سید ضیا هاشمی در افق سینما: اتحادیه تهیه کنندگان به زودی از خانه سینما جدا می شود

سید ضیا هاشمی در افق سینما: اتحادیه تهیه کنندگان به زودی از خانه سینما جدا می شود

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری احوال نیوز ، از روابط عمومی برنامه «افق سینما»، برنامه سینمایی «افق سینما» روز جمعه ۹ آبان ماه با موضوع سینمای انقلاب و دفاع مقدس و با اجرای سعید الهی به روی آنتن شبکه افق رفت.

دولت روحانی هیچ برنامه ای برای سینما نداشت

سید ضیا هاشمی رییس جامعه صنفی تهیه کنندگان در ابتدای برنامه در خصوص نقش دولت در ساخت آثاری با موضوع انقلاب و دفاع مقدس اظهار داشت: ما در دولت آقای روحانی هیچ برنامه مدونی در خصوص فرهنگ و سینما مخصوصا تلاشی در جهت ساخت آثار استراتژیک ندیدیم. آقای انتظامی مسئول سازمان سینمایی شناختی از سینما ندارد و در مسند سینمای کشور نشسته است و هیچ کمکی به سینما نکردند. البته ما در سال اخر تمام دولت ها شاهد این از هم گستستگی بودیم.

موضوعات استراتژیک آثاری هستند که بازگشت سرمایه ندارد

هاشمی در پاسخ به انتقاد سعید الهی نسبت به بی توجهی صنوف تهیه کنندگان به تولید و ساخت فیلم هایی با موضوعات استراتژیک گفت: فیلم های با موضوعات استراتژیک مخصوصا سینمای انقلاب و دفاع مقدس آثاری هستند که بازگشت سرمایه ندارد لذا باید این اتفاق توسط نهادهایی رقم بخورد که ظرفیت ساخت این آثار را دارد. نهادی مانند انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس شاید بودجه ای برای ساخت اثر ندارد ولی می تواند به واسطه ارتباطش با نهادها و ارگان های نظامی تسهیل گر ساخت آثار با موضوعات دفاع مقدس و استراتژیک شود.

وی در ادامه افزود: اتحادیه تهیه کنندگان در ساختار جدید خود تمام تلاش خود را برای جلب رضایت تهیه کننده ها و سوق آنها به سمت ساخت آثار با موضوعالت انقلاب و دفاع مقدس انجام خواهد داد تا شاهد آثار باکیفیت و پر فروش در این خصوص باشیم.

سینمای ایران سینمای ورشکسته است

وی ادامه داد: بخش خصوصی اگر نتواند پولش از مردم بگیرد دیگر نمیتواند ادامه دهد . سینمای ایران سینمای ورشکسته است که از اول انقلاب تا کنون سود نداشته است. بهترین سال های سینمای بعد از انقلاب  اواخر دهه شصت و اوایل دهه هفتاد بوده است که آنها هم سود نداشته است. توجه داشته باشید در هر سال ۷۰ فیلم ساخته شده است ۵۰ فیلم از اینها نابود شده اند و ۸ تا ده فیلم توانسته است هر سال در لیست پر فروش ها باشند. این یعنی سینمای ورشکسته!

ادغام ۴ صنف تهیه کنندگان پس از سالها

رییس جامعه صنفی تهیه کنندگان در ادامه برنامه از ادغام تشکل های تهیه کنندگان به صورت واحد خبر داد و اظهار داشت:  4 تشکل در حوزه تهیه کنندگی داشتیم که مطلوب سینما نبود و اختلاف سلیقه ای بین سینماگران پیش آورد و در ماه های اخیر تصمیم بر این شد که اتحادیه تهیه کنندگان به عنوان صنف واحد برای همه امور فعالیت کند.

 وی در ادامه افزود: ما حدود ۴۰۰ تهیه کننده داریم که تعداد زیادی از تهیه کنندگان در عرصه کسوت هستند و فعالیت جدی ندارند ولی در مجموع ۳۰ درصد تهیه کننده فعال داریم که در سینمای ایران فیلم تولید می کنند.

وی با اشاره به دخالت دولت در امور صنفی گفت: دولت تاکنون از افتراق بین صنوف متعدد تهیه کنندگان سواستفاده کرده و اجازه فعالیت صنفی تهیه کنندگان را نداده است. اساسا دولت به صنوف و امور صنفی مخصوصا در حوزه فرهنگ اهمیتی نداده است.

جدایی قریب الوقوع اتحادیه تهیه کنندگان از خانه سینما

سید ضیا هاشمی از جدایی قریب الوقوع اتحادیه تهیه کنندگان از خانه سینما خبر داد و گفت: ما مخالف حضور اتحادیه تهیه کنندگان در خانه سینما هستیم و این موضوع به صورت جدی در حال پیگیری است و شک نکنید به زودی این اتفاق خواهد افتاد. در شکل جدید اتحادیه نیز این اتفاق در فرایند تصمیم گیری است. ضمن اینکه پس از خروج سینماداران، پخش کنندگان نیز باید از صنوف خانه سینما خارج شوند و اساسا هر کس که نقش کارفرمایی در سینما را دارد نباید در صنوف خانه سینما باشد. این اتفاق به معنی خالت در امور صنفی خانه سینما است.

وی در ادامه ضمن انتقاد از عملکرد صنفی خانه سینما اظهار داشت: خانه سینما باید وظایف اصلی خود را انجام دهد. در ایام کرونایی وظیفه این نهاد صنفی بسیار اهمیت دارد و خانه سینما بیشتر از اینکه درگیر تولید برخی فیلم ها شود باید به وضعیت رفاهی، بیکاری و بیمه اهالی سینما رسیدگی کند. ما به عنوان اتحادیه تهیه کنندگان نیز وظیفه رسیدگی به سینما داریم.

هاشمی در خصوص رابطه اتحادیه تهیه کنندگان و دولت اظهار داشت:  مجوز رسمی جامعه صنفی تهیه کنندگان از سوی وزارت کشور و وزارت ارشاد از هیچ اهمیتی برای سازمان سینمایی برخوردار نبود. به دلیل وجود گروه های فشار در حوزه سینما هر روز از اختیارات این نهاد صنفی که با مجوز خود وزارت ارشاد در حال فعالیت هستند کاسته شد.

ما کارمند دولت نیستیم!

وی در پاسخ به اینکه آیا اتحادیه تهیه کنندگان توانسته که توقعات دولت را براورده کند تصریح کرد: ما کارمند دولت نیستیم و بودجه ای از دولت نمی گیریم که بخواهیم انتظارات دولت ها را برآورده کنیم. نهادی مانند خانه سینما بودجه خود را از وزارت ارشاد می گیرد و طبق قانون اتحادیه تهیه کنندگان هم باید شامل دریافت بودجه از وزارت ارشاد باشد که در حال حاضر ما از این  موضوع بی بهره هستیم. اتحادیه تهیه کنندگان در مقام حاکمیت باید حلقه واسطه بین اهالی سینما و مسئولین حاکمیتی باشد که ما به این وظیفه خود سالهاست عمل می کنیم.

جشنواره عمار به دنبال احیای سینمای امید است

محمد رسول منفرد مسئول اکران های مردمی جشنواره فیلم عمار نیز در آستانه برگزاری این جشنواره فرهنگی با حضور در برنامه افق سینما به برنامه های امسال جشنواره پرداخت.

وی در این خصوص با اشاره به چرایی برگزاری جشنواره فیلم عمار گفت: جشنواره عمار کار خود را در سال ۸۸ آغاز کرد.  این جشنواره پاسخ اهالی فرهنگ و سینماگران انقلابی در قبال اتفاقات فتنه ۸۸ بود.

عضو شورای سیاست گذاری جشنواره مردمی عمار اظهار داشت: در ۱۰ سال گذشته هم در حوزه تولید و در توزیع توانستیم در موضوع اعتراض و عدالت طلبی، در موضوع مدافعان حرم، نقد درون گفتمانی و موضوعات سینمای امید فعالیت های جدی داشته باشیم . طی سالهای گذشته سینمای امید در سینمای ایران به معنای سینمای سفارشی یا سینمای ایدئولوژی عنوان می شود در حالیکه در غرب سینمای امید به عنوان یک اصل قلمداد می شود و تمام تلاششان کاشت نهال امید دل مخاطبینش مخصوصا کودکان و نوجوانانش است. جشنواره عمار به دنبال احیای سینمای امید است

منفرد در ادامه برنامه با اشاره به برنامه گسترده جشنواره عمار در طول سال برای اکران و پخش آثار سینمایی و مستند در شهرهای فاقد سینما عنوان کرد:  یکی از حوزه های مهم جشنواره عمار موضوع اکران و تماشاست. ما در پوشش جشنواره عمار اکران فیلم های سینمایی در روستاها را فراهم کردیم . در حال حاضر فیلم های روز سینما به واسطه سامانه «سینماسیار» در روستاهای دور افتاده سراسر کشور در حال اکران است.

وی در پایان گفتگو خاطر نشان ساخت: جشنواره فیلم عمار و عوامل برگزار کننده اش هیج وقت منتظر آماده سازی زیرساخت ها و تصمیم ها نمی شود و آستین بالازده است تا کار کند و به کمک سینمای ایران بیاید.

برنامه «افق سینما» جمعه ۱۶ آبان با محوریت سینمای دفاع مقدس به تهیه کنندگی علی اکبر کرد و مجری و سر دبیری سعید الهی به روی آنتن شبکه افق سیما می رود.

علیرضا اقتصاد

انتهای پیام/*دیدگاهتان را بنویسید