کرامت سلیمی : آیا معنی واقعی برجام این نیست، دولتها توافق کرده اند که در موضوعات اساسی توافق نکنند

کرامت سلیمی : آیا معنی واقعی برجام این نیست، دولتها توافق کرده اند که در موضوعات اساسی توافق نکنند / آیا برجام در ارتباط با معامله بزرگ قرن نیست

پایگاه خبری احوال نیوز ، برجام یک موضوع داخلی ایران یا سناریویی نوشته شده برای ایجاد چند دهه جنگ و بحران

 

کرامت سلیمی   ، پژوهشگر مسائل سیاسی و اتمی می باشد که هر از گاهی نظریاتی در ارتباط با بمب اتمی و انرژی هسته ای اریه می دهند.

در این ارتباط نیز با ارایه ی این مطلب به پایگاه خبری احوال نیوز ، در ارتباط با برجام و ادامه جنگهای طولانی مدت ابر قدرتها نظریاتی زیبا را اریه داده اند ، همانطور که رهبر انقلاب در صحبتهای بی شمار خود اعلام کرده اند که جنگ نخواهد شد ، نشان از هوشیاری وی می باشد ، که این دشمن مکار را به خوبی شناخته است. از این رو نظر خوانندگان پایگاه خبری احوال نیوز ، به این مطالب جلب می نماییم . امید که با نظریات و پیشنهادات خود ما را در پیشبرد ، این اهداف یاری نمایید.

همانطور که رهبر انقلاب در صحبتهای زیادی از اینکه جنگ نخواهد شد هوشیاری وی را می رساند ، که این دشمن مکار را به خوبی شناخته است.

دروغ برای پنهان کردن حقیقت خلق می شود ، حقیقت در تاریکی دروغ گم می شود و در تاریکی هر ظلمی ممکن می شود.

ظلم ابزار گسترش تاریکیست اما دشمن تاریکی روشناییست و حقیقت همان روشناییست

دانستن حقیقت راه نجات ملتها و رفتن به سوی عدالت اجتماعی و دنیای بدون جنگ است.

براستی این برجام چیست که قصه آن تمام نمی شود و چرا سرنوشت مردم ایران به این موضوع گره خورده است.

و چرا فقط برای ایران اجرا می شود و چرا برای کشوری مثل پاکستان که به اصطلاح یک کشور اسلامی است اجازه دادند به بمب به اصطلاح اتمی برسد و هیچ سر و صدایی هم نشد. و همینطور در مورد کشورهای هندوستان ، برزیل ، آفریقای جنوبی و … که به قول خودشان حتی به بمب به اصطلاح اتمی دست یافتند نیز هیچگاه داستان برجام یا داستان مشابهی اجرا نشد.

اگر موضوع انرژی هسته ای صحت داشته باشد و کشور ایران نیز به دنبال این انرژی است این یک موضوع داخلی است و کلمه برجام و موضوع برجام توسط دولت آقای روحانی و در سال ۲۰۱۵ میلادی یعنی ۴ سال پیش مطرح شد که البته هنوز نسخه فارسی برجام رونمایی نشده است.

اما می بینیم که تقریبا” تمامی کشورهای جهان در موضوع برجام درگیرند و داستان برجام و ورود یا خروج کشورها از برجام تمامی ندارد و عجیب است که کشورهای مختلف ، مستقل از موقعیت جغرافیایی و سیاسی و دوری یا نزدیکی به ایران مدام در مورد این موضوع نظر می دهند.

مثلا” جدیدا” آقای ظریف چند بار به کشور ژاپن سفر کردند تا ژاپن در تحریمها با آمریکا همسویی نکند اما همین کشور ژاپن که دو شهر این کشور با بمبهای به اصطلاح اتمی نابود شد و قاعدتا” باید از آمریکا نفرت داشته باشند و طرف ایران را که در مقابل قاتل صدها هزار ژاپنی ایستاده است بگیرد ،دست آقای ظریف را با سردی فشردند و کشور ژاپن در مورد تحریمها در جبهه آمریکا قرار گرفت و نخست وزیر ژاپن از آقای ظریف خواستند که ایران از برجام خارج نشود.

و همینطور بارها و بارها کشورهای اروپایی مخصوصا” فرانسه ، انگلیس و آلمان از ایران خواسته اند که از برجام خارج نشود.و معلوم نیست چه نقطه ضعفی دارند که سعی می کنند با قاطعیت ایران را تحریم نکنند و همواره دوپهلو حرف می زنند. و شاید از لو رفتن یک موضوع می ترسند .چیزی که آقای عباس عراقچی معاون آقای ظریف به آن اشاره کردند.

آقای عراقچی گفتند که برجام یک توافقنامه امنیتی است و صبر ایران هم نامحدود نیست.

به خوبی می توان بوی تهدید را از این سخنان آقای عراقچی استشمام نمود.

در صورتی که در رسانه ها برجام یک موضوع داخلی ایران برای دستیابی به انرژی به اصطلاح هسته ای عنوان می شود نه یک توافقنامه امنیتی که می تواند امنیت اروپا و مناطق دیگری از جهان را تهدید کند. نقطه ضعف اروپا در این توافقنامه امنیتی چیست که دولتمردان ایرانی روی آن دست گذاشته اند.

موضوع جالب و تا حدی خنده دار نیز این است که کشورهای آفریقایی نیز در موضوع برجام درگیرند.

طی یک سال اخیر ۵۴ کشور آفریقایی دو بار در کشور اتیوپی در نشست مشترکی تحت عنوان اتحادیه آفریقا اعلام کرده اند که از برجام خارج نمی شوند و حاضرند برای حفظ برجام هر کاری انجام دهند.

فکر نمی کنید که حضور کشورهای آفریقایی در برجام و حمایت اتحادیه آفریقا از برجام یک حرف بی معناست.

اتحادیه آفریقا چگونه می خواهد از برجام حمایت کند.

دولتهای آفریقایی نه قدرت نظامی دارند و نه قدرت اقتصادی. و اصلا” در مسائل سیاسی و نظامی جهان دیده نمی شوند و کسی اهمیتی به انها نمی دهد.

دولتهایشان هم با کودتا و تحت حمایت غرب بر سر کار آمده اند و جز کشتار مردم بی دفاع آفریقایی کاری بلد نیستند.

از عمر برجام حدود ۴ سال می گذرد و سوال این است که اولا” برجام و معنی ورود یک کشور به برجام چیست و ثانیا” برجام یک موضوع داخلی ایران است و کشورهای آفریقایی چه موقع وارد برجام شدند که هیچکس در دنیا نفهمید و معنی خروج کشورهای آفریقایی از برجام چیست و اگر خارج شوند و یا خارج نشوند چه اتفاقی می افتد.

کشور به اصطلاح ابرقدرت روسیه که هیچگاه آثار و نشانی از ابرقدرتی این کشور در هیچ منطقه ای ازجهان دیده نشده است نیز از ایران خواسته است که از برجام خارج نشود و خود کشور روسیه نیز اعلام کرده است با وجود خروج آمریکا از برجام ، کشور روسیه از برجام خارج نمی شود. و مدام می بینیم که آقای سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه کشور روسیه با چهره ای نگران و مضطرب در نشستها و مصاحبه های رسانه ای اعلام می کنند که روسیه به برجام پایبند است و از آن خارج نمی شود.

این موضوع جای سوالات زیادی دارد. آیا کشور به اصطلاح ابرقدرت اتمی روسیه و کشورهای گرسنه و ضعیف آفریقایی موقعیت یکسانی در موضوع برجام دارند

آیا کشور مثلا” قدرتمند روسیه بابد با کشور آفریقایی اوگاندا که بیشتر مردمش در زیر درختان و لابلای بوته ها زندگی می کنند در مورد برجام موضع یکسانی اتخاذ نمایند.

همچنین ترامپ رییس جمهور آمریکا اعلام کرد روسیه به این دلیل از برجام خارج نمی شود چون برای روسیه توافق خوبی است. این حرف جای کلی بررسی و تفسیر دارد و بیشتر نشان می دهد که به نوعی ترامپ به این حقیقت اشاره می کند که روسیه برای حفظ قدرت و اعتبارش از هر نظر ( سیاسی، اقتصادی و حتی نظامی ) کاملا” به آمریکا وابسته است و از خود قدرتی ندارد.

