جشنواره ملی رسانه‌ای معلولان
اجتماعی استان اصفهان بهداشت تصاویر چندر رسانه فرهنگ و هنر مرکزی

برگزاری نشست خبری ششمین جشنواره ملی رسانه ای معلولان در اصفهان

برگزاری نشست خبری ششمین جشنواره ملی رسانه ای معلولان در اصفهان

 

برگزاری نشست خبری ششمین جشنواره ملی رسانه ای معلولان در اصفهان

به گزارش  خبرنگار پایگاه خبری احوال نیوز: نشست خبری ششمین جشنواره ملی رسانه‌ای معلولان ، با حضور دبیر اجرایی جشنواره و عوامل اجرایی و داوران و جمعی از خبرنگاران و پیشکسوتان حوزه رسانه دوشنبه ۲۴ مهرماه ۱۴۰۲ در سالن اجتماعات مجتمع فرهنگی مطبوعاتی برگزار گردید.

دبیر جشنواره منصور گلناری، اظهار کرد: جشنواره ملی رسانه‌ای معلولان شش سال  با ، دست خالی و با حمایت‌های اندک برگزار میگردد ، که عمده فعالیت‌هایش حدود ۸۰ درصد توسط خود معلولین انجام می شود و بی‌شک این جشنواره توانسته خود را به خوبی ثابت نماید. امید داریم که وزارت ارشاد جشنواره ملی رسانه‌ای معلولان را در تقویم برنامه‌های هر ساله خود قرار دهد. البته رایزنی‌هایی هم با وزارت ارشاد انجام گرفته، ولی هنوز نتیجه نداده است که انشاالله در سال‌های آینده این اتفاق روی می‌دهد.

گلناری درباره آینده جشنواره بیان نمود: جشنواره‌های این چنینی در سطح ملی بودجه‌های سنگینی را می‌طلبد که ما با حداقل امکانات و امسال با بودجه ای معادل هفتاد میلیون تومان، ششمین جشنواره را برگزار می‌نماییم که همین بودجه صرف هزینه‌های جانبی جشنواره می‌گردد که اگر فکر اساسی نشود دوام برپایی این جشنواره‌های ملی رسانه‌ای معلولان مبهم خواهد شد.

برگزاری نشست خبری ششمین جشنواره ملی رسانه ای معلولان در اصفهان

دبیر اجرایی جشنواره افزود: نکته‌ای که امروز در طی برگزاری این شش جشنواره به آن رسیدیم این بود که رعایت فاصله برگزاری جشنواره بهتر از ،خود برگزاری جشنواره است، در واقع امسال در نظر داریم کارگاه‌های آموزشی به صورت حضوری و آنلاین و رایگان در حوزه های رسانه ، فن بیان و …. برگزار نماییم، و داورانی که در سال‌های گذشته تاکنون با ما همکاری داشته‌اند ، کار آموزش را بر عهده بگیرند،که اگر جشنواره برگزار نشد این کلاس‌ها جایگزین گردد.

وی گفت: جشنواره یک رویداد ملی است و بیش از ۲۰ استان در این جشنواره شرکت کرده‌اند و نیاز به پرداختن و توجه بیشتری دارد و باید نقطه ضعف‌ها را شناخت و آن را برطرف نمود و جایگاه ارزش خبری آن را در حوزه رسانه بیشتر مورد توجه قرار داد.

در ادامه حامد ایزدی، گزارشی از دبیرخانه جشنواره ملی رسانه ای معلولان ارائه داد: اولین جشنواره رسانه معلولان از سال ۱۳۹۷ با مدیریت منصور گلناری با هدف رساندن صدای ناشنوایان و نابینایان و معلولین جسمی حرکتی که به نوعی مطالبه‌گری بوده است آغاز شد.که امروز در سال ۱۴۰۲ شش جشنواره با تمام کم و کاستی‌ها برگزار گردیده است.

برگزاری نشست خبری ششمین جشنواره ملی رسانه ای معلولان در اصفهان

ایزدی گفت: دبیرخانه از فروردین ماه ۱۴۰۲ شروع به کار کرد و تاکنون با برگزاری ۲۰ جلسه داخلی و ۸ جلسه با مسئولین استان و ۱۸ نفر عوامل اجرایی جهت برگزاری ششمین جشنواره ملی رسانه معلولان آماده می‌گردد.

وی ادامه داد: فراخوان جشنواره نیمه دوم خرداد ماه به صورت رسمی اعلام شد و تا انتهای مرداد ماه تمدید گردید. ۲۲۰ نفر  از ۲۷ شهر کشور در این جشنواره شرکت کردند که شرایط اسکان جهت شرکت در آیین اختتامیه جشنواره برای ۳۵ نفر از برگزیدگان فراهم شده است.همچنین در آیین اختتامیه جشنواره از ۳ کتاب که توسط معلولین به نگارش در آمده است رونمایی خواهد شد.

برگزاری نشست خبری ششمین جشنواره ملی رسانه ای معلولان در اصفهان

در پایان ساجده رضوی زاده گزارشی از تعداد افراد شرکت کننده و آثار دریافتی طی این شش جشنواره به دبیرخانه ارائه نمود: جشنواره اول شهریور ماه ۱۳۹۷ با ۱۴۰۰ اثر بدون محدودیت تعداد اثر دریافتی از هر نفر ، جشنواره دوم آذر ماه ۱۳۹۸ با ۶۳۵ اثر از ۱۲۹ نفر شرکت کننده جشنواره سوم دی ماه ۱۳۹۹ با ۵۸۰ اثر از ۱۹۷ شرکت کننده و جشنواره چهارم آذرماه ۱۴۰۰ با ۳۶۷ اثر از ۱۰۳ شرکت کننده و جشنواره پنجم با ۶۱۷ اثر با ۲۰۱ نفر شرکت کننده و امسال ششمین جشنواره ملی رسانه معلولان با ۲۲۰ نفر شرکت کننده در ۱۳ بخش که عبارتند از گزارش مکتوب، عکس، مقاله و یادداشت، کاریکاتور،کلیپ، دلنوشته، داستان کوتاه، تیتر، اینفوگرافیک، مصاحبه صوتی، فن بیان، طنز، گزارش صوتی تصویری، از ۲۷ استان که بیشترین شرکت کننده‌ها از استان اصفهان تهران خراسان رضوی شیراز هستند، که در بخش‌های مختلف ۱۱ نفر رتبه اول ۱۸ نفر رتبه دوم و ۱۸ نفر رتبه سوم را با داوری ۱۳ داور جشنواره برگزار می گردد.


در پایان این نشست خبری، منصور گلناری دبیر جشنواره ملی رسانه ای معلولان، به سوال خبرنگار پایگاه خبری احوال نیوز، مبنی بر بیبشترین برندگان جشنواره از چه طیف معلولیتی هستند و همچنین کدام نهادها با این جشنواره همکاری های لازم را انجام دادنداظهار کرد: بیشترین برندگان این جشنواره از جسمی ، حرکتی هستند که با ۲۵ برنده. و بیشترین شرکت کنندگان از استان های اصفهان، تهران، خراسان رضوی، و شیراز هستند.

منصور گلناری در ارتباط با این که کدام نهادها همکاری بیشتری داشتند گفت: کسانی که معلول شدند ، خودشان در معلولیت نقشی نداشتند، یا مسائل ایمنی رعایت نشده است و یا پدر و مادر مقصر بوده اند، که جامعه نقش بزرگی در بوجود آوردن آنها داشته است و جامعه نسبت به این قشر بدهکار است. اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان بهزیستی متولی این کار بودند که نهایت همکاری با این جشنواره را داشتند. منصور گلناری دبیر جشنواره ملی رسانه ای معلولان، افزود: در همین جا از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان بهزیستی به خاطر همکاری تشکر می کنم. دیدگاه نسبت به معلولین باید عوض شود بین ده تا پانزده درصد جامعه معلول هستند، که همه ی خذمات و امکانالت باید برای آنها در نظر گرفته شودو از همه ی ارگان ها انتظار داریم که کمک کنند. وهمچنین از همه ی مراکز فرهنگی ، و ارگان ها که به سراغشان نرفتیم، کمک کنند. گله ای از کسی نداریم و از همه تشکر می کنیم ولی این دیدگاه باید عوض شود، و تمام نهاد ها و ارگان ها خودشان برای کمک باید پیشقدم شوند.

لازم به ذکر است در پایان از تندیس ششمین جشنواره ملی رسانه ای معلولان رونمایی گردید. آیین اختتامیه پنج شنبه ۲۷ مهرماه ساعت ۱۵ در سالن بهزیستی برگزار خواهد شد.


الهه کمالی 

انتهای پیام/*

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *