اجتماعی اقتصادی بهداشت بین الملل حقوق بشر حوادث دین و اندیشه سیاسی

عقب نشینی آمریکا از نبرد الحدیده

 پایگاه خبری احوال نیوز ؛ جنگ ساحل غربی یمن به جهنمی مبدل شده که آتش آن شبه نظامیان و نیروهای ائتلاف دشمن را فراگرفته و آنها را طی دو هفته گذشته متحمل تلفات سنگین جانی و تجهیزاتی کرده است. همین تحمل تلفات سنگین، آمریکا را وادار به فرار از این نبرد کرد.

به گزارش پایگاه خبری احوال نیوز ؛ به نقل از فارس؛ آمار منتشر شده از سوی ائتلاف سعودی حاکی از 418 کشته و 322 زخمی از بین نیروهایشان طی سه روز نبرد در ساحل غربی یمن است.

صفوف ائتلاف دشمن سعودی در تجاوز به ساحل غربی یمن علاوه بر شبه نظامیانی از اهالی جنوب، نیروهای سودانی و دیگر اتباع خارجی که امارات به این میدان کشاندن بود تشکیل می‌دهند که البته همگی به دست نظامیان صنعا سرکوب شدند. نیروهای متجاوز و بخصوص امارات برنامه ریزی کرده بودند در زمان کوتاهی به الحدیده حمله ور شده و با تسلط بر آن واقعیت سیاسی و نظامی جدیدی را تحمیل کنند آن هم تا قبل از اینکه فرستاده ویژه سازمان ملل به صنعا برسد.

پس از شکست ائتلاف سعودی در الحدیده، آمریکا درصدد عقب نشینی از این نبرد برآمد از همین رو از طریق رسانه‌ها به دروغ پردازی و تبلیغات درباره مخالفت خود با عملیات الحدیده پرداخت در حالی که خودش کار طراحی و پشتیبانی از این عملیات را برعهده داشت.

در روزهای گذشته روزنامه «وال استریت ژورنال» خبر داد، دولت ترامپ در حال بررسی درخواست دولت امارات برای دریافت کمک مستقیم آمریکا برای آزادسازی بندر الحدیده در غرب یمن است، این اظهارات یک هفته پس از آن بیان شد که نیروهای اماراتی در ساحل غربی متحمل تلفات سنگینی شدند.

پیرو این اظهارات، خبرگزاری رویترز هم روز پنجشنبه نوشت: آمریکا به امارات در مقام متحد نزدیک خود درباره حمله به شهر ساحلی الحدیده هشدار داده است، چون کارشناسان سازمان ملل نگرانند این عملیات بحران انسانی جدیدی را خلق کند.

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید هم گفت که واشنگتن با هر تلاشی از سوی امارات و نیروهای یمنی پشتیبان آن برای تسلط بر الحدیده مخالف است.

رویترز به نقل از این مقام آمریکایی افزود: اصل واضح و ثابت ایالات متحده این است که از هیچ اقدامی حمایت نخواهد کرد که منجر به نابودی زیرساخت های اصلی یا تشدید احتمالی وخامت اوضاع انسانی وحشتناک در یمن شود که دامنه آن در این درگیری‌ها گسترش یافته است.

با این اظهارات خبری، آمریکا به دنبال فرار از مسئولیت حمله به الحدیده است بخصوص پس از شکست‌هایی که نیروهای امارات به عنوان مهم‌ترین متحد آن در این نبرد متحمل شدند.

منابع و گزارش‌های خبری حاکی است آمریکا در جبهه ساحل حضور یافته و نیروهایی نظامی در یمن دارد.

شبکه الحره دیروز دوشنبه به نقل از یک مقام وزارت دفاع آمریکا آورده است: آمریکا  نیروهای ویژه‌ای در داخل یمن دارد که به ائتلاف سعودی کمک می کند.

این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود درباره حضور این نیروها در عملیات اشغال الحدیده حرفی نزد در عین حال از افشای محل حضور این نیروها در یمن هم به دلایل امنیتی خودداری کرد.

به گزارش المشهد الیمنی، آمریکا از یمن عقب نشینی نکرده است اما پس از شکست‌های سنگین از نبرد ساحل غربی گریخت و در عین حال نمی‌تواند اوضاع را به همین شکل رها کند و حتما به دنبال نقشه تازه ای است اما نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن همه این نقشه‌ها را به شکست کشانده و به آن خاتمه می‌دهند.

یک مقام اطلاعات نظامی یمن نیز در گفت وگو با خبرگزاری رسمی یمن (سبأ) خبر داد که تنها طی روزهای پنجشنبه، جمعه و شنبه گذشته نیروهای متجاوز و اشغالگر در ساحل غربی یمن متحمل سنگین‌ترین تلفات در صفوف خود شدند.

وی اظهار داشت: ۴۱۸ نیروی ائتلاف سعودی کشته و ۳۲۲ نفر دیگر زخمی شدند که جراحت بسیاری از آنها شدید بود و این آمار به غیر از بقایای اجسادی از کشته های آنها بود که قابل جمع شدن نبودند.

این مقام یمنی افزود: این ها آمارهایی است که منابع دشمن منتشر کرده و گفتند حال ۱۰۲ نفر از مجروحانشان به قدری وخیم بوده که از بیمارستان المخا به عدن منتقل شدند.

انتهای پبام/*

نظرات
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x