اجتماعی استان اصفهان اقتصادی بهداشت بین الملل تصاویر چندر رسانه حقوق بشر دسته‌بندی نشده دین و اندیشه سیاسی فرهنگ و هنر مرکزی یادداشت/مقاله/گفتگو/مصاحبه

شهردار اصفهان خبر داد: تجلیل از سالمندان و نور چشمی های علمی در هفته فرهنگی اصفهان

شهردار اصفهان خبر داد: تجلیل از سالمندان و نور چشمی های علمی در هفته فرهنگی اصفهان

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری احوال نیوز ، نشست خبری هفته فرهنگی اصفهان، با حضور علی قاسم زاده شهردار اصفهان، مجتبی شاهمرادی معاون سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان و اصحاب رسانه در محل تاریخی مدرسه چهارباغ و به مناسبت هفته فرهنگی اصفهان برگزار شد.

باید گفت که هفته فرهنگی اصفهان از ۱۳ تا ۱۹ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱در اصفهان برگزار می‌شود.

هفته فرهنگی اصفهان، آیین بزرگ شهری با حضور مردم

در این نشست خبری علی قاسم زاده شهردار اصفهان: قوام هر جامعه به هویت آن بستگی دارد و یکی از عناصر هویت جامعه، آیین‌های محلی آن شهر و دیار به‌شمار می‌رود؛ بنابراین هفته فرهنگی اصفهان می‌تواند یک آیین بزرگ شهری با حضور مردم باشد.

وی با تبریک پیشاپیش فرارسیدن عید سعید فطر، افزود: آغاز برنامه‌های هفته فرهنگی اصفهان به دلیل مصادف شدن با ایام ماه مبارک رمضان، به بعد از عید فطر موکول شد و قرار است هفته پر شوری را در حوزه فرهنگی اصفهان داشته باشیم؛ امیدواریم مردم نیز ضمن حضور در این برنامه‌ها، به عنوان یک اصفهانی در برگزاری آن مشارکت داشته باشند.

شهردار اصفهان تاکید کرد: قوام هر جامعه به هویت آن بستگی دارد و یکی از عناصر هویت جامعه، آئین‌های محلی آن شهر و دیار به‌شمار می‌رود؛ بنابراین هفته فرهنگی اصفهان می‌تواند یک آئین بزرگ شهری با حضور مردم باشد.

وی با بیان اینکه به اقتضای فصل بهار و کم شدن ریسک کرونا شاهد حضور گردشگران خارجی در شهر هستیم، گفت: این روزها مردم در سطح شهر گردشگران را پس از مدت‌ها مشاهده خواهند کرد؛ لذا عزم اجرایی و مدیریتی در شهر برای استقبال از گردشگران فراهم شده است، البته شهروندان نیز که در کوچه، بازار، مغازه و خیابان خط تماس با گردشگران هستند، باید مظهر اخلاق، ادب، احترام، انصاف و مهربانی و همدلی و عدالت باشند؛ زیرا ریز رفتارهای ما برای گردشگران خارجی بسیار اهمیت دارد. وی تاکید کرد: تک تک مردم باید مدافع فرهنگی اصفهان باشند.

قاسم‌زاده ادامه داد: قطعاً گردشگران به نوع مواجه کسبه، عدالت، انصاف، اخلاق و عدالت آن‌ها توجه می‌کنند که امیدواریم شهروندان نیز داشته‌های ارزشی و اخلاقی را در مواجهه با آن‌ها به منصه ظهور بگذارند تا هنگام بازگشت به کشور خود، تبلیغ و معرفی خوبی از شهر و دیار ما داشته باشند و بتوانیم از ظرفیت گردشگری شهر حداکثر استفاده را ببریم.

قاسم زاده شهردار اصفهان : ۹۰ درصد متکدیان غیرایرانی هستند

وی در خصوص وجود افراد کارتن‌خواب در شهر، و غیر بومی بودن آنها گفت: با اهتمام جمعی مدیریت شهری، نیروی انتظامی، بهزیستی، استانداری و فرمانداری کارتن‌خواب‌ها که اغلب مهاجران خارجی هستند که به سمت اصفهان آمده‌اند، از سمت شهر به سمت کمپ‌ها هدایت شدند؛ البته نیروهای گشت کنترل و نظارت شهرداری فعالیت دارند،

قاسم‌زاده با بیان اینکه در ارتباط با کودکان کار نیز اقدامات زیادی انجام شده است، ادامه داد: این مشکل فرهنگی است؛ زیرا بخشی از کودکان به‌صورت ساماندهی شده اقدام به تکدی‌گری می‌کنند و بخشی دیگر با حمایت پدر و مادر به عنوان منشأ درآمد فعالیت دارند که بیش از ۹۰ درصد غیرایرانی هستند، لذا انتظار می‌رود شهروندان به این افراد کمک و ترحم نکنند تا این معضل با کمک جمعی تیم اجرایی شهر ساماندهی شود. و رسانه ها باید این فرهنگ که به این کودکان کمک نکنند تا موجب تشویق آنها برای تکدی گری سر چهار راه ها گردد ، بیشتر کار کنند و مردم را با فرهنگ سازی هشیار کنند.

قاسم زاده همچنین فراخوانی جهت ساختمان جهان نما و بازآفرینی آن و اینکه نقطه ای که برازنده شهر باشد اعلام کردند.

هفته فرهنگی اصفهان با محوریت مشاهیر اصفهان

سپس مُجتبی شاهمرادی معاون فرهنگی شهردار و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی اصفهان گفت: هفته فرهنگی این کلانشهر با محوریت معرفی هرچه بیشتر مشاهیر و مفاخر و فرهنگ این دیار برگزار می‌شود.

مُجتبی شاهمرادی ادامه داد: ۱۳ تا ۱۹ اردیبهشت برای برگزاری این هفته متشکل از انواع رویدادهای فرهنگی هنری در نظر گرفته شده است.

هفته فرهنگی اصفهان طی روزهای سیزدهم تا نوزدهم اردیبهشت‌ به ترتیب به نام شیخ‌ بهایی، آیت‌الله سیدابوالحسن اصفهانی، شهید سردار حسین خرازی، استاد صغیر اصفهانی، استاد حاج مصورالملکی، بانو علویه همایونی و علامه جلال‌الدین هُمایی نامگذاری شده است.

شاهمرادی با توجه به وجود زاینده رود و احیاء آن گفت: همزمان با این هفته، دبیرخانه فرهنگی زاینده‌رود با محوریت ضرورت توجه هرچه بیشتر به این رودخانه راه اندازی خواهد شد که امیدواریم گام مثبتی برای احیای دائمی این رود داشته باشد.

معاون فرهنگی شهرداردر ادامه افزود: ساعت ۲۰ روز ۱۲ اردیبهشت در خیابان چهارباغ مقابل مجسمه شیخ‌ بهایی، رویداد هفته فرهنگی افتتاح و برنامه‌ها طبق جدول برنامه‌ریزی شده در اماکن مختلف این شهر اجرا می شود. 

همچنین کارگاه بزرگ فرهنگی هنری از پل خواجو تا پل چوبی با حضور هنرمندان استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد و کهگیلویه و بویراحمد با موضوع زاینده‌رود برای روز ۱۳ اردیبهشت در نظر گرفته شده است.

مجتبی شاهمرادی گفت: چهاردهم اردیبهشت‌ به نام آیت‌الله سیدابوالحسن اصفهانی نامگذاری و در این راستا رویدادی برای ناگفته‌های مشروطه اصفهان در نظر گرفته شده است.

معاون شهردار اصفهان اضافه کرد: روز پانزدهم اردیبهشت به نام شهید خرازی نامگذاری و در این راستا در گلستان شهدا ویژه برنامه‌ای تدارک دیده شده است.

به گفته وی، همایش بزرگ پیاده‌روی با حضور اعضای ۱۷۰ ایستگاه ورزشی اصفهان از جمله برنامه های این روز خواهد بود.

رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی اصفهان اظهار داشت: برپایی کارگاه موسیقی در هنرسرای خورشید، برنامه تفریح و بازی در محله امیر عرب، جشن سالمندان با عنوان “نور چشمان اصفهان” در باغ غدیر، نشست «شیوه ما مردمان» با موضوع کتابت از دوران صفوی تا امروز در موزه عصارخانه شاهی و سخنرانی با موضوع «اصفهان بین دو انقلاب» در باغ طُوبی مجموعه تخت‌فولاد دیگر برنامه‌های این هفته را تشکیل می دهد.

شاهمرادی گفت: همچنین مراسم اختتامیه مسابقات فرهنگی، ورزشی جام “مولای عرشیان و بانوی قُدسیان” در ۲۳ رشته در باغ نور، برنامه تفریح و بازی در  قائمیه، شب شعر “عاشقانه‌های اصفهان” به یاد استاد صغیر اصفهانی در باغ غدیر، برنامه «اصفهان به رنگ نجوم» در مرکز نجوم ادیب و برنامه «پیشینه اقتصاد ملی در اصفهان» را به مناسبت هفته فرهنگی اصفهان برگزار خواهیم کرد.

در ارتباط این روز اصفهان و جهانی بودن گفت: همایش بین‌المللی در تالار صائب دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه اصفهان، آیین اختتامیه و معرفی برگزیدگان جشنواره بین‌المللی نقاشی کودک و نوجوان اصفهان(پوپک)در کتابخانه مرکزی، تجلیل از سالمندان و نور چشمی های علمی و بومی اصفهان، برنامه تفریح و بازی در محله دهنو، نشست «لهجه و گویش مردم اصفهان» در موزه گرمابه علی‌قلی آقا و  رونمایی از کتاب و آلبوم موسیقی در هنرسرای خورشید، همایش بین‌المللی میرداماد با سخنرانی محققانی همچون غلامحسین ابراهیمی دینانی، آیت الله دکتر سیدمصطفی محقق داماد، حامد ناجی و مهدی امامی جمعه و ناگفته های مشروطیت اصفهان برای هفته اصفهان در نظر گرفته شده است.

به گفته مجتبی شاهمرادی معاون شهردار اصفهان، آیین گرامیداشت هنرمندان نگارپرداز، نشست با عنوان «موزه و مواجهه مخاطب با اثر هنری» آیین رونمایی از دو سقاخانه مرمت شده، مدیریت سنتی آب زاینده رود با حضور اساتید دانشگاه ، برپایی نمایشگاه عکس «اصفهان و کودکان لهستانی» همراه با سخنرانی وزیر امور خارجه کشور لهستان، دیگر برنامه‌های در نظر گرفته شده برای گرامیداشت هفته این کلانشهر خواهد بود.

شاهمرادی ادامه داد: در اول سپتامبر ۱۹۳۹ با حمله آلمان نازی به لهستان، جنگ جهانی دوم آغاز شد و در جریان آن هزاران تن از کودکان لهستانی به اصفهان فرستاده شدند. آنان در این شهر می‌توانستند برای درمان بیماری‌هایی که در یتیم‌خانه‌های فاقد امکانات شوروی(سابق) به آنها مبتلا شده بودند، تحت مراقبت قرار بگیرند. در سال‌های ۱۹۴۲ تا ۱۹۴۵، تقریباً ۲ هزار کودک لهستانی وارد اصفهان شدند و به همین دلیل به اصفهان «شهر کودکان لهستانی» نیز می‌گفتند. که سفیر لهستان نیز در هفته فرهنگی اصفهان به اصفهان سفر خواهند داشت.

در پایان از پوستر هفته فرهنگی اصفهان با حضور شهردار اصفهان و شاهمرادی معاون فرهنگی شهردار و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی اصفهان و هنرمندان رونمایی شد.

علیرضا اقتصاد

انتهای پیام/*

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *