کمیته سیاسی و گفتمان سازی جبهه ایستادگی اصفهان-گفتگو با استاد براتی درباره مرحوم پرورش و ابعاد معنوی سیاسی و مدیریتی ایشان

به گزارش احوال نیوز ،گردهمایی اعضای شورای مرکزی جبهه ایستادگی سراسر کشور به میزبانی جبهه ایستادگی استان اصفهان در روز نهم دی ماه با حضور استاد براتی مدیرکل اسبق آموزش و پرورش استان اصفهان به صورت مجازی برگزار شد
در آغاز این جلسه دبیر جبهه ایستادگی استان اصفهان ضمن عرض خیر مقدم به استاد براتی از ایشان درخواست داشت با عنایت به قرابت ایشان با استاد مرحوم پرورش مطالبی راجع به ابعاد معنوی سیاسی و مدیریتی ایشان بیان نماید
استاد براتی مدیرکل اسبق آموزش و پرورش استان اصفهان در ابتدای جلسه با اشاره به شخصیت مرحوم پرورش در ابعاد معنوی سیاسی و مدیریتی بیان داشت در کلام ائمه معصوم آمده است وقتی ذکر و گفتگویی در مورد یکی از بندگان صالح خدا صورت می گیرد رحمت خداوند متعال نازل می شود و در طول این چند سال یکی از بندگان صالح خداوند استاد پرورش بودند که از خداوند می خواهم در حین این گفتگو رحمت خداوند را بر این جلسه نازل فرماید.
افراد معمولاً اثرگذاری آنها در محدوده یک شهر یا محل سکونت آنهاست ولی اندک شخصیت هایی هستند که اثرگذاری آنها فرازمانی و فرامکانی هست و در اعماق تاریخ اثر گذارند. یکی از این شخصیت ها حقیقتاً استاد پرورش بودند. اگر شخصی فقط مذاکرات مجلس خبرگان رهبری در دوره اول و تدوین قانون اساسی را مطالعه کند و همچنین برنامه ریزی و تاثیر استاد پرورش در تصویب اصل ولایت فقیه را با دقت بررسی نماید و همچنین مراحل و زمینه سازی های تصویب اصل تشکیل سپاه پاسداران را بررسی نماید به گوشه ای از تاثیر گذاری این شخصیت و نسبت ایشان با انقلاب اسلامی پی خواهد برد . پایدارترین اثر گذاری انسان ها یکی در سنت های نیکویی است که از خود به جای می گذارند و دیگری در تربیت انسان هایی است که تحویل جامعه میدهند. بسیاری از فرماندهان اصلی دفاع مقدس مانند شهید کلاهدوزان، شهید خرازی ، شهید شهبازی ،شهید خلیفه سلطانی و سردارانی همچون سردار سیدرحیم صفوی، سردار شمشیری و سردار حجازی و همچنین بسیاری از مدیران کشوری از شاگردان ویژه ایشان و به خصوص از شاگردان جلسات قرآن و نهج البلاغه استاد پرورش بودند. در شیوه های مدیریتی حقیقتاً یکی از قهرمانان صحنه مدیریت انقلاب اسلامی که اخلاق مداری را باقدرت مدیریت با هم عجین کرده بود استاد پرورش بودند. در مصرف بیت المال ظریف و دقیق بودند. با آدمهای تندرو و تند سلیقه در زیر مجموعه کاری خود برخورد می کردند .ایشان در سالم سازی محیط کار و گزینش نیروی انسانی در اول انقلاب و جذب نیروهای نخبه انقلابی خدمات زیادی داشتند .در حوزه تربیت نسل جوان و نوجوان یکی از بی بدیل ترین شخصیت ها بودند. ایشان در مدرسه احمدیه و حکیم سنایی و بسیاری از مدارس دیگر به جذب نوجوانان و جوانان مشغول بود. بسیاری از شهدایی که هم اکنون در گرد ایشان در گلستان شهدای اصفهان جمع هستند از شاگردان نزدیک به ایشان بودند و همچنین بسیاری از شاگردان این استاد هم اکنون در حوزه های مختلف مدیریتی اجتماعی سیاسی و هنری در عرصه های مختلف در سطح کشور فعال هستند. تعبیرات بزرگان دینی و مذهبی کشور همچون مراجع عظام جوادی آملی و مکارم شیرازی و مظاهری و حتی خودم مقام معظم رهبری در مورد استاد پرورش گویای نقش بی بدیل و اثرگذار این استاد عزیز است . مرحوم حضرت آیت الله مهدوی کنید خصوص ایشان فرمودند دوست داشتم عصا کش آقای پرورش باشم .

در ادامه دبیر جبهه ایستادگی استان اصفهان با اشاره به ایام الله نهم دی ماه از استاد براتی خواست توضیحاتی درباره ریشه های ایجاد نهم دی ماه و اینکه چرا به عنوان روز بصیرت نامیده شده است را ایراد فرمایند

استاد براتی در خصوص پاسخ به این سوال اشاره داشتند معمولاً در طول تاریخ هر زمانی که سرمایه بزرگی در یک مکان جمع شده باشد دزدان و غارتگرانی چشمان خود را برای دزدیدن آن سرمایه تیز کرده اند .قضیه سقیفه طراحی دزدان عقیده و فضیلت بود برای از بین بردن اسلام . طراحی ساحران و غارتگران فرعونی بر علیه نهضت حضرت موسی و از این این موارد در طول تاریخ بسیار زیاد است. در انقلاب اسلامی از همان ابتدای انقلاب دزدان و غارتگران بیرونی و داخلی چشم تیز کردند برای دزدیدن میراث انقلاب اسلامی .سازمان یافته ترین و خطرناک ترین این قبیل از دزدی ها در فتنه ۱۳۸۸ شکل گرفت .دستهای جنایتکار و دشمن قسم خورده ای مثل آمریکا ،انگلیس، رژیم صهیونیستی ، ارتجاع منطقه و دردناک تر از آنها افرادی در درون کشور یعنی خائنین و جاهلینی که قصد همراهی با دشمن کردند و فضیلت انقلاب و امام را فراموش کردند و این فتنه را شکل دادند. فتنه ۱۳۸۸ یکی از گردنه های بسیار خطرناک و صعب العبور بود که انقلاب اسلامی با بصیرت مردم از آن عبور کرد. چند ماهی که بعد از انتخابات ۱۳۸۸ تا ۹ دی گذشت صاحبان اصلی و وفاداران اصلی انقلاب را به این نتیجه رساند که همان کسانی که انقلاب را ایجاد کردند و دفاع مقدس را اداره نمودند، همانها باید وسط میدان بیایند و انقلاب را نجات دهند. در همین شهر اصفهان اولین جلسات با حضور استادمرحوم پرورش تشکیل شد تا چاره‌ای اندیشیده شود به دنبال همین نشست‌ها که از اوایل آذر ماه شروع شده بود در هشتم دیماه ۸۸ اصفهان اولین شهر در کشور بود که همایش عظیم مردمی در خیابان های آن آغاز شد .مردم اصفهان در آن روز نهضت عظیمی را به پا کردند و بسیاری از جاهای مختلف کشور اذعان داشتند این حرکت فردای آن روز یعنی ۹ دی به تبعیت از اصفهان آغاز شد. انقلاب اسلامی یک نورانیت عظیمی برای نجات مردم دنیا ایجاد کرده است و این امر ارزشمند نگهبانان همیشگی و تیزبینی برای مراقبت نیاز دارد . ۹ دی به میدان آمدن نگهبانان عظیم و وفادار انقلاب بود .حقیقتاً رهبر معظم انقلاب یک میراث دار وفادار و بیدار برای انقلاب و میراث امام خمینی هستند و مردم را در صحنه نگه داشته اند. از همه دوستان عزیز مخصوصاً معلمین ارجمند تقاضامندم مراقب این عمود خیمه انقلاب و امامت جامعه باشند. هر گاه در طول تاریخ شیعه، مردم از امامشان و ولی صالح شان حفاظت داشته اند انقلاب راه خود را بی خطر ادامه داده است و هرگاه خدای ناکرده خطر را خوب احساس نکرده باشند و یا فهم درستی از رهنمودهای رهبر نداشته باشند و یا فداکارانه از او دفاع نکرده باشند، ضربه مهلکی خورده اند و ذلیل شده اند .خدای ناکرده مسائلی همچون مسئله جنگ صفین و حوادثی که سقیفه را شکل داد و امام علی علیه السلام را تنها گذاشتند در مسیر انقلاب اسلامی انشاالله هرگز ایجاد نشود و انقلاب به بالندگی خودش ادامه دهد.

در ادامه دبیر جبهه ایستادگی استان اصفهان از استاد درخواست کرد در موضوع معنای بصیرت به همراه مصادیق عینی آن در مسیر ولایت و شناخت حق و باطل از طریق واژه بصیرت توضیحاتی ارائه نمایند

استاد براتی از یاران و نزدیکان مرحوم استاد پرورش و مدیر کل اسبق آموزش و پرورش

در این خصوص استاد براتی اشاره داشتند ائمه اطهار به ما آموزش داده اند که اگر می خواهید راه را گم نکنید نگاهتان به نگاه امام جامعه باشد ببینید امام جامعه کدام طرف را نشان می دهد. معتقد هستیم که خداوند ولی فقیه زمان را تقویت و حمایت می کند و در شناخت راه و بصیرت دادن به توده مردم او را یاری مینماید. توده مردم که فهم ساده‌ای از رهبری و فهم عادی از امام را دارند هیچگاه منحرف نشدند و هیچ نیازی به کلاس‌های بصیرت افزایی و ایدئولوژی ندارند. توجه به رهنمودهای رهبری بهترین وسیله خلق بصیرت و گم نکردن راه است. هم در رهنمودهای امام خمینی رضوان الله تعالی علیه و هم در بیانات مقام معظم رهبری مدظله العالی آمده است که در سیاست ها ملاک شفافی وجود دارد ،اگر دشمن از موضع گیری های شما عصبانی شد بدانید راهتان صحیح است و اگر اقدام شما باعث خوشحالی دشمن شد و برایتان کف و سوت زدند بدانید در مسیری که آنها برایتان طراحی کرده‌اند در حال حرکت هستید. همه آحاد مردم بخصوص توده های فرهنگی در این بمباران عظیم شبکه های مجازی نباید راه را گم کنند و این مسئله را چراغ هدایت مسیر خود قرار دهند. رسیدن به این هدف فقط و فقط با تبعیت محض و حمایت از رهبری و امامت جامعه عملی می باشد. راه روشن است و بصیرت عمومی مردم فقط در پرتو اطاعت از رهنمودهای امام و رهبری محقق خواهد شد و این می تواند آینده انقلاب را تضمین کند .

در ادامه استاد براتی به برخی از سوالات حضار پاسخ دادند.

ایشان در پاسخ به سوالی که اشاره داشت چرا برخی از مسئولین نهادهای انقلابی از بصیرت لازم برخوردار نیستند پاسخ داد: همانطور که مراتب ایمان افراد متفاوت است بصیرت و آگاهی نیز چیزی نیست که انتظار داشته باشیم همه افراد از آن سرمایه عظیم بهره مندی یکسانی داشته باشند مهم آماده و آگاه بودن توده‌های مردم است اگر ما بخواهیم به نمره دادن به بصیرت و آگاهی مسئولین و به درجه بندی سطح بصیرت آن ها و حمله کردن به برخی از مسئولین بپردازیم به جایی نمی رسیم. ما اگر توده های مردم را به همراه داشته باشیم، بی بصیرتی ،کم بصیرتی و کم همتی برخی از مسئولین کشور قابل جبران است.

استاد براتی در پاسخ به سوال یکی از حضار در خصوص اینکه در ایجاد فتنه ۸۸ فتنه گران داخلی نقش پررنگ تری دارند یافتنه گران خارجی اشاره داشت :
بدانید که شمشیر دشمن خارجی وقتی تاثیر دارد که در داخل یک زمینه‌ای وجود داشته باشد. بنابراین این دو با هم برابر نیستند. همیشه خائنین داخلی زمینه ساز موفقیت دشمن خارجی را فراهم می کنند. بنابراین در این خصوص باید بسیار مراقبت کرد.

در ادامه استاد براتی در پاسخ به سوالی که به نقش بی بصیرتی مسئولین در ایجاد فتنه ۸۸ اشاره میکرد بیان داشت:
آنچه در فتنه ۸۸ برخی از مسئولین انجام دادند از بی بصیرتی و ناآگاهی آنها نبود و، این مساله یک پدیده عامدانه است که خیانت تعریف می شود. بسیاری از مردم بودند که از روی ناآگاهی و کم بصیرتی فریب خوردند ولی در ۹ دی با آگاهی پیدا کردن به توده مردم پیوستند، ولی افرادی که اصل فتنه را برنامه ریزی و مدیریت کردند هنوز هم از آن میدان خیانت خارج نشده اند و حساب آن ها از توده ناآگاه مردم جداست. پس بصیرت را همیشه نباید عامل اصل خیانت خائنینی که در مسئولیت قرار دارند بدانیم .علی شناس ترین افراد معاویه و عمروعاص بودند. اینها در این زمینه بصیرت داشتند ولی عالماً و عامداً به امیرالمومنین خیانت کردند. در فتنه ۸۸ هم برخی از مسئولین عالماً و عامدا دست در دست دشمن گذاشتند و به انقلاب خیانت کردند.

