اجتماعی استان اصفهان اقتصادی بهداشت تصاویر حقوق بشر دسته‌بندی نشده مرکزی

اصپاک طرحی جدید از اقدامات مدیریت شهری در حوزه محیط زیست شهرداری اصفهان

«اصپاک» طرحی جدید از اقدامات مدیریت شهری در حوزه محیط زیست شهرداری اصفهان

اصپاک طرحی جدید از اقدامات مدیریت شهری در حوزه محیط زیست شهرداری اصفهان

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری احوال نیوز، غلامرضا ساکتی، مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان، امروزدوشنبه بیست‌وچهارم مهرماه ۱۴۰۲ در نشست خبری با اصحاب رسانه با محوریت «سامانه اصپاک و الگوی جدید جمع‌آوری پسماند خشک» اعلام کرد: یکی از چالش هایی که در کشور و همه شهرها ی کشور وجود دارد زباله گردی، تولید پسماند ها، پسماند خشکی که بعضاً تفکیک نمی‌شوند ، که قطعاً تفکیک صحیح انها و مدیریت صحیح پسماندها می تواند به مباحث زیست محیطی کمک کند.

«اصپاک» طرحی جدید از اقدامات مدیریت شهری در حوزه محیط زیست شهرداری اصفهان

غلامرضا ساکتی، با اشاره به اینکه در حوزه توسعه پایدار شهری، مسیرهای نرفته و مانده بسیاری باقی مانده است، اظهار داشت: کلان‌شهر اصفهان به دلیل اتفاقات جدیدی که رقم زده، در حوزه مدیریت پسماند، در کشور پیشرو است.

«اصپاک» طرحی جدید از اقدامات مدیریت شهری در حوزه محیط زیست شهرداری اصفهان

سپس محمدحسن مردانی ،رئیس حوزه برنامه‌ریزی اداره کل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری اصفهان، در ادامه اضافه نمود: در حوزه معاونت برنامه ریزی، در مورد اصپاک ، چندین جلسه اتاق فکر و نشست های مشورتی با روسای ادارات حوزه روابط عمومی ، معاونت خدمات شهری و پسماند در خدمت دوستان بودیم ، ود ر نهایت یک بسته رسانه ای کامل تعریف شد، که از بیستم مهر ماه شروع شده و انشاالله تا پنجم آبان ماه ادامه خواهد داشت. مردانی اظهار داشت : پاسخگویی کارشناسان سامانه ارتباطات مردمی ۱۳۷، نصب تبلیغات در ایستگاه های اتوبوس و مترو، تبلیغات محلی در مناطق ۱۵گانه و اجرای مانورهای نمایشی را از دیگر بخش‌های تدارک دیده شده برای معرفی سامانه« اصپاک» است.

«اصپاک» طرحی جدید از اقدامات مدیریت شهری در حوزه محیط زیست شهرداری اصفهان

مردانی همچنین بیان کرد: برگزاری تور بازدید اصحاب رسانه از سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان کارخانه کود آلی با حضور خبرنگاران و فعالان شبکه های اجتماعی از دیگر اقداماتی است که در راستای تهیه پیوست رسانه ای طرح «اصپاک» توسط اداره کل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری اصفهان انجام خواهد گرفت. مردانی همچنین از تولیدات چندرسانه‌ای در این باره خبر داد و گفت: این تولیدات شامل موشن گرافیک و تیزرهای تصویری با موضوع معرفی سامانه اصپاک، تهیه گزارش‌های شهری و مصاحبه‌های مردمی در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد:اجرای طرح «اصپاک» یکی از اقدامات جدید مدیریت شهری در حوزه محیط زیست است که شهروندان با مراجعه به سامانه «اصفهان من» به آدرس app.isfahan.irیا وبگاه اصپاک به آدرس isfpak.com می‌توانند از این خدمت جدید بهره‌مند شوند. وی تصریح کرد: پس از چندین جلسه اتاق فکر و نشست‌های مشورتی با حضور روسای ادارات حوزه روابط عمومی، معاونت خدمات شهری و سازمان مدیریت پسماند، مقرر شد در نیمه دوم مهرماه سال جاری ظرفیت‌های رسانه‌ای به کار گرفته شود و تغییر الگوی جمع‌آوری پسماندهای خشک از روش سنتی به الگوی جمع‌آوری براساس ثبت درخواست در نرم‌افزار اصپاک، به اطلاع عموم شهروندان برسد.

«اصپاک» طرحی جدید از اقدامات مدیریت شهری در حوزه محیط زیست شهرداری اصفهان

رئیس حوزه برنامه‌ریزی اداره کل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری اصفهان، اظهار کرد: در اطلاع‌رسانی‌های انجام گرفته، بر دریافت بیمه رایگان آتش‌سوزی به مبلغ ۱۴ میلیارد ریال در ازای تحویل ۲۵ کیلو موارد بازیافتی تاکید شده و به‌نظر می‌رسد این مشوق جدید تاثیرگذارتر از مشوق‌های پیشین بوده و مورد اقبال شهروندان قرار گیرد.

محمدحسن مردانی، فضای مجازی را از جمله ظرفیت‌های مهم در اقبال مردم به این طرح و افزایش مشترکین سامانه اصپاک ذکر نمود و یادآور شد: فعالان شبکه‌های اجتماعی با ارائه تولیدات طنز، رشته استوری‌های اطلاع‌رسان و تولیدات غیررسمی، نقش موثری در فراگیر شدن طرح اصپاک خواهند داشت.

«اصپاک» طرحی جدید از اقدامات مدیریت شهری در حوزه محیط زیست شهرداری اصفهان

در پایان جلسه مهدی بقایی، معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری اصفهان، در نشست خبری با اصحاب رسانه، ابراز داشت: زباله‌گردی یکی از معضلات چندسال اخیر است که موجب کثیفی معابر می‌شود. از ابتدای مهرماه امسال نسبت به شست‌شوی کوچه‌ها و معابر در محلات اقدام شده است.وی افزود: از چندروز آینده پیام‌های فوری سامانه ۱۳۷ که نیاز به واکنش سریع دارد، مستقیما به معاونت خدمات شهری منتقل و برای رسیدگی به آن‌ها اقدام می‌شود.

بقایی در ادامه گفت: تصفیه‌خانه‌ای با قابلیت نانواوزون در روزهای آینده به‌صورت آزمایشی در اصفهان راه‌اندازی می‌شود که انقلابی در حوزه تصفیه پساب خواهد بود.وی با بیان اینکه سامانه اصپاک تمایز ویژه‌ای با سامانه‌های مشابه خود دارد و آغازگر تحولی عظیم در حوزه پسماند خشک و سپس پسماند تر در اصفهان است، بیان کرد: ایجاد ظرفیت جمع‌آوری پوست میوه از ویژگی‌های مهم اصپاک است که گام‌موثری در این زمینه را رقم خواهد زد.

«اصپاک» طرحی جدید از اقدامات مدیریت شهری در حوزه محیط زیست شهرداری اصفهان

وی ادامه داد: اصفهان در زمینه جمع‌آوری پسماند خشک در کشور پیشرو است و امروز تمرکز ما بر کاهش تولید، تفکیک و جمع‌آوری مطلوب‌ پسماند تر قرار گرفته است.معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری اصفهان، افزود : افق ما برای سال ۱۴۱۰ تفکیک زباله تر و جداسازی اجزایی نظیر منسوجات از زباله تر است که بسیاری از کشورهای جهان نسبت به انجام آن اقدام کرده‌اند. وی همچنین در رابطه با فرهنگسازی و مشارکت شهروندان، اظهار داشت: استفاده از تکنولوژی‌های جدید و اطلاع‌رسانی توسط اصحاب رسانه نقش زیادی در دستیابی به این اهداف مهم دارد.

مریم نظری

انتهای پیام/*

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *