اجتماعی سیاسی

محمدرضا باهنر: برخی نذر می‌کنند تا به مجلس بیایند!/ تا اسم خیابان‌های تهران را یاد بگیرند چهار سال طول می‌کشد!/ وقتی به قدرت می رسند می‌گویند ما مستقلیم!!!!!!!!!

ما در شرایط سیاسی‌مان شاهد پدیده‌ای هستیم که در آن برخی از نرده‌بان احزاب بالا می‌روند اما پس از آن‌که به قدرت می‌رسند و یا وارد مجلس می‌شوند می‌گویند ما اصولگرا نیستیم و مستقلیم؛ درست مثل همان کسانی که با لیست امید وارد مجلس شدند اما به کاندیدای ریاست مجلس آن لیست رای ندادند.

به گزارش نامه نیوز، محمدرضا باهنر صبح روز پنجشنبه طی سخنانی در دوازدهمین کنگره دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین به عنوان یک تشکل سیاسی و صنفی با بیان این‌که «برخی‌ از نرده‌بان احزاب بالا می‌روند اما پس از دستیابی به قدرت خود را مستقل می‌نامند»، اظهار کرد: ما در شرایط سیاسی‌مان شاهد پدیده‌ای هستیم که در آن برخی از نرده‌بان احزاب بالا می‌روند اما پس از آن‌که به قدرت می‌رسند و یا وارد مجلس می‌شوند می‌گویند ما اصولگرا نیستیم و مستقلیم؛ درست مثل همان کسانی که با لیست امید وارد مجلس شدند اما به کاندیدای ریاست مجلس آن لیست رای ندادند.

وی افزود: متاسفانه شرایط به شکلی است که فعالان سیاسی در لیست‌ها شناور هستند و از لیستی به لیست دیگر حرکت می‌کنند؛ چراکه تنها می‌خواهند به مجلس راه پیدا کنند.

وی با بیان این‌که «باید روند حزبی شدن فعالیت‌های سیاسی در کشور توسط مسوولان در دستور کار قرار گیرد»، اظهار کرد: پیشنهاد مشخص ما از این تریبون به مقامات بالای تصمیم‌گیر در نظام اعم از دولت، مجلس، مجمع تشخیص مصلحت نظام و سایر نهادها این است که روند حزبی شدن فعالیت‌های سیاسی کشور را در دستور کار قرار دهند و حتی اگر نیاز است شرایط برای اصلاح برخی از اصول قانون اساسی در این زمینه فراهم کنند که این یک مطالبه جدی از سوی قشر فرهیخته کشور است.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فعالیت‌های جامعه اسلامی مهندسین از ابتدا تا تاکنون اظهار کرد: ما تلاش کردیم در عرصه‌های سیاسی گام‌های بلندی برداریم و در کارهای تشکیلاتی‌مان خط‌مشی شهید بهشتی، شهید باهنر و مقام معظم رهبری را اتخاذ کنیم و در طول نزدیک به 30 سال که از تاسیس جامعه اسلامی مهندسین می‌گذرد طبق چهارچوب‌های نظام اسلامی و رهنمودهای امام و رهبری عمل کرده‌ایم.
وی با اشاره به روند فعالیت‌های حزبی تشکل سیاسی متبوع خود اظهار کرد: ما در جامعه اسلامی مهندسین هر دو سال یک بار و بدون وقفه مجمع عمومی برگزار کردیم و در هر کنگره نیز عملکرد دو ساله خودمان را گزارش می‌کنیم و برنامه‌های دو سال آینده‌مان را نیز به تصویب می‌رسانیم و در نهایت اعضای شورای مرکزی‌مان را که 21 نفر باشند انتخاب کرده و بیانیه پایانی کنگره را نیز صادر می‌کنیم.
وی افزود: جامعه اسلامی یک کار بی‌نظیری که انجام می‌دهد این است که در اکثر استان‌ها با روشی کاملا دموکراتیک انتخاب دبیران استان‌ها و اعضای مرکزی شاخه‌های استانی را به عهده افراد در هر استان می‌گذارد و در واقع ما هیچ‌کس را از مرکز به عنوان دبیر در استان‌ها انتصاب نمی‌کنیم. ما از آغاز فعالیت‌مان تلاش کردیم تا با تشکل‌های همسو یک همگرایی و هماهنگی داشته باشیم و هم‌اکنون نیز در جبهه پیروان خط امام و رهبری نیز 17 تشکل و حزب سیاسی عضو هستند که در کنار یکدیگر نقش بزرگی را در وحدت اصولگرایان ایفا کرده و می‌کنند.
نایب‌رئیس اسبق مجلس شورای اسلامی هم‌چنین با اشاره به تاثیرات جبهه پیروان و جامعه اسلامی مهندسین در جریان انتخابات مجالس هفتم، هشتم و نهم اظهار کرد: ما در موفقیت اصولگرایان در انتخابات سه دوره قبلی مجلس تاثیر فراوانی داشتیم و همواره نیز تلاش کردیم تا مواضع‌مان به دور از افراط و تفریط باشد، به طوری که هیچ‌گاه از نقد دولت‌های همسو با خود کوتاه نیامده‌ایم و در عین حال نسبت به دولت‌های غیرهمسو نیز هیچ‌گاه رویکردی افراطی نداشته‌ایم بلکه یک رویکرد تعاملی را در پیش گرفته‌ایم.
وی با بیان این‌که «تجربه فعالیت‌های تشکیلاتی‌ام در جامعه اسلامی مهندسین نشان می‌دهد که در نبود احزاب مردم‌سالاری دینی به خطر می‌افتد»، اظهار کرد: تجربه فعالیت‌های تشکیلاتی من نشان می‌دهد که در نبود احزاب قاعده‌مند، قدرتمند، قانون‌مدار، فراگیر و پاسخگو به مردم، باید از آینده مردم‌سالاری دینی اظهار نگرانی کرد؛ چراکه تولید فکر و اندیشه و کادرسازی برای دوام حکومت نیازمند برنامه‌ریزی‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت است که با توجه به تجربه‌های پیشین، این مهم جز با تشکیل احزاب فراگیر، قانون‌مدار و ملتزم به ولایت فقیه به وجود نخواهد آمد.
وی با اشاره به شیوه حضور کاندیداهای ریاست‌جمهوری در انتخابات ریاست‌جمهوری نیز اظهار عقیده کرد: این یک حقیقت است که از انتخابات ریاست‌جمهوری هفتم تا دهم شاهد این بوده‌ایم که کاندیداها برنامه‌ریزی منسجم و کارآمدی برای اداره کشور نداشتند و پس از آن‌که با رای مردم به پیروزی رسیدند و از آن‌ها پرسیده شد که چه برنامه‌ای برای اداره کشور دارند، پاسخ‌شان این بوده است که ما فکر نمی‌کردیم انتخاب شویم و حالا که انتخاب شده‌ایم فکری برای اداره کشور خواهیم کرد.
دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در بخش دیگری از سخنانش با بیان این‌که «بعد از گذشت بیش از 30 سال از انقلاب هنوز در شاخص‌های اقتصادی به سطح امیدبخشی نرسیده‌ایم»، اظهار کرد: بعد از گذشت سی‌وچند سال از انقلاب علی‌رغم موفقیت‌های بی‌نظیری که نصیب مان شده است، در اصلاح شاخص‌های مهم اقتصادی چون رفع بیکاری، تورم و غیره هنوز به یک نقطه امیدبخش نرسیده و ریل‌گذاری لازم را در این زمینه انجام نداده‌ایم.
وی همچنین با اشاره به این‌که «برخی‌ها با حضور در لیست‌های مختلف انتخاباتی وارد مجلس می‌شوند اما هیچ آشنایی با سیاست‌های لیستی که در آن قرار گرفته بودند، ندارند»، اظهار کرد: زمان انتخابات که فرا می‌رسد میلیاردها تومان پول از طرف کاندیداها و هواداران‌شان خرج می‌شود که به مجلس راه پیدا کنند و هر کسی هم با یک پرچم اعتدال، تدبیر و امید و دیگری با پرچم اصولگرایی یا مستقل بودن به صحن می‌آیند اما برخی از آن‌ها که در لیست های مختلف وارد شده‌اند و به مجلس راه پیدا کرده‌اند، به درستی نمی‌دانند که آن فراکسیون و لیستی که از طریق آن به مجلس راه پیدا کرده‌اند چه سیاست‌هایی را برای ادامه راه در نظر دارند.
باهنر همچنین پیرامون دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی از کسانی که به عنوان نماینده به مجلس می‌آیند، نه اعتدال را می‌شناسند و نه فراکسیون امید و نه اصولگرایی را تصریح کرد: برخی فقط نذر می‌کنند به مجلس بیایند و برخی نمایندگان تا اسم خیابان‌های تهران را یاد بگیرند چهار سال طول می‌کشد.
وی در پایان تاکید کرد: در جایی مثل مجلس شورای اسلامی که باید نقشه راه کشور را تعیین کند، اگر آزمونی برگزار شود و از نمایندگان تنها این سوال پرسیده شود که اقتصاد مقاومتی به چه معناست، گمان می‌کنم با 290 پاسخ متفاوت به این پرسش مواجه شویم که البته این به معنای عدم کارآمدی یا عدم شناخت نمایندگان مجلس نیست اما نشان از نبود احزاب در چنین مواقعی و تلاش آن‌ها برای تعریف این مفاهیم است.
نظرات
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x