سیاسی

ظریف در بدو ورود به نیویورک؛ انتخاب‌های ایران برای آمریکا بسیار ناخوشایند خواهد بود

به گزارش احوال، وزیر امور خارجه ایران پنجشنبه شب در بدو ورود به نیویورک در جمع خبرنگاران گفت: سیاست های غلط آمریکا می تواند منطقه ما را به سمت بسیار خطرناکی به ویژه در سوریه بکشاند.

وی همچنین گفت: حضور در نیویورک فرصتی خواهد بود تا با برخی گروه های فکری، رسانه ها، سردبیران و نخبگان سیاسی آمریکا در خارج از دولت، به خصوص با شرایط منطقه گفت و گو داشته باشیم.

برجام

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین درباره برجام و خروج احتمالی دولت آمریکا از این توافق اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران حتما براساس منافع خود عمل می کند و در برجام و بیرون برجام انتخاب های گسترده ای برای اقدام دارد.

ظریف تصریح کرد: حتما اقدامی که جمهوری اسلامی خواهد کرد و واکنشی که جامعه بین المللی به حرکت آمریکا خواهد داشت، برای آمریکایی ها بسیار ناخوشایند خواهد بود.

فشار اروپا بر آمریکا برای اجرای برجام

وزیر خارجه ایران با بیان اینکه ما بسیار واضح به تعهداتمان تحت توافق هسته ای عمل کرده ایم، گفت: متاسفانه ایالات متحده به ویژه در دولت ترامپ، بخش هایی از این توافق اجرا نشده است. بنابراین اگر کشورهای اروپایی می خواهند توافق را حفظ کنند، باید آن را برای ایران پایدار سازند و این به این معنی است که آنها باید ایالات متحده را تحت فشار یا تشویق قرار دهند تا به تعهدات خود تحت برجام عمل کند.

ظریف تصریح کرد: متاسفانه آمریکا در بسیاری از موارد به این تعهدات عمل نکرده است و با مانع تراشی در تجارت با ایران، تعهدات قانونی و وظایف خود را در این توافق، آشکارا نقض کرده است. به اعتقاد من بسیار مهم است که تلاش کنید ایالات متحده به تعهدات خود تحت برجام عمل کند.

اجلاس سازمان ملل

وی همچنین دلیل سفر خود به نیویورک را شرکت در اجلاس ویژه مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره صلح پایدار دانست و گفت: این سفر، فرصتی برای ما ایجاد می کند که دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران به ویژه درباره پیشنهادهایی که برای ایجاد گفت و گو و امنیت پایدار در خلیج فارس و در همسایگی مطرح کردیم، را معرفی کنیم.

وزیر امور خارجه ایران افزود: ایده منطقه ای قوی را که دولت جناب روحانی برای ایجاد پایداری، امنیت و آرامش مطرح کرده است، در مجمع عمومی ارائه می دهیم و در این زمینه با سایر اعضای مجمع عمومی مشورت می کنیم.

ظریف ادامه داد:روزجمعه با رییس هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل که این اجلاس به پیشنهاد وی تشکیل شده است و همچنین با برخی از اعضایی که برای شرکت در این اجلاس حضور خواهند داشت گفت و گو می کنم.

رییس دستگاه دیپلماسی در این سفر ۶ روزه، با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد و برخی وزرای خارجه هم دیدار می کند. گفت وگو با برخی رسانه ها و همچنین سخنرانی در شورای روابط خارجی آمریکا دیگر برنامه های ظریف در این سفر خواهد بود.

نظرات

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *