اجتماعی استان اصفهان اقتصادی تصاویر چندر رسانه مرکزی یادداشت/مقاله/گفتگو/مصاحبه

توسعه زیرساختهای همراه اول در کاشان

توسعه زیرساختهای همراه اول در کاشان

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری احوال نیوز :

در ادامه روند توسعه زیرساختهای شبکه همراه اول، با احداث یک سایت جدید، پوشش این اپراتور در در سطح شهرستان کاشان افزایش یافت.

به منظور تکمیل پوشش تلفن همراه شهرستان کاشان و رفع نقاط دارای پوشش ضعیف، احداث سایت جدید تلفن همراه در بلوار امام رضا (ع)­، جنب مجتمع کاشان مال در برنامه مدیریت مخابرات این شهرستان  قرار گرفت و در این راستا برای تامین ارتباط زیر ساختی آن، فیبرنوری خاکی اجرا گردید.

گفتنی است، این سایت که با مساعدت مسئولین ارشد مخابرات منطقه اصفهان و همکاری کارکنان معاونت سیار این مجموعه نصب شده است؛ مجهز به تکنولوژی های۲G و ۳G   است.

شبکه مخابراتی بی سیم تلفن همراه در چهار نسل مختلف تعریف شده که به معرفی شبکه ها و آشنایی با قابلیت شبکه ها و همچنین بررسی انواع شبکه های موبایل می پردازیم.

نسل اول تا چهارم

شبکه های تلفن همراه شبکه هایی هستند که در آنها برجهای رادیویی ، منطقه ای را بوسیله ی امواج رادیویی تحت پوشش قرار می دهند. تلفن های همراه با قرار گرفتن در این مناطق می توانند از خدمات شبکه ای ( بسته به نوع شبکه ) استفاده کنند.

بطور کلی چهار نسل شبکه ارتباطی برای تلفن های همراه وجود دارد که هر نسل دارای قابلیت و مشخصه هایی است که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم.

با پیشرفت علم ارتباطات و فناوری های بکار رفته در ساخت و پیاده سازی شبکه ها ، قابلیت های ارتباطی تلفن های همراه نیز گسترش یافته تا حدی که امروزه در نسل چهارم این شبکه ها ، بستری فراهم شده تا سرعت و امکانات را یکجا شاهد باشیم.

معرفی نسل اول _ ۱G

این نسل ، اولین نسل از شبکه های تلفن بی سیم به شمار می آید. در این نسل امکاناتی که امروزه از تلفن های خود انتظار داریم مطرح نبود زیرا سیگنالها بصورت آنالوگ مخابره می شدند و در واقع از نقل و انتقال دیتا خبری نبود. این نسل که در سال ۱۹۸۰ مطرح و پیاده سازی شد با فرکانس بالایی در حدود ۱۵۰ مگاهرتز مخابره می شد از اینرو نتوانست خود را  با سرعت و گامهای بلند صنعت همگام کند تا در نهایت جای خود را به نسل دوم شبکه ها داد.

معرفی نسل دوم _ ۲G

نسل دوم شبکه های بی سیم تلفن های همراه ، مشابه نسل اول ساخته شد با این تفاوت که سیگنالها ( هم بین برج های رادیویی و هم بین “تلفن ها و برجها” ) بصورت دیجیتالی بودند. این سیگنالها با فرکانس پائین تری مخابره می شدند لذا با بهینه سازی هایی که در این نسل انجام گرفته بود ، امکان انتقال دیتا را تا حد خیلی محدودی فراهم می کرد.

این نسل که با نام GSM (Global System for Mobile communication) هم شناخته می شود این امکان را فراهم می کند که تلفن همراه در منطقه تحت پوشش با نزدیک ترین سلول ( برج مخابراتی) ارتباط برقرار کند. لذا در مخابره ی سیگنالها، از سرعت بالاتری بهره خواهد برد ضمن اینکه دستگاههای بیشتری می توانند در منطقه تحت پوشش (امواج رادیویی) از این امکانات استفاده کنند.

آشنایی با  Edge…..pre 3G

این واژه که مخفف عبارت Enhanced Data rates for GSM Evolution   است گویای نسل بهینه سازی شده ی GSM است. شاید عده ای به اشتباه آنرا شبکه نسل سوم بدانند ولی واقعیت اینطور نیست. همانطور که در عنوان هم نوشتیم  pre 3G لفظ مناسب تری برای آن است. این فناوری که در سال ۲۰۰۳ در زیرگروه GSM قرار گرفت دارای امکاناتی از قبیل ارسال و دریافت بسته های اطلاعاتی با سرعتی بالاتر است. به عبارتی با استفاده از این شبکه ، از سرعت اینترنت بالاتری برخوردار خواهیم بود ولی سرعت اینترنت ، تمامی ویژگی آن نیست.

 بطور کلی انتقال بسته های دیتا ( ازجمله فایلهای ویدئویی و چند رسانه ای ) با سرعت بالا در این شبکه تعریف می شود. یکی از دلایلی که باعث می شود Edge را شبکه نسل سوم ننامیم ، سرعت و امکانات محدودتر نسبت به توقع ما از شبکه نسل سوم است.

معرفی نسل سوم _ ۳G

این نسل از شبکه ها با رویکرد اصلی در مقوله ی چندرسانه ای (Multi Media ) ساخته و پیاده سازی شد. نسل سوم شبکه های ارتباطی تلفن های همراه با سرعت به مراتب بالاتری نسبت به نسل دوم به ایجاد ارتباط می پردازد. یکی از مواردی که با استفاده از این شبکه میسر شده است تماس تصویری با کیفیتی متفاوت بین تلفن های همراه است. در این نوع شبکه ، اطلاعات تماما بصورت دیجیتالی ارسال و دریافت می شود. گفته می شود سرویس اینترنتی که با این نسل از شبکه ها ارائه می شود حدوداً ده برابر سرویس ADSL 128Kbps است.

معرفی نسل چهارم _ ۴G

نسل چهارم یعنی نسل تکامل یافته ی شبکه ها ! یعنی نسل سرعت و تکنولوژی !

این الفاظ و عبارات بی دلیل برای این شبکه بکار برده نمی شود. شاید جالب باشد بدانید که در این شبکه ، اطلاعات بر پایه IP مخابره و ارائه می شود. همین امر نشان از پهنای باند مناسب ، دقت و سرعت بسیار بالا در نقل و انتقال صدا ، تصویر و بسته های اطلاعاتی است. با توجه به اینکه نرخ تبادل اطلاعات در این شبکه بسیار بالا و بدون تأخیر است ، برای ویدئو کنفرانس ها مناسب هستند همچنین به دلیل پهنای باند و کانالهای متعدد در این شبکه ، امکان بهره بردن بیش از ۴۰۰ دستگاه (حتی در حال حرکت)  از تمامی امکانات وجود دارد.

این نسل از شبکه بطور کامل با ظرفیتهای موجود در تلفن های همراه و همچنین نیاز آنها ، همخوانی دارد ولی در عصر سرعت هیچ چیز برای مدت طولانی ماندگار نیست.

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *