خبرنگار اسرائیلی مدعی شد

نقش ایران در دستگیری شاهزادگان سعودی

داستان دستگیری شاهزاده‌ها و بازرگانان سعودی توسط محمد بن‌سلمان، ولیعهد کنونی عربستان سعودی، از آن دست اتفاقاتی بود که به‌دلیل بسته بودن محیط رسانه‌ای عربستان سعودی، هر کسی ماجرایی از آن، برای خود تعریف می‌کند؛ اما روز گذشته، اسرائیل شامیر نویسنده یهودی، داستان مهیج‌تری از این اتفاق را در صفحه فیس‌بوک خودش گزارش داده است.

به گزارش احوال نیوز ، او در صفحه فیس‌بوکش نوشته، تمام افرادی که بازداشت شده‌اند، کسانی بوده‌اند که به‌دنبال سازش با ایران و در تلاش برای ایجاد صلحی فراگیر در خاورمیانه بوده‌اند و رابط این افراد با حکومت ایران نیز، شخص سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان بوده است.

براساس این گزارش، شامیر می‌افزاید: آنچه در این میان اتفاق افتاد، این بود که آژانس امنیت ملی آمریکا، مذاکرات این افراد و سعد حریری را شنود کرده و آن را در اختیار محمد بن‌سلمان گذاشته است. شامیر همچنین می‌افزاید: جرد کوشنر، داماد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، کسی بود که این شواهد را در اختیار ولیعهد عربستان گذاشت و در گفت‌وگوی طولانی که تا اوایل صبح هم ادامه داشت، او را به انجام چنین برخوردهایی متقاعد کرد که لازم است، با این افراد برخورد کند و در نهایت روز بعد، ولیعهد عربستان همه این افراد و البته سعد حریری را به نوعی بازداشت کرد.

این نویسنده می‌افزاید: سعد حریری به سرعت به ریاض فراخوانده شد و در آنجا وسایل ارتباطی از او گرفته و نطق استعفایش را برای او آماده کردند تا در تلویزیون العربیه بخواند. به این ترتیب هم صحنه قدرت در عربستان سعودی به نفع بن‌سلمان یکپارچه شد و طرفداران صلح در منطقه در عربستان سعودی در محدودیت گرفتار شدند و هم فضا در عربستان سعودی به نفع اعراب تندرو و اسرائیل مساعد شد.منبع:اقتصادنیوز