سیاسی

ابراهیم رئیسی: جوانان مجرد باید متاهل شوند /هیچ گاه اتوبوسی نیامدم و اتوبوسی نرفتم

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: من در مدیریت های مختلف هیچ گاه اتوبوسی نیامدم و اتوبوسی نرفتم.

حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی پس از ضبط برنامه تبلیغی در رادیو در جمع خبرنگاران گفت: من در مدیریت های مختلف هیچ گاه اتوبوسی نیامدم و اتوبوسی نرفتم و اکنون نیز در آستان قدس رضوی بسیاری از مدیران ما در حوزه های مختلف از مدیران دوره مرحوم واعظ طبسی هستند اما مشروط کردم که تحول پذیر باشند و رویکرد ما را بپذیرند.به گزارش نامه نیوز، وی افزود: ما می خواهیم در کشور تغییر رویکرد ایجاد کنیم و اگر مدیران حوزه های مختلف آن را بپذیرند حتماً از همه ظرفیت ها استفاده می کنیم این موضوعی است که اکنون ثبت و ضبط می شود و مردم در آینده از من مطالبه می کنند.

رئیسی تاکید کرد: بنای ما این است که از همه ظرفیت های موجود کشور و از نیروهای انسانی کارآمد و شایستگان بدون در نظر گرفتن حزب و دسته بندی های سیاسی، صرفاً مبتنی بر دغدغه داشتن افراد به نظام ، انقلاب و مردم در دولت و در جای جای مدیریت کشور استفاده خواهیم کرد.

این نامزد ریاست جمهوری همچنین درباره برنامه اش برای رفع مشکلات جوانان مجرد گفت: جوانان مجرد باید متاهل شوند منتها وقتی این را می گوییم از ما مسکن ، شغل و تسهیلات ازدواج مطالبه می کنند، ما در برنامه کاری خود برای جوانان تسهیلات ازدواج در نظر گرفته ایم نه تسهیلات دغدغه آور و زمان بر، بلکه تسهیلاتی که گره از زندگی آنان باز کند و زوج های جوان را به سامان برساند.

وی بر اشتغال زایی متناسب با شأن و کرامت جوانان تاکید کرد و افزود: بر این اساس همه شئون اجتماعی مردم اعم از واگذاری مسکن و شغل و احترام به هویت آنان باید در نظر گرفته شود.

رئیسی با تاکید بر اینکه نباید بگذاریم فقر چهره زیبای کشورمان را زشت کند گفت: باید بتوانیم با استفاده از همه ظرفیت های کشور فقر را از جامعه بزداییم به نحوی که با ایجاد اجماع همه شریک شوند تا مشکلات اجرایی و اقتصادی کشور را برطرف کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی در خصوص راهکار ایجاد یک میلیون و نیم شغل در کشور گفت: برنامه ششم توسعه، دولت را مکلف کرده است که بیکاری را از ۱۲ درصد به ۸ درصد کاهش دهد.

وی با طرح این پرسش که آیا اجرای این قانون ممکن است؟ افزود: اگر کسی بخواهد قانون را اجرا کند ممکن است، البته کسی ممکن است بگوید بنا ندارد قانون را اجرا کند اما اگر خداوند به ما توفیق تشکیل دولت بدهد بنا داریم دولت قانون مدار باشیم؛ مگر می شود مجلس برنامه ای را تصویب کند و دولت بگوید امکان انجام آن را ندارد؟

رئیسی گفت: البته مشکلی در تصویب و ابلاغ این قانون اتفاق افتاد چون نخستین بار قانون برنامه ششم توسعه از جانب نمایندگان مجلس در قالب طرح ارائه شد و دولت برنامه ارائه نکرد و رئیس مجلس آن را ابلاغ کرد اما ما معتقدیم این برنامه قانون و مصوبه است و اگر بخواهیم بحران بیکاری را رفع کنیم باید سالانه حداقل یک میلیون شغل ایجاد شود و این حتماً قابل افزایش است زیرا زمینه ها و ظرفیت های کامل اشتغال زایی در کشور وجود دارد.

این نامزد ریاست جمهوری فضای مجازی را از زمینه های خوب اشتغال زایی در کشور دانست و افزود : در دنیا و در همه کشورهای اطراف ما با همین برنامه نویسی بعضاً حرف اول را می زنند ، مگر ما چه کم داریم ؟ آیا جوانان فرهیخته و آماده کار کم داریم ؟ باید و می توانیم با استفاده از همین فضای مجازی، برنامه نویسی، نرم افزار و سخت افزار شغل ایجاد کنیم.

وی صنعت مسکن را از دیگر زمینه های مطلوب اشتغال زایی دانست و گفت : همگان معتقدند در این عرصه به طور مستقیم و غیر مستقیم می توانیم مشاغل زیادی ایجاد کنیم همچنان که وقتی مسکن مهر در دولت قبل ایجاد شد گرچه مشکلاتی داشت اما به جای رفع آن اصل کار برای مدتی تعطیل شد و نتیجه آنکه متقاضیان مسکن با دیده حسرت می پرسند؛ آیا ممکن است در این خانه ها سکونت یابند؟

رئیسی افزود: من در مدت کوتاه حضورم در آستان قدس رضوی در این زمینه تجربه دارم به نحوی که در طرح زائر شهری ساخت مجموعه مسکن برای جوانان را اجرا کردیم و به محض آغاز آن بسیاری از مشاغل در مشهد مقدس و بسیاری از مناطق کشور فعال شد.

وی اضافه کرد : رونق حوزه مسکن هم زمینه خانه دار شدن مردم را فراهم می کند و هم بسیاری مشاغل را بطور مستقیم و غیر مستقیم ایجاد خواهد کرد زیرا هزاران شغل مرتبط با این حوزه می تواند فعال شود .

رئیسی گفت : برنامه ششم توسعه دولت را مکلف کرده است که بیکاری را به ۸ درصد کاهش دهد ؛ برای این کار چگونه ممکن است مشاغل میلیونی در کشور ایجاد نکرد ؟ حتما باید این کار انجام شود و اینکه آیا این کار قابل تحقق است ؟ بله قابل تحقق است .

وی سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی بویژه کشاورزی گلخانه ای را از زمینه های مناسب اشتغال زایی دانست و افزود : ما این کار را در یکی از مراکز مزرعه نمونه در مشهد مقدس انجام دادیم ؛ چندی پیش در بازدید از این مزرعه که مبتنی بر کار دانش بنیان در حال انجام است؛ گفتم تولیداتشان از نظر کمی قابل قبول نیست و حتماً باید آن را افزایش دهند .

رئیسی با اشاره به نامگذاری امسال با عنوان تولید و اشتغال اضافه کرد : به مدیران این مزرعه نمونه ابتدا گفتم که باید تولیداتشان را ۳۰ تا ۴۰ برابر افزایش دهند که برای آنان سوال برانگیز بود اما در توضیح این مطالبه از آنان پرسیدم اگر بتوانم سرمایه گذاری لازم برای توسعه کار را تضمین کنم باز هم مشکلی دارند ؟ که در پاسخ پذیرفتند که برای این هدفگذاری اقدام کنند به نحوی که حداقل در مقایسه با میزان تولیدات کنونی ، محصولاتشان را ۱۰ برابر افزایش دهند رقمی که در محاسبه کارشناسان تعیین شد .

وی گفت : افزایش تولید و اشتغال زایی در این زمینه ها با امکانات کنونی کشور کاملاً قابل تحقق است و برای این کار برنامه ریزی کرده ایم حتی فراتر از این به استانها که برویم توضیح خواهم داد که در هر استان متناسب با اقلیم همان استان و متناسب با نیاز هر منطقه چه برنامه ای برای اشتغال زایی خواهیم داشت .

رئیسی افزود : به عنوان نمونه در منطقه ای زمینه سرمایه گذاری در زمینه شیلات بهتر است و در منطقه دیگر که نزولات آسمانی ندارد معادن خوبی وجود دارد و اصلاً اقتصاد آن مناطق مبتنی بر اکتشاف و فرآوری سنگ است به نحوی که بهترین سنگها حتی مرغوب تر از تولیدات ایتالیا را می توان تولید کرد .این نامزد ریاست جمهوری پشتوانه برنامه اقتصادی خود بویژه در زمینه اشتغال زایی را مبتنی بر فعالیت علمی مراکز پژوهشی بسیاری از دانشگاههای کشور با مشارکت فرهیختگان دانست .

وی بار دیگر تاکید کرد : نمی خواهم بگویم اشتغال زایی میلیونی شدنی است بلکه می گویم باید بشود زیرا قانون گذار این را تعیین کرده است ، گاهی فردی می خواهد رای مردم را داشته باشد و برای این کار چنین وعده ای را می دهد اما من می گویم متن قانون صراحت دارد که باید این کار طبق برنامه ششم توسعه انجام شود .

رئیسی گفت : من از جانب دولتم باید متعهد شوم که قانون را اجرا کنم و امکانات کشور نیز متناسب با این هدف وجود دارد .

نظرات
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x