اجتماعی تهران

افشانی: ریسک مبارزه با فساد را می پذیرم

در نشست خبری

افشانی: ریسک مبارزه با فساد را می پذیرم

پایگاه خبری احوال نیوز،  سید محمدعلی افشانی روز شنبه در نخستین نشست خبری خود در مسئولیت شهرداری تهران در سالن رودکی برج میلاد همچنین در پاسخ به پرسشی درباره تغییر مسئول بازرسی شهرداری و نیز نامه این مسئول مبنی بر فشار منابع قدرت به شهرداری تصریح کرد: یکی از مشکلاتم این است که فشار ناپذیرم.
افشانی ادامه داد: ‌در نامه منتشرشده توسط «شیرازی»(مسئول سابق بازرسی شهرداری) صداقت وجود نداشت؛ اخلاص و صداقت بالاترین کمال انسانی است و تلاش می کنم بخصوص با اصحاب رسانه جز صداقت چیزی به زبان نیاورم.
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه وی (مسئول سابق بازرسی شهرداری) تجربه ای در شهرسازی نداشت، امور شهری را نمی شناخت و نمی توانست بازرسی دقیقی انجام دهد کسی را منصوب کردم که حدود ۳۰ سال سابقه مدیریت در این زمینه در داخل کشور داشت و در خارج از کشور نیز دوره دیده بود.
افشانی گفت: زمان تغییر به وی گفتم چون انسان سالمی هستی مایلم در جای دیگری از شما استفاده کنم؛ چند روز مهلت خواست تا در مورد آن فکر کند و تاریخ نامه وی مربوط به دو یا سه روز قبل از صحبت من با وی است.
شهردار تهران اضافه کرد: هیچکس نمی تواند به من فشار آورد که مدیری را تغییر دهم یا منصوب کنم.

**تخلفات گذشته پیگیری می شود
شهردار تهران همچنین در پاسخ به پرسشی درباره پیگیری تخلفات در دوره های گذشته شهرداری گفت: مسائل و تخلفات گذشته در صورت وجود مصداق پیگیری می شود.
وی با بیان اینکه تصور نشود اگر راجع به گذشته و بدهی صحبت می شود معنایش فساد است، بیان کرد: مسائلی که هرگونه ظنی در مورد آن وجود دارد پیگیری می شود اما معنای آن الزاما فساد نیست بلکه برخی از آنها تخلف است که در کمیسیون ماده ۵ رای به قلع و قمع یا پرداخت جریمه داده می شود.

**بازداشت سردار تقلبی
افشانی همچنین درباره نفوذ فردی به دفتر شهردار تهران گفت: نهاد نظارتی که فرد را بازداشت کرده اطلاعیه ای داده که از آبان ماه گذشته در زمان شهردار قبل با رئیس شورا و معاونان ارتباط داشته است.
وی گفت: فردی با لهجه سردار سیف اللهی با دفتر من تماس گرفت و گفت شخصی به نام سردار محمودی انسان خوبی است و از آن استفاده کن.
افشانی اضافه کرد: مجدد این شخص با عنوان سردار سیف اللهی فرضی تماس گرفت که سردار محمودی را تحویل نمی‌گیرید؛ رئیس حراست را خواستم و گفتم این فرد متخلف است و با اطلاعات تماس بگیرید تا او را بازداشت و هویتش را مشخص کنند.
وی گفت: ‌سردار محمودی فرضی مجدد دو سه روز بعد با من تماس گرفت و به همین دلیل علت عدم بازداشت را جویا شد؛ گفتند چون مورد نهاد نظارتی دیگری بود هنوز حکم صادر نشده است که فردای آن روز بازداشت شد و اقرار کرد از آبان ماه سال گذشته با عناوین مختلف با مدیران در ارتباط بوده است.
افشانی گفت: این فرد در دفترم یک‌بار هم رفت وآمد نکرده و خودم عامل بازداشتش بودم.
وی توضیح داد: پس از تماس این فرد با سردار سیف اللهی تماس گرفتم و ایشان گفت از وقتی که شهردار شده ای با شما صحبت نکرده ام و پس از آن بود که فهمیدم فردی که تماس می گیرد متخلف است.

**ورود نیروی جدید ممنوع نیست
شهردار تهران همچنین درباره منع ورود نیروی جدید به شهرداری گفت: اگر کسی ورود نیروی جدید را به شهرداری منع کرده من آن (منع) را بر می دارم.
وی اضافه کرد: کسانی می توانند وارد شهرداری شوند که تحصیلات از دانشگاه های برتر و تجربه مرتبط داشته باشند.
افشانی گفت: اینکه گفتم رزومه مدیر قبلی و جایگزین جدید روی سایت قرار گیرد به معنای مبارزه با فساد است.

**خریدوفروش پست را معرفی کنید
وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره ادعای خرید و فروش پست در شهرداری تصریح کرد: بسیار علاقه مندم یک مورد و یک نفر در مورد خرید و فروش پست در شهرداری را معرفی کنید تا برخورد من را با وی را ببینید.
افشانی افزود: این موضوع (خرید و فروش پست) کثیف ترین کار ممکن است که یک مدیر می تواند داشته باشد و شدیدترین برخورد را با آن خواهم داشت.
وی تاکید کرد: مطمئن باشید هیچکس با خرید و فروش پست در حوزه ای که من مسئول آن هستم وارد نمی شود.

**وارد حاشیه نمی شوم
شهردار تهران تاکید کرد: مطلقا وارد حاشیه هایی که می سازند نمی شوم؛ این به معنای پاسخگونبودن نیست، عده ای تعمد دارند مرا وارد حاشیه کنند ولی وارد حاشیه ها نمی شوم.
وی اضافه کرد: حتی از یک پیام ساده براحتی نمی گذرم، بالاترین احترام را هم برای اصحاب رسانه قائلم.

**از هر درآمدی استفاده نمی کنیم
شهردار تهران ادامه داد: در این دوره که ممکن است منابع درآمدی ما کم باشد وقتی می‌گویم هیچ باغی تغییر کاربری داده نمی شود به معنای این است که از هر درآمدی استفاده نمی کنیم.
افشانی اضافه کرد: طرح جامع و تفصیلی پایتخت مبنای عمل ما خواهد بود؛ اینک در اطراف دریاچه خلیج فارس طرحی اجرا خواهد شد که درآمد قابل ملاحظه ای برای شهر خواهد داشت.
وی افزود: در آینده نمونه هایی از آن طرح نیز اجرا خواهد شد.
شهردار تهران گفت: پیگیری تصویب لایحه درآمد پایدار شهری ازجمله برنامه هاست که سهم شهرداری از درآمد مالیات بر ارزش افزوده افزایش خواهد یافت.
وی اظهارامیدواری کرد که در تصویب این لایحه سهم شهرداری افزایش پیدا کند.

**موضوع فساد در شهرداری
شهردار تهران در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره موضوع فساد در شهرداری با طرح این سئوال که در کدام نظرسنجی اعلام شده رتبه رانت و فساد زیاد شده؟ توضیح داد: طرح موضوعات باید مبنای علمی و قابل استناد داشته باشد.
وی اضافه کرد: ‌در این دوره مدیریتی مهمترین اولویت مبارزه با فساد است و انتطار توسعه با فساد مثل انتظار باران بدون ابر است و نخست باید ابرسیستم در شهرداری مستقر کنیم.
افشانی گفت: اگر کسی فکر کند طی ۲ تا ۶ ماه می تواند تغییر بزرگ ‌ایجاد کند معلوم است نه شهرداری را می شناسد نه فساد را.
وی بیان کرد: ‌سیستم نیز باید شفاف باشد و آزادی عمل برای نقد همه وجود داشته باشد؛ یک نظرسنجی شد که عکس نظر شما(خبرنگار سئوال کننده) را بیان می‌کند؛ هر سه ماه نظرسنجی انجام‌می‌شود و مطمئن باشید این دوره، دوره مبارزه با فساد است.

**تحقیق و تفحص از شهرداری
افشانی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره تحقیق و تفحص از شهرداری که از دوره گذشته مطرح بوده گفت: نه تنها مخالفتی ندارم بلکه استقبال نیز می کنم که از دوره خودم حتی به صورت سه ماه یکبار تحقیق و تفحص شود.

**منع به کارگیری بازنشستگان
شهردار تهران همچنین درباره قانون منع به کارگیری بازنشستگان در شهرداری گفت: اجرای این قانون را از دیروز آغاز کردم، فهرست کامل بازنشستگان را گرفتم و از فردا اجرا خواهم کرد؛ شهرداری در این زمینه پیشتاز خواهد بود.
وی اضافه کرد: حداقل سه بار با نمایندگان مجلس در این زمینه تماس گرفته ام و خواستم از این طرح حمایت کنند.
افشانی دانش، تجربه و سلامت مالی و توانایی اجرایی را شاخص انتصاب ها در شهرداری برشمرد و گفت: دستور داده ام معاونت منابع انسانی رزومه افرادی که بتازگی منصوب می شوند را با قبلی ها در سایت منتشر کند.

**بازنشستگی شهردار
وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره بازنشستگی خودش گفت: تابع قانونم و تصمیم‌گیری برعهده شوراست؛ من مشکلی ندارم، اینک شهردارم و دوستان می توانند به عنوان شهردار سئوالات خود را بپرسند.

**بزودی 70 واگن مترو اضافه می شود
شهردار تهران توجه به موضوع کاهش آلودگی هوا و ترافیک را ازجمله برنامه های مهم خود برشمرد و گفت: بیش از 70 واگن بزودی وارد مدار حمل و نقل عمومی پایتخت می شود.
وی اضافه کرد: در مناقصه ساخت واگن ۱۱ شرکت حضور داشتند که سه شرکت اسناد را تحویل دادند و واگن سازی تهران با مشارکت طرف چینی برنده شد.
این مسئول با بیان اینکه مبلغ این قراردادها کمتر از قراردادهای قبلی است، اظهارداشت: 280 میلیون دلار در این قرارداد صرفه جویی داریم.
افشانی تاکید کرد: در قرارداد قبلی میزان بومی سازی 25 درصد بود درحالی که در این قرارداد به 55 درصد افزایش یافته است.
وی به برنامه ساخت ۶۳۰‌ واگن در قالب این قرارداد اشاره و بیان کرد: بزودی این قرارداد امضا و ساخت واگن ها آغاز می شود.

**برنامه های اصلی شهردار تهران
شهردار تهران در ادامه حاکمیت قانون، شفافیت و پاسخگویی را ازجمله برنامه های اصلی خود در شهرداری برشمرد و تاکید کرد: شهر زیست پذیر، شهروند مشارکت پذیر عنوان برنامه ام است که براساس آخرین بررسی های علمی جهانی و بومی تهیه شده است.
به گفته وی خروجی برنامه وی در شهرداری ارتقای کیفیت زندگی مردم و رضایتمندی شهروندان خواهد بود.
وی با بیان اینکه حاکمیت بدون تبعیض قانون برای همه اقشارجامعه، شفافیت به معنی دسترسی همه شهروندان به تمام اطلاعات شهرداری و پاسخگویی همه مدیران شهرداری به مردم و بویژه رسانه ها از جمله برنامه هاست اظهارداشت: نقد اصحاب رسانه برای ما نعمت است و باید استقبال کرد.
افشانی زیست دوگانه درقالب محلات محروم و برخوردار در تهران را از جمله شرایط موجود پایتخت برشمرد و گفت: کاهش فاصله بین محلات محروم و برخوردار با عنوان تبعیض مثبت ازجمله برنامه هاست.

**کاهش آسیب های اجتماعی
وی همچنین کاهش آسیب های اجتماعی در پایتخت را از دیگر برنامه های خود برشمرد.
شهردار تهران تکدی گری را از جمله آسیب های اجتماعی پایتخت برشمرد و گفت: از مجموع متکدیان پایتخت ۷۰ درصد خارجی و تنها 30 درصد ایرانی هستند.
افشانی ادامه داد: تنها 10 درصد متکدیان پایتخت تهرانی هستند و بقیه از سایر شهرها به این کلانشهر آمده اند.
وی همچنین اعتیاد را از دیگر آسیب های اجتماعی خواند و گفت:۵۰ درصد معتادان پایتخت از سایر استان ها به این شهر آمده اند.
افشانی ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی، افزایش نشاط مردم و افزایش ایمنی شهر بویژه در برابر زلزله را از دیگر برنامه های خود برشمرد و گفت: آسیب پذیری تهران در برابر زلزله 6 ریشتری هم بالاست که ساماندهی مدیریت بحران، نوسازی بافت فرسوده و تهیه شناسنامه فنی برای ساختمان ها از اولویت هابه شمار می رود.
وی تاکید کرد: بحث اورژانس هوایی نیز یکی از مهمترین ‌نیازهای شهر تهران است که باید در زمان لازم از آن استفاده شود.

**حتی یک باغ تغییر کاربری نمی یابد
شهردار تهران همچنین با تاکید بر حفظ فضای سبز در پایتخت با بیان اینکه مصوبه شورا مبنی بر لغو مصوبه برج باغ ها درحال اجراست گفت: در دوره من حتی یک باغ تغییر کاربری نخواهد داد.

**نوسازی وسایل عمومی
وی همچنین نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی را از اولویت ها بر شمرد و گفت: دولت دو برنامه مهم نوسازی بافت فرسوده و حمل و نقل عمومی را در دستور کار دارد و در پایتخت سه هزار اتوبوس باید نوسازی شود که از امسال ساخت تعدادی از آنها آغاز می شود.

**تعیین تکلیف موتورسیکلت و تاکسی های برقی
افشانی همچنین افزود: در موضوع موتورسیکلت های برقی به تصمیم نهایی رسیدیم که مقرر شد یک سوم هزینه آن توسط مالک، یک سوم توسط سازمان برنامه و بودجه و یک سوم توسط شهرداری تهران پرداخت شود.
به گفته وی برقی کردن تاکسی ها پس از موتورسیکلت ها در دستور کار قرار خواهد گرفت.

**مجموعه نمایشگاهی
شهردار تهران همچنین با تاکید بر اینکه مدیریت مجموعه نمایشگاهی باید به این نکته توجه کند که یکی از منابع آلودگی هوا، ترافیک سنگین شهر است گفت: برای خروج نمایشگاه ها پیگیری می کنیم اما آنها بهانه هایی از جمله آماده نبودن شهرآفتاب و نواقص آن را دارند که تلاش می‌کنیم رفع شود.

**جلسه با سپاه
افشانی در مورد نتایج جلسه با مسئولان قرارگاه خاتم سپاه نیز گفت: در این نشست تفاهم نامه ای امضا نشد و جلسه برای تسریع در اجرای پروژه ها بود.
وی توضیح داد: بدهی شهرداری به این مجموعه بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان است که حدود 23 هزار میلیارد آن بدهی بانکی است و هرماه سود معوقات به آن افزوده می شود.
افشانی افزود: همه افراد طرف قرارداد شهرداری از اسفند سال گذشته اجرای کارهای عمرانی را کم کردند و در جلسه با قرارگاه خاتم مقرر شد فرصت ۶ ماهه برای تجهیز شهرداری به منابع جدید دهند و کار تسریع شود که از فردای آن روز دستور دادند و سرعت پروژه ها زیاد شد.

