آذربایجان شرقی آذربایجان غربی خراسان رضوی سمنان

بازی با جان هموطنان آذری به بهانه‌های سیاسی؛ آقای پزشکیان؛ جای خالی نام شما در میان استیضاح کنندگان آخوندی می‌درخشد.

بازی با جان هموطنان آذری به بهانه‌های سیاسی؛
در حادثه کشته شدن هم‌وطنان آذری جای خالی نام پزشکیان در میان استیضاح‌کنندگان آخوندی آن‌قدر مشعشع شده است که باعث ایجاد سؤال برای افکار عمومی شده است که چه رابطه‌ای میان عباس آخوندی و مسعود پزشکیان وجود دارد؟
تضییع حق مردم آذری‌زبان در سایه تساهل سیاسی

سرویس سیاست مشرق – «جناب آقای دکتر علیرضا صلحی، درگذشت همسر گرامی و مادربزرگ محترمتان را تسلیت عرض کرده از درگاه خداوند سبحان برای آنان غفران و رحمت الهی و برای حضرت‌عالی و دیگر سوگواران صبر و شکیبایی مسئلت می‌نمایم. هم‌زمانی این رویداد غم‌انگیز با تاسوعای حسینی این فرصت را به من نداد تا از نزدیک جویای حال بازماندگان باشم، اما به جد پیگیر اتفاقات و علت وقوع این حادثه هستم و در اولین فرصت ممکن با حضور در کنار شما و خانواده بزرگوارتان از نزدیک مراتب تسلیت خویش را اعلام خواهم کرد.

این جملات بخشی از پیام دکتر پزشکیان به دکتر صلحی یا همان پزشک اصلاح‌طلب تبریزی است که در نسخ خود از روش شجریان درمانی استفاده می‌کرد. وی ابتدا ادعا کرد که خانواده‌اش با خوردن غذای نذری مسموم فوت کرده‌اند اما روند بررسی پرونده از ماجرایی دیگر حکایت داشت.

شتاب دکتر پزشکیان برای ورود به موضوع و همراهی با موجی در همدردی با پزشک اصلاح‌طلب تبریزی اگرچه با شائبه‌های سیاسی همراه بود اما این تصور را ایجاد کرد که پزشکیان به‌عنوان نماینده مردم تبریز و نایب‌رئیس اول هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی، پرونده فاجعه قطار در ایستگاه هفت‌خوان را با جدیت بیشتری پیگیری می‌نماید.

پس از انتشار خبر فاجعه قطار هفت‌خوان دکتر مسعود پزشکیان ضمن همدردی با قربانیان این حادثه گفت: «بدون شک علل و عوامل این سانحه باید از سوی مسئولان امر به‌دقت موردبررسی قرار گیرد و وزارت راه و شهرسازی نیز اهم اقدامات خود در این خصوص را به سمع و نظر مردم عزیزمان برسانند».

درحالی‌که در میان نمایندگان مجلس شورای اسلامی و محکمه افکار عمومی، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی به‌عنوان مقصر اصلی این فاجعه شناخته می‌شد اما برخی نمایندگان اصلاح‌طلب با رویکرد سیاسی، مانع استیضاح وی شدند. ازجمله این نمایندگان مسعود پزشکیان است که در خصوص تلاش نمایندگان استان برای استیضاح وزیر راه و شهرسازی، گفت: «ابتدا باید معنای استیضاح را تعریف کرده و سپس در خصوص استیضاح کردن وزیر راه تصمیم بگیریم زیرا تصمیم‌گیری قبل از بررسی موضوع و استخراج اطلاعات، عاقلانه نیست. ضروری است ابتدا موضوع را بررسی کرده و با توجه به اطلاعات کسب‌شده، اگر نیاز باشد وزیر را به چالش بکشانیم، استیضاح می‌کنیم، اما اگر در روند کار مشکلی نباشد، استیضاح وزیر منطقی نیست».

پزشکیان در پاسخ به این سؤال که آیا با استیضاح وزیر راه و شهرسازی موافقید؟ گفت: تا زمانی که به‌طور کامل به اطلاعات دست نیابیم، نمی‌توانیم در این خصوص تصمیم بگیریم. پزشکیان با این توجیه که با حذف کردن افراد مشکلات حل نمی‌شود، افزود: حذف نفرات بدون حل مشکلات و رفع عقب‌ماندگی‌ها چه سودی دارد؟ با زیرساخت‌های کنونی هرکس هم که بیاید، این مشکلات رخ می‌دهد.

دکتر پزشکیان بیان نکرد که مسئول عقب‌ماندگی‌ها در حوزه راه و شهرسازی کیست و چرا نباید از وزیر به‌عنوان فردی که بایستی در خصوص عملکرد وزارتخانه‌اش پاسخگو باشد، توضیح خواست.