یک موضوع دیگر که نمی خواهیم آن را زیاد بشکافیم و به آن بپردازیم این است که رهبران کشورهای درگیر مسائل هسته ای تماما” به دنبال موضوعات زنانگی هستند. و معلوم است که آنقدر بی خیال هستند که فقط به عیش و نوش و هوسبازی می پردازند.

می بینیم که هر از گاهی سرو کله یک خانم پیدا می شود و مدعیست که ترامپ وی را آزار جنسی داده است و موضوع در تمام رسانه های جهان سریعا” منتشر می شود و یا آقای پوتین مدام در سواحل زیبای روسیه و همینطور کشورهای اروپایی با زنان و دختران زیبا و جذاب در حال تفریح است. و همینطور از آقای کیم جونگ اون رهبر کره شمالی عکسها و فیلمهایی در رسانه ها منتشر می شود که نشان می دهد رهبر کره شمالی در میان تعداد زیادی زن و دختر قرار دارد و در حال خوشگذرانی است.

یک نکته بسیار مهم که رسانه ها به آن نمی پردازند و از روی آن می گذرند این است که ترامپ رییس جمهور آمریکا اعلام کرد که پذیرش برجام منجر به سقوط اقتصاد آمریکا خواهد شد .

چرا ترامپ این موضوع را در رسانه ها اعلام کرد. آیا این صحبت ترامپ به فریب کاریها و بی صداقتی دولتها نسبت به مردمشان اشاره نمی کند. و آیا این موضوع نشان نمی دهد که کشور آمریکا و سایر به اصطلاح ابرقدرتها مثل اتحادیه اروپا و کشور روسیه یک نقطه ضعف بزرگ دارند و به دروغ وجهه یک ابرقدرت را به خود گرفته اند.و همچنین آیا این صحبت ترامپ نشان نمی دهد که در مذاکرات ظاهرا”اتمی دولتها در واقع اخاذی های مالی و اقتصادی از دولت آمریکا صورت می گیرد و آمریکا دیگر قادر به تمکین خواسته همه کشورها نیست.

و خلاصه اینکه چرا ترامپ که رییس جمهور کشور ابرقدرت بلامنازع جهان است برای مقابله با یک کشور جهان سومی مثل ایران در میان کشورهای جهان به دنبال دستی برای فشردن می گردد.

و اصلا” چراغ هدایتی که در طی تمام تاریخ ، راهبر جنگهای بشری است کدام است.

اگر نگاهی به پشت سر خود و به تاریخ بیندازیم می بینیم که طی ۸۰ سال اخیر آمریکا در هیچ جنگی به دنبال پیروزی سریع نبوده است و همه جنگها را دو تا سه دهه کش و قوس داده است

مثل جنگ کره که ۴ سال فقط بمباران ان طول کشید اما چند دهه است که مردم کره شمالی در فقر و فلاکت زندگی می کنند.

کره شمالی آنقدر اوضاع اسفباری دارد که هر ساله اتحادیه اروپا مقداری از ذرت هایی را که به چهارپایانشان میدهند به عنوان کمکهای انسان دوستانه برای مردم کره شمالی می فرستند تا از گرسنگی نمیرند.

جنگ ویتنام نیز ۲۰ سال طول کشید. آنهم در کشوری که نه نفت و گاز دارد و نه محصول ارزشمند دیگری که به درد آمریکا بخورد و به بهای جان ده ها هزار و شاید هم صدها هزار نفر سرباز آمریکایی تمام شد.

جنگ آمریکا با عراق به صورت نظامی و جنگی ۱۳ سال طول کشید و ۲۹ سال است که آمریکا در عراق حضور نظامی دارد.

جنگ بالکان و جنگهای آفریقا نیز اینچنین بود و سالها طول کشید.

چرا آمریکا باید هر از گاهی در منطقه ای از جهان ببری کاغذی بسازد و به بهانه هایی همچون آزادسازی یک ملت ، مقابله با تروریسم و بهانه هایی از این دست جنگ طولانی مدتی که خودش آن را کنترل و اداره می کند راه بیندازد .

ایا آمریکا در مورد ایران مدل مشابهی را پیاده خواهد نمود و کشور ایران را نیز چند دهه در بحران و نهایتا” جنگ نگاه خواهد داشت.

بدون شک حقیقت در ذات دروغهایی است که در رسانه ها منتشر می شود. اما چرا مردم نمی توانند حقیقت را پیدا کنند.

قدرتمندان جهان برای گمراه نمودن ملتها و انحراف اذهان آنها برای نرسیدن به حقایق ملتها را درگیر عشق و نفرت نسبت به موضوعات مختلف می کنند. زیرا عشق و نفرت هردو یک ویژگی مشترک دارند و آنهم اینکه باعث می شوند افراد دیدگاه درستی نسبت به موضوعات و مسائل مختلفی که می بینند نداشته باشند و نتوانند حقیقت و واقعیت را از دروغها تشخیص دهند.

متاسفانه تعداد زیادی از زسانه ها برای انحراف اذهان از رسیدن به حقیقت موضوعات مبتذل و پیش پا افتاده و یا حتی موضوعات ظاهرا” علمی ، آگاهی دهنده ، هنری و… را منتشر می کنند.

تعداد زیاد سایتها و کانالهای سرگرم کننده اعم از جوک ، فیلم ، سرگرمی و … باعث پنهان شدن حقیقت در لابلای دروغها می شود..

انسانها با باورها و عادتهایشان و همچنین رؤیاهایشان زندگی می کنند و از حقیقت فرار می کنند و این باعث می شود که صاحبان قدرت و سرمایه ملتها را به هر شکلی که اراده کنند کنترل و مهندسی نمایند. و دروغها را در لباس حقیقت به انها باور دهند.

فرار از حقیقت انسانها باعث شده تا به جای ریشه یابی واقعی مشکلات و بحرانها ی جهانی مخصوصا” جنگها همواره به دنبال یک ناجی و قهرمان بگردند تا آنها را نجات دهد. بیشتر انسانها در شرایط فعلی جهان همچون دختر بچه ای شده اند که در رؤیاهایش انتظار دارد فردی با اسب سفید بیاید، غول ستمگر را بکشد و با اوازدواج نماید و خوشبختش کند.

صاحبان قدرت و صاحبان سرمایه در جهان برای حفظ موقعیتشان همواره به دنبال بحران سازی در جهان می باشند. بحرانهایی که کنترل و هدایت این بحرانها در اختیار خودشان است. گاهی جنگ جهانی ، گاهی جنگ منطقه ای و نیابتی ، گاهی رواج قحطی، گرسنگی و بیکاری و گاهی رواج تروریسم آن هم تروریسم دولتی که خطرناکترین نوع تروریسم است و ….

به نظر می رسد که تقریبا” تمامی ارتشهای دنیا مستقیما” از پنتاگون دستور می گیرند و در واقع چیزی که به عنوان ۷۰۰۰ پایگاه نظامی آمریکا عنوان می شود همین ارتشها و مکانهای نظامیست که در حدود ۲۰۰ کشور چهان پراکنده اند و اسلحه و سیستمهای مخابراتی و سایر امکانات را در اختیارشان قرار می دهد.و درجه اهمیتشان برحسب موقعیت جغرافیایی فرق می کند و با کمک همین ارتشها آمریکا قادر است در هر منطقه ای که اراده کند جنگ و درگیری ایجاد نماید.

شما چی فکر می کنید .

آیا مردم واقعا” موضوعی مثل برجام برای ایجاد بحران در کل منطقه خاور میانه ابداع شده است تا وقت و انرژی و سرمایه مردم این منطقه تلف شود و چند دهه دیگر با شرایط جنگی و اضطراب و فقر و فلاکت زندگی کنند.

آیا برجام در ارتباط با معامله بزرگ قرن نیست.

آیا معنی واقعی برجام این نیست:

دولتها توافق کرده اند که در موضوعات اساسی توافق نکنند.

انتهای پیام/*دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *