مجتبی مجلسی: عدم وجود تمایز و مرزبندی یکی از معضلات هنرهای تجسمی

مجتبی مجلسی: عدم وجود تمایز و مرزبندی یکی از معضلات هنرهای تجسمی

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری احوال نیوز :

گرافیست بنام اصفهانی مطرح کرد:
عدم وجود تمایز و مرزبندی یکی از معضلات هنرهای تجسمی
کارگاه سه روزه تصویرسازی به مناسبت دهه کرامت با همکاری حوزه هنری اصفهان و دانشگاه فیض الاسلام با موضوع امام رضا(ع) در خانه هنرمندان اصفهان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری استان اصفهان، این کارگاه سه روزه با نشست ویژه ایده‌یابی در تصویرگری با حضور مجتبی مجلسی گرافیست در روز اول در روز گذشته در خانه هنرمندان اصفهان برگزار شد.
استاد مجلسی در خصوص این کارگاه گفت: در خدمت دوستان تصویرگرهستیم، تصویرگری یک فضا و دنیای وسیع و گسترده است و شما می توانید یک حس کاملا درونی را روی بوم پیاده کنید یا می توانید یک تصویررا با ایده یا داستان یا روایت یا مفهوم بر روی صفحه خروجی بدهید.
وی خاطرنشان کرد: بنابراین تصویرسازی دنیای وسیعی دارد و ما سعی کردیم این دنیای وسیع را محدود کنیم به تصویرایده محور.
این طراح برجسته ادامه داد: در گرافیک دیزاین همیشه تصویر ایده محور داریم و مثل دوستان تصویرگر اینقدر دستمان باز نیست که هر چیزی را بتوانیم در دنیای پوستر جای دهیم.
وی با اشاره به استقبالی که از کارگاه تصویرسازی دهه کرامت شد تصریح کرد: من در این کارگاه تجربه خودم را در دنیای گرافیک دیزاین به دوستان تصویرگر انتقال دادم و از آنان خواستم که این انتقال تجربه را یک انتقال از دنیای دیگر به دنیای خودشان بدانند، قرار نبود تجربه من و دنیای من بشود تجربه و دنیای آنان، بلکه قرار بود تجربه مرا کامل گوش کنند و ببینند از کجای تجربه من به عنوان یک گرافیست یا دیزانرمی توانند در دنیای خودشان استفاده کنند و آن را به کار گیرند.
وی تصریح کرد: در این کارگاه بیان شد که ما دیزاینرها چگونه به یک تصویر ایده محور می رسیم، تمایزها و تفاوت های دنیای تصویرگری و دنیای گرافیک دیزاین چیست و زیبایی شناسایی ها و جزئیات چه تفاوت هایی می کند.
مجتبی مجلسی گفت: یکی از معضلات هنرهای تجسمی ما در رشته هایی مثل کارتون، تصویرسازی و نقاشی و گرافیک دیزاین عدم وجود تمایز و مرزبندی است.
وی افزود: در واقع منظور این است که من به عنوان یک طراح نمی دانم کاری که انجام می دهم نقاشی است، تصویرسازی است یا کارتون است، تمایز پررنگی میان کارهایی که انجام می دهیم وجود ندارد زیرا ما همیشه زیر سایه نقاشی بزرگ شده ایم و رشته های دیگر (مانند کارتون، تصویرگری و…) زیر سایه نقاشی بال و پر گرفته اند. اساتید هیچ وقت انگیزه برای اینکه تمایز بین این رشته ها بگذارند نداشتند و عدم تمایز اکنون به مشکل رسیده و سبب آسیب شده است.
مجلسی خاطرنشان کرد: در این کارگاه به بیان تمایزها پرداختیم و اینکه وقتی وارد دنیای دیزاین می شویم جزئیات برایمان مهم نیست و زیبایی شناسی تفاوت پیدا می کند و همان رفتار های تصویرگری را نمی توانیم در دیزاین داشته باشیم.
وی تاکید کرد: در تصویر ایده محور شما نباید با موضوع ساده برخورد کنید، موضوع امام رضا (ع) و دهه کرامت است و می توان از هزاران زاویه به این موضوع نگاه کرد، از زاویه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی می توان به دهه کرامت و این موضوع نگاه کرد و باید توجه کرد حضرت معصومه (ص) یک زن است و این زوایای بیشتری به شما برای طراحی می دهد.
دبیرمجمع طراحان انقلاب اسلامی (آیه( گفت: به هر حال در دنیای هنر، به ویژه در هنر تصویرگری کار سفارشی کردن مهم است، شما وقتی یک سفارش را قبول می کنید باید متعهد به سفارش باشید و حرفه ای بودن این است که شما بتوانید با سفارش کنار بیایید و در مورد یک موضوع به خوبی کار کنید، همیشه نمی‌توان روی حس و جوشش درونی کار کرد و اگر بخواهید اینگونه کار کنید از یک جنبه از هنر مغفول می‌مانید.
گفتنی است، در روزهای دوم و سوم (۱۸ و ۱۹ خردادماه) نیز این کارگاه با حضور اساتید تصویرسازی خانم ها کارکن، موسوی نسب، صلاحی، محمدی معین در خانه هنرمندان اصفهان واقع در خیابان آبشار اول، پارک ایثارگران برگزار شد.

انتهای پیام/*

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *