دسته‌بندی نشده

عزت در منفی ۹۰ درجه/ ایرانی‌ها، این‌بار در قطب جنوب!

عزت در منفی ۹۰ درجه/ ایرانی‌ها، این‌بار در قطب جنوب!

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری احوال نیوز :

عزم جمهوری اسلامی ایران برای حضور در #قطب_جنوب و احداث پایگاه دائمی علمی و نظامی در این منطقه مطلبی بود که روز گذشته، فرمانده نیروی دریایی ارتش، سردار ایرانی از آن خبر داد.
قطب جنوب چیزی حدود ۱۵ میلیون کیلومتر وسعت دارد یعنی حدود یک و نیم برابر کل قاره اروپا!این منطقه‌ی وسیع در بین اروپا و آفریقا واقع شده و ایران به دلیل امکان دسترسی از طریق مکران به قطب جنوب و حائل نبودن هیچ سرزمینی در این میان حق دارد طبق قوانین بین‌المللی با در اختیار گرفتن مناطقی که به “جنوبگان ایران” مشهور است، در بخشی از قطب جنوب مانند سایر کشورها به فعالیت بپردازد.
اما این حضور به چند جهت می‌تواند حائز اهمیت باشد:
۱٫ وجود منابع غنی و گسترده ازقبیل: نقره، مس، طلا، نیکل، پلاتین، سنگ آهن، کروم، کبالت، روی، سرب، منگنز، تیتانیوم و همچنین منابع دریایی و نفت و گاز، در حوزه اقتصادی قابل توجه است.
۲٫ یکی از شاخص‌های پیشرفته بودن کشورها در علوم دریایی، فعالیت علمی در جنوبگان است و این تصمیم نشان از عزم جمهوری اسلامی برای بهرمندی علمی از قطب جنوب است.
۳٫ ایران در زمینه رشد پژوهش مقالات و اسناد بین‌المللی در زمینه علوم دریایی بعد از چین رتبه دوم را در جهان دارد و برای پیشرفت در این زمینه و جهانی کردن حوزه مطالعاتی خود نیاز به حضور در قطب جنوب دارد، که منجر به افزایش بیش از پیش سطح فعالیت دانشمندان و پژوهشگران ایرانی در سطح جهانی خواهد شد.
۴٫ از طرفی این اقدام مهم و راهبردی، گامی برای رسیدن به چشم انداز ۲۰ ساله ایران و هدف آن که دستیابی به جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه با هویت اسلامی و انقلابی، بود نیز کمک خواهد کرد.
۵٫ ابعاد نظامی که تقویت کننده امنیت پایدار و نظارت بر رفتار رقبای ایران در پهنه‌ی جدید دارد هم که به جای خود باید به آن پرداخته شود.

درنا مهاجر

انتهای پیام/*

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *