بین الملل سیاسی

نشست «عدالت برای فلسطین» در بیروت معامله قرن آمریکایی هرگز به سرانجام نمی رسد

نشست «عدالت برای فلسطین» در بیروت

معامله قرن آمریکایی هرگز به سرانجام نمی رسد

چهارمین نشست «عدالت برای فلسطین» که با حضور بیش از 500 صاحبنظر از پنج قاره جهان در بیروت پایتخت لبنان برگزار شد، متضمن این پیام بود که قدس اصلی ترین آرمان ملت فلسطین است و با مقاومت این ملت، طرح سازش آمریکا موسوم به «معامله قرن» هرگز به نتیجه نخواهد رسید.

به گزارش پایگاه خبری احوال نیوز به نقل از ایرنا، این همایش به دعوت «مرکز عربی و بین المللی ارتباط و همبستگی» روز یکشنبه در هتل بریستول بیروت برپا شد.
«احمد حسینی» کاردار سفارت جمهوری ایران در بیروت، «عباس خامه یار» معاون بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و «محمدمهدی شریعتمدار» رایزن فرهنگی ایران در لبنان نیز به عنوان مهمانان ویژه حضور داشتند.
این همایش همزمان با آزادی «عهد التمیمی» دختر نوجوان و مبارز فلسطینی پس از 8 ماه از بند رژیم صهیونیستی برگزار شد.
اهمیت این همایش از این جهت بود که فعالان فلسطینی از چهار جریان اصلی سیاسی فلسطینی یعنی «اسلام گرایان»، «ملی گرایان»، «لیبرال ها» و «چپی ها» در کنار اندیشمندان، صاحب نظران، نویسندگان و فعالان جهان عرب، آمریکایی، آسیایی، اروپایی و آفریقایی در این مرحله مهم و حساس که مساله فلسطین شاهد آن است، گرد هم آمده بودند.

*قدس برای پیروان همه ادیان
در مراسم افتتاحیه این همایش بزرگ، «عطاء الله حنا» سر اسقف ارتدوکس فلسطین، به صورت ویدیو کنفرانس از قدس سخنان خود را ایراد کرد و این گردهمایی را حمایت و طرفداری از ارزش ها، عدالت و فلسطین دانست که همه را در بستر این مساله، یکی کرده است.
سراسقف ارتدوکس های فلسطین، گفت: یورش به مسجد الاقصی، تجاوزی به مسلمانان و مسیحیان در آن واحد است.
وی با بیان اینکه «قدس، قبله و مقدسات همه ما است و حالا مورد هدف سخت ترین حملات برای تغییر هویت عربی و فلسطینی خود قرار گرفته» تاکید کرد: هیچ زورگویی در این جهان نمی تواند هویت و فرهنگ مان در قدس را نابود کند و آن را تغییر دهد.
حنا اظهار داشت: دغدغه ملت فلسطینی قطعا آرمان آن باقی خواهد ماند و در راه آزادی به مبارزه ادامه خواهند داد.
این رهبر مسیحی، همه را به «دفاع از فلسطین و جلوگیری از سیاست های نژادپرستانه صهیونیستی» فراخواند و خاطر نشان کرد: برای ما توطئه ای با عنوان «بهار عربی» به راه انداختند تا نگاه ها و افکار اعراب از مساله نخست و محوری شان یعنی فلسطین منحرف شود.
حنا با اشاره به فاجعه تروریستی اخیر در سوریه گفت: شهدای سویدا، شهدای سوریه، شهدای همه امت عربی و شهدای فلسطین بودند.
چهارشنبه هفته گذشته، عناصر گروهک تکفیری داعش در حمله ای تروریستی به دهکده ای در استان السویداء واقع در جنوب سوریه دستکم 250 غیرنظامیان را قتل عام کردند. در این حادثه دلخراش بیش از 180 تن نیز زخمی شدند.
اسقف اعظم فلسطین در ادامه سخنان خود اظهار داشت: دشمنان نمی خواهند که ما یک جبهه واحد باشیم، از این رو فرهنگ تفرقه و فتنه را در کشورهای مان گسترش می دهند.
وی تاکید کرد: قدس پایتخت فلسطین باقی خواهد ماند و مساله فلسطین همچنان مساله محوری خواهد بود، حال هر اندازه که دشمنی ها و طرح های آنان زیاد باشد.
حنا افزود که «معامله قرن، آرمان فلسطین را هدف قرار گرفته اما هرگز به سرانجام نخواهد رسید.»