حجت‌الاسلام شفیعی کیا در همین رابطه در یادداشت تلگرامی خود نوشت: «در مرام انسانیت لطمه و حادثه برای هر عضو انسانیت قرار از همه ما می‌گیرد و در این میان بین ترک و فارس و لُر و کُرد و عرب و غیر آن تفاوتی نیست، ولی جریانی که در تاریخ مجلس در اقدامی بی‌سابقه در جهت تکّه تکّه کردن ملّت یکپارچهٔ ایران به میدان‌داری نائب رئیس مجلس جناب پزشکیان، فراکسیون مناطق ترک‌نشین تشکیل دادند، اکنون‌که اکثر قربانیان فاجعه قطار مشهد از عزیزان آذری کشور هستند، سکوت کرده و از آن فریادهای رجز گونه پزشکیان خبری نیست و از گل نازک‌تر هم به وزیر سفارشی دولت تدبیرشان نمی‌گویند».

نادر قاضی پور هم با اشاره به سخنان وزیر راه و شهرسازی در رابطه با حادثه قطار تبریز ــ مشهد مبنی بر بیمه بودن قطار و مسافران اظهار داشت: «آقای آخوندی ما هم ریزعلی داریم، هم دهقان فداکار داریم، هم پیراهن اضافی داریم و هم پول داریم و به پول بیمه شما نیازی نداریم که گفتید قطار بیمه است. مردم قهرمان آذربایجان به این راحتی از خون زوار امام‌رضا (ع) نخواهند گذشت و از ریاست قوه قضائیه خواستار برخورد با عوامل این حادثه از صدر تا ذیل هستیم و از آیت‌الله آملی‌لاریجانی می‌خواهیم این برخورد و رسیدگی را از شخص وزیر راه و شهرسازی و معاونان وی شروع کند».

مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی با عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی به منظور پیگیری مشکلات منطقه دیدار و گفتگو کردند. این جلسه در دفتر دکتر پزشکیان نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی با حضور اکثر نمایندگان استان، برگزار شد.

نکته جالب اینجاست که در اقدامی دیگر پس از تقدیم طرح استیضاح، وزیر راه به جای حضور در جمع نمایندگان در مجلس، آن‌ها را به دفتر خود دعوت می‌کند تا به صورت خصوصی با آن‌ها دیدار کند؛ چنین دیدارهای ممکن است شائبه‌هایی را درباره جزئیات جلسه پدید آورد.

وزیر راه تا اینجای کار برای ابقای خود علاوه بر رایزنی با نمایندگان استان‌های آذری‌زبان، دو نفر از همکارانش را قربانی کرده است؛ یکی جهانگیریان، رئیس سازمان هواپیمایی کشور و دیگری میرشفیع، معاون پارلمانی وزارت راه که جای خود را به محفوظی داده است؛ آخوندی و نزدیکانش امید دارند که این تغییرات بتواند در عزم استیضاح‌کنندگان تأثیرگذار باشد.

به نظر می‌رسد که دکتر پزشکیان و برخی دیگر از نمایندگان، بدون توجه به خواست خانواده‌های داغدار و افکار عمومی، تنها برای تأمین نظر دولت یازدهم با تساهل سیاسی مانع استیضاح وزیر راه خواهد شد. وزیری که حاضر شد تا به جای پاسخ به ملت دو نفر از زیرمجموعه‌اش را قربانی کند و از دم تیغ استیضاح جان سالم به در برد. سنتی که پزشکیان و برخی دیگر امروز پایه‌گذاری می‌کنند موجب خواهد شد تا در آینده هیچ وزیری خود را مسبب و مقصر اتفاقات وزارتخانه تحت امرش نداد و به جای پاسخگویی به مجلس و ملت، تنها برخی مهره‌های خود را جابجا کند.

با همه این تفاسیر، مسعود پزشکیان روزگاری بدون هیچ‌گونه سوادی نسبت به اینکه به دلیل تخصصی بودن موضوع، از FATF سر درنمی‌آورد و خبری از این توافق ندارد، درعین‌حال تأکید کرده بود: اگر می‌خواهیم با دنیا معامله کنیم یا باید قواعد بین‌المللی دنیا را بپذیریم یا اینکه رابطه‌ای با کشورهای جهان نداشته باشیم. وی همچنین تصریح کرده بود که سپاه بانک دارد و برود با بانک‌های خودش کار کند.

حال سؤال از پزشکیان این است، آقای پزشکیان شما با وجود بی‌سوادی نسبت به خطرات و مشکلات FATF، بازهم در این مسئله تخصصی دخالت کردید و نهادهای انقلابی را متهم به مصادیقی کردید که نه ربطی به شما داشت و نه در حوزه تخصصی شما بود؛ اما در حادثه کشته شدن هم‌وطنان آذری جای خالی نام شما، در میان استیضاح‌کنندگان آخوندی آن‌قدر مشعشع شده است که باعث ایجاد سؤال برای افکار عمومی شده، افکار عمومی از خود می‌پرسد؛ مگر سهل‌انگاری و خطاهای وزیر راه آن‌قدر سخت و تخصصی است که مسعود پزشکیان حاضر نیست پای نامه استیضاح آخوندی را امضا کند؟ چه رابطه‌ای میان عباس آخوندی و مسعود پزشکیان وجود دارد؟

نظرات
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x