اجتماعی استان اصفهان تصاویر مرکزی

کسب خوداتکایی شیر با پرورش و اصلاح نژاد گاو هلشتاین در ایران/ توسعه زنجیره ارزش در بخش دامپروری از سیاست های وزارت جهاد کشاورزی است

کسب خوداتکایی شیر با پرورش و اصلاح نژاد گاو هلشتاین در ایران/ توسعه زنجیره ارزش در بخش دامپروری از سیاست های وزارت جهاد کشاورزی است

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری احوال نیوز :

کسب خوداتکایی شیر با پرورش و اصلاح نژاد گاو هلشتاین در ایران/ توسعه زنجیره ارزش در بخش دامپروری از سیاست های وزارت جهاد کشاورزی است.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاوری با اعلام تولید بیش از ۱۱ میلیون تن شیر در کشور، بر توسعه و تکمیل زنجیره ارزش در بخش دامپروری به ویژه در حوزه گاو شیری تاکید کرد.
به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع وزارت جهاد کشاورزی به استان اصفهان، محمد ابراهیم حسن نژاد امروز دوشنبه در سومین جشنواره ملی گاو هلشتاین ایران، اصفهان گفت: توسعه زنجیره های تولید از سیاست های این وزارتخانه است.
وی افزود: بخش صنعت طیور در ایجاد زنجیره ارزش تقریبا رشد قابل توجهی داشته، اما در بخش دامپروری این زنجیره ها باید توسعه پیدا کند.
حسن نژاد درباره نژاد گاو هلشتاین اظهار داشت: این نژاد در ایران بیش از ۲۵ سال سابقه حضور دارد و با اقدامات جدی که در مورد توسعه این نژاد و اصلاح نژادی شده است، بخش زیادی از خوداتکایی در تولید شیر و لبنیات با استفاده از این نژاد در کشور اتفاق افتاده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در همین حال برگزاری سومین جشنواره ملی گاو هلشتاین ایران- اصفهان را نشانه پشتوانه قوی در مورد تولید شیر و اصلاح نژادی در کشور دانست.وی ادامه داد: برگزاری چنین جشنواره هایی هم به لحاظ فنی در بخش دامپروری و هم ترویجی دارای اهمیت است و این امکان را بوجود می آورد که تولیدکنندگان دام خود را به لحاظ مشخصات ژنتیکی و نحوه کار فنی و برتری که دارند، در معرض دید عموم قرار دهند.
حسن نژاد گفت: معرفی دام های برتر در این جشنواره ها می تواند در حوزه تولید، تغذیه و اصلاح نژاد برای سایر تولیدکنندگان، یک الگو باشد.
وی با اشاره به صادرات بیش از دو میلیون تن شیر و محصولات لبنی کشور تصریح کرد: این میزان صادرات نشان دهنده وجود دام های پرتولید با ژنتیک برتر در کشور است.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در مورد میزان مصرف لبنیات در ایران ابراز داشت: سرانه مصرف لبنیات امروزه بالای ۱۱۰ کیلوگرم برای هر نفر در سال است که نسبت به گذشته رشد قابل توجهی داشته است.
وی با بیان این که مصرف شیر و لبنیات بر سلامت جامعه تاثیرگذار است، گفت: ما باید در زمینه افزایش مصرف شیر و لبنیات در کشور تلاش کنیم.
حسن نژاد بر تامین علوفه برای دامداری های کشور تاکید و اظهار کرد: بخش عمده ای از علوفه دام از طریق واردات تامین می شود.
وی ارتقای بهره وری را از اولویت های جدی وزارت جهاد کشاورزی دانست و گفت: ارتقای بهره وری در واحدهای دامی باید تقویت شود.
حسن نژاد با بیان این که امروز بیش از ۳۶۰۰ واحد دام و طیور در کشور تعطیل شده و یا با ظرفیت پایینی فعالیت می کنند، اظهار داشت: ظرفیت این واحدها بیش از ۳۵۰ هزار راس است که باید تلاش کنیم این واحدها به چرخه تولید بازگردند.
وی توسعه واحد های دام دو منظوره را از برنامه های معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی نام برد و تصریح کرد: ما باید به حوزه تولید گوشت نیز برای تامین امنیت غذایی توجه کنیم و در این راستا توسعه دام های دو منظوره شیری و گوشتی از سیاست ها و برنامه های ما است.
وی کمبود سرمایه درگردش را یکی از مشکلات واحدهای تولیدکننده و دامپروری ها عنوان کرد و گفت: با توجه به آزادسازی قیمت ها، نیاز به سرمایه درگردش در واحدهای تولیدات دامی به شدت افزایش یافته و ما تلاش می کنیم این مشکل را رفع کنیم.

مهدی جمشیدی

انتهای پیام/*

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *