقه متسبیه رامون، منطقه کوهستانی غاف هار و همچنین تل‌آویو و حیفا دارند.

عملیات‌های استشهادی که به حملات موشکی تبدیل شد

مقاومت فلسطین استفاده از راکت بر علیه اهداف اسرائیلی را از دهه ۸۰ میلادی آغاز کرد، اما شروع موج کنونی حملات راکتی و موشکی را می‌توان به سال ۲۰۰۱ نسبت داد، زمانی که اولین بار موشک‌های قسام که در داخل سرزمین‌های اشغالی تولید می‌شدند و اهدافی در شهر سدیروت را مورد هدف قرار دادند و این یعنی تغییر تاکتیک نیرو‌های مقاومت فلسطینی از حملات استشهادی به حملات راکتی و موشکی.
حملات رژیم صهیونیستی به مردم بی دفاع نوار غزه بار‌ها انجام گرفته و روزی نیست که خبر حملات وحشیانه اسرائیل به مردم بی دفاع غزه را نشنویم، همانطور که آن‌ها در یک دهه گذشته سه جنگ ۲۲ روزه، ۸ روزه و ۵۵ روزه را به مردم فلسطین تحمیل کرده اند که جنگ ۵۵ روزه غزه درس عبرتی برای ارتش اسرائیل و مقامات تل آویو بود که آن‌ها متوجه شوند حمله نظامی می‌تواند تبعات پشیمان کننده و تاسف باری را برای صهیونیست‌ها به همراه داشته باشد. می توان گفت تقریبا در همین جنگ بود که استراتژی مقابله با مثل نظامی حماس در عملیات‌های مقابله مثل نظامی خود به شهرک اشدود، بئرالسبع، اشکلون، نتیفوت، سدیروت و حیفا موشک شلیک کرد که بیش از ۹۰ درصد این موشک‌ها به اهداف برخورد کردند.
تل‌آویو و حیفا زیر سایه موشک‌های حماس
موشک‌های سبک هدایت ناپذیر حماس در سه نوع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. نام این موشک برگرفته از مجاهد عزالدین قسام رهبر بزرگ فلسطینی ها در سال های 1930 است. اولین آزمایش این موشک در سال 2001 انجام شد و اولین عملیات جدی علیه اسرائیل نیز یک سال بعد اتفاق افتاد که طی آن شهرهای رژیم صهیونیستی نیز یکی پس از دیگری هدف قرار گرفتند. شهرک های سدیروت و عسقلان جزو مشتریان روزانه موشک های قسام هستند و بالغ بر 3000 فروند قسام بر سر آنها شلیک شده است. آژیر های قرمز نیز معولا روزی یکبار در این مناطق به صدا در می آیند. شواهد نشان می دهد که فاصله شروع آژیر هشدار تا رسیدن موشک به سطح  زمین فقط 50 ثانیه است و این یعنی ساکنان سرزمین‌های اشغالی زیر یک دقیقه فرصت دارند تا فرار را بر قرار ترجیح دهند.

فرار به پناهگاه، استراتژی دفاعی اسرائیل در برابر موشک‌های نیرو‌های فلسطینی

استراتژی دفاعی اسرائیل در برابر موشک‌های نیرو‌های فلسطینی سه رکن اساسی دارد. گام اول یک شبکه هشدار سراسری با نام “رنگ قرمز”، سپس سنگربندی خانه ها و مکان‌های عمومی با صفحات بتونی و شیلد‌های فلزی و در نهایت ایجاد یک سیستم پدافند موشکی برای ایجاد قابلیت درگیری با موشک‌های شلیک شده از نوار غزه. دو گام اولیه اهمیت آنچنانی ندارند و صرفا برای تکمیل گام سوم تکمیل شده اند. این دو گام در واقع نمود دادن به حملات موشکی است تا در گام آخر با درگیر شدن سیستم دفاع موشکی اعتماد عمومی به نیرو‌های نظامی اسرائیل و وابستگی امنیت روانی جامعه به توسعه جنگ افزار‌ها افزایش یابد.  اسرائیل می ‌خواهد به ساکنان خود القا کند که حواس ما به امنیت شما هست و خود را در افکار عمومی ساکنان اراضی اشغالی مظلوم جلوه دهد، درست همان گونه که در ماه های اخیر در شورای امنیت سازمان ملل رفتار کرده و مظلوم نمایی کردند. گام سوم، اما از سال ۲۰۱۱ و با عملیاتی شدن اولین سامانه‌های پدافندی گنبد آهنین اجرایی شد. گنبد آهنین یک سیستم موشکی شامل یک پست راداری یک پست فرماندهی مرکزی و سه آتشبار موشکی هر کدام با ۲۰ موشک آماده به شلیک است.
عملیات‌های استشهادی که به حملات موشکی تبدیل شد

تاکنون حدود 5هزار موشک قسام به سمت اسرائیل پرتاب شده که نزدیک به 1000 نفر را نیز زخمی نموده است

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که با توجه به افزایش قدرت موشکی نیرو‌های مقاومت فلسطین و زرادخانه‌های موشکی آنها و همچنین حس رسیدن محور مقاومت پشت مرزهای سرزمین‌های اشغالی، بعید است که مقامات رژیم صهیونیستی دست به ماجراجویی جدیدی در غزه بزنند، زیرا آنها تمرکز خود را بر روی حفظ ارتفاعات جولان اشغالی گذاشته اند و این همان چیزی است که حتی برخی از فرماندهان سابق رژیم صهیونیستی نیز بر روی آن صحه گذاشته و آن را تأیید کرده اند.

نکته جالب این روز‌های جنگ میان رژیم اشغالگر قدس و حماس این است که باوجود اینکه سرویس اطلاعاتی اسرائیل تحولات نوار غزه را به طور ۲۴ ساعته و ریز به ریز نظر دارد؛ اما نهاد‌های امنیتی از اینکه گردان‌های قسام توانسته است با توانمندی خود انواع راکت‌ها و موشک تولید کند؛ بسیار شوکه شده اند، موشک‌هایی که طی شب‌های گذشته تا قلب اسرائیل پیش رفتند.

ارتش اسرائیل شاید اگر سال‌ها قبل بر ضد فلسطین عملیات انجام می‌داد، خیالی آسوده از بابت پاسخ حملات داشت، زیرا فلسطینی‌ها قادر به دادن پاسخ مورد نظر نبودند، اما امروز همه اسرائیل از قدرت حماس در تولید موشک‌هایی که برد آن‌ها به حیفا” می‌رسد، شوکه شده اند چرا که فاصله نوار غزه تا شهر حیفا ۱۲۰ کیلومتر است و این موضوع یعنی شهر‌ها و روستا‌ها در شمال سرزمین‌های اشغالی بدون دفاع در قبال این موشک‌ها باقی مانده و هر لحظه احتمال دارد که یکی از این موشک‌ها روی سر اسرائیل خراب شود.

تل‌آویو و حیفا زیر سایه موشک‌های حماس

روزی ابزار دفاعی فلسطینیان سنگ بود، اما امروز شاهد موشک های قدرتمند آن ها هستیم

اسرائیل برای مقابله با حملات موشکی نیروهای مقاومت، تجاوزات گسترده ای به سرزمین های فلسطینی انجام داد و عملا نتوانست در مقابل این قدرت موشکی اقدامی انجام دهد. روزی ابزار دفاعی فلسطینیان سنگ بود، اما امروز شاهد موشک های قدرتمند آن ها هستیم، امروز شاهد تظاهرات گسترده بازگشت در جمعه های هر هفته هستیم که این نشان دهنده قدرت روز افزون فلسطینیان در مقاومت و توانایی هر نوع عملیات ضد اشغالگری بوده و پیام آن ها نیز عدم سازش و توافق با دشمن صهیونیستی است.
سامانه دفاع ضد موشکی گنبد آهنین در حیفا و تل آویو و اغلب موشک های نسل قدیم گروه های مقاومت را ساقط می کرد، اما سیستم های موشکی جدید گروه های مقاومت فلسطینی به راحتی از گنبد آهنین عبور کرده و توانایی هدف گیری و اصابت به نقاط حساس و استراتژیک اسرائیل را دارد و این نشان دهنده نفوذ پذیری گنبد آهنین است. اینها سخنان حسین کنعانی مقدم کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان است.
عملیات‌های استشهادی که به حملات موشکی تبدیل شد
یک کارشناس امور نظامی در پایگاه خبری صهیونیستی “واللا” گفت: یک افسر بلندپایه ارتش اسرائیل عنوان کرده که ژنرال کوخافی رئیس بخش اطلاعات نظامی ارتش در جلسه ارزیابی قدرت حماس اعلام کرده که حماس موشک‌هایی را در اختیار دارد که قادر است حیفا را هدف قرار دهد. ما اگر حتی بتوانیم انبار‌های سلاح‌های حماس و کارگاه‌های تولید آن در نوار غزه منهدم کنیم؛ آن‌ها قادر خواند بود که موشک‌های دور برد تولید کنند.

نفس‌های آخر غده‌ای سرطانی

همانطور که گفته شد در سال‌های اخیر حماس نشان داده که به راحتی اهداف مورد نظر خود در سرزمین‌های اشغالی را هدف قرار می‌دهد و این یعنی تغییر تاکتیک نیرو‌های مقاومت فلسطینی از حملات استشهادی به حملات راکتی و موشکی، حملاتی که عرصه را بر اسرائیل تنگ تنگ‌تر خواهد کرد. رژیم صهیونیستی امروز در باتلاق عمیقی گرفتار شده، از طرفی جنگ با فلسطین، از طرف دیگر جنگ با سوریه و خطر بزرگی که دقیقا بیخ گوش اسرائیل قرار دارد، دشمنی به نام محور مقاومت که شواهد نشان می‌دهد روز به روز قدرت بیشتری می‌گیرد.
نکته قابل توجه این است که مقامات اسرائیلی خوب می دانند که دیگر با سنگ، چوب و ابزارهای دفاعی پیش پا افتاده مبارزان فلسطینی روبرو نیستند، بلکه با موشک‌هایی طرفند که به محض کوچک‌ترین حرکتی مهمان سرزمینشان خواهند بود. نقشه اسرائیل و آمریکا مبنی بر به حاشیه راندن مسئله قدس با تولید جنگ تروریستی نیابتی در منطقه شکست سختی خورد و نه تنها حاشیه امنیتی برای اسرائیل ایجاد نکرد، بلکه خطر را به پشت دروازه‌های این کشور خیالی رساند، خطری که با کوچک ترین حرکت اضافه باعث هلاک آنتها خواهد شد.
شواهد نشان داده که محور عبری غربی عربی قصد تجزیه کشورهای محور مقاومت را داشت، اما برنامه ریزی‌های اشتباه و ناشیانه آنها و همچنین ایستادگی محور مقاومت باعث شد تا خطر تجزیه به خود آنها بازگردد، تجزیه‌ای که شاید در حد تجزیه نماند و به نابودی کامل آنها بینجامد، زمان همه چیز را مشخص می کند.
باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/*

نظرات
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x