*آسیب های تفرقه
شیخ «عکرمه صبری» رئیس هیات عالی اسلامی فلسطین و امام جماعت مسجد الاقصی نیز دیگر فردی بود که از قدس و با ویدیو کنفرانس برای حاضران در همایش عدالت فلسطین به سخنرانی پرداخت.
وی این گردهمایی را نشانه ای دانست برای اینکه فلسطین فقط مساله مردم آن نیست و نمی توان از این آرمان شانه خالی کرد و دست کشید.
رئیس هیات عالی اسلامی فلسطین هشدار داد که «مسجد الاقصی در معرض خطری جدی است و اشغالگران حوادث گوناگون بوجود می آورند تا کار خود را توجیه کنند.»
امام جماعت مسجد الاقصی، به قانونی اشاره کرد که نزدیک به دو هفته پیش پارلمان رژیم صهیونیست «کنیست» به تصویب رساند که بر اساس آن تنها یهودیان می توانند شهروند سرزمین تاریخی فلسطین با نام جعلی اسرائیل باشند و دیگر ساکنان آن نه حق انتخاب و تصمیم گیری دارند و نه حتی زبانشان به رسمیت شناخته خواهد شد.
صبری با بیان اینکه معامله قرن، با هدف یهودی سازی فلسطین، با سرعت در حال اجراست، گفت: قانون کشور یهود، بر نژادپرستی اشغالگران تاکید دارد و فلسطینیان را به حاشیه می راند و بدین ترتیب حق و سرنوشت آنان را پایمال می کند.
وی یادآور شد که وحدت عربی و اسلامی و ایستادن در یک صف واحد به فلسطینیان نیرویی مضاعف می بخشد تا از مقدساتشان دفاع کنند، اما تقسیم بندی ها و جدایی ها در میان اعراب، ما را تضعیف می کند.
امام جماعت قدس در پایان تاکید کرد: از یک ذره از خاک مسجد الاقصی نیز نخواهیم گذشت.

*انتقاد از عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی
«معن بشور» مبارز پرسابقه فلسطینی و رئیس مرکز عربی و بین المللی ارتباط و همبستگی نیز در سخنانی، این همایش را تفسیری از این ایده دانست که فلسطین همه را گرد هم جمع می کند. به گفته وی همه گروه ها، احزاب و جنبش های فلسطینی در آن حضور دارند و اندیشمندان و صاحبنظران عرب با رویکردهای مختلف در کنار ایرانی ها، ترک ها، هندی ها، اروپایی ها و همه آزادگان جهان از آمریکا گرفته تا آفریقا و شرق دور حاضر هستند.
وی با اشاره به دوره های سابق این همایش که در استانبول، دمشق و الجزایر برگزار شده بود، خبر داد که «ماهاتیر محمد» نخست وزیر مالزی پیشنهاد داده بود که این همایش با یک نام برگزار شود که به نام کنونی رسیدیم.
بشور به شرایط سختی که فلسطین در حال حاضر با آن روبروست اشاره کرد و خواستار ارائه راهکارهای عملی و هماهنگی برای حمایت از فلسطین در همه زمینه ها شد.
این مبارز پرسابقه فلسطینی، این را هم گفت که پایه های دشمن صهیونیستی از لحاظ سیاسی، اقتصادی و ایدئولوژیک به لرزه افتاده، ولی تنها پایه و ستونی که برایش مانده، عادی سازی با رژیم های عربی است که به سوی آن حرکت می کند.
در این همایش صاحب نظران، اندیشمندان و حاضران از سراسر جهان، در چهار نشست و محور اصلی (معامله قرن و راه های رویارویی؛ پیشبرد جنبش های تحریم و مقابله با عادی سازی؛ راهپیمایی های بازگشت و راه های حمایت عربی و جهان از آن؛ و اسرا و زندانیان فلسطینی در بند اشغالگران صهیونیست، مسئولیت عربی و بین المللی) به رایزنی و تبادل نظر پرداختند.
از جمله سخنرانان دیگر این همایش، عباس خامه یار معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات و نماینده ایران در «کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین»، «والفانی اوله گانتیا» وزیر پیشین کابینه یونان، «ریچارد بیکر» پژوهشگر و تحلیلگر آمریکایی، «عیسی قراقع» رئیس هیات امور اسرا و آزادگان فلسطینی و «ریچارد فولک» نماینده سازمان ملل در گزارش آپارتاید صهیونیستی، بودند.
به دلیل حضور شخصیت هایی با رویکردهای مختلف در این همایش چندین بار، بحث بالا گرفت و حاضران با هم گفت و گوهای داغی داشتند. چند تن از سخنرانان یا مداخله کنندگان در جلسه، تشکیلات خودگردان را «ساده لوح» ، «خائن» و «سازشکار» توصیف کردند که از سوی برخی با اعتراض مواجه می شد و فعالان و حاضران سعی در آرام کردن جلسه می کردند.
در این میان هر گاه صحبت از مقاومت می شد، یا نامی از یکی از مبارزین فلسطینی همچون عهد التمیمی می آمد حاضران به احترام آنان ایستاده و تشویق می کردند.
حاضران معتقدند که برگزاری اینگونه همایش ها در نزدیک شدن ایده ها و نظرات مختلف به یکدیگر نقش بسزایی دارد و در نهایت می تواند در ایجاد یک صف واحد بر علیه رژیم صهیونیستی منجر و آزادی قدس و فلسطین را محقق کند.
ایرنا

انتهای پیام /*

نظرات
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x