اجتماعی اقتصادی

وضعیت اقتصادی پیش رو کشور دائمی نیست

جهانگیری:

وضعیت اقتصادی پیش رو کشور دائمی نیست

 معاون اول رییس جمهوری گفت: وضعیت جدید پیش رو دائمی نیست و اگر بتوانیم این وضعیت را به خوبی مدیریت کنیم و کشور را از این مرحله عبور دهیم، اقتصاد به ثبات می رسد.

به گزارش پایگاه خبری احوال نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، اسحاق جهانگیری در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی که ظهر امروز- دوشنبه- به ریاست وی برگزار شد، افزود: در شرایط جدید پیش رو کشور باید از زندگی آحاد جامعه مراقبت کنیم و اجازه ندهیم که وضعیت معیشتی مردم و بخصوص طبقات ضعیف دچار آسیب شود.
وی ادامه داد: اولویت دولت حمایت از زندگی مردم به خصوص اقشار ضعیف در مقابل تحریم است و کالاهای اساسی، دارو و نیازهای ضروری باید با ارز رسمی تامین شود و به وفور در اختیار جامعه قرار گیرد.

**گزارش دبیرخانه ستاد درمورد مواجهه با تحریم ها مثبت است
معاون اول رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش گزارش دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی درخصوص راهکارهای مواجهه فعالانه با تحریم ها را مثبت ارزیابی کرد و اظهارداشت: آمریکا پیش از آن که تحریم ها را اجرایی کند و به تعبیر خودشان جنگ اقتصادی علیه ملت ایران راه بیاندازد، درصدد تاثیر بر افکار عمومی مردم است و می خواهد با تخریب امید و اعتماد مردم به آینده، اهداف سیاسی و برنامه های تحریمی خود را در ایران عملیاتی کند.
جهانگیری با تاکید بر این که وضعیت جدید پیش رو کشور دائمی نیست و در مقطعی کوتاه مدت خواهد بود، تصریح کرد: اگر بتوانیم این وضعیت را به خوبی مدیریت کنیم و کشور را از این مرحله عبور دهیم، اقتصاد به ثبات می رسد و شاخص های اقتصادی دوباره مثبت می شود.
وی توجه به وضعیت مردم و تامین نیازهای اساسی جامعه را نخستین اولویت و مهم ترین دستور کار تیم اقتصادی دولت عنوان کرد و گفت: باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم که آثار تحریم در زندگی مردم به حداقل برسد.
معاون اول رییس جمهوری از سازمان برنامه و بودجه خواست راهکارهای لازم را برای تامین منابع مالی مورد نیاز جهت کمک به وضعیت معیشتی مردم تدوین و با کمک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی زمینه اجرایی شدن بسته پیشنهادی برای کمک به معیشت مردم را فراهم کند.
رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ادامه داد: البته تحریم علاوه بر مشکلات، فرصت هایی نیز برای کشور به همراه دارد که یکی از این فرصت ها در بخش صنعت است که با تغییرات نرخ ارز فرصتی برای افزایش تولیدات داخلی و خودکفایی و نیز افزایش صادرات خواهد بود و باید با برنامه ریزی از این فرصت استفاده مطلوب کرد.
جهانگیری همچنین به گزارش دیگر دبیرخانه ستاد در خصوص راهکارهای مدیریت بازار ارز اشاره کرد و اظهار داشت: بانک مرکزی با جدیت به دنبال بازنگری سیاست های ارزی و ارائه بسته پیشنهادی جدید برای مدیریت بازار ارز است که لازم است پس از نهایی شدن بسته بانک مرکزی، همه دستگاه های ذیربط نیز هماهنگی های لازم را برای اجرایی شدن این بسته پیشنهادی و مدیریت بازار ارز انجام دهند تا ثبات به بازار ارز کشور برگردد.
در این جلسه مسعود پزشکیان نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی نیز با تاکید بر ضرورت کنترل هزینه ها در همه بخش ها گفت: با کاهش هزینه های دستگاه های دولتی و سایر بخش ها، شاهد اثرات مثبتی در صرفه جویی منابع مالی و امکان کمک به اقشار ضعیف جامعه خواهیم بود.
در این جلسه که وزیران امور اقتصادی و دارایی، نفت، ارتباطات و فناوری اطلاعات، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، ‌جهاد کشاورزی‌، نیرو، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، رییس سازمان برنامه و بودجه، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده، رییس سازمان میراث فرهنگی، رییس سازمان امور اداری و استخدامی، رییس سازمان صدا و سیما، رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی و رییس اتاق بازرگانی نیز حضور داشتند، نماینده سازمان برنامه و بودجه کشور گزارشی از راهکارهای مواجهه فعالانه با تحریم ها ارائه کردند.
در این گزارش که حاوی راهکارهای کاهش آثار تحریم ها بر بازار ارز و معیشت مردم بود مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد این راهکارها در اسرع وقت از سوی دستگاه های اجرایی مورد بررسی قرار گیرد و نقطه نظرات خود را به دبیرخانه ستاد ارائه کنند.

ایرنا

انتهای پیام /*

نظرات
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x