**حاشیه نشینی
وی همچنین درباره مشکل حاشیه نشینی پایتخت گفت: این معضل بسادگی قابل حل نیست که تقسیم کار برای این موضوع صورت گرفته است؛ اگر کسی از سایر استان هاست به کمیته امداد همان استان معرفی می شود تا از مهاجرت جلوگیری به عمل آید.
به گفته وی حل معضل حاشیه نشینی حداقل نیازمند یک دوره ۱۰ ساله با هماهنگی همه دستگاه های متولی است.

**تجمع پیمانکاران
شهردارتهران در پاسخ به پرسش دیگری درباره تجمع های پیمانکاران نیز گفت: این تجمع ها مربوط به چند ماه قبل از ورود من به شهرداری است.
وی اضافه کرد: مطالبات پیمانکاران کوچک درحد مقدورات درحال پرداخت است؛ درآمد ما ۶۵۰ میلیارد تومان در ماه است که صرف نگهداری شهر و پرداخت حقوق می شود اما تلاش ها ادامه دارد و نتیجه خواهد داشت.

**طلب از دولت
افشانی همچنین درباره موضوع طلب شهرداری از دولت گفت: دولت روی طلب ها نظر موافق ندارد به همین علت جلسه ای با مدیران سازمان برنامه گذاشتیم و مقرر شد کارگروهی از خزانه، برنامه و بودجه و دو نفر از شهرداری، طلب شهرداری از دولت را نهایی کند.
به گفته وی، امسال در قانون بودجه ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای تهاتر بدهی اختصاص پیدا کرده اما چون عدد (بدهی) مشخص نیست باید ‌برای نهایی شدن آن صبر کرد.
وی در ادامه با اشاره به ارتباط خوب شهرداری با دولت اظهار امیدواری کرد که در زمینه تامین منابع پروژه ها از دولت کمک گرفته شود.
افشانی اضافه کرد: دو هزار میلیارد تومان در بودجه ۹۷ برای توسعه حمل و نقل عمومی تهران به تصویب رسیده که ۵۰۰ میلیارد تومان آن برای نوسازی ناوگان اتوبوسرانی و ۱۵۰۰ میلیارد تومان مربوط به انتشار اوراق مشارکت برای تامین واگن مترو است.

**بافت فرسوده
شهردار تهران در ادامه نشست خبری خود اظهارداشت: سه هزار و 268 هکتار در 175 محله بافت فرسوده داریم که پنج درصد مساحت شهر تهران را تشکیل می دهد اما ۱۵ درصد جمعیت را در خود جای داده است.
وی ادامه داد: برای این منظور دفاتر تسهیل گری راه اندازی شده و رویکرد از نوسازی صرف ساختمان به توسعه محله و مشارکت مردم در تدوین و اجرای برنامه تبدیل شده است.

** 50 کیلومتر خط مترو تا سال آینده
شهردارتهران همچنین با تاکید بر توسعه حمل و نقل عمومی بویژه مترو اظهارداشت: تا سال آینده ۵۰ کیلومتر خط مترو افتتاح خواهد شد.

**نقد کنید اما مراقب مشارکت مردم باشید
افشانی در ادامه با تاکید بر نقش مهم رسانه ها در ایجاد نشاط، امید و نیز مشارکت شهروندان در اجرای پروژه ها گفت: اگر همه تیترها منفی باشد مردم در اداره امور مشارکت نخواهند کرد.
وی افزود: این رسانه ها هستند که به بخشی از جامعه نشاط می دهند یا آن را ناامید و کسل می کنند؛ مدیریت شهری را نقد کنید اگر کار ما دچار اشکال است برای بهتر شدن آن پیشنهاد دهید.

**نگاه مکانیکی به شهر ندارم
شهردار تهران با تاکید بر حفظ هویت شهر گفت: نگاهم به شهر مکانیکی نیست؛ حفظ هویت شهر برایم بسیار اهمیت دارد و به مسائل فرهنگی بیشتر از عمرانی توجه می‌ کنم.
وی با بیان اینکه بیش از یک ماه طرحی را آغاز کرده ام و انتطار دارم تمام قد به کمک بیایید چون مدعیانی خواهد داشت، اظهارداشت: در تمام خط شمالی شهر برای جلوگیری از پیشروی کسانی ‌که منافع خود را به شهر ترجیح می دهند درختکاری خواهد شد.
شهردار تهران افزود: یکهزار نفر در حال کار کردن در این پروژه هستند و اواخر پاییز کل این مسیر درختکاری می شود.
افشانی گفت: علت شروع این طرح از اکنون این است که کسانی که مدعی هستند یا اسناد جعلی و واقعی دارند (املاک معارض) اسناد را ارائه کنند تا فرصت شش ماهه برای بررسی آن داشته باشند.

** مرگ سه کارمند فضای سبز
شهردار تهران در ادامه نشست خبری گفت: باخبر شدم امروز سه نفر از همکاران فضای سبز در حادثه تصادف در‌گذشتند که به خانواده های آنها تسلیت می گویم.

** بزودی مدیرعامل بانک شهر انتخاب می شود
افشانی همچنین درباره ملاک های تغییر مدیران شهرداری گفت: مبنا در تعویض باید سلامتی و توانایی اشخاص باشد و جا به جایی ها بر همین اساس صورت می گیرد؛برهمین مبنا بزودی مدیرعامل بانک شهر نیز منصوب خواهد شد و این بانک در آینده با تعیین مدیرعامل به توسعه شهر کمک خواهد کرد.

**مصرف آب متناسب با اقلیم
شهردارتهران همچنین گفت: با توجه به اینکه در شرایط تغییر اقلیم قرار داریم باید به دنبال منابع آب پایدار باشیم که مهمترین آن پساب خانگی است.
وی اضافه کرد: بخش بزرگی از پساب خانگی تصفیه می شود و بخش دیگر در حال انجام است.
افشانی همچنین ‌موضوع دیگر را جایگزینی درختان با نیاز آبی کمتر به جای چمن کاری برشمرد و گفت: موضوع مهم دیگر ‌هوشمندسازی شهر است که بخشی از آن مربوط به آبیاری شهر است.

**تخلف پیمانکاران در آبیاری فضای سبز
شهردار تهران همچنین در پاسخ به پرسشی مورد تخلف پیمانکاران در آبیاری فضای سبز و انجام نشدن وظایف ابتدایی شهرداری ازجمله جمع آوری زباله در برخی محلات بیان کرد: موضوع هدررفت آب یکی از مهمترین مسائلی است که شهرداری باید به آن بپردازد.
وی اضافه کرد: نگفتم رسانه ها تیتر منفی نزنند بلکه گفتم همه تیترها اگر‌منفی باشد فضای یاس و ناامیدی در جامعه حاکم می شود.

** پرسش یک معلول
پس از طرح پرسش آخرین خبرنگار در پایان این نشست مطبوعاتی، یک معلول از میان جمعیت باصدای بلند گفت که «بحث معلولان کجای مباحث شما قرار دارد و چرا میکروفن در اختیار معلولان قرار نگرفت» که شهردار پاسخ داد: از من سئوالی در این باره نشد که پاسخ دهم.
افشانی اضافه کرد: در بند یک برنامه من با عنوان شهر زیست پذیر، شهروند مشارکت پذیر، تهران به عنوان شهری جذاب و امن برای همه بویژه معلولان، سالمندان و کودکان تعریف شده و این یکی از مهمترین محورهای کار ما است.

به گزارش خبرنگار ایرنا نخستین نشست خبری شهردار تهران که از 23 اردیبهشت ماه امسال در این مسئولیت آغاز به فعالیت داشته است با حضور حدود یکصد خبرنگار از رسانه های مختلف برگزار شد.
ایرنا

انتهای پیام /*

نظرات
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x