در این جلسه از استاد براتی سوال شد چگونه می‌توان نسل جوان و نوجوان را با انقلاب همراه کرد. ایشان در پاسخ به این سوال اشاره داشتند که یک پرونده همیشه مفتوح بین نسل های قبلی و نسل های بعدی وجود دارد و خواهد داشت .همیشه توجیه کردن نسل های بعدی و قانع کردن آنها به وفاداری ارزشهای دینی و ملی کار بسیار سختی است و دشمن معمولاً داخل این گسل ها سرمایه گذاری می کند. راه چاره آن همان راهی است که نبی مکرم اسلام انتخاب کردند، یعنی صبوری، احترام و اعتنا به نسل های جدید . به عنوان مثال مقام معظم رهبری در دیدار با جوانان ، همیشه در جمع جوانان جسور و بعضا تندگو و پژوهشگران و هنرمندان جوان همیشه با صبوری به حرف آنها گوش می دهند و به توانایی های آن ها احترام می گذارند .

در ادامه از استاد سوال شد برخی مواقع تفاسیر مختلف از واژه بصیرت موجب اختلاف بین نیروهای انقلاب شده و گاهاً نیروهای انقلاب یکدیگر را به بی بصیرتی متهم می‌کنند.
استاد در پاسخ به این سوال مطرح کردند : سوال سوال خوبی است. قانع کردن افراد یک جبهه کار سختی است .نگاه کنید پیامبر اکرم در طول ۲۳ سال چقدر زحمت کشیدند که افراد را در گرده امیرالمومنین علی علیه السلام مجتمع کنند، ولی به نظر شما چقدر موفق بودند .مدیریت میدان وفاداران به انقلاب و رهبری که با یک آهنگ حرکت کنند بسیار مشکل است و این امر راه حل فوری ندارد.

در ادامه از استاد سوال شد چرا کسانی که بصیرت لازم را ندارند در سمت های مختلف مشغول به کار می شوند .ایشان در پاسخ اشاره داشتند، فرایند انتصاب مدیران در قوای مختلف شکل و شمایل مختلفی دارد .بخشی از علت آن برمی گردد به جریانات نظارتی که باید مدیران را تایید صلاحیت کنند و بخش دیگر بر می گردد به خود مدیران ارشدی که بر اساس ارتباطات باندی و حزبی مدیران زیرمجموعه خود را انتخاب می‌کنند. این معضل در همه کشورهای دنیا وجود دارد ولی در کشور ما ضرر آن بیشتر است. انشاالله در دولت جوانی که در آینده تشکیل خواهدشد این مشکل تا حدودی رفع شود .

در این جلسه از استاد براتی سوال شد نقش مراجع محترم تقلید در بصیرت افزایی آحاد ملت چگونه است . استاد در پاسخ به این سوال بیان نمود: معتقدم در این چهل سال گذشته مراجع محترم تقلید به اندازه تمام تاریخ شیعه در وفاداری و کمک به انقلاب ،امام و رهبری ازهرزمان بهتر عمل کرده‌اند. شما این موضوع را با اختلاف بین مراجع در دوران مشروطیت و پس از آن قیاس کنید. معتقدم اگر مسائل از طریق یک مطالبه عمومی به طرف مراجع محترم تقلید سرازیر شود آنها با دلگرمی بیشتری وارد میدان خواهند شد.

در ادامه از استاد براتی سوال شد نظر حضرتعالی در خصوص نقش جوانان در گام دوم انقلاب چیست. ایشان بیان داشتند در خصوص گام دوم انقلاب مخاطب دو گروهند، یکی جوانان که باید تلاش کنند در صلاحیت های علمی و توانایی های اخلاقی و مدیریتی خود بیفزایند که این امر نیاز به روحیه فداکاری و جهادی دارد و در سوی دیگر سردمداران سیاسی و مدیریتی کشور هستند که می بایست عرصه را برای نسل جوان باز کنند .

جبهه ایستادگی اصفهان

انتهای پیام/*دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *