فاطمه فولادگر پژوهشگر رنگ شناسی : رنگ برگزیده و انتخاب اول اسلام رنگ سفید است

فاطمه فولادگر پژوهشگر رنگ شناسی : رنگ برگزیده و انتخاب اول اسلام رنگ سفید است

قسمت سوم

پایگاه خبری احوال نیوز ، فاطمه فولادگر پژوهشگر و محقق رنگ شناسی در گفتگو با پایگاه خبری احوال نیوز ، در رابطه با بحث رنگها گفت : رنگ برگزیده و انتخاب اول اسلام رنگ سفید است که امام محمد باقر (علیه السلام) میفرمایند: هیچ لباسی بهتر از لباس سفید نیست.


نظریه های علمی و قرآنی درباره رنگ زرد:ارزیابی دانشگاه های لیزیانا و پودرد در امریکا نشان میدهد که رنگ زرد حالت شعف و سرور را بازگو میکند،این همان مطلبی است که ۱۴ قرن پیش قران فرمود در سوره بقره ایه ۶۹ رنگ زرد تحریک کننده فکری است و برخی حالات عصبی را ارام میکند و شاید به همین دلیل است که رنگ زرد برای اتاق مطالعه پیشنهاد میشود.رنگ زرد از رنگ های گرم است و آزمایش ها نشان داده است که رنگ زرد رنگ شادی بخش است و باعث افزایش سوخت و ساز بدن است چون از بقیه رنگ ها زودتر دیده میشود و به دلیل نور زیادی که منعکس میکند بیشتر از بقیه رنگها برای جلب توجه به کار میرود.در رنگ درمانی طبق انچه که از ابوعلی سینا طبیب ایرانی در کتاب قانون نقل شده است، رنگ زرد التهاب و درد را کاهش میدهد.همانطور که رنگ زرد پنج بار در ایات قران تکرار شده است به طور کلی رنگ زرد در قران شادی افرین و مایه ی سرور و حیات بخش است.خداوند درباره ی گاو بنی اسراییل در ایه ۶۹ سوره بقره به طور مستقیم به اثر شادی بخش رنگ زرد اشاره دارد.


از دیدگاه روانشناسی :افرادی که افسرده اند لباس زرد رنگ بپوشند،غذاهای زرد رنگ بخورند و رنگ زرد را اطراف خود بجویند.رنگ زرد سطح انرژی را بالا برده و مانع افسردگی میشود.


نظریه های علمی و قرآنی درباره رنگ ابی:رنگ آبی آسمان اثر تسکینی شگرفی بر انسان میگذارد.خداوند رنگ آسمان و اقیانوس ها و دریاهارا به رنگ آبی مزین ساخت.به این ترتیب خداوند حکیم بزرگی انسان را بر اساس فطرت انسان و نیاز روحی او رنگ امیزی کرد و این دلالت بر ربوبیت خدای واحد دارد.آسمانها در شب به رنگ آبی تیره و کبود در می ایند و چه زیباست که قران شب را مایه ی استراحت قرار داده است.امام صادق (علیه السلام) در کتاب توحید مفضل با اشاره به رنگ کبود اسمان درشب میفرمایند: پس نظر کن که چگونه رنگ اسمان را کبود مایل به سیاه قرار داد که نگاه کردن مکرر به آسمان به دیده ضرر نرساند.
از ابوعلی سینا نقل شده است: ابی فشار خون را پایین می اورد،آبی مسکن درد، استراحت بخش،تسکین دهنده و مناسب برای درمان بیخوابی است.
از دیدگاه روانشناسی: رنگ ابی برای اتاق خواب پیشنهاد میشود،چرا که این رنگ ارام بخش و خواب اور است.ابی رنگ ارامش،الهام و اسودگی است.
در ادامه به خواص قرانی و روانشناسی دیگر رنگها و همچنین تاثیر رنگها در طبیعت از دیدگاه روانشناسی و تعیین رنگ درمان کننده با استفاده از روشهای درمانی مشخص می پردازیم.

 

 

 

 

 

انتهای پیام/*دیدگاهتان را بنویسید