واکنش کره شمالی و دیگر مقاماتی در جهان که هنوز به تیم جدید راه یافته به کاخ سفید تبریک نگفته اند

واکنش کره شمالی و دیگر مقاماتی در جهان که هنوز به تیم جدید راه یافته به کاخ سفید تبریک نگفته اند

واکنش کره شمالی به شکست ترامپ چه بود؟

پایگاه خبری احوال نیوز ،از ایرنا در حال حاضر مقاماتی در جهان هستند که هنوز به تیم جدید راه یافته به کاخ سفید تبریک نگفته و آرزوی موفقیت برای این تیم ابراز نکرده اند.

واکنش کره شمالی به شکست ترامپ چه بود؟

در ادامه این گزارش روز گذشته تارنمای شبکه اسکای نیوز انگلیسی آمده است: به دنبال پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، برخی از رهبران جهان که روابط گرمی با دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا داشته‌اند، همچنان سکوت قابل ملاحظه‌ای در این زمینه داشته اند.

یکی از این مقاات “ژائیر بولسونارورئیس‌جمهوری برزیل بوده که به دنباله‌روی از سیاستهای ترامپ شهره خاص و عام شده است. بولسونارو که به “ترامپ برزیل” نیز مشهور است و یک هم پیمان نزدیک رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا به حساب می آید، اخیرا نارضایتی خود را نسبت به یک موضع‌گیری بایدن در رقابت های انتخاباتی اعلام کرد. بایدن در اولین مناظره تلویزیونی گفته بود که ترامپ لازم است به برزیل برای حفاظت بیشتر از آمازون فشار بیاورد. بولسونارو این اظهارنظر بایدن را خطرناک خوانده بود.

این در حالی است که گزارش شده پس از مشخص شدن نتیجه انتخابات آمریکا، بولسونارو در حال فاصله گرفتن از ترامپ بوده و در جایی گفته که ترامپ مهمترین فرد در دنیا نیست.

مقام مهم دیگر جهان که واکنش فوری به انتخاب بایدن نداشته، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه بوده که گفته شده روابط دوستانه‌ای با ترامپ دارد. این در حالی است که کاخ کرملین روز دوشنبه اعلام کرد آماده همکاری با هر رئیس‌جمهور منتخب آمریکا است.

پوتین سال گذشته از طرح استیضاح ترامپ در آمریکا انتقاد کرده و از او دفاع کرده بود.

ترامپ نیز به دنبال کنفرانس خبری مشترک با پوتین در سال ۲۰۱۸ به رفتار خیانت آمیز به دلیل موضع گیری درباره ادعای مداخله روسیه در انتخابات قبلی آمریکا متهم شده بود.

کیم جونگ اون رهبر کره شمالی دیگر مقام مهم دیگری است که از زمان انتخاب بایدن در سمت ریاست جمهوری آمریکا، موضع گیری نداشته است.

ترامپ و رهبر کره شمالی تاکنون سه مرتبه دیدار داشته اند و گفته شده طی چهار سال اخیر حدود ۳۰ نامه تبادل داشته اند.

به رغم مذاکرات واشنگتن- پیونگ یانگ، کره شمالی تحرکات کمی برای محدود کردن برنامه هسته ای خود داشته و در سوی مقابل آمریکا نیز تحریم های اقتصادی کلیدی را علیه کره شمالی لغو نکرده است.

پیش از این اظهارنظرها و موضع گیری های تندی از سوی رهبر کره شمالی و جو بایدن علیه یکدیگر وجود داشته است.

در این میان یانس یانشا نخست وزیر اسلوونی نیز در اقدامی تامل برانگیر پیش از اعلام نتیجه نهایی انتخابات، به ترامپ تبریک گفت. این در حالی است که به رغم اینکه تا حدودی مشخص شده بود بایدن پیروز انتخابات آمریکا است، نخست وزیر اسلوونی همچنان حمایت خود را از ترامپ نشان می داد.

برخی دیگر از رهبرانی که پیشتر علنی از ترامپ حمایت کرده بودند، رفتارهای متفاوتی از رهبرانی که سکوت پیشه کرده اند، داشته اند. برای نمونه نخست وزیر انگلیس که به طور قاطع حامی ترامپ بوده، به جو بایدن تبریک گفته است. رهبران عربستان نیز به جو بایدن در حالی تبریک گفتند که تبریک فوری نبود و مدتی از اعلام این نتیجه گذشته بود.

انتهای پیام/*دیدگاهتان را بنویسید