بین الملل چندر رسانه حوادث سیاسی

بارزانی کوتاه آمد / تعلیق همه پرسی و در خواست برای آتش بس و مذاکره

افکارنیوز بررسی کرد؛

بارزانی کوتاه آمد / تعلیق همه پرسی و در خواست برای آتش بس و مذاکره

بارزانی رئیس دولت اقلیم کردستان چندی پیش با برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان به دنبال ایجاد کشور مستقل کردستان رفت اما تقریبا بعد از گذشت 40 روز از طی بیانیه ای این همه پرسی را تعلیق کرد.

گروه سیاسی- دولت محلی اقلیم کردستان عراق، در بیانیه ای که درشبکه اجتماعی توئیتر منتشر کرد، آورده است: شرایط و خطراتی که اقلیم کردستان و کشور عراق را تهدید می کند، همگان را برآن داشت تا به مسئولیت تاریخی خود عمل کنند و شرایط را به سوی برادرکشی میان نیروهای عراقی و پیشمرگه نکشانند.

به گزارش افکارنیوز، این بیانیه تاکید دارد: حملات و درگیری هایی که از تاریخ 16 اکتبر 2017 (24 مهرماه) تاکنون میان نیروهای عراقی و پیشمرگه های کرد درگرفته است، منجر به تلفات بین نیروهای دو طرف شده و این امر ممکن است به جنگ فرسایشی و تخریب بافت اجتماعی بین گروه های عراقی منجر شود.

اقلیم کردستان در ادامه آورد: جنگ بین دو طرف، پیروزی نخواهد داشت، بلکه کشور را دچار یک ویرانی گسترده و همه جانبه می کند. بنابراین براساس مسئولیتی که در قبال مردم کردستان و عراق داریم، طرح پیشنهادی خود را به شرح زیر به دولت مرکزی، افکار عمومی عراق و کشورهای جهان ارائه می کنیم:

1-برقراری فوری آتش بس و توقف تمامی عملیات های نظامی در اقلیم کردستان (عراق)

2- تعلیق نتایج حاصل از همه پرسی که در کردستان عراق صورت گرفت.

3-آغاز گفت و گوی آزاد میان دولت اقلیم و دولت فدرال براساس قانون اساسی عراق.

این بیانیه نشان می دهد بارزانی و حزب دموکرات عراق از مواضع خود کوتاه آمده و شکست همه پرسی اقلیم کردستان عراق را پذیرفته اند و حالا به دولت مرکزی عراق پیغام می دهند که حاضر اند بر اساس قانون اساسی عراق گفت و گو کنند.

بارزانی در حدود 40 روز پیش اشتباه استراتژیم مهمی را انجام داد و می خواست بر اساس نقشه صهیونیست ها کشوری مستقل ایجاد کند اما پس از از دست دادن کرکوک به عنوان مهمترین شهر در دست اقلیم کردستان متوجه شد خطای بزرگی انجام داده است.

نظرات
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x