حاج محمد رضا حکمت آرا ، معلم تابلوی زنده راوی حماسه و عشق به آسمان پرواز کرد / عروج تابلوی زنده و سیار عاشقان

به بهانه رحلت شهادت گونه ی حاج محمدرضا حکمت آرا، راوی سالهای حماسه و عشق،

حاج محمد رضا حکمت آرا ،معلم تابلوی زنده ی راوی حماسه و عشق به آسمان پرواز کرد / عروج تابلوی زنده و سیار عاشقان

پایگاه خبری احوال نیوز ، حاج محمدرضا حکمت آرا، سال ها با بیماری صعب العلاج، دست و پنجه نرم کرد و رنج بسیار دید و دم بر نیاورد و در همه این لحظات سخت و دشوار صبر کرد و پس از تحمل روزهایی بسیار دشوار در بیست و هفتم خرداد ماه به همزمان شهیدش پیوست.
پایگاه خبری احوال نیوز به نقل از شیرازه؛ رزمنده شجاع هشت سال دفاع مقدس، فرمانده دلاور گردان عاشورا، معلم گرامی و متعهد و راوی سال های حماسه و ایثار، حاج محمد رضا حکمت آرا پس از سالهای متمادی دست و پنجه نرم کردن با بیماری صعب العلاج و رنج و مرارت بسیار به لقا الله پیوست و میهمان همسنگران شهیدش شد.
***

تابلوی زنده و سیار دفاع مقدس 

 اگر به مردم شهر بگویی اولین کلمه ای که بعد از شنیدن نام حاج محمد رضا به ذهنتان خطور می کند چیست؟ همه از انسانیت و وارستگی و مهربانی می گویند ، او معلمی به حق معلم بود ، می گویند رزمنده؛ می گویند دفاع مقدس؛ می گویند راوی؛ می گویند روایتگری. اصلاً تابلوی زنده و سیار دفاع مقدس بود.
در خانواده ای مومن و زحمتکش در شهرستان قرآنی استهبان بدنیا آمد. و با نان حلال و دسترنج پدر از کار کشاورزی بزرگ شد. روزی که خیلی ها ظواهر دنیا فریبشان داده بود و از نزدیک جبهه ها رد نمی شدند، با عنوان بسیجی اعزام شد. در اکثر عملیات ها دلاوری کرد. مگر می شود که خرمشهر، آبادان، شلمچه و اروند، ایثار او را در عملیات های الی بیت المقدس، کربلای ۴ و ۵ و والفجر ۸ فراموش کنند!؟
پیک گردان فجر بود و در این گردان افتخارآفرین، فرمانده گروهان شد. همیشه از دلاوری های شهید جاوید می گفت در حالی که خود نیز همیشه جاوید بود و جاوید ماند .
عروج غریبانه تابلوی زنده و سیار دفاع مقدس
***

او راوی مجاهدت همرزمان و شهدا بوذ

شجاع و نترس بود و پیگیر. در سال های حماسه و خون مردانه جنگید و به افتخار و شرف جانبازی نائل آمد. معلمی متعهد و دلسوز و با دانش آموزان خوش برخورد بود. بعد از جنگ، ادامه راه همرزمان شهیدش را در خدمت به بسیجیان دید و فرمانده گردان عاشورا شد.
سال های متمادی با نظم و جدیت، گردان را با عشق فرماندهی کرد و روزهای درخشانی را در دفتر افتخارات گردان عاشورا ثبت کرد. بسیجیان گردان هرگز خاطرات شیرین رزمایش ها و پیاده روی ها و میدان تیرها را در دهه هفتاد و هشتاد تحت فرماندهی او فراموش نمی کنند.
بسیار بسیار متواضع بود و همپای نیروها حرکت می کرد. هرگز به کسی فخر نفروخت و خدمت در بسیج را افتخار می دانست.کار بسیج را با علاقه و انگیزه انجام می داد و تا انتها دنبال می کرد. نسبت به بچه های جبهه و جنگ علاقه ای وصف ناشدنی داشت.
در تمام سال های پس از جنگ، حماسه و ایثارِ همرزمانش را روایتگری کرد و روزهای بسیاری از سال را در مناطق مستقر بود و راوی مجاهدت شهیدان و رزمندگان بود. با مناطق عملیاتی و رزمندگان حاضر در عملیات ها کاملا آشنا بود و رسا و دلنشین روایت می کرد.
عروج غریبانه تابلوی زنده و سیار دفاع مقدس
***

او اسوه صبر و استقامت بود

از دوستان شهیدش که می گفت بغض می کرد و اشکش جاری می شد. پس از سال ها خدمت صادقانه در امر تعلیم و تربیت، به کسوت بازنشستگی نائل آمد. در روزگاری که برخی نجومی حقوق می گرفتند، به نان بازنشستگی و زحمت کار کشاورزی قناعت کرد و برای خود از مال دنیا کیسه ای انباشته نکرد .
و آخرین پرده زندگی او صبر بود.

حاج محمدرضا حکمت آرا، سال ها با بیماری صعب العلاج، دست و پنجه نرم کرد و رنج بسیار دید و دم بر نیاورد و در همه این لحظات سخت و دشوار صبر کرد و پس از تحمل روزهایی بسیار دشوار در بیست و هفتم خرداد ماه به همزمان شهیدش پیوست و تمامی دوستان خود را داغدار کرد .

اللهم إنا لا نعلم منه إلا خیرا…
دو چیز حاصل عمر است، نام نیک و ثواب
وزین دو درگذری کلُّ مَن علیها فان
عروج غریبانه تابلوی زنده و سیار دفاع مقدس
پایگاه خبری احوال نیوز ، به نوبه ی خود به تمامی مردم شهید پرور استهبان و تمامی اعضای خانواده و فرزندان این عزیز تسلیت و تهنیت عرض می نماید و از خداوند منان برای آنان صبر جمیل را آرزو مندیم .
عروج غریبانه تابلوی زنده و سیار دفاع مقدس
***
 پی نوشت:
از غربت و مظلومیت اصحاب جبهه و جنگ و مجاهدان بی ادعای استهبانی، آن است که پس از رحلت، در گوشه ای از قبرستان، غریبانه و مظلومانه به خاک سپرده می شوند، حال آنکه در برخی از شهرهای استان شاهد آنیم که قطعه ای برای این عزیزان در نظر گرفته شده است. بارها و بارها این موضوع بحث شده و منعکس شده ولی هیچ اقدامی انجام نشده است.
اکنون نیز امید به اقدامی نداریم ولی خواستیم تا غربتشان را فریاد زده باشیم.
علیرضا اقتصاد
 محمد عباسپور
انتهای پیام/*

9 دیدگاه برای “حاج محمد رضا حکمت آرا ، معلم تابلوی زنده راوی حماسه و عشق به آسمان پرواز کرد / عروج تابلوی زنده و سیار عاشقان
 1. هرچه ما داریم از این افرادی هست که مخلصانه در راه بشریت بدون هیچ چشمداشتی دست از جان خود هم می
  کشند . خداوند اجر این مردان خدارا حتما خواهد داد. خوشا به سعادتشان با چنین رفتنی ، خدا باید به فریاد ما برسد که در قیامت دستمان خالی است .

 2. بدون شک ارتباط صمیمی و تنگاتنگ با شهدا در گرو سنخیت پیدا کردن با آنها و تشابه پیدا کردن با انها در گرایش و اعتقاد و هدف و رفتار و عمل است و هر چه تشابه و همگرایی در این امور بیشتر باشد رابطه با انها عمیقتر و ریشه دار تر است .
  در رابطه با شهدا آن چه مهم و با ارزش است گرفتن پیام شهیدان والا مقام و عمل به پیام آنها و ادامه راه آنهاست. پیام شهیدان واضح و روشن است پیام آنها, پیام دفاع از دین و اصول و ارزش های اسلامی و جانبازی ایثار در راه حق حقیقت پایبندی به احکام الهی و دستورات دین است. آنها در زمان حیاتشان نصیحت ها داشته اند و قبل از شهادت وصایای داشته اند و حجت را بر ما تمام کرده اند و پیام خود را به ما رسانده اند .

  • بدون شک باید وصیت نامه ی این شهیدان راهگشایی باشد در خدمت انسانیت تا نسل آینده هم از این ایثارگری ها و این از خود گذشتگی های نسل خود اطلاع داشته باشد.

 3. خون شهید و شهادت او یک حادثه است، حادثه نیاز به تحلیل دارد، عوامل این حادثه چه بوده؟ پیامدهایش چه بوده؟ امروز می گویند خون شهید پیام دارد، پیام رسان آن عالم است، اوست که باید با تجزیه و تحلیل، حادثه را موشکافی کرده، و پیام را بیرون کشد، اگر علماء و نویسندگان اسلامی نبودند تا به این حد حادثه ی کربلا و خون شهدای آن و پیام سرور آنها حسین بن علی (ع) آشکار نمی شد، اگر دانشمندان و نویسندگان نبودند پیام خون حسین و پیام جهانی و انسانی او (هیهات منا الذله) که همیشه بعنوان تابلوئی روشن در مسیر هر قوم و ملتی متجلی است روشن نمی شد .

 4. بدون شک ارتباط صمیمی و تنگاتنگ با شهدا در گرو سنخیت پیدا کردن با آنها و تشابه پیدا کردن با انها در گرایش و اعتقاد و هدف و رفتار و عمل است و هر چه تشابه و همگرایی در این امور بیشتر باشد رابطه با انها عمیقتر و ریشه دار تر است .
  در رابطه با شهدا آن چه مهم و با ارزش است گرفتن پیام شهیدان والا مقام و عمل به پیام آنها و ادامه راه آنهاست. پیام شهیدان واضح و روشن است پیام آنها, پیام دفاع از دین و اصول و ارزش های اسلامی و جانبازی ایثار در راه حق حقیقت پایبندی به احکام الهی و دستورات دین است. آنها در زمان حیاتشان نصیحت ها داشته اند و قبل از شهادت وصایای داشته اند و حجت را بر ما تمام کرده اند و پیام خود را به ما رسانده اند .

 5. امید که بتوانیم شرمنده ی این شهدا ء نباشیم . هر جند با این مسئولین مرفه و اشرافیت طلب که راهشان از شهداء جداست باید گفت شهدا ما از این انتخابهایی که بعد از شما کردیم شرمنده ایم . انتخاب ما انتخاب اشرافیت بود.
  شهدا واقعا ما شرمنده ی شما هستیم و خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *