بین الملل سیاسی

واکنش هاشمی‌ رفسنجانی به ادعاهای غیرانسانی ترامپ

واکنش هاشمی‌ رفسنجانی به ادعاهای غیرانسانی ترامپ

 

 

 

 

واکنش هاشمی‌ رفسنجانی به ادعاهای غیرانسانی ترامپ

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با دبیرکل اتحادیه بین‌المللی تأمین اجتماعی(ایسا) وابسته به سازمان ملل دیدار کرد.

 

به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی، صبح امروز چهارشنبه(10 شهریور ماه) در دیدار «هانس هورست کنکلوسکی» دبیرکل اتحادیه بین‌المللی تأمین اجتماعی(ایسا) وابسته به سازمان ملل، با بیان این مطلب از گزارش رسمی سازمان ملل که اعلام می کند یک میلیارد نفر گرسنه در کره زمین هستند، ابراز تأسف کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، مسئولیت در هر سطح از تأمین اجتماعی را مهم توصیف کرد و گفت: تلاش برای کم کردن نیاز انسان‌ها و در راستای فطرت انسانی، بسیار خوب است.

هاشمی رفسنجانی، تأمین نیازهای زندگی مردم به خصوص اقشار ضعیف را هدف تأسیس تأمین اجتماعی در سراسر دنیا خواند وافزود: نیازهای انسان به غذا، درمان، تحصیل، شغل و مسکن از ضروری‌ترین نیازهاست که اگر برآورده شود، جامعه جهانی با رقابت در مسیر پیشرفت، به نتایج خوبی می‌رسد.

وی گفت: باید در سطح جهانی این مسأله را فرهنگ کنیم که کمک به همنوعان در هر حالتی خوب است و باید ملت‌ها و دولت‌ها در این راه تلاش نمایند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری گزارش‌های سال‌های قبل مسئولان سازمان ملل که ادعا می‌کردند «می‌خواهیم تعداد گرسنگان زمین را کم کنیم»، اظهار داشت: در اخبار متعدد می‌بینیم که گروه‌های زیادی از مردم کشورهای مختلف برای رسیدن به غذا و تأمین امنیت، متأسفانه مجبور به فرار یا مهاجرت از کشورشان می‌‍شوند که در این راه خطرات فراوان غرق شدن و کشته شدن را به جان می‌خرند.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به شعار یکی از نامزدهای انتخاباتی آمریکا که «من مهاجران را اخراج می‌کنم»، بیان کرد: این ادعای غیرانسانی در حالی مطرح می‌شود که مسئولان آمریکایی می‌دانند آن همه قدرت و ثروت را از طریق چپاول منابع ملت‌ها و تلاش‌های همین مهاجران به خصوص از کشورهای آفریقایی به دست آورده‌اند.

وی با اشاره به تجربه موفق کشورهای اسکاندیناوی در اجرای تأمین اجتماعی، خطاب به دبیر کل و مسئولان سازمان تأمین جهانی گفت: انتظار از شما این است که طرح و برنامه‌ای بریزید تا نیاز اولیه انسان‌ها در همه کشورها، به خصوص کشورهای فقیر تأمین شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با «خطرناک توصیف کردن عدم توجه به نیازمندان برای جامعه جهانی»، بیان کرد: جوانان عصبانی که به خاطر گسترش ابزار اطلاع‌رسانی از همه چیز خبر دارند، به خاطر احساس تبعیض تبدیل به بمب‌های ساعتی در جهت تهدید امنیت جهانی می‌شوند.

هاشمی رفسنجانی افزود: یکی از عوامل مهم رشد کمی و کیفی تروریست‌ها، خشم مردم ناراضی از تبعیض‌های استعماری و چپاول ملت‌ها توسط استبدادگران است.

وی با تشریح اوضاع ملت‌های گرفتار به وبای تروریست، در کشورهای عراق، افغانستان، پاکستان، سوریه، یمن، لیبی و حتی نیجریه و دیگر کشورهای آفریقایی، گفت: اگر ریشه ی فقر شدید که عامل بسیاری از اقدامات تروریستی است خشکانده نشود، مطمئن باشید این میکروب از طریق تروریست‌ها در همه جای دنیا پخش می‌شوند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تأکید بر ضرورت تقویت قدرت اجرایی سازمان تأمین اجتماعی سازمان ملل، توضیح داد: باید از طریق رسانه‌ها، برنامه‌های خود را به گوش مردم در اقصی نقاط جهان برسانید تا هم از اقدامات شما خبردار شوند و هم به مسئولان کشورها هشدار دهید که برای رفع فقر کارهای عملی کنند.

هاشمی رفسنجانی، تأمین اجتماعی را برای تعمیق امنیت جهانی مهم دانست و گفت: انسان گرسنه و بیکار، هر اقدامی را برای خود توجیه می‌‎کند و اگر خواستار امنیت جهانی هستیم، راهش تقویت تأمین اجتماعی کشورها در جهت تأمین نیازهای ضروری زندگی انسان‌ها و خانواده‌هاست.

وی تصریح کرد: انتظار جامعه جهانی از سازمان ملل، افزایش کیفیت زندگی همه مردم در سراسر دنیاست.

گفتنی است؛ “هانس هورست کنکلوسکی” دبیرکل اتحادیه بین‌المللی تأمین اجتماعی(ایسا) هم در این دیدار با ارائه گزارشی از اهداف سفرش به جمهوری اسلامی ایران، عنوان داشت: برای شرکت در سمینار فنی کارشناسان تأمین اجتماعی در منطقه جنوب آسیا با عنوان «کارایی اجرایی و عملیاتی در محورهای IGT، منابع انسانی، ساختار سازمانی و گسترش ادامه پوشش» آمدیم که ایران در تأمین اجتماعی کارهای بسیار ارزنده‌‍ای انجام داده است.

دبیرکل ایسا با ابراز رضایت از عملکرد سازمان تأمین اجتماعی در ایران، گفت: برای مسئولان بین‌المللی تأمین اجتماعی، جای خرسندی است که جمهوری اسلامی ایران این موضوع را در قانون اساسی خویش آورده است.

وی با اشاره به افزایش نیازمندان به خدمات تأمین اجتماعی در دنیا، گفت: ما هم امیدواریم تا سال 2030 اقدامات خوبی برای ریشه کنی فقر انجام دهیم.

کنکلوسکی با اشاره به «موافقت‌نامه اهداف توسعه پایدار» که بین کشورهای عضو سازمان تأمین اجتماعی به امضا رسیده، گفت: می‌دانیم که وظیفه همه دولت‌هاست که برای تأمین نیازهای مردم خود تلاش کنند و ما آماده‌ایم که به دولت‌ها در این مسیر کمک کنیم.

دبیرکل ایسا، با بیان این جمله که «ساختار سازمان تأمین اجتماعی کشورها متفاوت است»، گفت: در سطح آسیا پوشش تأمین اجتماعی در کشورهایی مثل ایران و چین خیلی خوب است و باید از طریق همکاری اعضای سازمان و گسترش دامنه فعالیت‌ها به کشورهایی چون عراق و تاجیکستان، در راه کم کردن فقر بکوشیم.

نظرات
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x