«اجرای سیاست حبس زدایی قوه قضاییه با جدیت در استان پیگیری و دنبال می شود»

«اجرای سیاست حبس زدایی قوه قضاییه با جدیت در استان پیگیری و دنبال می شود»

رییس کل دادگستری استان: «اجرای سیاست حبس زدایی قوه قضاییه با جدیت در استان پیگیری و دنبال می شود»

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری احوال نیوز :

نشست قضات محاکم کیفری استان به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد.

محمدرضا حبیبی رییس کل دادگستری استان در دیدار و نشست با کلیه قضات محاکم کیفری سطح استان اعم از دادسرا، محاکم بدوی و تجدیدنظر که با هدف تأکید بر تلاش در جهت کاهش جمعیت کیفری زندان ها برگزار شد، ضمن تبریک دهه ولایت بیان داشت: قضات با تغییر رویه قضایی در پرونده های کیفری و استفاده از ظرفیت های قانونی در مجازات های تعزیری جایگزین حبس می توانند تا حد بسیار زیادی در جهت جلوگیری از ورود افراد به زندان و کاهش جمعیت کیفری زندان ها اقدام نمایند.

وی افزود: در سیاست های کلان نظام و دستگاه قضایی و نیز نتایج مطالعات و بررسی های گسترده تخصصی حاکی از آن است  که مجازات های طویل المدت در همه موارد مؤثر نبوده و چه بسا نتیجه معکوس تربیتی و اجتماعی نیز به دنبال دارد و از همین رو ضروریست دادستان ها شخصاً به نحوه صدور قرارهای منتهی به بازداشت شعب تحقیق نظارت مستمر داشته باشند.

ایشان استفاده از پابند الکترونیک را یک ابزار مؤثر در جلوگیری از ورود افراد به زندان دانست و یادآور شد: از مزایای این ظرفیت قانونی آن است که علاوه بر محکومان، متهمان نیز در پرونده های کیفری می توانند از پابند استفاده نمایند و کافیست قضات ضمن صدور آراء این ظرفیت قانونی و نیز مجازات های جایگزین حبس را مد نظر قرار دهند.

عالی ترین مقام قوه قضاییه در استان در ادامه بر برگزاری دادرسی ها به صورت الکترونیکی تأکید کرد و گفت: با توجه به همه گیری ویروس کرونا لازم است بهره مندی از فناوری های نوین توسط قضات به حداکثر رسیده و حتی الامکان دادرسی ها به صورت غیرحضوری و الکترونیک برگزار شود و امکانات و ظرفیت فنی این مهم نیز در سطح استان فراهم گردیده است.

شایان ذکر است در حال حاضر ۲۳۸ نفر زندانی در سطح استان از پابند الکترونیک استفاده می نمایند.

در پایان مقرر شد با تشکیل هیأت های نظارت وضعیت شعب سراسر استان در خصوص نحوه و میزان استفاده از این قانون مورد ارزیابی و نظارت قرار گیرد.

انتهای پیام /*دیدگاهتان را بنویسید