اجتماعی بین الملل سیاسی

پاسخ یک ملت به دو مجلس؛ عهد بشکنند عهد می‌شکنیم

«اگر دشمن بخشی از عهد را زیر پا گذاشت ما هم بخشی را زیر پا می‌گذاریم و اگر همه عهد را زیر پا گذاشتند، ما هم عهد را زیر پا خواهیم گذاشت».

اجماع در داخل برای ادب کردن یانکی‌ها / طرحی که آمریکایی‌ها را پشیمان می‌کندبه گزارش خبرنگار  گروه سیاسی احوال از خبرگزاری میزان، بامداد چهارشنبه چهارم مرداد ۱۳۹۶ مجلس نمایندگان آمریکا با ۴۱۹ رای موافق و تنها ۳ رای مخالف طرح تحریم‌های ایران، روسیه و کره شمالی را تصویب کرد.

طرح تحریمی جدید
این طرح نسخه اصلاح شده طرحى است که پنجشنبه ۲۷ خرداد ۹۶ در سنای آمریکا به بهانه آنچه که مقابله با اقدامات ثبات زای ایران نامیده می‌شد با ۹۸ رای به تصویب رسیده بود.

طرح یادشده که به سبب گستردگی دایره شمول، «تحریم‌های مادر» نام گرفت، به جهت برخورداری از بار مالی حتما باید مورد تایید مجلس نمایندگان آمریکا نیز قرار می‌گرفت؛ سرانجام مجلس نمایندگان با هدف افزودن بندهاى مربوط به تحریم کره شمالى، طرح تازه‌اى را در این رابطه تصویب کرد که البته این طرح باید در سنا نیز به تصویب برسد و پس از آن با امضای رئیس جمهور آمریکا به قانون تبدیل شود.

برخی منابع گفتند این طرح به سبب شامل بودن بند‌هایی مرتبط با تحریم روسیه و همچنین محدود در نظر گرفته شدن اختیار رئیس جمهور آمریکا برای اعمال نظر درباره مفاد آن، چندان مورد نظر کاخ سفید نیست؛ اما با توجه به اجماعی که پیرامون این طرح در میان قانونگذاران آمریکایی در مجلسین این کشور از هر دو جناح جمهوریخواه و دموکرات وجود دارد، به احتمال بسیار زیاد حتی با وجود عدم امضای ترامپ، به قانون تبدیل خواهد شد.

در جریان بررسی این طرح در مجلس نمایندگان آمریکا، «اد رویس»، رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، ایران را به حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر متهم کرد! همچنین «استنی هویر»، قانون‌گذار دموکرات تأکید کرد که تصویب طرح تحریم‌های ایران، این کشور را برای توسعه برنامه موشکی بالستیک خود تحت فشار خواهد گذاشت. «سیسیلینی» نماینده کنگره آمریکا هم این تحریم‌ها را ناقض برجام ندانست و حتی گفت که این طرح تحریمی برجام را تقویت می‌کند! زیرا به متحدانمان نشان می‌دهد که ایالات متحده با نقض قوانین بین‌المللی برخورد می‌کند!

تلاش برای ضربه به بنیه دفاعی ایران
عمده تمرکز طرح تحریمی و ضدبرجامی اخیر هیئت حاکمه آمریکا، بر روی توان دفاعی و تسلیحاتی جمهوری اسلامی و ضربه زدن به نیرو‌های مسلح ما معطوف شده است؛ طبق این طرح اشخاص دخیل در برنامه موشکی بالستیک ایران و کسانی که با آن‌ها داد و ستد دارند، مورد تحریم قرار می‌گیرند.

همچنین براساس این طرح، مسئولان سپاه پاسداران و مرتبطین آن‌ها نیز با ادعای واهی و مضحک حمایت از تروریسم در فهرست تحریم قرار می‌گیرند! آنچه در این طرح قابل تامل است آنکه طبق بندی از آن، سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی یک سازمان تروریستی قلمداد می‌شود! این طرح رئیس‌جمهور آمریکا را ملزم می‌کند به فاصله حداکثر ۹۰ روز بعد از اجرایی شدن آن، تحریم‌هایی را علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و اشخاصی که در زمره مقامات، پرسنل یا وابستگان این سازمان هستند، اعمال کند.

مغایر با روح و جسم برجام
مقامات و مسئولان کشورمان در همان روز ۲۷ خرداد که سنای آمریکا طرح اولیه این تحریم‌ها را به تصویب رساند نسبت به آن واکنش نشان دادند و آنرا مغایر با روح و متن برجام قلمداد کردند؛ با این همه روز چهارشنبه ۴ مرداد ۹۶ نیز پس از تصویب اصلاحیه این طرح در مجلس نمایندگان آمریکا باز هم مسئولان و مقامات کشورمان به آن واکنش نشان دادند و از به خطر افتادن معاهده برجام بواسطه آن سخن گفتند.

واکنش قاطع در برابر اقدام خصمانه
سید عباس عراقچی معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه که رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام نیز محسوب می‌شود و همین چند روز پیش در وین در جریان برگزاری هشتمین کمیسیون مشترک برجام، مراتب اعتراض ایران به نقض عهد‌های آمریکا را به گوش طرف مقابل رسانده بود، نخستین مسئولی بود که به مصوبه تحریمی اخیر آمریکا واکنش نشان داد و صبح چهارشنبه در حاشیه اجلاس مقابله با حمله سایبری با حضور در جمع خبرنگاران گفت که «اقدامی که کنگره آمریکا در حال انجام دادن آن است و قانون جدیدی که علیه ایران، روسیه و کره شمالی در حال تصویب است یک اقدام خصمانه کاملا روشن و بین علیه جمهوری اسلامی ایران است و با واکنش قطعی جمهوری اسلامی ایران مواجه خواهد شد».

عراقچی این را هم گفت که «قانون جدیدی که در حال تصویب است تحریم موضوعی جدید وضع نمی‌کند و جمع بندی تحریم‌های گذشته آمریکا در حوزه‌های … سته‌ای است. با این حال می‌تواند اجرای موفق برجام را تحت تاثیر قرار دهد و بهره مندی جمهوری اسلامی ایران از برجام را کاهش دهد».

معاون وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد که «دولت آمریکا هفته گذشته برای بار دوم اجرای تعهدات برجامی ایران را تایید کرد و حرف‌هایی که زده می‌شود و تهدیداتی که درباره سه ماه آینده و موعد تایید مجدد پایبندی ایران به برجام می‌شود؛ عملی نخواهد شد. با این حال ما منتظر می‌مانیم و با توجه به اقدامات آن‌ها تصیمی عملی خواهیم گرفت».

مسیر اقتدار دفاعی ادامه دارد
رئیس جمهور نیز روز چهارشنبه در جریان جلسه هیات دولت به اقدام خصمانه اخیر آمریکایی‌ها واکنش نشان داد و گفت که «اینگونه تحریم‌ها بر ملت ایران تأثیرگذار نیست و نه مقاومت مردم و ایستادگی نظام جمهوری اسلامی ایران را کاهش می‌دهد و نه راه و روش و سیاست‌های ما را تغییر خواهد داد».

روحانی با بیان اینکه خداوند به پیامبر (ص) می‌فرماید اگر دیدی دشمنان می‌خواهند خیانت بکنند و عهد را زیر پا بگذارند، تو هم مساوی و معادل همان کار را بکن، گفت: «اگر دشمن بخشی از عهد را زیر پا گذاشت ما هم بخشی را زیر پا می‌گذاریم و اگر همه عهد را زیر پا گذاشتند، ما هم عهد را زیر پا خواهیم گذاشت».

رئیس جمهور با اشاره به تاکیدات قرآن کریم مبنی بر تقویت قدرت و بنیه دفاعی مسلمانان و کشور‌های اسلامی، خاطرنشان کرد: «ما باید همیشه بنیه دفاعی‌مان را تقویت کنیم و در این راستا تمام سلاح‌های دفاعی‌مان را، بدون توجه به نظرات دیگران تقویت خواهیم کرد و راهمان را در مسیر اقتدار بنیه دفاعی کشور ادامه می‌دهیم».

روحانی با بیان اینکه نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران اعم از ارتش، سپاه، بسیج، نیروی انتظامی و نیرو‌های امنیتی مورد حمایت ملت بزرگ ایران هستند، گفت: «این‌ها قدرتی هستند که قرآن در باره آن‌ها می‌گوید «تُرهِبونَ بِه عَدُوَّ اللهِ وَ عَدُوَّکُم» و در برابر دشمنان این ملت، نیرو‌هایی بازدارنده هستند».

حمایت قاطع و موکد رئیس جمهور در جلسه هیات دولت از بنیه دفاعی کشور و نیرو‌های مسلح را باید واکنشی به محور اصلی تحریم‌هایی دانست که مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه ۴ مرداد ۹۶ به تصویب رساند؛ ضربه زدن به توانمندی دفاعی کشور و نیرو‌های مسلح ما، هدف اصلی آمریکایی‌ها از تصویب طرح تحریمی مادر یا «اس ۷۲۲» است که روحانی با حمایت قاطعی که از نیرو‌های مسلح به عمل آورد این پیام مشخص را به مقصد واشنگتن مخابره کرد که در ایران اسلامی هیچگونه تردیدی برای تقویت اقتدار دفاعی و نظامی کشور وجود ندارد. ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز در جریان سفر اخیر خود به نیویورک در جمع متخصصان و مدعوین شورای روابط خارجی آمریکا گفته بود، موشک‌های ایران که در مسیر توسعه قرار دارند برای دفاع و حراست از مردم ایران است.

کینه آمریکا از محور مقاومت
علی لاریجانی رئیس مجلس نیز در همان روز چهارشنبه در جریان دیدار با رئیس و اعضای فراکسیون وفاداری به مقاومت مجلس لبنان با اشاره به مصوبه تحریمی مجلس نمایندگان آمریکا، گفت که «اگر به محور‌ها و متن تحریم‌های آمریکا علیه ایران و روسیه نگاه کنیم، کاملاً شفاف و روشن است که این تحریم‌ها به دلیل کینه آمریکا علیه محور مقاومت تصویب شد».

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا علیه ایران خلاف توافق هسته‌ای است، گفت که «تمام این تصمیمات و مصوبات نشان می‌دهد که آمریکا عزمی برای رفع بحران‌های تروریستی در منطقه ندارد و ایالات متحده با تصویب اینگونه تحریم‌ها عملاً به کشور‌ها و نیرو‌های مبارز علیه تروریست‌ها حمله می‌کند که قطعاً این رویکرد‌ها نیز به ضرر خودشان تمام خواهد شد».

ورود هیات عالی نظارت
علی اکبر ولایتی عضو هیئت عالی نظارت بر برجام، مقام مسئول دیگری بود که به مصوبه تحریمی مجلس نمایندگان آمریکا واکنش نشان داد و در حاشیه همایش صفویه در تقویت مکتب اهل بیت در جمع خبرنگاران گفت که «قطعا کمیته نظارت بر برجام تصمیمات جدیدی در مقابل اعمال تحریم‌های جدید توسط نمایندگان آمریکا بر علیه ایران خواهد داشت».

به جلو افتادن بررسی طرح مقابله‌ای در مجلس
علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز در واکنش به تصویب قطعنامه کنگره آمریکا علیه جمهوری اسلامی، کره شمالی و روسیه، گفت که «بر همین اساس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تصمیم گرفت علیرغم تعطیلی تابستانی مجلس، در جلسه فوق العاده‌ای روز شنبه (۷ مردادماه) طرحی را که اخیرا یک فوریت آن در صحن علنی به تصویب رسید، بررسی کند».

اشاره بروجردی به طرح ۲۰ ماده‌ای «مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» است که یک فوریت آن در جریان جلسه روز سه شنبه ۲۷ تیر ۹۶ مجلس با رای مثبت ۲۱۳ نماینده به تصویب رسیده بود.

در همین رابطه سیدحسین نقوی‌حسینی نماینده مردم ورامین در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، با اشاره به سفر اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به استان آذربایجان غربی برای بازدید از مرز‌ها و همچنین بررسی مسائل سیاسی و امنیتی این استان گفت: احتمالا اعضای کمیسیون موضوع تحریم‌های اخیر آمریکا علیه ایران را در جلسات مشترکی که در آذربایجان غربی تشکیل می‌شود مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در واکنش به تصویب لایحه تحریم‌های مجلس نمایندگان آمریکا علیه کشورمان، بیان داشت که «جمهوری اسلامی ایران متن این لایحه و مفاد آن را در صورت ن‌هایی شدن با دقت در دست بررسی داشته و بر این اعتقاد است که مفاد این لایحه با روح و مفاد برجام منطبق نمی‌باشد. از این رو همانگونه که قبلا اعلام شده است جمهوری اسلامی ایران در راستای تامین منافع ملی، اقدام متقابل و متناسب را به انجام خواهد رساند».

آنچه واضح است، اجماع تمامی مقامات و مسئولان کشورمان برای مقابله به مثل با طرح‌ها و لوایح تحریمی و ضدبرجامی هیئت حاکمه آمریکاست؛ باید منتظر روز‌های آتی بود قطعا خبر‌های مهمی از مجلس و هیئت عالی نظارت بر برجام به گوش خواهد رسید؛ اخبار اقداماتی که به مثابه پاتک به تک‌های تحریمی لجام گسیخته آمریکا خواهد بود و به یانکی‌های خواهد فهماند که با ابزار نخ نما شده تحریم نمی‌توانند برای ملت و حکومت مستقل و مقتدری همچون جمهوری اسلامی ایران، تعیین تکلیف کنند.

نظرات
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x